vlado

KUD France Prešeren poziva vlado, naj pomaga beguncem
31. 03. 1999 21.42
Kulturno umetniško društvo (KUD) France Prešeren iz Ljubljane je slovensko vlado pozvalo, naj zaradi nečloveških razmer, v katerih so se znašli kosovski begunci, na območja z največjim številom pregnanih, v Albanijo, Makedonijo, Črno goro, Bosno in Hercegovino, nemudoma pošlje humanitarno pomoč.

Albrightova zaskrbljena zaradi možnega srbskega vpliva na Črno goro
31. 03. 1999 01.07
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v sinočnjem telefonskem pogovoru s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovičem izrazila zaskrbljenost ob možnosti, da bi Beograd poskušal zamenjati vlado Črne gore.

UNHCR: Domove zapustila že četrtina prebivalstva Kosova
30. 03. 1999 17.23
Na Kosovu je svoje domove zapustila že četrtina prebivalstva, je danes v Ženevi sporočil tiskovni predstavnik Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) Kris Janowski. 460.000 beguncem, ki so svoje domove zapustili že pred začetkom napadov zveze NATO, se je v preteklih dneh pridružilo še 90.000 beguncev.

Patriarh Pavle poziva k zaustavitvi zračnih napadov
29. 03. 1999 12.42
Patriarh srbske pravoslavne cerkve Pavle je danes pozval države članice zveze NATO k zaustavitvi zračnih napadov na ZR Jugoslavijo.

ZRJ bo ''vse svoje zmogljivosti namenila obrambi države'' (22:54)
28. 03. 1999 22.56
ZR Jugoslavija bo ''vse svoje zmogljivosti, finančne in materialne, namenila obrambi države, ki se sooča z agresijo zveze NATO'', piše v uradnem sporočilu jugoslovanske vlade, ki ga je nocoj objavila agencija Tanjug.

Severna Irska: Trimble in Adams izključila možnost kompromisa
28. 03. 1999 11.10
Kljub neuspehu, ki grozi severnoirskemu mirovnemu procesu, sta vodja protestantov David Trimble in voditelj političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Fein Gerry Adams danes izključila možnost kompromisa.

Nemška katoliška cerkev podpira napade zveze NATO
27. 03. 1999 16.28
Nemška katoliška cerkev ''priznava humanitarni namen'' zračnih napadov zveze NATO proti vojski ZR Jugoslavije, je za nedeljsko izdajo dnevnika Bild povedal vodja nemške katoliške cerkve Karl Lehmann.

Američani spoznavajo pomen propagandne vojne
27. 03. 1999 09.01
Ameriška vlada po treh dnevih zračnih napadov na ZR Jugoslavijo, pri čemer Srbi ne kažejo znakov popuščanja, ampak so celo enotnejši v kljubovanju Zahodu in podpori predsedniku Slobodanu Miloševiću, spoznava, da je nujno potrebno prebiti informacijsko blokado. V ta namen sta ameriški predsednik Bill Clinton in državna sekretarka Madeleine Albright prek satelita v petek poslala sporočilo Srbom, da Zahod ni sprt z ljudstvom ampak le z vlado, kmalu pa lahko Srbi pričakujejo novo presenečenje, tokrat morda malo manj boleče.

Hrvaški sabor sprejel deklaracijo o odnosih Slovenije in Hrvaške
26. 03. 1999 21.25
Hrvaški sabor je popoldne sprejel Deklaracijo o stanju meddržavnih odnosov med Republiko Hrvaško in Republiko Slovenijo. Deklaracijo, ki ima 12 točk, je predlagal poslanski klub Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), potem ko so v saboru pred nekaj tedni na predlog poslancev Hrvaške stranke prava razpravljali o odnosih med obema državama, a njihovo besedilo deklaracije ni dobilo potrebne večine.

Rim: Parlament za nadaljevanje pogajanj z ZRJ in prekinitev napadov
26. 03. 1999 20.41
Italijanska poslanska zbornica je danes s 318 glasovi za in 188 proti sprejela predlog, s katerim vlado poziva, naj si prizadeva za takojšnje nadaljevanje pogajanj in prekinitev bombardiranja ZR Jugoslavije. Še drevi bo o predlogu glasoval tudi senat.

