vladna

Pirnat o umiku opozicije
02. 02. 2001 00.00
Parlamentarni boj se v sicer kratki zgodovini slovenske demokracije še ni zaostril tako, kot se je sinoči. Ker oblast ni hotela prepustiti večine v dveh nadzornih odborih, se je večji del opozicije celo odpovedal vodilnim položajem v državnem zboru in njegovih delovnih telesih.

Umik opozicije
01. 02. 2001 00.00
Potem ko vladna večina na seji komisije za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) ni podprla predlogov opozicijskih strank SDS, NSi in SNS, na podlagi katerih bi tem trem strankam pripadla večina sedežev v delovnih telesih za nadzor nad področjem javnih financ in varnostno-obveščevalnih služb, so poslanci koalicije Slovenija v skladu z napovedmi odstopili z vseh vodstvenih funkcij v DZ.

Kdo je kriv za škodo?
31. 01. 2001 00.00
Poslanci Socialdemokratske stranke in Nove Slovenije so v parlament vložili zahtevo, da ugotovi, kdo je kriv za neutemeljeno odstavitev direktorja Elektra Slovenije, Vitoslava Türka. Poslanci zahtevajo, naj parlament določi še odgovornega za gospodarsko škodo, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prodaje prepoceni električne energije iz krške nuklearke v tujino.

Pred kongresom SLS+SKD
31. 01. 2001 00.00
V SLS+SKD Slovenski ljudski stranki kljub zimskemu času vlada prava predkongresna vročica. Predstavniki občinskih odborov stranke se bodo namreč 3. marca, predvidoma v Murski Soboti, zbrali na prvem rednem "pozdružitvenem" kongresu, ki naj bi bil pomembna prelomnica v življenju SLS+SKD in začetek njenega ponovnega vzpona po neuspehu na lanskih državnozborskih volitvah.

Komisiji sprejeli delegacije iz FJK
30. 01. 2001 00.00
Komisiji za ustavne in šolske zadeve italijanskega senata sta danes poslušali mnenja šestih delegacij iz Furlanije-Julijske krajine v zvezi s predlogom zaščitnega zakona za slovensko manjšino. Zaslišanja so se začela z zamudo, ker je senator Giulio Camber (Lista za Trst - Naprej Italija) protestiral zaradi dejstva, da gre za neformalne avdience, o katerih se ne vodi zapisnik, in zahteval sklic formalnih avdienc. Poročevalec zakona, senator Felice Besostri, je zato v posebni izjavi obtožil Camberja obstrukcije senatnega postopka.

Vlada o višini in dinamiki plač
25. 01. 2001 00.00
Vladna pogajalska skupina za pogajanja s sindikati negospodarstva se je na današnji seji seznanila s potekom pogajanj za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Kot so sporočili iz vladnega urada za informiranje, so vladni pogajalci oblikovali predlog višine in dinamike povečanja plač, ki ga bodo sindikatom predstavili v nadaljevanju pogajanj. Po predlogu vladne strani naj bi bilo to konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.

Novi direktor urada za mladino
18. 01. 2001 00.00
Vlada je danes razrešila direktorja urada za mladino, socialdemokrata Borisa Tomašiča, in kljub ogorčenju med podmladki koalicijskih strank na položaj imenovala Dominika Černjaka, predsednika stranke mladih. Ali gre za strokovno pretehtano odločitev ali za še en politični prevzem?

Golobič ocenil delo vladne koalicije
17. 01. 2001 00.00
Vladna koalicija, kljub nekaterim pomislekom, deluje normalno, se pa še vedno vpeljuje v delo. Tako meni generalni sekretar vladajoče Liberalne demokracije, Gregor Golobič. Prvi resni zaplet v novem mandatu pa je, kot trdi Golobič, sprožilo oblikovanje parlamentarnih delovnih teles.

Rast spletnega kriminala na Japonskem
15. 01. 2001 00.00
Izsledki japonske vladne raziskave kažejo, da se je prejšnje leto je število poročil o računalniških virusih v deželi vzhajajočega sonca potrojilo.

