vlado

Kok ne želi postati predsednik Evropske komisije

20. 03. 1999 10.08

Nizozemski premier Wim Kok se kljub prigovarjanju evropskih politikov, da postane predsednik Evropske komisije, ne bo odpovedal svoji funkciji v Haagu. ''Nisem kandidat,'' je po seji vlade novinarjem sinoči zatrdil Kok.

Blair za prihodnji teden napovedal nova pogajanja za Ulster

19. 03. 1999 16.17

Britanski premier Tony Blair je za prihodnji teden napovedal nova pogajanja za Severno Irsko. Rešili naj bi sporno vprašanje razorožitve organizacije IRA. Po besedah predstavnika naj bi bil Blair pripravljen storiti vse potrebno za rešitev mirovnega procesa.

Pridružitveni parlamentarni odbor sklenil drugo zasedanje

18. 03. 1999 20.02

S sprejemom priporočil se je pozno popoldne končalo drugo zasedanje Skupnega parlamentarnega odbora Evropske unije in Slovenije, ki je prvič potekalo v Ljubljani. Sopredsedujoča odboru, za slovensko stran Darja Lavtižar Bebler, za Evropski parlament pa Michl Ebner, sta izrazila zadovoljstvo z opravljenim delom in pohvalila napredek, ki ga je Slovenija dosegla pri usklajevanju zakonodaje z evropsko v času po novembrski objavi rednega poročila Evropske komisije o napredku Slovenije k vstopu in decembrskem ustanovnem zasedanju odbora.

Janez Podobnik z vodstvom Litostroja o poteku sanacije

18. 03. 1999 16.41

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se je danes na povabilo vodstva Litostroja mudil v tem koncernu.

Danes v DZ

17. 03. 1999 17.25

DZ je potem, ko se je seznanil s tretjim letnim poročilom varuha človekovih pravic za leto 1997 ter ga pospremil s sprejemom več za vlado zavezujočih sklepov, sklenil redno zasedanje, ki ga je začel 18. februarja in mu namenil 11 dni. Po ugotovitvi, da je postopek v zvezi s predlogom skupine poslancev za obnovo postopka pred ustavnim sodiščem o odločbi glede večinskega volilnega sistema v DZ končan, so poslanke in poslanci preostalih šest točk dnevnega reda te seje prenesli na dnevni red prihodnje, 12. redne seje. Ta se bo začela 23. marca. DZ je po sklenjeni obravnavi letnega poročila varuha človekovih pravic za leto 1997 med drugim podprl kritične ugotovitve in podprl priporočilo ombudsmana, da bi država ustanovila preživninski sklad, ki bi zagotavljal preživnino otrokom, ki jim jo preživninski zavezanec ne plačuje, ter skrbel za izterjavo neplačane preživnine od zavezanca. Z vidika otrokovih koristi naj bi preučili možnost ustanovitve posebnega varuha za otrokove pravice. Več pozornosti bi morali namniti uveljavljanju pravice do dela in organizirati pravno pomoč osebam, ki ne morejo plačevati visokih odvetniških tarif, še zlasti v tožbenih zahtevkih za preživnino, za delitev premoženja po razvezi zakonske zveze, v delovnih sporih in pri uveljavljanju pravic iz zdravstvenega in pokojninskega zavarovanja.

Obsežen varčevalni program v nemški kemični družbi BASF

17. 03. 1999 08.14

Nemška kemična družba BASF je napovedala, da bo po dveh letih rekordnih zaslužkov letos zaradi gospodarske stagnacije sledil obsežen varčevalni program. Ta naj bi bil vreden 900 milijonov mark. Kot je povedal predsednik družbe BASF Juergen Strube, je prodaja v prvih dveh mesecih letos padla za 10 odstotkov v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. To po Strubejevih besedah kaže na težke gospodarske razmere, ki letos čakajo gospodarstvo. Predsednik BASF je zato pozval nemško vlado, naj zniža davčno breme nemškega gospodarstva. Podobne zahteve pa so v zadnjem času prihajale tudi iz DaimlerChryslerja in Allianz Insurance. Kot poudarja Strube, bi moral BASF po davčni reformi, o kateri bodo v zgornjem domu parlamenta glasovali v petek, plačati za davke dodatnih 150 milijonov mark.

Ministri EU za finance o Agendi 2000

15. 03. 1999 12.16

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance danes na zasedanju v Bruslju nadaljujejo razprave o paketu notranjih reform povezave, predloženih v Agendi 2000. Namesto nemškega finančnega ministra Oskarja Lafontaina, ki je minuli teden zapustil vlado, ministrskemu zasedanju predseduje nemški minister za gospodarstvo Werner Mueller.

Kongoški predsednik imenoval novo vlado

15. 03. 1999 10.43

Predsednik DR Kongo, nekdanjega Zaira, Laurent Kabila je v nedeljo predstavil novo vlado, v kateri je ključno vlogo zaupal nekdanjemu sodelavcu pokojnega diktatorja Mobuta Sesa Sekoja, Bembu Saolonu.