Končan seminar sindikatov živilske industrije EU in držav kandidatk
26. 03. 1999 20.24
Ob koncu dvodnevnega seminarja, na katerem so predstavniki slovenskih, poljskih in madžarskih sindikalnih organizacij s področja industrije pijač in sorodne živilsko-predelovalne industrije izmenjali poglede na posledice vstopa držav kandidatk v Evropsko unijo, je koordinator za Srednjo in Vzhodno Evropo v Mednarodni zvezi sindikatov v prehrambeni, oskrbovalni in sorodnih dejavnostih (IUL) Wolgang Weinz menil, da dosedanji socialni dialog v državah kandidatkah bolje poteka na osi delodajalci in delojemalci kot pa med obema omenjenima socialnim partnerjema in vlado.

Draškovič razveljavil izgon novinarjev iz Srbije
26. 03. 1999 19.43
Podpredsednik jugoslovanske vlade Vuk Draškovič je danes razveljavil izgon zahodnih novinarjev iz Srbije, je poročala zasebna neodvisna beograjska agencija Beta. Kot je dejal, se lahko vsi novinarji, ki so zapustili ZR Jugoslavijo, vrnejo.

Italijanski komunisti nasprotujejo napadom zveze NATO
25. 03. 1999 19.07
Italijanski komunisti pod vodstvom Armanda Cossutte so danes zagrozili, da bodo zaradi sodelovanja Italije pri zračnih napadih zveze NATO na ZR Jugoslavijo iz vlade umaknili svoje ministre. Italijanska poslanska zbornica naj bi o akciji zveze NATO razpravljala jutri. Komunisti so ob tem napovedali številne predloge. Glasovanje o njih pa naj bi pomenilo tudi preizkusni kamen za italijansko vlado Massima D'Aleme. Predvsem naj bi pokazalo, ali ima D'Alemova vlada v italijanskem parlamentu še vedno večinsko podporo.

Drnovšek sprejel delegacijo glavnega odbora Zveze združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije
24. 03. 1999 07.51
Premier Janez Drnovšek je pred srečanjem zapornikov, internirancev in drugih žrtev nacifašizma sprejel delegacijo glavnega odbora Zveze združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije pod vodstvom predsednika Ivana Dolničarja. Predstavniki zveze so Drnovška seznanili s svojimi pogledi na reševanje aktualnih vprašanj žrtev vojnega nasilja. Vlado so tudi pozvali, da se dejavneje vključi v dvostransko urejanje vprašanj poplačila storjene škode žrtvam nacifašizma ter pospeši postopek pri sprejemanju predloga zakona o skladu za poplačilo vojne odškodnine. Premier je delegacijo obvestil, da namerava kmalu spodbuditi dejavnosti na dvostranski in drugih ravneh, da bi žrtve vojnega nasilja dobile primerno odškodnino za prestano trpljenje.

Francoske sile bodo sodelovale v napadih na ZRJ
24. 03. 1999 07.49
Francoski predsednik Jacques Chirac se je v soglasju z vlado odločil, da bodo francoske sile sodelovale v vojaških akcijah zveze NATO, ''ki so postale neizogibne'', je v zvezi s kosovsko krizo ponoči sporočilo francosko zunanje ministrstvo.

Parlamentarne volitve na Finskem
21. 03. 1999 09.37
Na Finskem so se davi začele parlamentarne volitve. Štirje milijoni volilcev bodo nove poslance izbirali med kandidati 18 strank, od katerih jih je bilo doslej zastopanih v parlamentu deset.

Kok ne želi postati predsednik Evropske komisije
20. 03. 1999 10.08
Nizozemski premier Wim Kok se kljub prigovarjanju evropskih politikov, da postane predsednik Evropske komisije, ne bo odpovedal svoji funkciji v Haagu. ''Nisem kandidat,'' je po seji vlade novinarjem sinoči zatrdil Kok.

