vladna

Slovaška še naprej brez predsednika
19. 03. 1998 12.53
Slovaški parlament tudi v današnjem poskusu ni izvolil predsednika države. Kandidat opozicije, pisatelj Ladislav Ballek, je kot edini kandidat dobil le 50 glasov, medtem ko jih za izvolitev na čelo države potrebuje 90.

Indonezijske vladne delegacije ne bo na pogajanja z IMF
13. 03. 1998 09.48
V nasprotju s prvotnimi načrti indonezijska vladna delegacija prihodnji teden ne bo odpotovala v Washington, kjer naj bi se udeležila pogajanj z Mednarodnim denarnim skladom (IMF). Utegne pa se zgoditi, da se bo delegacija IMF v doglednem času napotila v Indonezijo, je po poročanju državne agencije Antara povedal visoki uradnik v finančnem ministrstvu. IMF se je ponovno izrekel proti vezavi indonezijske rupije na ameriški dolar. Kot je v četrtek v Washingtonu dejal generalni direktor IMF Michel Camdessus, bi morala vlada v Džakarti sprva izvesti gospodarske reforme. Indonezija si z omejenimi deviznimi rezervami, ranljivim bančnim sistemom in dolgovi "ne more privoščiti" vezave svoje valute na dolar, je poudaril Camdessus. Indonezijska rupija je od julija izgubila 80% vrednosti v primerjavi z dolarjem.

V petek 13. marca bo vlada predstavila predlog proračuna
11. 03. 1998 16.24
Premier Janez Drnovšek je na novinarski konferenci napovedal, da bo vlada predvidoma v petek, 13. marca, predstavila končni predlog proračuna za tekoče leto, natančneje pa o državni blagajni ni želel govoriti, ker sklepna usklajevanja o posameznih postavkah še potekajo. V zvezi z vračanjem kmetijskih zemljišč in gozdov Cerkvi je predsednik vlade znova opozoril na razsodbo ustavnega sodišča, po katerem je Cerkev upravičena do vračanja v naravi, ter poudaril, da se je vladna koalicija uskladila o vseh vprašanjih denacionalizacije, v zvezi z 19. členom zakona, ki določa, da naj bi omejili vračanje premoženja v naravi v primerih, v katerih je Cerkev gozdove in kmetijska zemljišča dobila s fevdalnimi listinami. O tej točki naj bi odločili poslanci, ker so mnenja deljena. Premier je tudi pojasnil, da pogajanja o odkupu gozdov od Cerkve še potekajo in da obe pogajalski strani čakata na razplet pri sprejemanju novele zakona o denacionalizaciji. Premier je na vprašanje o odnosih z ZRJ povedal, da je za zdaj dejstvo le, da je do sestanka prišlo. Pričakovanja, da bi Slovenija zaradi gospodarskih pritiskov normalizirala odnose z ZRJ, pa so nerealna, je zatrdil premier. Slovenija bo vztrajala pri načelni politiki in ne misli popustiti nenavadnim pritiskom, kot je prepoved uvoz slovenskega blaga.

Na Madžarskem prepovedali vožnjo tovornjakov ob nedeljah
01. 03. 1998 13.21
Na Madžarskem je v veljavo stopila vladna uredba o omejitvi prometa težkih tovornih vozil, ki ob nedeljah in praznikih prepoveduje vožnjo tovornjakov z nosilnostjo prek 7,5 tone, v času poletne turistične sezone pa prepoved velja tudi za sobote. Uredba, ki so jo sprejeli že leta 1995, predvideva določene izjeme. Tako lahko tuji tovornjaki, ki v državo vstopijo pred 8. uro zjutraj, pripeljejo do najbližjega parkirišča. Iz prepovedi so izzveta tudi gasilska in reševalna vozila ter tovornjaki, ki prevažajo živino in hitro pokvarljive dobrine, glasbene instrumente za različne koncerte ter gradbeni material, ki je nujno potreben za izgradnjo cest.

