vladna

Rezultati raziskave Which? Online
12. 07. 2000 16.33
Raziskava Which? Online je pokazala, da kar 15 milijonov Britancev ne namerava uporabljati interneta. Skoraj 5 milijonov med njimi jih namreč meni, da je internet predrag, poleg tega pa so mnenja, da na spletu ne bodo našli ničesar novega, kar bi jim lahko koristilo. Avtorji raziskave menijo, da njeni rezultati opozarjajo na nevarnost polarizacije angleške populacije, ki se bo razdelila na tiste, ki uporabljajo internet in na ostale.

Obravnava zaščitnega zakona za manjšino
12. 07. 2000 13.56
Italijanska poslanska zbornica bo popoldne nadaljevala že večkrat prekinjeno in odloženo obravnavo zaščitnega zakona za slovensko manjšino in zakon predvidoma tudi izglasovala. Razprava se bo začela ob 17.30 z obravnavo pripomb k 11. členu zakona, ki govori o slovenskih šolah v Italiji. Glasovanje o tem členu so prejšnji teden preložili, da je ožji odbor komisije za ustavna vprašanja še enkrat popravil besedilo. Nato bodo na vrsti zaključni govori vodij strank ali poslanskih skupin. Odklonilno stališče Nacionalnega zavezništva do zaščitnega zakona naj bi predstavil predsednik te stranke Gianfranco Fini. Po približno dveh urah razprave naj bi poslanci glasovali o celotnem besedilu zakona. Pričakovati je, da bo vladna večina zbrala dovolj glasov za sprejetje zakona. Nato ga bo moral potrditi še senat, kar naj bi se predvidoma zgodilo jeseni.

Še brez ustavnih sprememb
05. 07. 2000 23.13
Dober teden pred prvim možnim rokom za razpis jesenskih volitev - ta rok je 16. julija - je danes v vodo padla še ena priložnost za hitro rešitev zagat z volilnim sistemom. V iskanje možnih rešitev za uzakonitev novega volilnega sistema še pred letošnjimi rednimi parlamentarnimi volitvami se je s predlogom za spremembo 90. člena ustave in predlogom zakona o izvedbi referenduma o volilnem sistemu vključil tudi minister brez listnice za zakonodajo Tone Jerovšek oziroma vladna služba za zakonodajo. Komisija za volilni sistem je namreč zavrnila predlog skupine poslancev, da bi proporcionalni volilni sistem vključili v ustavo. Najbolj verjeten izhod iz sedanjega položaja je tako zakonodajni referendum, na katerem bi volilci izbirali med večinskim na eni in popravljenim proporcionalnim sistemom na drugi strani.

Sprejet predlog spremembe ustave
05. 07. 2000 10.28
Hrvaška vlada je soglasno sprejela predlog spremembe hrvaške ustave, ki sta ga uskladili delovna skupina hrvaškega predsednika Stipeta Mesića in vladna delovna skupina. Po sprejetih načelih ustavnih sprememb bodo omejili nekatere pristojnosti predsednika države ter povečali vlogo vlade in sabora. Predsedniške pristojnosti bodo omejili tako, da bodo pri vseh pomembnejših odločitvah potrebni sopodpis premiera in posvetovanja s predsednikom sabora. Položaj vlade pa se bo okrepil s tem, ko bo dobila večjo odgovornost v zunanji in notranji politiki ter pri razvoju gospodarstva in javnih služb. Vlada je sprejela tudi predlog Mesićeve delovne skupine, da nacionalnih manjšin, tudi slovenske, ki živijo na Hrvaškem, ne bodo posamično navajali v preambuli hrvaške ustave.

Privatizacija največje bolgarske banke
01. 07. 2000 17.25
Kljub nekaterim ostrim kritikam se je bolgarska agencija za privatizacijo državnih bank odločila, da bo največjo bolgarsko poslovno banko Bulbank prodala bančnemu konzorciju, ki ga sestavljata UniCredito Italiano iz Genove in münchenska finančna ustanova Allianz.

Višja cena bencina
27. 06. 2000 09.04
Na bencinskih črpalkah po Sloveniji so se danes opolnoči, zaradi višanja cen surove nafte in njenih derivatov na svetovnih trgih, motorni bencini znova podražili. To je že tretji dvig drobnoprodajnih cen osvinčenih in neosvinčenih motornih bencinov, odkar je 4. aprila začela veljati vladna uredba o oblikovanju cen naftnih derivatov. Nova cena litra najbolj prodajanega, neosvinčenega 95-oktanskega motornega bencina je 153 tolarjev, liter osvinčenega 98-oktanskega supra pa stane nekaj več kot 166 tolarjev.