Virusi opustošili Japonsko
13. 01. 2001 00.00
Na Japonskem so lani našteli trikrat več računalniških virusov kot leto pred tem. Vladna agencija za razvoj informacijske tehnologije je v posebnem poročilu lani naštela 11.109 prijav najrazličnejših virusov, medtem ko so leta 1999 poročali le o 3645 virusih.

O problematiki politike plač
12. 01. 2001 00.00
Iz Demokratske stranke Slovenije (DS) so v zvezi z reševanjem problematike plačne politike sporočili, da je preteklo parcialno reševanje in popuščanje vlade premiera Janeza Drnovška na področju plač v javnem sektorju pripeljalo do absurdnih razmerij, kar po njihovem prepričanju kaže na to, da delujoča vladna garnitura nima dolgoročnejših načrtov politične in upravne ureditve, ampak deluje po načelu sprotnega gašenja problemov.

Usoda sečoveljskih solin
09. 01. 2001 00.00
O usodi gospodarske dejavnosti solinarstva in ohranitvi krajinskega parka Sečoveljske soline, ki so opredeljene kot ramsarska lokaliteta, so se na problemski konferenci in okrogli mizi v prostorih podjetja Soline soočili predvsem predstavniki pristojnih ministrstev, lokalnih skupnosti ter podjetij Droga in Soline, slednji kot uporabnika območja, ki je v lasti države. Ključni korak v ohranitvi solinarstva in solin je pogodba o skrbništvu in vladna obravnava uredbe o podelitvi koncesije, ki bo določala obveznosti in naloge koncesionarja ter vire financiranja za ohranitev krajinskega parka Sečoveljske soline.

Pogajanja šolnikov in vlade brez napredka
05. 01. 2001 00.00
Pogajalski skupini vlade in reprezentativnih sindikatov s področja šolstva sta popoldne nadaljevali pogajanja o spremembah kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje. Po besedah vodje pogajalske skupine šolnikov Branimira Štruklja ni prišlo do nobenega napredka, razen do dejstva, da vlada pogajanj ne pogojuje več s pristopom šolnikov k dogovoru o načinu usklajevanja plač. Pogajanja se bodo po napovedih nadaljevala sredi prihodnjega tedna, ko naj bi vladna stran 

SVIZ in vlada neusklajena
04. 01. 2001 00.00
Vlada je na današnji seji odstopila od zahteve, da mora sindikat najprej podpisati socialni sporazum, šele na to naj bi se nadaljevala pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe, kar je bilo za SVIZ nesprejemljivo. Vodja vladne pogajalske skupine v pogajanjih z reprezentativnimi sindikati s področja šolstva za spremembe kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje, šolska ministrica Lucija Čok, je predstavila potek dosedanjih pogajanj, ki jih je vladna stran včeraj prekinila v četrtem krogu.

Šolniki nezadovoljni s predlogom
29. 12. 2000 00.00
Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) je od vladne pogajalske skupine prejel pisni protipredlog, ki naj bi vseboval možne rešitve na zahteve omenjenega sindikata. Glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj je protipredlog ocenil kot neustrezen in podcenjujoč. Z njim vlada po njegovem mnenju na "nek način" prekinja pogajanja, saj zahteva, da SVIZ najprej podpiše dogovor o politiki plač, torej pred nadaljevanjem pogajanj o spremembah panožne kolektivne pogodbe. V sredo, 3. januarja, se bo zato, pred napovedanimi pogajanji z vladno pogajalsko skupino, sešel tudi izvršilni odbor sindikata, ki se bo opredelil do vladnega predloga.

Svet SKGZ o zaščitnem zakonu
20. 12. 2000 00.00
Deželni svet Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) je na srečanju v Gorici preučil trenutni narodnostni, politični in predvsem pa organizacijski utrip v svoji organizaciji, predsednik SKGZ Rudi Pavšič pa je opozoril na težave pri sprejemanju zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji, ki je obtičal v italijanskem senatu. Težava je v tem, da je časa pred italijanskimi skorajšnjimi političnimi volitvami zelo malo in je zato upravičena bojazen, da do sprejetja zakona ne bo prišlo, čeprav sedanja, manjšini naklonjena italijanska vladna levosredinska koalicija poudarja, da je časa za njegovo sprejetje dovolj.

Pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe
20. 12. 2000 00.00
Pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje so še vedno brez dokončnega razpleta. Na drugem krogu pogajanj so se danes popoldne sešli sindikalna pogajalska skupina šolnikov, ki jo vodi predsednik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Branimir Štrukelj, ter vladna pogajalska skupina, ki jo vodi ministrica za šolstvo in šport Lucija Čok. Izida pogovorov pogajalci nocoj niso hoteli komentirati.

Bohinc predlagal Demšarja
19. 12. 2000 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc predlaga imenovanje novega državnega sekretarja, odgovornega za policijo. Nič nenavadnega, bi lahko rekli, če ne bi na to mesto predlagal nekdanjega načelnika kranjske policijske uprave Demšarja, ki so ga z ovadbo zaradi zlorabe položaja konec lanskega leta razrešili. Jaka Demšar je bil eden glavnih akterjev v lanskoletni aferi na kranjski policijski upravi. Zaradi nepravilnosti pri razdeljevanju dodatkov k uspešnosti, z njimi naj bi si kupoval lojalnost policijskih šefov, so proti njemu na tožilstvu spisali kazensko ovadbo za 20 kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, med drugim vračanja vozniških dovoljenj in kupovanja daril na službene stroške. Demšarja, ki je vseskozi zavračal obtožbe na svoj račun, so zaradi domnevnih nepravilnosti tudi razrešili s položaja in na njegovo mesto imenovali Jožeta Mencina, medtem ko je obtožnica po neuradnih podatkih še vedno na kranjskem tožilstvu. Nenavadno je tudi, da Bohinc sploh imenuje državnega sekretarja za policijo. Novi zakon o policiji, ki ga je vlada sprejela v času ministrovanja ministra Bandlja, ga namreč ne predvideva. Policija naj bi bila ločen organ v sestavi ministrstva, s sekretarjem pa si želi minister očitno znova podrediti tudi policijo. Da se je Bohinc kljub vsemu odločil za Demšarja so nam uradno potrdili tudi na notranjem ministrstvu, vendar zadeve niso želeli komentirati. O predlogu mora namreč najprej razpravljati vladna kadrovska komisija, ki bo zasedala jutri, o imenovanju novega sekretarja pa bo odločala vlada v četrtek. Do takrat predloga novega sekretarja ne bodo komentirali.

Ponudba za nakup makedonskega Telekoma
17. 12. 2000 00.00
Madžarska telekomunikacijska družba Matav je objavila ponudbo za nakup večinskega, 51-odstotnega deleža makedonske telekomunikacijske družbe Telekom. Direktor podjetja Elek Straub je dejal, da je Matav z ameriškim investicijskim skladom Soroš in skupino, ki jo sestavljata grška investicijska družba in ameriška zavarovalnica Interamerican Holding, oblikoval konzorcij in dal ponudbo za nakup večinskega deleža Telekoma. Družba Matav, ki jo nadzoruje ameriško-nemški konzorcij, bo do konca leta 2001 monopolist na področju fiksne telefonije na Madžarskem.

Barak napovedal odstop
10. 12. 2000 00.00
Izraelski premier Ehud Barak je davi napovedal odstop s položaja predsednika vlade ter sklic predčasnih volitev za predsednika vlade v 60 dneh. Tako naj bi dobil, bo njegovem mnenju, dovolj podpore za obnovo mirovnih pogajanj s Palestinci in ustavitev nasilja, ki divja v državi. Po Izraelskem zakonu namreč predsednika vlade voli ljudstvo neposredno na volitvah.

Fischer jutri v Sloveniji
06. 12. 2000 00.00
Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer bo jutri prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Iz urada predsednika Kučana so sporočili, da naj bi sogovornika v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje. Po pogovorih, ki bodo pozno popoldne, je v Vili Podrožnik predvidena izjava za javnost. Fischer prihaja na obisk v Slovenijo prav v času, ko so se v avstrijski javnosti ponovno pojavile že večkrat slišane zahteve, da bi vstop Slovenije v Evropsko unijo pogojili z odpravo Avnojskih sklepov.