Nova Zelandija podprla napad na Irak
16. 02. 1998 10.14
Podporo ameriškemu vojaškemu napadu na Irak je danes izrazila tudi Nova Zelandija. Kot je po seji vlade povedala ministrska predsednica Jenny Shipley, je Nova Zelandija v Zaliv pripravljena poslati dve reševalni letali Orion in elitno enoto 20 komandosov. Predsednico vlade Shipleyevo je ameriški predsednik Bill Clinton za podporo v napadu zaprosil v telefonskem pogovoru minuli petek. Sodelovanje v zavezniški koaliciji proti iraškemu predsedniku Saddamu Huseinu je obljubila tudi Avstralija. Avstralski vojaki, ki bodo sodelovali v morebitnem napadu na Irak, bodo jutri odpotovali v Zaliv, je danes napovedal avstralski premier John Howard. Pojasnil je, da je vladna komisija za nacionalno varnost odobrila napotitev enot v Zaliv in da so odločitev o tem sprejeli po posvetu z ZDA. Avstralija bo na območje poslala elitno letalsko enoto SAS in dva boeinga 707. Skupaj bo v Zaliv odšlo največ 250 Avstralcev, med njimi 110 pripadnikov SAS.

Po mnenju ministra Bergauerja dve možnosti glede zakona o bencinskem tolarju
10. 02. 1998 17.25
Predlog rebalansa nacionalnega programa izgradnje avtocest, ki ga je vlada nedavno poslala v parlamentarno obravnavo, spremlja tudi nov zakon o bencinskem tolarju. Vendar pa je v postopku obravnave tudi predlog zakona o bencinskem tolarju, ki sta ga že leta 1994 vložila poslanca Branko Janc (LDS) in Rafael Kužnik (SNS), ter trenutno čaka na drugo obravnavo. Kot je na predstavitvi brošure "Prometna politika za vsakogar" dejal minister za promet in zveze Anton Bergauer, sta dve možnosti: umik predloga zakona dveh poslancev ali pa njun predlog dopolniti z vladnim.

Premier Drnovšek na prvi uradni obisk v Francijo
06. 02. 1998 09.09
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo v začetku prihodnjega tedna odpotoval na svoj prvi uradni obisk v Francijo. V Parizu se bo sestal s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, s premierom Lionelom Jospinom in z drugimi najvišjimi predstavniki francoskega političnega življenja.

Koncesija za gradnjo spodnjesavske verige hidroelektrarn
15. 12. 1997 18.14
Inštitut za obnovljive vire energije v današnjem sporočilu za javnost navaja, da ljubljanska Sava ne izpolnjuje osnovnih pogojev za kandidiranje v razpisnem postopku za pridobitev koncesije za izgradnjo spodnjesavske verige hidroelektrarn.

Del današnjega dogajanja v DZ
03. 12. 1997 14.26
V okviru proračunske seje državni zbor v okviru hitrega postopka obravnava novelo zakona o izvrševanju proračuna RS za letošnje leto, saj je uveljavitev tega zakona pogoj za izvrševanje letošnjega proračuna. Tretje oziroma zadnje zakonodajno branje naj bi poslanci opravili popoldne, saj bo DZ danes delal do 20. ure.

Slovenska vladna gospodarska delegacija na obisku v Indoneziji
01. 12. 1997 18.17
Vladna gospodarska delegacija pod vodstvom državne sekretarke v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojke Ravbar je danes začela delovni obisk v Indoneziji. S predstavniki ministrstva za industrijo in trgovino ter ministrstva za zunanje zadeve je podpisala sporazum o gospodarskem, znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med državama. Sporazum o sodelovanju so podpisali tudi predstavniki obeh gospodarskih zbornic.