Zaščitni zakon v italijanskem parlamentu
26. 06. 2000 17.38
Zakon o globalni zaščiti slovenske manjšine v Italiji je na dnevnem redu zasedanja poslanske zbornice, ki se bo začelo jutri popoldne. Zakon, ki je v pripravi že desetletja, je bil v zadnjih mesecih že večkrat na vrsti za obravnavo, a so razpravo o njem vsakokrat odložili - nazadnje konec marca, tik pred začetkom vladne krize v Italiji.

LDS ob dnevu državnosti
25. 06. 2000 18.12
Liberalna demokracija Slovenije (LDS) je ob dnevu državnosti danes pripravila strankino tradicionalno vsakoletno praznovanje, ki je potekalo v Sevnici oziroma na sevniškem gradu. Na srečanju se je zbralo precej vodilnih predstavnikov LDS, slavnostni govornik pa je bil predsednik stranke Janez Drnovšek, ki je poudaril, da gre tokrat prvič po osmih letih samo za praznovanje stranke, ki ni več vladna stranka. Po njegovih besedah so gospodarski rezultati, ki jih je po tem obdobju za seboj pustila LDS, izredno dobri, saj so zapustili pet odstotno gospodarsko rast, ki se nadaljuje tudi v tem letu, pa tudi vrsta drugih kazateljev je dobrih.

Slovesnost SLS+SKD in SDS ob dnevu državnosti
24. 06. 2000 11.59
SLS+SKD Slovenska ljudska stranka in SDS sta včeraj zvečer na Jančah organizirali slovesnost ob dnevu državnosti. S proslavo in kresovanjem so obeležili deseto obletnico prve demokratične slovenske vlade in deveto obletnico samostojne države Slovenije. Slavnostna govornika na prireditvi sta bila predsednik SLS+SKD Franc Zagožen in podpredsednik SDS Milan Zver.

Konec vladne krize v Izraelu
22. 06. 2000 18.44
Danes se je v Izraelu končala vladna kriza. Le 40 minut pred iztekom roka so štirje ministri skrajno ortodoksne stranke Šas umaknili ponujene odstope. Barak je ob tem izrazil zadovoljstvo in dejal, da verjame, da je nadaljnje sodelovanje stranke Šas v vladi pomembno za narodno enotnost in izzive, ki čakajo državo.

Naraščajoča inflacija v Italiji
22. 06. 2000 17.39
V sredo objavljeni podatki italijanskega statističnega urada o stopnji inflacije so v Italiji povzročili veliko razburjenje. Statistični urad je namreč obelodanil, da se je v največjih italijanskih mestih inflacija maja povzpela na 2,7 odstotka, s tem pa razblinila vladna upanja, da bodo njeni ukrepi pripomogli k umiritvi rasti cen. Po navedbah analitikov gre rast cen v Italiji pripisati predvsem rasti cen bencina, ki so dosegle rekordno vrednost.

Kučan o trenutnih razmerah
22. 06. 2000 17.03
Pred dnevom državnosti je predsednik države Milan Kučan sklical novinarsko konferenco za domače in tuje novinarje. Opravil je nekakšno inventuro doseženega v zadnjih devetih letih, odkar je Slovenija samostojna. Predsednik države je komentiral tudi dogajanje po izvolitvi nove vlade.

Strokovnjaki o razbitju Microsofta
12. 06. 2000 11.55
Revija Computerworld je med 100 strokovnjaki s področja informacijske tehnologije izbrala vzorec in raziskala, kaj menijo o možnem razbitju Microsofta na dva dela. Skoraj vsi menijo, da je Microsoft potrebno zaradi kršenja protimonopolnega zakona kaznovati, vendar pa zastopajo različna stališča, ali je razbitje podjetja res primerna kazen.

Pripravljen kompromis z Microsoftom?
09. 06. 2000 09.28
Vodja protimonopolnega oddelka pri ameriškem pravosodnem ministrstvu Joel Klein je dejal, da je vladna stran pripravljena na kompromisno rešitev, ki bi ohranila enoten Microsoft, vendar bi moralo podjetje korenito spremeniti svoje poslovne navade. Medtem ko je Klein izrazil pripravljenost na pogajanja o izvensodni poravnavi, pa je tiskovni predstavnik Microsofta Jim Cullinan vztrajal, da se bo Microsoft pogajal le, če bo lahko ohranil svobodo pri inovacijah in celovitosti svojih izdelkov.

Prva seja nove vlade danes popoldne
08. 06. 2000 12.35
Predsednik vlade Andrej Bajuk se je dopoldne sešel na delovnem sestanku z novoimenovanimi ministri, kjer so se dogovorili za sklic konstitutivne seje vlade, ki bo danes ob 15. uri v prostorih vlade na Gregorčičevi. Na seji bodo imenovali generalnega sekretarja vlade, oblikovali ključna vladna delovna telesa ter se pogovorili o nadaljnjem delovanju vlade.

