vladna

Precej nejasnosti pri združevanju
21. 12. 1999 21.22
Ustanovitev Globalnega logističnega servisa, ki naj bi zaživel 1. januarja, z združitvijo koprske Luke in Intereurope, ni več tako gotova. Najnovejši pogoji, ki jih postavlja vladna pogajalska skupina, država je namreč večinski delničar Luke, pa dajejo celo slutiti, da bo projekt, od katerega sta si partnerja obetala večjo konkurečnost pri vključevanju v evropske in svetovne blagovne tokove, po enem letu intenzivnih priprav neslavno propadel.

Vladna kriza v Italiji
20. 12. 1999 17.34
Po odstopu italijanskega premiera Massima D'Aleme so se v Rimu začeli odločilni pogovori, s katerimi naj bi končali novo vladno krizo. Predsednik države Carlo Azeglio Ciampi naj bi po poročanju italijanske televizije pogovore končal še danes. Italijanski časniki pa pišejo, da naj bi sestavili novo levosredinsko vlado pod vodstvom D'Aleme.

Novi vodja posebne tožilske skupine
16. 12. 1999 22.24
Vlada je na današnji seji za vodjo posebne tožilske skupine imenovala ljubljansko okrožno državno tožilko in vodjo oddelka za boj proti organiziranemu kriminalu in gospodarskega oddelka na omenjenem tožilstvu Jožico Boljte-Brus.

Skromno povečanje zasebne porabe
10. 12. 1999 17.54
Skromno okrevanje japonskega gospodarstva se zahvaljujoč vladnemu trošenju in dolgo pričakovanemu okrevanju potrošniškega povpraševanja nadaljuje. Kot je v svojem poročilu objavila vladna Agencija za ekonomsko planiranje, naj bi 0,7-odstotno povečanje potrošnje oktobra glede na enak mesec lani pripomoglo k oživljanju drugega največjega gospodarstva na svetu. Poročila agencije pa veljajo za pomembnega pokazatelja dogajanj japonskem gospodarstvu.

Združitev Intereurope in Luke Koper preložena
10. 12. 1999 07.58
Odločanje o združitvi Intereurope in Luke Koper so na vladni seji včeraj preložili, čeprav je vladna pogajalska skupina pogodbo že uskladila. V ozadju preložitve naj bi bili politični razlogi.

Kocjančič ostaja na čelu SAS
06. 12. 1999 07.59
Na čelu Sindikata avtoprevoznikov in lastnikov gradbene mehanizacije (SAS) še naprej ostaja Štefan Kocjančič. Na sobotni seji razširjenega predsedstva sindikata so mu namreč zaupali še en predsedniški mandat.

Še brez dogovora o izkoriščanju reke Save
03. 12. 1999 18.23
Vladna pogajalska skupina in podjetje Sava (katerega lastnika sta Verbund Gesellschaft in Savske elektrarne) sta se včeraj pozno popoldne sestala na pogajanjih o sklenitvi koncesijske pogodbe za energetsko izkoriščanje potenciala reke Save, a nista dosegla dogovora.

Kdo bo prevzel vodenje skupine tožilcev
01. 12. 1999 20.40
Vladna kadrovska komisija je razpravljala o tem, kdo naj prevzame vodenje skupine tožilcev za posebne naloge.

Minister Marušič ne upošteva kadrovske službe
30. 11. 1999 21.21
Pravosodni minister Tomaž Marušič je včeraj vladi predlagal, naj za vodjo skupine tožilcev za posebne zadeve imenuje Jožico Boljte Brus. To ne ustreza tožilcem, saj je personalna komisija državnega tožilstva za to mesto predlagala Antona Ribnikarja, ki zdaj vodi skupino kot vršilec dolžnosti. Z ministrovim postopkom pa se ne strinja tudi vladna kadrovska služba.

Marušič za Brusovo
29. 11. 1999 21.04
Izvedeli smo, da je pravosodni minister Tomaž Marušič v petek na vlado poslal predlog o imenovanju vodje skupine tožilcev za posebne zadeve. S svojo odločitvijo pa je mnoge močno presenetil. Ministrom v imenovanje namreč ni predlagal Antona Ribnikarja, ki ga je podprla personalna komisija državnega tožilstva, temveč Jožico Boljte Brus.

Ribnikar optimistično o novi tožilski skupini
24. 11. 1999 20.31
Z organiziranim kriminalom v Sloveniji se bo od danes naprej spopadala nova skupina tožilcev za posebne zadeve. Skupina ima štiri člane, začasno, kot vršilec dolžnosti, pa jo bo do imenovanja vodje vodil vrhovni državni tožilec Anton Ribnikar.

