vlado

Sankcije proti Avstriji v ZN

07. 03. 2000 09.34

Članice EU so v ZN sinoči prvič izvedle sankcije proti Avstriji, ko niso želele podpreti avstrijske kandidatke v skupini strokovnjakov za okolje, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Po vstopu avstrijskih svobodnjakov v zvezno vlado je preostalih 14 članic 31. januarja sprejelo odločitev o osamitvi Avstrije, pri čemer so se med drugim zavzele, da ne bodo podpirale njenih kandidatov, ki se potegujejo za položaje v mednarodnih organizacijah.

Razprava o odnosih z Avstrijo

03. 03. 2000 14.20

Člani parlamentarne komisije za evropske zadeve so danes v nadaljevanju razprave o odnosih Slovenije z Avstrijo po vstopu svobodnjakov v vlado načeloma sicer sprejeli stališče slovenske vlade, zagovarjal ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, da ob izraženi zaskrbljenosti novo avstrijsko vlado sodi po dejanjih, kljub temu pa menili, da razlogi za zaskrbljenost ostajajo. Po zaključku razprave pa so med drugim izrazili pričakovanje, da bo nova avstrijska vlada širitev Evropske unije razumela kot zgodovinsko priložnost in bo podpirala vstop novih članic po dogovorjenih kriterijih ter ga ne bo pogojevala z dvostranskimi vprašanji.

Nepopustljivost EU pri pogajanjih

03. 03. 2000 13.39

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je v pogovoru za današnji Financial Times izjavil, da bo Evropska unija na pogajanjih o članstvu do kandidatk nepopustljiva. Če EU od kandidatk na področjih, kot sta kmetijstvo in prost pretok delovne sile, ne bo zahtevala strogega izpolnjevanja pogojev za pridobitev članstva, bo nasprotovanje širitvi kot ga spodbujajo avstrijski svobodnjaki naraščalo, je menil Prodi.

OMO o odnosih z Avstrijo

02. 03. 2000 07.54

Odbor DZ za mednarodne odnose je na sinočnji 12. zaprti seji, na kateri je razpravljal o odnosih z Avstrijo, sprejel dva sklepa, v katerih izraža zaskrbljenost zaradi okrepljenega političnega vpliva svobodnjakov (FPOe) v avstrijskem političnem življenju po vstopu v zvezno vlado in nesprejemljivost ultimativnih zahtev kot pogoja za avstrijsko podporo Sloveniji pri vključevanju v EU.

Grčija ne odobrava spreminjanja razmer

01. 03. 2000 21.54

Grčija in z njo mednarodna skupnost ne odobravata spreminjanja obstoječih razmer v Črni gori, še posebej kar zadeva meje, je danes sporočil tiskovni predstavnik grške vlade.

Socialni partnerji brez napredka

01. 03. 2000 21.20

Socialni partnerji tudi na zadnjih pogajanjih o spremembah dogovora o plačni politiki za obdobje 1999-2001 niso dosegli nikakršnega soglasja: razšli so se namreč brez napredka. Uspelo se jim je samo dogovoriti o naslednjem srečanju, ki bo 7. marca, na katerem se bodo pogajali o eskalaciji in o višini regresa za letni dopust.

Sindikat kmetov za odpis davkov zakupnikom

01. 03. 2000 19.15

Sindikat kmetov Slovenije je na vlado naslovil zahtevo, naj zaradi nepravilnosti v postopku vsem zakupnikom (fizičnim osebam) državnih kmetijskih zemljišč čimprej razveljavi odločbe davčne uprave o plačilu katastrskega dohodka za leto 1999, čas za napoved dohodnine pa naj jim podaljša za en mesec. Po pojasnilu predsednika omenjenega sindikata Evgena Sapača se namreč ne strinjajo z nedavnim sklepom vlade, da se odločbe zadržijo samo tistim, ki so se pritožili. V nasprotnem primeru v sindikatu napovedujejo organizirane proteste pred vlado ter kmetijskim in finančnim ministrstvom, vrsto javnih zborovanj in celo zaporo cest.

Tuđmanova vdova poziva k reviziji

01. 03. 2000 13.28

Vdova prvega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, Ankica Tuđman, je na hrvaškega premiera Ivico Račana naslovila pismo, v katerem poziva k izvedbi postopka revizije imetja družine Tuđman, ker naj bi se v preteklih mesecih v medijih pojavila vrsta neresnic glede bogastva in privilegijev družine Tuđman.

Bildt o položaju v Črni gori

29. 02. 2000 09.15

Posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN za Balkan Carl Bildt je VS na odprti seji poročal, da so na Balkanu ''sile delitve še vedno močnejše od sil povezovanja'', ter opozoril, da bi umik mednarodne skupnosti s tega območja povzročil nove vojne.

Haiderjev bo odstopil s položaja predsednika stranke?

28. 02. 2000 20.41

Jörg Haider, vodja svobodnjaške stranke, ki je z vstopom v vlado dodobra razburila svetovno javnost, naj bi odstopil s položaja predsednika stranke svobodnjakov. O tem naj bi se pogovarjali na sestanku strankinega vodstva. Haider bo odločitev še nocoj sporočil na novinarski konferenci.