Slovenija ima novo vlado
08. 06. 2000 09.39
Državni zbor je včeraj v drugem krogu potrdil listo 17 ministrskih kandidatov, ki jo je enako kot v prvem krogu v državni zbor 1. junija predložil predsednik vlade Andrej Bajuk. S tem se je končala dvomesečna vladna kriza, ki je nastopila potem, ko je parlament 8. aprila izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Prehodna vlada, v kateri so ministri iz vrst združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter SDS, tako nadomešča koalicijsko vlado LDS, SLS in DeSUS pod vodstvom Janeza Drnovška. Izmed 18 članov vlade, skupaj s premierom, jih je osem članov združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, pet je članov SDS, pet pa nestrankarskih kandidatov. Omenjen vladni kabinet, ki bo vodil državo do rednih jesenskih volitev, v prvem krogu volitev ni dobil ustrezne podpore, saj je zanjo glasovalo 45 poslancev, prav tako 45 pa jih je bilo proti. Poleg predlagateljev nove vlade iz vrst pomladnih strank so novo vlado podprli poslanki Eda Okretič-Salmič (neodvisna poslanka, nekdaj DeSUS) ter Polonca Dobrajc (neodvisna poslanka, nekdaj SNS). Proti imenovanju vlade so glasovali poslanci LDS, ZLSD, DeSUS in SNS.

Zakon o ''prisluškovanju'' na internetu
07. 06. 2000 21.47
V britanskem parlamentu je v obravnavi zakon, ki bi državni tajni policiji MI5 omogočil >>prisluškovanje<< na internetu brez potrebnega dovoljenja sodišča za vsak sumljiv primer. Poleg tega bi sistemski administratorji na zahtevo MI5 morali predati zaupne dokumente podjetja, ne da bi o tem smeli obvestiti nadrejene. Nasprotniki spornega zakona menijo, da ima predlagana vladna poteza preveč pomanjkljivosti. Oskrba MI5 z dovolj zmogljivimi telekomunikacijskimi povezavami bi bila občutno dražja kot je predvideno (30 milijonov funtov), poleg tega pa zakon ne predvideva, kdo bi povrnil poslovno škodo, če bi zaupne informacije slučajno pricurljale v neprave roke. Glavna pomanjkljivost zakona pa je, da bi močno znižal zaupanje v poslovanje preko interneta, tako s strani gospodarstva kot tujih investitorjev.

Tožilci vztrajajo pri delitvi Microsofta
06. 06. 2000 11.25
Ameriško zvezno pravosodno ministrstvo in 17 zveznih držav še vedno zahtevajo razbitje Microsofta na dva dela kot primerno kazen za kršenje protimonopolnih zakonov. Vladna stran je v odgovoru na mnenje Microsoftovih odvetnikov privolila le v ''kozmetične'' spremembe, pri bistvu predlagane kazni pa vztraja. Zvezni sodnik Thomas Penfield Jackson je 3. aprila ugotovil, da je Microsoft kršil protimonopolne zakone z izsiljevalskimi poslovnimi potezami, ter pravosodnemu ministrstvu in 19 zveznim državam naročil, da predlagajo najprimernejšo kazen. Tožniki so predlog podali že pred dvema tednoma, Microsoft je nanj odgovoril z zahtevami po manj drastičnih ukrepih, kot je razbitje na podjetje za izdelavo operacijskih sistemov in podjetje za druge aplikacije.

Vladna kriza povečuje tveganje
06. 06. 2000 08.01
V vzhodnoevropski regiji Slovenija po oceni bonitetne hiše Dun & Bradstreet tudi v maju po ratingu tveganja zaseda skupaj z Madžarsko vodilno mesto. Indikator tveganja, ki znaša DB3a, ne kaže navzdol, navaja v poročilu Dun & Bradstreet, vendar pa je majsko poročilo znatno manj optimistično kot v predhodnih mesecih, v njem pa je zapisanih kar nekaj težav, s katerimi se sooča Slovenija. Med drugim omenjena bonitetna hiša poudarja vladno krizo v Sloveniji, ki ne bo pripomogla k hitrejšemu vključevanju v EU.

Začetek pogajanj na Filipinih
29. 05. 2000 14.55
V filipinskem mestu Bandang so se začeli pogovori med vladnimi predstavniki in islamskimi uporniki o izpustitvi 20 talcev, ki jih uporniki zadržujejo že več kot mesec dni.