Blair za prihodnji teden napovedal nova pogajanja za Ulster
19. 03. 1999 16.17
Britanski premier Tony Blair je za prihodnji teden napovedal nova pogajanja za Severno Irsko. Rešili naj bi sporno vprašanje razorožitve organizacije IRA. Po besedah predstavnika naj bi bil Blair pripravljen storiti vse potrebno za rešitev mirovnega procesa.

Pridružitveni parlamentarni odbor sklenil drugo zasedanje
18. 03. 1999 20.02
S sprejemom priporočil se je pozno popoldne končalo drugo zasedanje Skupnega parlamentarnega odbora Evropske unije in Slovenije, ki je prvič potekalo v Ljubljani. Sopredsedujoča odboru, za slovensko stran Darja Lavtižar Bebler, za Evropski parlament pa Michl Ebner, sta izrazila zadovoljstvo z opravljenim delom in pohvalila napredek, ki ga je Slovenija dosegla pri usklajevanju zakonodaje z evropsko v času po novembrski objavi rednega poročila Evropske komisije o napredku Slovenije k vstopu in decembrskem ustanovnem zasedanju odbora.

Janez Podobnik z vodstvom Litostroja o poteku sanacije
18. 03. 1999 16.41
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se je danes na povabilo vodstva Litostroja mudil v tem koncernu.

Danes v DZ
17. 03. 1999 17.25
DZ je potem, ko se je seznanil s tretjim letnim poročilom varuha človekovih pravic za leto 1997 ter ga pospremil s sprejemom več za vlado zavezujočih sklepov, sklenil redno zasedanje, ki ga je začel 18. februarja in mu namenil 11 dni. Po ugotovitvi, da je postopek v zvezi s predlogom skupine poslancev za obnovo postopka pred ustavnim sodiščem o odločbi glede večinskega volilnega sistema v DZ končan, so poslanke in poslanci preostalih šest točk dnevnega reda te seje prenesli na dnevni red prihodnje, 12. redne seje. Ta se bo začela 23. marca. DZ je po sklenjeni obravnavi letnega poročila varuha človekovih pravic za leto 1997 med drugim podprl kritične ugotovitve in podprl priporočilo ombudsmana, da bi država ustanovila preživninski sklad, ki bi zagotavljal preživnino otrokom, ki jim jo preživninski zavezanec ne plačuje, ter skrbel za izterjavo neplačane preživnine od zavezanca. Z vidika otrokovih koristi naj bi preučili možnost ustanovitve posebnega varuha za otrokove pravice. Več pozornosti bi morali namniti uveljavljanju pravice do dela in organizirati pravno pomoč osebam, ki ne morejo plačevati visokih odvetniških tarif, še zlasti v tožbenih zahtevkih za preživnino, za delitev premoženja po razvezi zakonske zveze, v delovnih sporih in pri uveljavljanju pravic iz zdravstvenega in pokojninskega zavarovanja.

Obsežen varčevalni program v nemški kemični družbi BASF
17. 03. 1999 08.14
Nemška kemična družba BASF je napovedala, da bo po dveh letih rekordnih zaslužkov letos zaradi gospodarske stagnacije sledil obsežen varčevalni program. Ta naj bi bil vreden 900 milijonov mark. Kot je povedal predsednik družbe BASF Juergen Strube, je prodaja v prvih dveh mesecih letos padla za 10 odstotkov v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. To po Strubejevih besedah kaže na težke gospodarske razmere, ki letos čakajo gospodarstvo. Predsednik BASF je zato pozval nemško vlado, naj zniža davčno breme nemškega gospodarstva. Podobne zahteve pa so v zadnjem času prihajale tudi iz DaimlerChryslerja in Allianz Insurance. Kot poudarja Strube, bi moral BASF po davčni reformi, o kateri bodo v zgornjem domu parlamenta glasovali v petek, plačati za davke dodatnih 150 milijonov mark.

Ministri EU za finance o Agendi 2000
15. 03. 1999 12.16
Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance danes na zasedanju v Bruslju nadaljujejo razprave o paketu notranjih reform povezave, predloženih v Agendi 2000. Namesto nemškega finančnega ministra Oskarja Lafontaina, ki je minuli teden zapustil vlado, ministrskemu zasedanju predseduje nemški minister za gospodarstvo Werner Mueller.

