vladna

Irska predsednica nadaljuje obisk

21. 06. 2001 00.00

Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Z Ropom o financiranju občin

20. 06. 2001 00.00

Skupnost občin Slovenije je v Laškem pripravila delovni posvet, na katerem je ministra za finance Antona Ropa seznanila s problematiko financiranja občin. Od ministra pa so želeli izvedeti, kdaj bo pripravljen nov zakon o financiranju občin, saj je zakon, ki je trenutno v veljavi, že večkrat noveliran, obravnavalo ga je tudi ustavno sodišče. Predstavniki lokalnih skupnosti so izrazili prepričanje, da bi tudi skupnost morala sodelovati v pripravi tega pomembnega dokumenta, ki bi po mnenju večine udeležencev moral poenostaviti postopke in določiti meje zadolževanja lokalnih skupnosti. Sedaj je namreč v veljavi odredba, ki določa 10-odstotni limit na realizirane prihodke, kar onemogoča uresničitev večjih naložb in omejuje občine pri najemu ugodnih posojil iz državnih skladov.

Delegacija GZS v Hong Kong in Shanghai

16. 06. 2001 00.00

Delegacija Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je v okviru nadaljevanja strategije nastopa slovenskega gospodarstva na Kitajskem odpotovala na štiridnevni uradni obisk v Hong Kong in kitajski Shanghai. 15-članska gospodarska delegacija, ki jo vodi podpredsednica GZS Marta Kos, spremlja pa vladna delegacija pod vodstvom državnega podsekretarja na ministrstvu za gospodarstvo Bojana Škode, se v Shanghaiju med drugim obiskala sejem Autoshanghai 2001, kjer je postavljen tudi slovenski paviljon.

Biščak zamenjal Golobiča

13. 06. 2001 00.00

Na za javnost zaprti seji se je svet liberalne demokracije seznanil z odstopom dosedanjega dolgoletnega generalnega sekretarja stranke Gregorja Golobiča ter obenem za vršilca dolžnosti generalnega sekretarja imenoval Bogdana Biščaka, ki bo to funkcijo nastopil s 1. julijem.

Čokova o protestih

12. 06. 2001 00.00

V posebni izjavi za novinarje v prostorih ministrstva za šolstvo je šolska ministrica Lucija Čok poudarila, da je vselej zagovarjala partnerski odnos med državo in študenti. Zaradi omenjenega stališča je izjava študentov, da jih ne jemlje kot sebi enakovredne partnerje, po njenem mnenju zgrešena. Sporazum, ki so ga v petek predstavniki študentov poslali v podpis trem ministrstvom (ministrstvu za šolstvo, za delo in za finance), pa je po ministričinem prepričanju neprimeren, saj je bil objavljen v javnih občilih, preden ga je kateri od ministrov sploh utegnil pogledati.

Drama talcev se nadaljuje

05. 06. 2001 00.00

V današnjih bojih spopadih med filipinskimi muslimanskimi uporniki in vladnimi enotami, ki jih vztrajno zasledujejo, sta bila ubita dva vladna vojaka. Uporniki imajo v rokah še okoli dvajset talcev, ki naj bi jih uporabili za žive ščite, vendar so po besedah vladnih predstavnikov še živi. Do spopada je prišlo kmalu po tem, ko so s pripadniki ekstremistične skupine Abu Sajaf navezali stike, ki naj bi vodili k pogajanjem za izpustitev talcev. Uporniki sicer komunicirajo s pomočjo satelitskih telefonov in walkie-talkiejev. Vladni predstavniki so že na začetku izključili možnosti za odkupnino v zameno za talce ali za večje politične koncesije, kot na primer neodvisna muslimanska država na južnofilipinskem otoku Basilan, za katero naj bi se borili borci Abu Sajafa. Po vojaških virih naj bi se pripadniki Abu Sajaf, ki jih je okoli sto, skušali združiti z gverilci islamske osvobodilne fronte Moro (MILF), ki je precej večja separatistična skupina. Skrajneži imajo veliko podporo pri lokalnem vaškem muslimanskem prebivalstvu, ki naseljujejo južni del otoka. Na&nbsp

