vladna

Na Danskem manjšinska vladna koalicija
26. 11. 2001 00.00
Zmagovalec danskih parlamentarnih volitev Anders Fogh Rasmussen je sporočil, da sta liberalna in konservativna stranka dosegli dogovor o programu nove danske vlade in sklenili koalicijski sporazum.

Vlada obsodila povojne poboje
22. 11. 2001 00.00
Vlada je ob obravnavi zakona o vojnih grobiščih sprejela posebno izjavo, s katero izraža svoje obžalovanje tragičnih dogodkov iz polpretekle zgodovine.

Vladna kriza v Makedoniji
22. 11. 2001 00.00
Makedonski minister za obrambo Vlado Bučkovski, zunanja ministrica Ilinka Mitreva in podpredsednik vlade Ilija Filipovski so danes premieru Georgievskemu sporočili nepreklicen odstop.

Konferenca ZLSD v Murski Soboti
18. 11. 2001 00.00
Na konferenci ZLSD v Murski Soboti so njeni člani pod tematskim naslovom Od centralistične k policentrični Sloveniji razpravljali predvsem o razvoju lokalne samouprave in uvajanju pokrajin. Borut Pahor je poudaril, da je regionalizacija prednostna naloga koalicije v prihodnjem letu.

Bo Nemčija sodelovala v vojni?
09. 11. 2001 00.00
Nemški vladni predlog, ki predvideva, da bo Nemčija za obdobje enega leta v mednarodno protiteroristično koalicijo prispevala svoje oborožene sile, je vlada poslala v parlament v potrditev. Medtem se v Berlinu pripravljajo protesti proti vojni v Afganistanu.

Še vedno brez nadzora nad policijo
07. 11. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za notranjo politiko je podprl spremembo zakona o policiji, s katero bi lahko parlament nadzoroval delo policije ter uporabo posebnih ukrepov kriminalistične službe.

Youngov govor na GZS
25. 10. 2001 00.00
"Naloga ZDA v Sloveniji je predvsem ustvariti sprejemljivo okolje za ameriške investicije, ki jih je bilo leta 2000 približno 40 v skupni vrednosti 110 milijonov dolarjev," je med svojim prvim nastopom pred slovensko javnostjo dejal novi ameriški veleposlanik Young.

Soglasna podpora istrskega občinskega sveta
24. 10. 2001 00.00
Občinski sveti Kopra, Izole in Pirana so na ločenih glasovanjih vsak posebej soglasno sprejeli sklep, da pristopajo k soustanovitvi Univerze na Primorskem.

Tabor SLS+SKD
20. 10. 2001 00.00
Za Slovenijo vrednot in enakomernega regionalnega razvoja je osrednje sporočilo festivala oz. drugega tabora SLS+SKD, ki je potekal v celjski dvorani Golovec, namenjen pa je bil predvsem druženju članov in simpatizerjev stranke.

Proti predlogu zakona o plačah
17. 10. 2001 00.00
SVIZ zavrača predlog vlade, ki je bil sindikatom javnega sektorja predložen na pogajanjih o izhodiščni plači in regresu. Predlog predvideva, da bi polovico predvidene uskladitve izhodiščnih plač uveljavili po sprejetju novega zakona o plačah v javnem sektorju.

Kriminalisti ovadili Ladislava Troho
16. 10. 2001 00.00
Ljubljanski kriminalisti so zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja krive ovadbe okrožnemu državnemu tožilstvu včeraj ovadili 38-letnega Ladislava Troho iz Ljubljane.

Padec imperija bratov Karić?
16. 10. 2001 00.00
V jugoslovanskih medijih je močno odjeknila novica, da je v tujino pobegnil predsednik Skupine BK Bogoljub Karić.

Revolucionarna televizija
13. 10. 2001 00.00
Od začetka napadov na Afganistan ves svet spremlja posnetke in izjave, ki jih medijskim hišam posreduje do pred kratkim nearabskemu delu sveta popolnoma neznana katarska televizijska hiša Al Džazira, ki smo jo izbrali za ime tedna.

Tri slovenske stranke opazovalke pri EPP
27. 09. 2001 00.00
Tri slovenske parlamentarne stranke, vladna SLS+SKD ter opozicijski SDS in NSi, so dobile status opazovalk pri Evropski ljudski stranki, ki je z 232 poslanci največja politična skupina v 626-članskem Evropskem parlamentu.

NSi proti reviziji ustave
26. 09. 2001 00.00
V zvezi s predlaganimi spremembami ustave, Nova Slovenija zagovarja širšo strokovno in družbeno razpravo.

Poljski socialdemokrati brez absolutne večine
26. 09. 2001 00.00
Kljub prepričljivi zmagi levega pola na nedeljskih parlamentarnih volitvah na Poljskem, socialdemokrati po napovedih ne bodo imeli absolutne večine v parlamentu.

Kviaz: 24 članov ustavne komisije
20. 09. 2001 00.00
Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve je sprejela odlok o ustanovitvi 24-članske parlamentarne ustavne komisije, v kateri bodo zastopane poslanske skupine po t. i. proporcionalnem ključu, ki ga je predlagal predsednik Kviaza Jožef Školč.

Protest zaposlenih v papirnici Goričane
20. 09. 2001 00.00
Približno 150 zaposlenih v papirnici Goričane se je na poziv sindikata Pergam zbralo pred vladnim poslopjem, da bi opozorili na nepravilnosti in zavlačevanje pri upravljanju s papirnico.

Zamenjava za ministra Presečnika
30. 08. 2001 00.00
Vodstvo SLS+SKD bo predstavilo predlog, da bi za državnega sekretarja imenovalo Jožeta Vidmarja, ki bi lahko dobil tudi pooblastila za nadomeščanje prometnega ministra Presečnika.