Nova skupina državnih tožilcev še neimenovana
23. 11. 1999 20.28
Jutri se izteče rok, ko bi morala z delom začeti nova skupina tožilcev za posebne zadeve. Prejšnji teden je personalna komisija državnega tožilstva člane skupine že imenovala, imenovanje vodje pa v skladu z zakonom prepustila vladi. Vlada pa se do danes o vodji še ni izjasnila.

Stranke o obmejnem sporazumu brez dogovora
23. 11. 1999 15.30
Koordinacija parlamentarnih strank tudi na današnji drugi seji ni uskladila stališč glede ratifikacije slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju. Ratifikaciji sporazuma nasprotujejo SLS, SDS in SKD, saj po njihovem mnenju prejudicira potek državne meje med Slovenijo in Hrvaško.

Vsaj 35 mrtvih v obstreljevanju cerkve
21. 11. 1999 20.54
Vsaj 35 civilistov je izgubilo življenje, 60 pa je bilo ranjenih v obstreljevanju cerkve iz 17. stoletja v pokrajini Wanni na severu države. Po navedbah škofa Raiaippuja Josepha je do tega prišlo potem, ko je v cerkev pred napadi pribežalo 3.500 ljudi.

Krivic poslal odprto pismo premieru in ministrom
21. 11. 1999 11.48
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic se je kot državljan z odprtim pismom obrnil na predsednika vlade in ministre, in sicer v zvezi z zadnjimi javnimi polemikami glede sklepanja sporazuma med vlado in Slovensko škofovsko konferenco (SŠk).

Manjše tajvanske naložbe
20. 11. 1999 17.24
Vrednost tajvanskih naložb na Kitajsko se je v prvih desetih mesecih letos v primerjavi z enakim lanskim obdobjem zmanjšala za 22 odstotkov na 1,02 milijarde tolarjev. Po mnenju tajvanske vladne komisije za investicije je osrednji razlog v povečanem investicijskem tveganju. Komisija Kitajski očita vedno bolj nepredvidljiv pravni sistem.

Šarif izročen policiji
18. 11. 1999 10.47
Pakistanska vladna vojska je policiji danes izročila odstavljenega premiera Nawaza Šarifa. Policija v Karači je sporočila, da je Šarif v tamkajšnjem zaporu, kjer čaka na sojenje. Vojaški viri navajajo, da bi se Šarif na sodišču lahko pojavil v petek. Zoper njega so bile minuli teden vložene obtožbe, ki se nanašajo na pripravo zarote, ugrabitev letala, ugrabitve otrok in poskus umora. Za ugrabitev letala je v Pakistanu zagrožena tudi smrtna kazen.

Minister Bavčar in gospodarstveniki v Črni gori
15. 11. 1999 19.46
Na dvodnevni obisk v Črno goro bo jutri odpotovala slovenska vladna delegacija pod vodstvom ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja. Kot so sporočili z vladne službe za evropske zadeve, bo gostitelj ministra Bavčarja črnogorski zunanji minister Branko Perović, minister pa se bo v Podgorici sestal tudi s predsednikom republike Milom Đukanovićem ter predsednikom vlade Filipom Vujanovićem.

Šrilanški vojaki po porazu množično dezertirajo
07. 11. 1999 20.22
Po enem najhujših porazov šrilanške vojske proti tamilskim upornikom v zadnjih 16 letih so začeli številni vladni vojaki dezertirati. Po pričevanjih očividcev naj bi vojaki prodajali svoje orožje, ropali trgovine in izsiljevali civiliste.

Konferenca Rdečega križa in Rdečega polmeseca
01. 11. 1999 17.18
V Ženevi se je danes začela 27. mednarodna konferenca Rdečega križa in Rdečega polmeseca, ki se je udeležujejo predstavniki 188 držav. Na konferenci sodeluje tudi slovenska vladna delegacija pod vodstvom Marjana Zoreta in delegacija slovenskega Rdečega križa pod vodstvom Mirka Jeleniča.

V Franciji manjša brezposelnost
30. 10. 1999 20.51
V Franciji se je v septembru brezposlenost zelo zmanjšala, saj so delodajalci po ''mrtvilu'' med poletnimi počitnicami začeli ponovno zaposlovati delovno silo, poroča Financial Times.

ZSSS za nov program zdravstvenega varstva
25. 10. 1999 13.54
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ocenjuje, da bi morala vlada predlog nacionalnega programa zdravstvenega varstva do leta 2000 umakniti iz zakonodajnega postopka in ga nadomestiti z novim.