Potrč o privatizaciji bank

01. 06. 2001 00.00

Pomembno je, da je program privatizacije obeh državnih bank, Nove ljubljanske banke (NLB) in Nove kreditne banke Maribor (NKBM), ki ga je včeraj potrdila vlada, "odprt" in da zagotavlja postopnost odločanja, hkrati pa je bil z njim dosežen sprejemljiv koalicijski dogovor, je poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Kot je dejal, program omogoča sodelovanje več strateških investitorjev, tudi domačih, predkupna pravica pa ni vsebina razpisa oz. ni vnaprej obljubljena. Ob tem je poslanec ZLSD Feri Horvat izrazil zadovoljstvo, ker so pri oblikovanju programa privatizacije dveh največjih slovenskih bank vendarle prevladali narodno-gospodarski interesi. Po njegovih besedah program upošteva zlasti "občutljivost" NLB kot pomembnega stebra domačega gospodarstva. "Potrebujemo konkurenčnost v bančništvu, potrebujemo močne banke, potrebujemo pa tudi vlečnega in ne trojanskega konja," pripominja Horvat.

Bo Peko kupila Alpina?

31. 05. 2001 00.00

Usoda tržiškega Peka naj bi bila znana v 14 dneh. To je namreč čas, v katerem naj bi podjetje prevzela Alpina, ki kaže velik interes za nakup, ali pa bi šlo v stečaj. Kot je potrdil predsednik uprave Alpine Martin Kopač, je ministrica za gospodarstvo Tea Petrin že imenovala pogajalsko skupino, kateri bo vodstvo Alpine najverjetneje v ponedeljek predstavilo pogoje za prevzem Peka. Zatrdil je, da bo vladna projektna skupina, v kateri so predstavniki lastnikov Peka in ministrstev, ki so v njegovo reševanje neposredno vključena, oblikovana takoj po končanih pogajanjih z vladno pogajalsko skupino. Izhodišč pogajalske skupine pa Kopač danes še ne pozna.

ZDA brez dokazov proti bin Ladnu

30. 05. 2001 00.00

Talibanske oblasti v Afganistanu so danes zatrdile, da ZDA nimajo trdnih dokazov o vpletenosti Osame bin Ladna v teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es-Salamu. Sodišče v New Yorku je namreč včeraj štiri domnevne sodelavce bin Ladna obsodilo zaradi sodelovanja v omenjena napada avgusta leta 1998, v katerih je umrlo 224 ljudi, 4000 ljudi pa je bilo ranjenih. Kot je poudaril tiskovni predstavnik afganistanskega ministrstva za informiranje Abdul Hana, se zaradi omenjenih obsodb ne bo povečalo število točk obtožnic zoper bin Ladna, ki se je v Afganistan zatekel leta 1996. ZDA si po mnenju istega vira prizadevajo diskreditirati talibanski režim, pri čemer omenjajo vprašanja človekovih pravic, prometa z drogami in terorizma.

Nemiri v Gruziji

25. 05. 2001 00.00

V Gruziji se je danes uprl bataljon nacionalne garde, ki zahteva odstop vlade. Okoli 500 vojakov s tanki in težkim orožjem je zasedlo vojaško oporišče približno 30 kilometrov od gruzinske prestolnice Tbilisi. Vladne sile so medtem zaprle dostop v prestolnico in zavarovale vladna poslopja v mestu. Ministri so že začeli pogajanja z uporniki, ki zahtevajo tudi izplačilo plač.

Nepravilno podeljene koncesije za GSM 900

24. 05. 2001 00.00

Pritožbeni senat vrhovnega sodišča je s sodbo zavrnil pritožbo družbe Simobil na odločitev prvostopenjskega senata vrhovnega sodišča, ki je 20. januarja 1999 kot nezakonito odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Z drugostopenjsko odločbo je vrhovno sodišče tako zavrnilo vse pritožbene ugovore kot neutemeljene, spremenilo pa je tudi procesno odločbo, na katero je bila oprta odločitev prvostopenjskega sodišča, ter potrdilo pravilnost odločitve sodišča na prvi stopnji, ki je odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Iz obrazložitve dokončne sodbe vrhovnega sodišča, na katero se ni moč pritožiti, nedvoumno izhaja, da so se koncesije lahko podeljevale le na podlagi pogojev in meril koncesijskega akta ter v skladu s pravili postopka.