Slovaška želi izkazati čast pristašu Adolfa Hitlerja

28. 02. 2000 19.49

Kljub valu protestov slovaških intelektualcev in skoraj vseh političnih strank, predsednika države in vlade v Bratislavi, želijo na Slovaškem izkazati čast diktatorju in pristašu Adolfa Hitlerja, Jozefu Tisu. Severnoslovaško mesto Zilina namerava 14. marca, ob obletnici ustanovitve ''prve slovaške države'' leta 1939, postaviti spominsko ploščo v čast Tisu, ki je bil leta 1946 obsojen zaradi vojnih zločinov in tudi usmrčen.

Belgija zamrznila vojaške odnose z Avstrijo

28. 02. 2000 15.57

Belgija se je zaradi vstopa svobodnjakov (FPOe) v avstrijsko vlado odločila zamrzniti dvostranske vojaške odnose z Avstrijo, je na neformalnem srečanju obrambnih ministrov Evropske unije danes v Sintri sporočil belgijski obrambni minister Andre Flahaut.

John Lennon spet buri duhove

28. 02. 2000 13.00

20 let po svoji smrti John Lennon znova razburja javnost. Razlog so dokumenti o političnem delovanju slavnega glasbenika, ki se še vedno nahajajo zapečateni v arhivih FBI. Ameriški zvezni sodnik Brian Robbins je na zasedanju 18. februarja v Los Angelesu dovolil, da se trije dokumenti iz dosjeja Johna Lennona javno objavijo. Gre za tri od desetih pisem med FBI in neimenovano "tujo vlado", za katero se po mnenju glavnega tožnika Jona Wienerja skriva organizacija M15, podružnica Britanske obveščevalne službe. Odvetniki FBI so že najavili pritožbo, saj po njihovem mnenju objava dokumentov predstavlja grožnjo za državno varnost.

Stranka podpira predsednika

25. 02. 2000 20.54

Sinoči so člani najožjega vodstva Slovenske ljudske stranke sprejeli sklep, da ovir za združitev s Krščanskimi demokrati ni več. Kljub burni razpravi je tako dokument o združevanju, ki ga je v torek samovoljno podpisal predsednik stranke Marjan Podobnik, dobil večinsko podporo. Danes sta se predsednika obeh strank Podobnik in Peterle že neuradno o tem pogovarjala v državnem zboru.

ZDA beležijo gospodarsko rast

25. 02. 2000 20.22

Ameriška gospodarska rast je v zadnjem četrtletju lanskega leta na letni ravni dosegla neverjetnih 6,9 odstotka, kar je največ v zadnjih treh letih. Razlog za tako visoko gospodarsko rast strokovnjaki pripisujejo predvsem povečani porabi tako prebivalstva kot države, so sporočili iz ameriškega ministrstva za trgovino.

Sinn Fein ne bo posredoval med IRA in Londonom

24. 02. 2000 19.15

Predsednik katoliške severnoirske stranke Sinn Fein Gerry Adams je danes nakazal, da njegova stranka ne bo več posredovala med podtalno organizacijo IRA in britansko vlado. ''Prepričan sem, da je posredniška vloga Sinn Feina v vprašanju razorožitve že minila,'' je poudaril Adams v pogovoru za časnik Irish Post, ki izhaja v Londonu.

Švica pripravljena gostiti avstrijskega kanclerja

23. 02. 2000 20.37

Švicarska vlada se je danes uradno odločila, da novega avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla povabi na obisk.

ZSSS pripravlja protestni shod

23. 02. 2000 15.28

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) se bo s protestnim shodom pred avstrijskim veleposlaništvom v Sloveniji v četrtek, 2. marca, ob 13. uri simbolično pridružila vsem naprednim silam v Evropi, ki opozarjajo na nevarnost zanikanja evropskih vrednot in principov, so sporočili z ZSSS. Zveza je še zapisala, da nasprotuje ''mlačni zunanji politiki, ki jo je pokazala slovenska vlada ob vstopanju svobodnjaške stranke v avstrijsko vlado.''

Odziv Drnovška na sestanek LDS

22. 02. 2000 20.26

Danes se je na sestanek skupine članov LDS, ki niso vedno zadovoljni z ravnanjem stranke, odzval tudi njihov predsednik Janez Drnovšek. O sestanku ni vedel nič, je povedal, pa tudi poročila o njem ga niso vznemirila.

S Čehi o ravnanju z odpadno embalažo

22. 02. 2000 19.13

Državni sekretar za okolje Marko Slokar se je danes sestal z predsednikom upravnega odbora češkega industrijskega združenja EKO KOM Zbynekom Kozelom in s predstavniki gospodarsko interesnega združenja za odpadno embalažo (ODEM GIZ), ki so Kozela povabili v Slovenijo. Kozel je predstavil sporazum med EKO KOM in češko vlado, pojasnil pa je tudi njihove izkušnje pri urejanju ravnanja z odpadno embalažo. Kot so sporočili z ODEM GIZ, se sami zavzemajo za podobne rešitve tudi v Sloveniji.