Kongoški predsednik imenoval novo vlado
15. 03. 1999 10.43
Predsednik DR Kongo, nekdanjega Zaira, Laurent Kabila je v nedeljo predstavil novo vlado, v kateri je ključno vlogo zaupal nekdanjemu sodelavcu pokojnega diktatorja Mobuta Sesa Sekoja, Bembu Saolonu.

Rektor mariborske univerze na obisku na Dunaju
13. 03. 1999 12.02
Rektor mariborske univerze Ludvik Toplak se je na povabilo rektorja univerze na Dunaju Wolfganga Greiseneggerja udeležil slovesnosti pod pokroviteljstvom avstrijskega predsednika Thomasa Klestila, na kateri so trem doktorjem znanosti podarili znamenite zlate prstane, so sporočili z mariborske univerze.

Černomirdin o sporazumu z IMF
13. 03. 1999 11.43
Nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin je ob vrnitvi z delovnega obiska v ZDA, kjer se je sestal z vodstvom Mednarodnega denarnega sklada (IMF), povedal, da bi bilo še pred koncem marca potrebno doseči sporazum z IMF. Černomirdin, vodja demokratične stranke Naš dom Rusija, ki je rusko vlado vodil med leti 1992-98, naj bi danes premieru Jevgeniju Primakovu predstavil rezultate pogovorov. Nekdanji ruski premier se je v ZDA, kamor ga je poslal Primakov, sestal z ameriškim podpredsednikom Alom Gorom in direktorjem IMF Michelom Camdessusom, včeraj pa so se ponovno začela pogajanja med Rusijo in IMF.

R.J. Reynolds toži Philip Morris zaradi monopola
13. 03. 1999 10.40
Ameriški tobačni podjetji se bosta v naslednjih mesecih namesto z vlado in tožbami posameznikov na sodišču spopadali drugo z drugim. R.J. Reynolds (RJR), ki proizvaja znamko cigaret Camel in Winston, je vložilo tožbo na sodišču v Severni Carolini proti največjemu svetovnemu proizvajalcu cigaret Philipu Morrisu, znanemu po znamki Marlboro, zaradi nepoštenih poslovnih potez.

Republikanci ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona
10. 03. 1999 09.28
Republikanski kongresniki in senatorji ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona zaradi počasne preiskave primera vohunjenja v jedrskih laboratorijih v Los Alamosu na račun Kitajske. Senatni odbor za obveščevalne dejavnosti tako že pripravlja zaslišanja vladnih uradnikov na čelu z ministrom za energetiko in nekdanjim veleposlanikom ZDA v ZN Billom Richardsonom. Richardson je v ponedeljek sicer odpustil osumljenega znanstvenika tajvanskega rodu Wen Ho Leeja, senatorje pa razburja dejstvo, da so Leeja že vrsto let sumili, svoje delo pa je normalno opravljal naprej. Polemike je sprožilo tudi vprašanje varnostnega režima v znanstvenih laboratorijih. Bill Richardson je priznal, da je varnostni režim bolj ''akademski'', kar pa ne pomeni, da lahko kdorkoli pride do podatkov o ameriških jedrskih skrivnostih.

Boeing bo češki Aero Vodochody popeljal na mednarodni trg
08. 03. 1999 12.49
Vodilni češki proizvajalec vojaških letal Aero Vodochody, ki je svoj razcvet doživel v železnem času po varšavskem paktu, namerava s sodelovanjem z Boeingom obuditi uspešno proizvodnjo. Boeing pa si je s tem zagotovil vstop na vzhod. Lani je Boeing kupil 35-odstotni delež Aero Vodochny in temeljito reorganiziral poslovanje.

Moldavsko ustavno sodišče odločilo, da je nova vlada neustavna
06. 03. 1999 18.03
Moldavsko ustavno sodišče je danes odločilo, da je potrditev nove vlade - parlament jo je potrdil minulo sredo - v nasprotju z ustavo.