Tisk o italijanskih volitvah

15. 05. 2001 00.00

Italijanski dnevniki na prvih straneh poudarjajo prepričljivo zmago desnosredinske koalicije Silvia Berlusconija v obeh domovih parlamenta in povzemajo njegovo obljubo, da bo izpolnil vse glavne cilje, ki si jih je zadal že pred volitvami. Rimska Repubblica piše, da gre za veliko spremembo in ne le za običajno izmenjavanje levice in desnice na oblasti, kot se dogaja v vsej Evropi. Premagana je bila vlada, ki je od leta 1995 sanirala gospodarstvo in pripeljala Italijo v evropsko denarno unijo. Desnica je postala vladna sila in celo identiteta velikega dela Italijanov, to pa po zaslugi Berlusconija, ki je "odmrznil" postfašizem Gianfranca Finija, preusmeril separatizem Umberta Bossija ter si podredil dediča krščanske demokracije Casinija in Buttiglioneja. Vsemu temu je s svojo stranko Naprej, Italija! dodal moderno ideologijo "berlusconizma".

V Makedoniji pričakujejo novo vlado

13. 05. 2001 00.00

Makedonski parlament naj bi danes popoldne potrdil novo vlado narodne enotnosti o kateri so se vodilne stranke dogovorile v petek. Vlada naj bi zagotovila stabilnost v državi in začela intenziven politični dialog. V sodelovanje je privolila tudi glavna opozicijska stranka albanske manjšine v Makedoniji, Stranka demokratičnega napredka, ki je sicer nasprotovala nadaljevanju ofenzive proti albanskim upornikom na severu države.

Hudi spopadi na Šri Lanki

28. 04. 2001 00.00

Z namenom, da bi preprečila nadaljnje spopade s tamilskimi uporniki, ki so doslej zahtevali približno 350 smrtnih žrtev, se je vladna vojska Šri Lanke danes umaknila s položajev na severu polotoka Jaffna. Po podatkih Šrilanške vlade naj bi bilo v zadnjih spopadih ranjenih več kot 1.600 ljudi, tiskovni predstavnik vojske v prestolnici Kolombo pa je sporočil, da je bilo v zadnjih štirih dneh na severu države ubitih 157 vladnih vojakov. Spopadi na območju so vnovič izbruhnili v sredo, potem ko so tamilski tigri preklicali štirimesečno prekinitev ognja. Na uporniški strani naj bi po navedbah uporniških tamilskih tigrov padlo 180 vojakov.

Korak bližje ustavnim spremembam

19. 04. 2001 00.00

Vlada je na četrtkovi seji imenovala 13-člansko strokovno skupino, katere naloga je, da na temelju izhodišč za spremembo ustave, ki jih je na zahtevo vlade pripravila vladna služba za zakonodajo v sodelovanju z ministrstvoma za pravosodje in za notranje zadeve, pripravi predlog ustavnih sprememb. V izhodiščih za spremembe ustave so se omejili na t.i. evropski člen, pravico tujcev - državljanov EU do nakupa nepremičnin, zakonodajni referendum, oblikovanje vlade, njeno sestavo in možnost odločitve DZ o predčasnih volitvah, reorganizacija in organizacija lokalne samouprave, volitve sodnikov v DZ in izročitev slovenskega državljana tuji državi.

Polemično o umetnih oploditvah

18. 04. 2001 00.00

Državni zbor je začel razpravo o predlogu poslancev LDS, Cvete Zalokar Oražem in Jelka Kacina, za noveliranje lani sprejetega zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo, v katerega naj bi med drugim vključili tudi možnost za umetno oploditev samskih žensk brez moškega partnerja. Podobno kot je omenjena rešitev razdelila strokovno javnost, je razdelila tudi parlamentarne stranke, med katerimi so hitri postopek in predlagane spremembe podprli predstavniki poslanskih skupin LDS, ZLSD in DeSUS, odločno so jim nasprotovali v SDS, NSi in SNS, vladna SLS+SKD se je zavzela za redni zakonodajni postopek, poslanci SMS pa se bodo odločali "po svoji vesti".

Berlusconiju kaže najbolje

17. 04. 2001 00.00

Kot kažejo trenutni podatki inštituta za raziskave javnega mnenja Datamedia, objavljeno v zadnji številki tednika Panorama, lahko Berlusconi na parlamentarnih volitvah 13. maja računa z 52,7-odstotno podporo volivcev, vladna koalicija pa se bo morala zadovoljiti z zgolj 31,6 odstotka glasov.