FIDES zavrača varčevalne ukrepe
28. 11. 1997 10.33
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES je v izjavi za javnost zapisal, da zavrača vse predstavljene ukrepe nacionalnega varčevalnega paketa, povezane z zaposlenimi v javnih službah.

Drnovšek odpotoval v Sarajevo
07. 11. 1997 00.00
Vladna in gospodarska delegacija pod vodstvom predsednika vlade Janeza Drnovška je zjutraj odpotovala na uradni enodnevni obisk v Sarajevo. V vladni delegaciji so poleg premiera še minister za zunanje zadeve Boris Frlec, minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, minister za promet in zveze Anton Bergauer, državni sekretar za industrijo Boris Šuštar, državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar in državni sekretar ministrstva za promet in zveze Igor Zajec. V Sarajevu se jim bo pridružil še slovenski veleposlanik v BiH Drago Mirošič. Gospodarski del delegacije šteje več kot 40 predstavnikov podjetij in Gospodarske zbornice Slovenije. Obisk slovenske delegacije v Sarajevu je namenjen predvsem krepitvi gospodarskih in političnih odnosov med državama. Po prihodu v Sarajevo se bo premier Janez Drnovšek v spremstvu ministrov za zunanje zadeve, ekonomske odnose in promet sestal z delegacijo Sveta ministrov BiH. Sledilo bo srečanje premiera Drnovška s predsedujočim predsedstva BiH Alijo Izetbegovićem in visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Carlosom Westendorpom. Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo na ločenih pogovorih sestal tudi s članoma predsedstva BiH Krešimirjem Zubakom in Momčilom Krajišnikom. Sprejel bo delegacijo Slovencev, ki živijo v BiH in se udeležil odprtja mešanega podjetja v bližini Sarajeva.

Bo Rusija Jugoslaviji še dobavljala plin?
15. 10. 1997 00.00
Tik pred zimo se v Zvezni republiki Jugoslaviji bojijo za tradicionalno dobave plina iz Rusije. Srbija in Črna gora imata namreč do ruskega koncerna Gasprom dolg v višini 190 milijonov dolarjev. Jugoslovanske poslovne banke naj bi že poravnale del dolga v višini 30 milijonov dolarjev. Jugoslovansko-ruski sporazum o dobavi plina se izteče konec leta. V preteklih tednih je ruska vlada Jugoslaviji večkrat zagrozila s popolno zaustavitvijo dobave plina, če ne bo poravnala vsaj dela dolgov. Da se to ne bi zgodilo, je v Moskvo pred dnevi odpotovala visoka jugoslovanska vladna delegacija, ki si prizadeva pri ruski vladi in Gaspromu doseči nemoteno dobavo plina v prihajajočih zimskih mesecih.

Nemška vladna koalicija sklenila dogovor o solidarnostnem davku
02. 10. 1997 00.00
Predstavniki nemške vladne koalicije so ponoči dosegli dogovor o nadomestitvi sredstev v državni proračun v primeru odprave t.i. solidarnostnega davka, namenjenega financiranju obnove nekdanje Vzhodne Nemčije. Davek, ki zdaj znaša 7,5 odstotkov davka na dohodek, naj bi se s 1. januarjem 1998 zmanjšal na 2 odstotka.

Rusija pripravlja višje uvozne carine
17. 09. 1997 00.00
Ruska vlada bo povečala uvozne carine za tuje izdelke, da bi tako zaščitila domače proizvajalce. Odločitev naj bi že sprejela vladna komisija za zaščitne stopnje v zunanji trgovini in carinsko-tarifno politiko. Rusija naj bi se v prihodnje ravnala po tristopenjskem carinskem modelu: uvozne carine za surovine naj bi znašale pet odstotkov, za polproizvode od 5 do 15 odstotkov, za končne izdelke pa naj bi znašale od 15 do 30 odstotkov. Omenjene carinske stopnje naj bi bile tudi v skladu z zahtevami Svetovne trgovinske organizacije, katere članica naj bi Rusija kmalu postala.