Varni pred računalniškim hroščem
23. 10. 1999 11.36
Kitajsko orožje in jedrske elektrarne so varne pred računalniškim hroščem. V skladu z izjavo kitajske komisije za znanost, tehnologijo in industrijo za državno varnost bodo vsa sredstva v državnem obrambnem sektorju 1. januarja 2000 zagotovo razpoložljiva in varna, je pisal časnik Business Weekly. Za vsa tista vladna in industrijska področja, ki morda ne bodo sposobna odstraniti težav v računalniškem sistemu, je ministrstvo za informacijsko industrijo odredilo predloge za nujne ukrepe, ki so jih pred kratkim preizkusili pri kitajski letalski družbi. Več glavnih odgovornih pri kitajski letalski družbi bo v dokaz prav ob koncu leta letelo s to družbo.

Na obisku delegacija iz BiH
18. 10. 1999 21.34
Slovenijo je danes obiskalo predsedstvo Bosne in Hercegovine. Gre za prvi skupni in uradni obisk bosanskohercegovskega predsedstva pri nas in v tujini nasploh. S predsedniki vseh treh bosanskih narodov je prispela tudi močna vladna delegacija, ki naj bi po pogajanjih s slovensko vlado jutri podpisala več gospodarskih sporazumov.

Manj stečajev japonskih podjetij
16. 10. 1999 09.22
Število stečajev japonskih podjetij se je v obdobju od aprila do septembra, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem, letos zmanjšalo za 21 odstotkov. Vse nižji odstotek stečajev podjetij kaže nadaljevanje rahlega izboljšanja najgloblje krize japonskega gospodarstva zadnjih 50 let. Kaže pa tudi na uspešnost vladnega programa garancij za posojila, ki je pomagal podjetjem, da so prebrodila krizo. Število stečajev se je tako iz lanskoletnih 10.000 letos zmanjšalo na 7919 podjetij. Dolg, ki ga propadla podjetja pustijo za seboj, pa se je letos zmanjšal za 7,1 odstotka na 69,2 milijarde dolarjev.

Gradenj novih HE na Savi še ne bo
15. 10. 1999 21.02
Hidroelektrarn na spodnji Savi očitno še nekaj časa ne bo. Po številnih odlogih podpisa pogodbe so tako predstavniki države kot slovensko-avstrijski koncesionar priznali, da so pogajanja v slepi ulici. V sinočnji razpravi je izstopal predvsem podpredsednik vlade Marjan Podobnik, ki je ponovil trditve, da je bila priprava projekta v nasprotju z nacionalnimi interesi.

Opozicijske stranke različno o poročilu
14. 10. 1999 08.02
Vladna stran oziroma služba vlade za evropske zadeve je danes izrazila zadovoljstvo z letošnjim poročilom Evropske komisije o napredku Slovenije v pripravah na polnopravno članstvo v EU, prvi odzivi opozicijskih strank pa so bili zelo različni.

Slovenska delegacija na obisku v Litvi
12. 10. 1999 19.34
Slovenska vladna delegacija pod vodstvom ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja, ki je na obisku v Litvi, se je že včeraj sestala s tamkajšnjimi podjetji in podjetniki, danes pa so obisk nadaljevali v Vilniusu s srečanji z litovskim ministrom za ekonomijo Eugenijusom Maldeikisom, direktorjem vladnega urada za evropske integracije Petrasom Auštrevučiusom ter uglednimi predstavniki industrije.

Stranke o proračunu
11. 10. 1999 20.48
Očitno je denar ta trenutek daleč najbolj pomembna in usodna politična tema v Sloveniji. Ministri se namreč že nekaj dni pogajajo o višini proračuna za leto 2000. Tudi po štirih dneh jim ni uspelo uskladiti apetitov in realnih možnosti; znova bodo poskusili jutri. Vse kaže, da bomo dobili prvi proračun, ki bo segel čez številko 1000 milijard, kar odmeva tudi v politiki.

Slovenska delegacija na obisk v Litvo in Latvijo
10. 10. 1999 11.25
Slovenska vladna delegacija pod vodstvom ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja bo jutri odpotovala v Litvo. V prestolnici Vilnius se bo v torek, 12. oktobra, sestala z visokimi predstavniki litvanske vlade. Dan zatem, 13. oktobra, pa bo obiskala še glavno mesto Latvije Rigo, kjer se bo udeležila poslovne konference na latvijski trgovinski in industrijski zbornici.