Pahor o odnosih s Hrvaško

06. 04. 2001 00.00

Prvi mož Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor je kot sinočnji gost na poslanskem večeru velenjskega podžupana in člana združene liste Bojana Kontiča poudaril, da je letošnje leto ugodno za ureditev odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško. Obe državi, tako Pahor, trdita, da se zavzemata za rešitev vseh težav, vendar je dejstvo, da Slovenija za Hrvaško ni zunanjepolitična prioriteta številka ena. Za nas pa je ureditev odnosov s Hrvaško na prvem mestu, saj si želimo vstopiti v Evropsko unijo že v prvem krogu.

Rupel v Washingtonu

29. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je včeraj v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Madžarska vladna kriza

21. 03. 2001 00.00

Madžarski premier Viktor Orban je danes zavrnil zahtevo koalicijske partnerice, stranke malih posestnikov (ISP), naj odstavi strankinega ministra za evropske zadeve Imreja Borosa, s čimer se je vladna kriza na Madžarskem še poglobila.

Delegacija GZS kmalu v ZRJ

15. 03. 2001 00.00

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) bo v prihodnjih tednih organizirala odhod štirih gospodarskih delegacij v tujino. GZS bo tako slovenske gospodarstvenike odpeljala v Novi Sad, kjer se bo slovensko gospodarstvo od 20. do 24. marca predstavilo na samostojni razstavi, v Egipt pa bodo gospodarstvenike odpeljali 17. marca. V Rusiji se bo gospodarska delegacija, kjer bo hkrati tudi vladna delegacija pod vodstvom predsednika vlade Janeza Drnovška, mudila od 22. do 25. marca, Indijo pa bo predsednik države Milan Kučan, skupaj z gospodarsko delegacijo obiskal od 2. do 6. aprila. S pripravo gospodarskih delegacij želi GZS slovenskim podjetjem pomagati pri navezavi stikov z lokalnimi podjetji, pri tem pa ne želijo vzpodbuditi samo trgovinske menjave med Slovenijo in omenjenimi državami, temveč tudi višje oblike sodelovanja, tudi naložbe.

Bodo Ribičevo razrešili?

14. 03. 2001 00.00

Kot kaže se je vladna koalicija znašla pred prvo resno preizkušnjo, saj je odnose v njej zaostrila za četrtek napovedana razrešitev generalne direktorice Pošte Marije Ribič. Ribičeva je sicer že prejšnji teden napovedala, da bo razrešena, vendar je bil predlog umaknjen.

Vlada končala stodnevno obdobje

08. 03. 2001 00.00

Danes je bila zadnja vladna seja v stodnevnem obdobju, ki ga nenapisano politično pravilo predvideva za mirovanje opozicije, da se vlada lahko ustali. Na njej je vlada za ministrsko svetnico, ki bo koordinirala reformo državne uprave, projekt e-Slovenija in antibirokratski program ter ostale zadeve s področja državne uprave, imenovala diplomirano pravnico Nevenko Črešnar-Pergar. Za državnega sekretarja v uradu predsednika vlade pa je bil imenovan Janez Lenarčič, ki bo zadolžen za področje zunanjih zadev.

But o ciljih SLS+SKD

04. 03. 2001 00.00

Novoizvoljeni predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franci But je v pogovoru za oddajo 24 ur napovedal kot eno izmed prvih nalog oblikovanje strankinega programskega in strateškega sveta, ki bo opredelil temeljne programske smernice ter nov, zelo konkreten in svež gospodarski program stranke. But je še povedal, da bo ob koncu tega tedna ustanovna seja strankinega izvršilnega odbora, ki naj bi na njegov predlog imenoval glavnega tajnika stranke. Sam osebno stavi na ambicioznega, mlajšega generalnega tajnika stranke, njegovega imena pa še ni želel izdati.