Rektor mariborske univerze na obisku na Dunaju

13. 03. 1999 12.02

Rektor mariborske univerze Ludvik Toplak se je na povabilo rektorja univerze na Dunaju Wolfganga Greiseneggerja udeležil slovesnosti pod pokroviteljstvom avstrijskega predsednika Thomasa Klestila, na kateri so trem doktorjem znanosti podarili znamenite zlate prstane, so sporočili z mariborske univerze.

Černomirdin o sporazumu z IMF

13. 03. 1999 11.43

Nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin je ob vrnitvi z delovnega obiska v ZDA, kjer se je sestal z vodstvom Mednarodnega denarnega sklada (IMF), povedal, da bi bilo še pred koncem marca potrebno doseči sporazum z IMF. Černomirdin, vodja demokratične stranke Naš dom Rusija, ki je rusko vlado vodil med leti 1992-98, naj bi danes premieru Jevgeniju Primakovu predstavil rezultate pogovorov. Nekdanji ruski premier se je v ZDA, kamor ga je poslal Primakov, sestal z ameriškim podpredsednikom Alom Gorom in direktorjem IMF Michelom Camdessusom, včeraj pa so se ponovno začela pogajanja med Rusijo in IMF.

R.J. Reynolds toži Philip Morris zaradi monopola

13. 03. 1999 10.40

Ameriški tobačni podjetji se bosta v naslednjih mesecih namesto z vlado in tožbami posameznikov na sodišču spopadali drugo z drugim. R.J. Reynolds (RJR), ki proizvaja znamko cigaret Camel in Winston, je vložilo tožbo na sodišču v Severni Carolini proti največjemu svetovnemu proizvajalcu cigaret Philipu Morrisu, znanemu po znamki Marlboro, zaradi nepoštenih poslovnih potez.

Republikanci ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona

10. 03. 1999 09.28

Republikanski kongresniki in senatorji ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona zaradi počasne preiskave primera vohunjenja v jedrskih laboratorijih v Los Alamosu na račun Kitajske. Senatni odbor za obveščevalne dejavnosti tako že pripravlja zaslišanja vladnih uradnikov na čelu z ministrom za energetiko in nekdanjim veleposlanikom ZDA v ZN Billom Richardsonom. Richardson je v ponedeljek sicer odpustil osumljenega znanstvenika tajvanskega rodu Wen Ho Leeja, senatorje pa razburja dejstvo, da so Leeja že vrsto let sumili, svoje delo pa je normalno opravljal naprej. Polemike je sprožilo tudi vprašanje varnostnega režima v znanstvenih laboratorijih. Bill Richardson je priznal, da je varnostni režim bolj ''akademski'', kar pa ne pomeni, da lahko kdorkoli pride do podatkov o ameriških jedrskih skrivnostih.

Boeing bo češki Aero Vodochody popeljal na mednarodni trg

08. 03. 1999 12.49

Vodilni češki proizvajalec vojaških letal Aero Vodochody, ki je svoj razcvet doživel v železnem času po varšavskem paktu, namerava s sodelovanjem z Boeingom obuditi uspešno proizvodnjo. Boeing pa si je s tem zagotovil vstop na vzhod. Lani je Boeing kupil 35-odstotni delež Aero Vodochny in temeljito reorganiziral poslovanje.

Moldavsko ustavno sodišče odločilo, da je nova vlada neustavna

06. 03. 1999 18.03

Moldavsko ustavno sodišče je danes odločilo, da je potrditev nove vlade - parlament jo je potrdil minulo sredo - v nasprotju z ustavo.

Predsednik Republike srbske zavrnil svojo odstavitev; premier Dodik ponudil odstop

06. 03. 1999 17.17

Predsednik Republike srbske Nikola Poplašen je sporočil, da ne bo sprejel odstavitve, ki jo je določila mednarodna skupnost, so sinoči sporočili na televiziji Republike srbske.

Tamova zmešnjava

06. 03. 1999 15.25

Kako vidijo tuji poslovneži vlogo slovenskega sodstva, je najbolj nazorno pokazal ameriški kupec premoženja TAM: na dogovor in parafirano pogodbo s stečajnim senatom Okrožnega sodišča v Mariboru se je preprosto požvižgal. V pogodbenem roku ni plačal predvidene akontacije, misleč, da je sodstvo v tranzicijski državi, kakršna je Slovenija, pač še zmeraj dekla politike in bo navsezadnje vendarle moralo ravnati tako, kot mu bo narekovala država, piše v sobotnem Večeru Borko De Corti.

Izraelski zunanji minister Ariel Šaron predlagal oblikovanje vlade narodne enotnosti

03. 03. 1999 09.44

Izraelski zunanji minister Ariel Šaron je v pogovoru za današnjo številko dnevnika Yediot Aharonot pozval k preložitvi splošnih volitev, predvidenih za 17. maj, in predlagal oblikovanje vlade narodne enotnosti, ki bi sprejela odločitev o umiku iz južnega Libanona in dosegla mirovni dogovor s Palestinci. Takšno vlado naj bi po ministrovih besedah vodili stranki Likud in laburisti.