Tujina za čimprejšnje volitve
25. 05. 2000 15.00
Evropska unija, katere odzivi na vladno krizo v Sloveniji so zelo ostri, nam ponuja jasen odgovor na razplet krize, in sicer čimprejšnje volitve, poudarja v današnjem sporočilu za javnost poslanski klub LDS.

Verheugen o političnih razmerah v Sloveniji
24. 05. 2000 16.54
Evropski komisar za širitev Guenter Verheugen upa na kar najhitrejšo razrešitev političnega položaja v Sloveniji, da se bodo priprave za članstvo v Evropski uniji lahko nadaljevale s polno hitrostjo in v najboljših pogojih. Tako je po včerajšnjih izjavah Jaimeja Garcie Lombardera, v Evropski komisiji pristojnega za Slovenijo, da je zaradi vladne krize država izgubila dragoceni čas v pripravah na EU, Verheugnovo stališče do vprašanja danes pojasnil komisarjev tiskovni predstavnik Jean Christophe Filori.

Odmevi tujih tiskovnih agencij
24. 05. 2000 07.20
Tuje tiskovne agencije so kmalu po polnoči objavile vest, da državni zbor v pvem poskusu ni potrdil nove slovenske vlade mandatarja Andreja Bajuka.

Verheugen želi v Slovenijo pred poletjem
17. 05. 2000 20.43
Evropski komisar za širitev Guenter Verheugen želi Slovenijo na vsak način obiskati pred poletnimi počitnicami, tudi če do takrat vladna kriza še ne bo rešena, je danes v Strasbourgu, kjer se je s Verheugnom pogovarjal ob kosilu, povedal slovenski predsednik Milan Kučan.

Kučan sprejel Petersena
15. 05. 2000 21.23
Milan Kučan je sprejel danskega zunanjega ministra Nielsa Helvega Petersena in finančnega ministra Mongensa Lykketofta. V pogovoru je posebej poudaril, da slovenska vladna kriza v ničemer ne spreminja slovenskih zunanjepolitičnih strateških interesov vključevanja Slovenije v EU in zvezo NATO.

Amatova vlada dobila zaupnico
28. 04. 2000 21.14
Italijanski parlament je nocoj izglasoval zaupnico levosredinski vladni koaliciji Giuliana Amata. Za zaupnico je glasovalo 319 poslancev, proti jih je bilo 298, pet pa se jih je vzdržalo. Za izglasovanje zaupnice je bilo potrebnih 309 glasov.

Slovenija v EU že leta 2004?
18. 04. 2000 21.48
Predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je v današnjem govoru v državnem zboru izrazila pričakovanje, da bodo nove članice Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, svoje predstavnike v Evropski parlament lahko volile leta 2004. EU je skupnost vrednot in naš cilj je, da jamčimo zanje, je poudarila Fontainova; ob tem je izrazila zadovoljstvo, da Slovenija te vrednote dviga na državno raven, pri čemer je še posebej izpostavila varstvo manjšin.

Stavka predlagana za 11. maj
14. 04. 2000 17.19
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Branimir Štrukelj je danes izrazil presenečenje nad tem, da slovenska vlada včeraj ni potrdila dogovora o spremembah in dopolnitvah kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje, ki sta ga vladna in sindikalna stran parafirali prejšnji teden. Kot je Štrukelj povedal na današnji novinarski konferenci, bo na izredni seji glavnega odbora SVIZ, ki je sklicana za torek, 18. aprila, predlagal izvedbo splošne stavke v vzgoji in izobraževanju za 11. maj, če vlada do 20. aprila ne bo potrdila že parafiranega dogovora.

Kučan na avstrijskem Štajerskem
12. 04. 2000 21.54
Predsednik republike Milan Kučan, ki se je pozno popoldne v Gomilici na avstrijskem Štajerskem srečal s predsednikom avstrijskega parlamenta Heinzem Fischerjem, je sogovornika podrobno obvestil o trenutnih političnih razmerah v Sloveniji in o možnih izhodih iz vladne krize. Kot je Kučan povedal po pogovorih, je Fischerju posebej zagotovil, da izid krize, ne glede na to, kakšen bo, ne bo vplival na temeljne usmeritve Slovenije, med drugim vključevanje v Evropsko unijo in zvezo NATO, usmeritev pa bo ostala ista tudi v odnosih z Avstrijo.

Stavka šolnikov zaenkrat le preložena
10. 04. 2000 15.15
Stavka zaposlenih v vzgoji in izobraževanju ni odpovedana, ampak le preložena, je na današnji novinarski konferenci pojasnil glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Branimir Štrukelj. Dogovor, ki sta ga minuli četrtek sklenili vladna pogajalska skupina in sindikalna pogajalska skupina ter ga formalno parafirali v petek, mora namreč potrditi še vlada v odstopu na svoji seji ta četrtek.