200 zakonov v zakonodajnem postopku
04. 12. 2000 00.00
Na obravnavo v novem parlamentarnem sklicu trenutno čaka približno 200 zakonskih predlogov v različnih fazah zakonodajnega postopka in 14 predlogov za ratificiranje mednarodnih pogodb, vendar se bo to število v prihodnje precej skrčilo, saj bo med drugim DZ že eni od prvih sej končal postopke v vseh tistih primerih, ko njihovi predlagatelji niso bili ponovno izvoljeni. Za dodatno krčenje pa bo v novem mandatu vsekakor poskrbela vladna večina, ki bo glede na veljavni koalicijski sporazum med obravnavo zavrnila ali iz zakonodajnega postopka umaknila približno 100 zakonskih predlogov. Po uveljavljeni praksi lahko vse t.i. poslanske zakone, ki nimajo več predlagateljev, seveda povzamejo in ponovno vložijo poslanci novega sklica. V zvezi z že vloženimi vladnimi zakonskimi predlogi pa velja, da jih nova vlada seveda lahko posvoji, lahko pa jih tudi umakne iz postopka 

Ministri opravili devet primopredaj
01. 12. 2000 00.00
Nova vlada Janeza Drnovška se je sestala na prvi, konstitutivni seji, na kateri so za generalnega sekretarja vlade imenovali Mirka Bandlja , oblikovali so ključna vladna delovna telesa in se dogovorili o nadaljnjem delu vlade. Ob primopredaji poslov, ki je potekala med Drnovškom in dosedanjim premierom Andrejem Bajukom, je prvi dejal, da se zaveda težav, s katerimi se je srečeval njegov predhodnik, zato se mu je tudi zahvalil za njegovo delo v preteklih mesecih.

Prva seja nove vlade
01. 12. 2000 00.00
Nova vlada Janeza Drnovška se bo danes sestala na prvi, konstitutivni seji, na kateri naj bi med drugim imenovali generalnega sekretarja vlade, oblikovali ključna vladna delovna telesa in se dogovorili o nadaljnjem delu vlade. Primopredaja poslov je dopoldne potekala med Drnovškom in dosedanjim premierom Andrejem Bajukom. Ob tem je premier Drnovšek dejal, da se zaveda, da je bilo Bajukovo delo zelo zahtevno, saj je vodil vlado v mesecih neposredno pred volitvami, hkrati pa se je prehodna vlada srečevala z mnogimi novimi stvarmi.

Ustavne spremembe na Hrvaškem
10. 11. 2000 00.00
Hrvaški sabor je pozno sinoči z dvotretjinsko večino sprejel spremembe ustave. Vladna koalicija je s tem izpolnila eno svojih največjih predvolilnih obljub. V spremenjeni ustavi pa ni bilo prostora za Slovence, ki so bili kot manjšina leta 1997 iz nje izbrisani.

Tuji tisk o izvolitvi Pahorja
10. 11. 2000 00.00
Tuje tiskovne agencije so pozno popoldne poročale o izvolitvi novega vodstva drž avnega zbora. V ospredje postavljajo novega predsednika DZ Boruta Pahorja, vodjo ZLSD. Francoska tiskovna agencija AFP je poročala, da je za "reformiranega komunista" glasovalo 63 poslancev, 25 pa jih je bilo proti. Hkrati se nadaljujejo pogovori o oblikovanju vladne koalicije, ki naj bi jo vodil Janez Drnovšek, čeprav ta še ni bil uradno imenovan za mandatarja, piše AFP.

Reševalna akcija Kurska končana
07. 11. 2000 00.00
Operacija ruskih in norveških potapljačev na potopljeni ruski podmornici Kursk v Barentsovem morju je končana. Ruski in norveški strokovnjaki so nadaljnje poskuse iskanja trupel ponesrečenih mornarjev razglasili za nevarne. Peti prekat je edini, kjer bi še lahko našli trupla, vendar so ta po mnenju vodstva mornarice v potapljačem nedostopnih mestih.

Vladna koalicija je še vedno neznanka
05. 11. 2000 00.00
V okviru pogovorov o sestavi prihodnje vladne koalicije sta se danes sešla predsednika LDS in SLS+SKD Janez Drnovšek in Franc Zagožen, ki za zdaj še nista znala napovedati, kakšen bo izid pogajanj in kakšna bo sestava vladne koalicije. Pogovori se bodo popoldne nadaljevali s SLS+SKD, Drnovšek pa naj bi se pozno popoldne predvidoma sešel tudi s predsednikom ZLSD Borutom Pahorjem.