Avstrija ne bo onemogočala širitve EU

22. 02. 2000 07.59

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je med včerajšnjim obiskom v Budimpešti zatrdil, da Avstrija ne bo preprečevala širitve EU proti Vzhodu.

Norveška bo posredovala na Šri Lanki

20. 02. 2000 11.25

Mirovni pogovori med šrilanško vlado in Tamilskimi tigri bodo najverjetneje potekali v Oslu. Norveška se je namreč ponudila kot posrednik med nasprotnima stranema, poročajo današnji šrilanški časopisi. Kdaj bodo pogovori potekali, še ni znano, Norveška pa namerava upornikom posredovati vladni predlog o ustavnih spremembah, ki naj bi izboljšal politično situacijo.

ZDA ne podpira ''velike'' Albanije

19. 02. 2000 18.58

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je danes na obisku v Tirani poudarila, da je večetnična strpnost edina pravilna pot za integracijo v demokratično Evropo, vsi poskusi za izgradnjo >>velike<< Albanije pa vodijo le v nadaljnje konflikte. Povedala je še, da morajo balkanske države opustiti dosedanje načine poslovanja, če hočejo pritegniti tuje investitorje ter denarno pomoč, ki jo potrebujejo.

Dini zavrnil primerjavo Italije z Avstrijo

19. 02. 2000 10.10

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je v rimskem senatu zavrnil primerjanje političnih razmer v Italiji z razmerami v Avstriji.

Srečanje kot potuha?

18. 02. 2000 20.59

Srečanje predsednika slovenske vlade s Haiderjem, pa čeprav zasebno, je objektivno pomenilo potuho sedanji avstrijski vladni koaliciji. Predsednik slovenske vlade bi se moral temu srečanju izogniti, je v odprtem pismu medijem zapisal nekdanji predsednik DeSUS Jože Globačnik.

Petrol le 200 milijonov tolarjev čistega dobička

18. 02. 2000 18.00

Petrolu je po nerevidiranih podatkih lani še uspelo ustvariti približno 200 milijonov tolarjev čistega dobička, za letos pa napoveduje izgubo. Delničarji zato resno razmišljajo o tem, da bi v primeru, da se Petrol z vlado ne bi uspel do konca marca dogovoriti o ustreznem modelu oblikovanja domačih cen motornih bencinov in njegovi čimprejšnji uveljavitvi v praksi, o nadaljnji usodi največje domače naftne družbe odločali na izredni skupščini. V Petrolu menijo, da bi morala biti drobnoprodajna cena litra najbolj prodajanega 95-oktanskega neosvinčenega bencina vsaj 137 tolarjev.

Odzivi na Schroederjevo izjavo

18. 02. 2000 13.04

Nemčija je danes spet poskusila pojasniti, ne pa tudi opravičiti izjave kanclerja Gerharda Schroederja, ki je pred dnevi dejal, da bi morala Evropa posredovati, če bodo v prihodnji italijanski vladi sodelovali tudi neofašisti. Italijanski voditelji so na Schroederjevo izjavo, ki jo je dal za neški tedni Die Zeit, reagirali z ogorčenjem. Vendar pa vladni tiskovni predstavnik pojasnjuje, da je kanclerjeva izjava vprašanje principa in se ne nanaša neposredno na katerokoli italijansko politično stranko, saj naj bi veljala enaka merila za vse članice Evropske unije.

Maloobmejni promet s Hrvaško še vedno neurejen

17. 02. 2000 18.58

Ustavno sodišče je včeraj naslovilo na vlado predlog, naj mu posreduje svoje mnenje o predlogu skupine poslancev LDS, DeSUS, ZLSD in narodnosti s prvopodpisanim Jožetom Avšičem (LDS) za oceno skladnosti sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju z ustavo, so sporočili iz poslanske skupine LDS.

Klestil prihaja v Bruselj

17. 02. 2000 18.33

Avstrijski predsednik Thomas Klestil bo v sredo, 8. marca, obiskal Evropsko komisijo in se sestal s predsednikom bruseljske ekipe Romanom Prodijem, so danes napovedali na komisiji. Do obiska prihaja na Klestilovo pobudo, ki jo je po besedah Prodijevega tiskovnega predstavnika Ricarda Levija predsednik komisije z veseljem sprejel.

Srečanje v Londonu brez uspeha

17. 02. 2000 16.24

Srečanje med britansko in irsko vlado in predstavniki sprtih strani na Severnem Irskem se je v rezidenci britanskega premiera Tonyja Blaira včeraj zvečer končalo brez rezultatov. Voditelja ulsterskih unionistov in političnega krila IRA Sinn Fein, David Trimble in Gerry Adams, sta po pogovorih izmenjala jezne obtožbe glede tega, kdo je kriv za nedavno britansko odločitev o zamrznitvi delovanje severnoirske vlade. Blair pa je po neuspelem srečanju izrazil prepričanje, da mirovni proces kljub vsemu ne bo propadel.