Dodatni stroški bodo podražili meso
13. 07. 2001 00.00
Če bo obveljala v četrtek sprejeta sprememba uredbe o toplotni obdelavi klavničnih odpadkov, bo klavno-predelovalna industrija zaradi povišanih stroškov obratovanja in poslovanja prisiljena dvigniti cene mesa, podražitev pa naj bi se po prvih ocenah gibala med sedmimi in desetimi odstotki, je povedal predsednik GIZ Meso in izdelki ter direktor novogoriškega MIP Jože Testen. Kot je pojasnil, naj bi se v začetku prihodnjega tedna sestali predstavniki klavno-predelovalne industrije ter skušali, tudi v dogovoru s predstavniki pristojnih ministrstev, poiskati ustrezno rešitev.

Potrdili metodologijo za uskladitev pokojnin
13. 07. 2001 00.00
Skupščina Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) je na današnji seji obravnavala osnutek metodologije za uskladitev pokojnin z rastjo plač in ga po nekaterih zapletih tudi soglasno sprejela, in sicer skupaj s dopolnitvami upravnega odbora redakcijske narave in po črtanju drugega odstavka 9. točke osnutka metodologije. Predlog metodologije bo potem, ko ga je v ponedeljek obravnaval upravni odbor ZPIZ, najverjetneje prihodnji teden obravnavala vlada. Skupščina je danes zavod tudi zadolžila, naj pred januarsko uskladitvijo pokojnin z rastjo plač dobi analizo učinkov valorizacije pokojnin na podlagi nove metodologije.

Stavka preložena
12. 07. 2001 00.00
Stavka kontrolorjev letenja je do 20. julija preklicana, tako da v sredo ni prišlo do preusmeritev letov v Zagreb. Stavko so prekinili po uri in pol prekinili, saj so na dolgotrajnih in napornih pogajanjih med predstavniki kontrolorjev letenja in ministrstva le uspeli doseči dogovor o nekaterih stavkovnih zahtevah kontrolorjev.

Litva ima novo vlado
12. 07. 2001 00.00
Litovski parlament je danes z 81 glasovi za in 36 proti potrdil vladni program in kabinet novega premiera Algirdasa Brazauskasa. Novi premier je že napovedal, da si bo Litva še naprej prizadevala za vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO. Baltska država velja za eno od naprednejših kandidatk za vstop v obe povezavi. Od nove levosredinske vlade se pričakujejo predvsem spremembe gospodarske politike. Brazauskas je že napovedal, da morajo biti privatizacijski modeli velikih državnih podjetji na novo preizkušeni in deloma spremenjeni. Težišče delovanja vlade pa mora biti na socialni politiki, je še dodal novi premier.

Kmalu sporazum o meji
11. 07. 2001 00.00
Sporazum o meji je zdaj v veliki meri odvisen od hrvaške strani, je na današnji novinarski konferenci dejal slovenski premier Janez Drnovšek.

Rupel o prihodnosti EU
11. 07. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je v svojem govoru posebej predstavil pričakovanja in interese Slovenije ob vstopu v Unijo. Ne bi nas smel motiti pojem federacije, če gre za federacijo nacionalnih držav, ki ohranjajo pristojnosti na področjih, kot so jezik, kultura, izobraževanje, umetnost. Evropska unija bi se lahko imenovala Združeni narodi Evrope ali Nacionalne države Evrope, je poudaril minister Rupel v današnjem govoru pred veleposlaniki držav članic EU in držav kandidatk v Sloveniji.

Kršitev koalicijske pogodbe
05. 07. 2001 00.00
Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Oblikovana nova litovska vlada
05. 07. 2001 00.00
Litva je dobila novo vlado, ki jo vodi premier Algirdas Brazauskas. Sestavlja jo 13 ministrov, od katerih je šest novih. Do zamenjave je med drugim prišlo na čelu ministrstev za gospodarstvo in finance, in sicer je minister za gospodarstvo postal nestrankarski podjetnik Petras Cesna, finančna ministrica pa dosedanja namestnica zunanjega ministra Dalia Grybauskaite. V novi vladi sta položaja ohranila zunanji in obrambni minister, Antanas Valionis in Linas Linkevicius, ki naj bi v prihodnje zagotovila kontinuiteto v zunanjepolitičnih ciljih Litve, med drugim pri pridruževanju Evropski uniji in zvezi NATO. Nov kabinet mora potrditi še parlament, ki naj bi se sestal prihodnji četrtek.

Republika srbska za sodelovanje s Haagom
03. 07. 2001 00.00
Vlada Republike srbske je v obravnavo parlamentu poslala predlog zakona o sodelovanju z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je sporočila pravosodna ministrica Republike srbske Biljana Marić. Kot je dejala Marićeva, je sodelovanje s haaškim sodiščem obveznost Republike srbske ter Bosne in Hercegovine, ki izhaja iz Daytonskega sporazuma. Parlament naj bi zakon obravnaval med naslednjo sejo, predvideno za konec tega meseca.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih
02. 07. 2001 00.00
Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Predsednik bežal pred protestniki
26. 06. 2001 00.00
Pred stavbo makedonskega parlamenta se je sinoči zbralo okoli pet tisoč protestnikov, ki so zahtevali predsednikov odstop. Po Skopju so se slišali posamezni streli. Protestnikom naj bi se pridružilo vsaj petdeset makedonskih vojakov in nekaj policistov. Protestnike je razjezila vladna odločitev o prekinitvi spopadov z albanskimi uporniki in še posebej to, da so uporniki pri umiku iz skopskega predmestja Aračinovo lahko odnesli tudi orožje. Protestniki tudi nasprotujejo prevelikemu vplivu mednarodne skupnosti v zadevah makedonske notranje politike.