Tuje agencije o ustanovnem zasedanju državnega zbora
27. 10. 2000 00.00
Tuje tiskovne agencije so danes poročale, da se je državni zbor po parlamentarnih volitvah 15. oktobra danes sestal na ustanovnem zasedanju. Na volitvah so večino glasov volivcev prejeli politični zavezniki nekdanjega dolgoletnega predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška. 90-člansko zakonodajno telo ni izvolilo novega predsednika DZ, ker čaka na izid Drnovškovih pogovorov o novi vladajoči koaliciji. DZ bo dotlej vodil najstarejši poslanec Jože Bernik, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.

Delegacija DPS jutri v Beogradu
26. 10. 2000 00.00
Visoka delegacija Demokratične stranke socialistov (DPS) črnogorskega predsednika Mila 195144ukanoviča bo jutri dopotovala v Beograd, kjer naj bi se sestala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico pred njegovim odhodom na enodnevni uradni obisk Moskvo, piše v četrtkovi številki beograjska Politika. Beograjski časnik Blic pa navaja, da bo jutri v Beograd na pogovore s Koštunico prispela delegacija vladajoče koalicije Za boljše življenje, v kateri bodo predstavnika DPS, premier Filip Vujanovič in predsednik skupščine Črne gore Svetozar Marović, ter predsednik Ljudske stranke (NS) Dragan Šoć. V črnogorski delegaciji torej ne bo predstavnika tretje koalicijske partnerke Socialdemokratske stranke Žarka Rakčevića. Beograjski časniki poročajo, da se bo danes v Podgorici sestal glavni odbor DPS, ki naj bi izrekel stališče stranke o vladnih izhodiščih glede prihodnjih odnosov Črne gore in Srbije. Predsedstvo DPS naj bi pred dnevi ocenilo, da bi morali novi odnosi med Črno goro in Srbijo temeljiti na oblikovanju dveh neodvisnih in suverenih držav, ki bi imele svoje predstavnike pri Združenih narodih in drugih mednarodnih organizacijah in ki bi šele potem stopile v zvezo dveh držav. Agencija Beta je poročala, da je neimenovani visoki funkcionar DPS potrdil, da njegova stranka vztraja pri ločenem sprejemu Črne gore v ZN. Po navedbah agencije Beta je črnogorski zunanji minister Branko Lukovac po pogovorih z vodjo slovaške diplomacije in posebnim odposlancem generalnega sekretarja ZN za Balkan Edvardom Kukanom ocenil, da bi bilo bolj primerno, če bi ZRJ počakala s prošnjo za sprejem v ZN in druge mednarodne organizacije, dokler ne bo znan izid pogajanj Črne gore in Srbije o "morebitni prihodnji skupnosti". Predsednik izvršilnega odbora DPS Miodrag Vuković je za novosadski tednik Bulevar povedal, da vladajoča koalicija Za boljše življenje pripravlja nov predlog za preoblikovanje odnosov med Črno goro in Srbijo in da bodo vladna izhodišča o teh vprašanjih spremenjena. Vuković, ki je tudi osebni svetovalec črnogorskega predsednika, je izrazil zaskrbljenost zaradi "velikega nerazumevanja za črnogorska stališča", ki prihaja iz "nove Srbije", in ki se po njegovem mnenju v bistvu ne razlikuje veliko od tistega iz časov Slobodana Miloševića. Zatrdil je še, da bodo referendum o prihodnjem državno-pravnem statusu Črne gore izvedli, ko bodo izpolnjeni pogoji, ki jih za to predvideva zakon. "Ime Jugoslavije je izrabljeno in ne ustreza odnosom Srbije in Črne gore. Skupnost se mora imenovati Skupnost Črne gore in Srbije ali obratno. Dogovoriti pa se je treba, ali bomo skupnost ali pa bomo živeli eni poleg drugih kot mednarodno priznani in suvereni državi", je še povedal Vuković.