Microsoft na prizivnem sodišču

26. 02. 2001 00.00

Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu bo danes začelo z dvodnevnimi zaslišanji v prizivu računalniškega velikana Microsoft proti odločitvi zveznega sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, ki je 7. junija lani ukazal razbiti podjetje na dva dela. Jackson je odločitev sprejel po tožbi, ki so jo zaradi kršenja več kot sto let stare protimonopolne zakonodaje proti Microsoftu vložili zvezno pravosodno ministrstvo in 19 zveznih držav. Microsoft je morda računal, da bo s prihodom novega predsednika v Washington zavladalo zanj ugodnejše ozračje, vendar glede na pravno ekipo, ki bo zagovarjala vladna stališča, ne more računati na podporo konservativnega tabora. Med najbolj znanimi pravnimi svetniki vlade sta namreč nekdanji "preganjalec" predsednika Billa Clintona Ken Starr ter nekdanji kandidat za sodnika vrhovnega sodišča ZDA Robert Bork.

Ruska delegacija obiskala GZS

26. 02. 2001 00.00

Delegacija Moskovske pokrajine, ki je danes dopotovala na obisk v slovensko glavno mesto, se je popoldne v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sestala z vodilnimi slovenskimi poslovneži, predsednik GZS Jožko Čuk in predsednik Trgovinske in industrijske zbornice Moskovske pokrajine Ruslan Olegovič Višnjevski pa sta ob tej priložnosti podpisala sporazum o sodelovanju med zbornicama. V okviru obiska delegacije iz Moskve so podpisali tudi sporazum med kranjskim podjetjem Iskratel in moskovskim podjetjem Elektrosvjaz o dobavi telefonskih central v vrednosti 1,3 milijona dolarjev.

Sindikati proti preoblikovanju PCP

20. 02. 2001 00.00

Okoli 80 sindikalnih zaupnikov in delavcev prostocarinskih prodajaln je na okrogli mizi, ki jo je na mejnem prehodu Šentilj pripravil Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije, poslance državnega zbora pozvalo, naj na ponovnem glasovanju o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo glasujejo proti zakonu. Po mnenju udeležencev okrogle mize bi veljalo rok za zaprtje prostocarinskih prodajaln s 1. junija podaljšati vsaj do konca leta 2001, saj bi le tako podjetja lahko zaposlenim v teh prodajalnah omogočila prekvalifikacijo ter zagotovila ustrezna nova delovna mesta.

Pogajanjem ni videti konca

07. 02. 2001 00.00

Pogajanjem med vlado in reprezentativnimi sindikati s področja vzgoje in izobraževanja za povišanje plač v vzgoji in izobraževanju ter utrditev njihovih razmerij v primerjavi z drugimi uslužbenci v javnem sektorju še ni videti konca. V današnjem, že osmem krogu pogajanj, so sindikati predložili zahteve, ki so se po besedah vodje vladne pogajalske skupine šolske ministrice Lucije Čok vladnemu predlogu sicer precej približale, povsem odprto pa je še vprašanje varovalke, s katero bi plače v vzgoji in izobraževanju vezali na plače nekaterih drugih nosilnih poklicev v javnem sektorju.

Izraelci volijo premiera

06. 02. 2001 00.00

Danes Izraelci volijo svojega ministrskega predsednika, izbirajo pa med dvema kandidatoma, "ki ju ne marajo". To sta Ehud Barak iz Laburistične stranke dela in194160Ariel Šaron iz stranke Likud. Do poldneva po lokalnem času se je volitev udeležilo le 23,5 odstotka volilcev, kar je precej manj kot na zadnjih volitvah maja 1999, ko je bila udeležba ob istem času 29-odstotna. Najmanj ljudi prihaja na volišča v delih države z večinskom arabskim prebivalstvom, ki sicer tradicionalno voli za levico. Prvi izidi pa naj bi bili znani jutri okoli 2. ure ponoči. Volitve so razpisali potem, ko je Barak kot premier odstopil, ker je njegova vladna koalicija izgubila večino v knesetu.

Obletnica avstrijske vladne koalicije

04. 02. 2001 00.00

Avstrijska vladna koalicija ljudske stranke in svobodnjakov praznuje prvo obletnico delovanja. Proslave ob enoletnem vladanju te sporne koalicije spremljajo demonstracije nasprotnikov črno-modre vlade. Ob tem se je oglasil tudi Koroški deželni vladar Jörg Haider, ki je napovedal, da bi morala koalicija svobodnjakov in ljudske stranke vladati še en mandat. V intervjuju za avstrijski časnik Kurier je Haider še poudaril, da bi bilo prav, če bi kanclersko mesto v naslednjem mandatu pripadlo svobodnjakom.