Vollebaek poziva ZRJ k sodelovanju

01. 03. 1999 20.31

Predsedujoči Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), norveški zunanji minister Knut Vollebaek, se je z jugoslovanskim zunanjim ministrom Živadinom Jovanovičem danes v Beogradu pogovarjal o položaju na Kosovu in opazovalni misiji OVSE.

Tajvanski zunanji minister jutri v Skopju

28. 02. 1999 12.30

Tajvanski zunanji minister Jason Hu bo jutri odpotoval v Skopje, kjer naj bi se z makedonsko vlado pogovarjal o možnostih naložb in sodelovanja na področju kmetijstva in ribolova, so danes sporočili s tajvanskega zunanjega ministrstva.

Demaqi začasno vlado označil za nelegitimno

25. 02. 1999 18.11

Politični vodja Osvobodilne vojske Kosova Adem Demaqi je sinoči povedal, da začasna vlada Kosova ni legitimna in da nima nikakršnih legalnih temeljev, da bi predstavljala kosovske Albance.

Kosovski Albanci oblikujejo začasno vlado

24. 02. 1999 17.13

Delegacija kosovskih Albancev, ki je sodelovala na mirovnih pogajanjih v Rambouilletu, je sprejela odločitev o oblikovanju začasne vlade, danes poroča tiskovna agencija Osvobodilne vojske Kosova (OVK) Kosovapress.

ZDA zavrnile prodajo satelita

23. 02. 1999 18.03

Danes so se v Clintonovem kabinetu odločili, da ne bodo prodali satelita, vrednega 450 milijonov dolarjev, kupcu iz Kitajske, ki je tesno povezan s kitajsko vlado. Pojavili so se očitki, da bi take pogodbe s Kitajsko lahko ogrozile varnost Združenih držav Amerike. Ta odločitev je sprožila vrsto dvomov o nadaljnjem dobavljanju satelitov Kitajski. Dogovor naj bi pripomogel k vzpostavitvi sistema mobilne telefonije nad področjem Azije, od Kitajske do Indonezije in Pakistana.

Tretja pot

23. 02. 1999 09.51

Vlado Miheljak se v redni torkovi rubriki Pogled skozi ključavnico povsem strinja z oceno, da je Pahor, ko se je aktivno vključil v rušenje ministra Bandlja, Drnovška pahnil v večinski volilni sistem.

Predsednik Kabila razpustil vlado DR Kongo

22. 02. 1999 08.38

Predsednik Demokratične republike Kongo Laurente Kabila je včeraj razpustil celotno vlado, je poročal državni radio v Kinšasi.

Primakov meni, da možnosti političnega dialoga o Kosovu še niso izčrpane

21. 02. 1999 10.00

Ruski premier Jevgenij Primakov je v telefonskem pogovoru z britanskim kolegom Tonyjem Blairom sinoči menil, da možnosti političnega dialoga o Kosovu še niso izčrpane. Vztrajal je pri potrebi, da mora mednarodna skupnost prihodnje korake za reševanje razmer na Kosovu sprejemati v soglasju z jugoslovansko vlado in potem, ko jih bo preučil Varnostni svet ZN. Primakova je poklical Blair, premiera pa sta se pogovarjala tudi o načinih za reševanje gospodarske krize v Rusiji, je še poročala agencija Itar-Tass.

Arafat in D'Alema za mir in proti ekstremizmu

19. 02. 1999 09.21

Palestinski voditelj Jaser Arafat se je v Rimu srečal z italijanskim premierom Massimom D'Alemo. D'Alema je odgovorne na Bližnjem vzhodu pozval, naj se uprejo vsakršni obliki ekstremizma.

Sestanek med Drnovškom in Pahorjem; ZSLD ne bo šla v vlado

18. 02. 1999 20.13

Predsednik vlade Janez Drnovšek in predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor sta se danes sestala na premierovo pobudo v okviru njegovih pogovorov s predsedniki parlamentarnih strank.

Grški premier preoblikoval vlado

18. 02. 1999 19.18

Grški premier Kostas Simitis je danes zvečer preoblikoval vlado, v kateri so zjutraj zaradi afere v zvezi z aretacijo kurdskega voditelja Abdulaha Ocalana odstopili trije ministri.

Javno zbiranje podpisov pod peticijo o mejnih vprašanjih s Hrvaško

16. 02. 1999 16.58

Civilna družba Slovenije za mejo v Istri je na piranskem Tartinijevem trgu danes pripravila podpisovanje peticije, ki jo je oblikovala v začetku meseca, in v kateri je najvišjim državnim organom postavila svoje zahteve glede dogovarjanja Slovenije in Hrvaške o določitvi meddržavne meje v Istri in Piranskem zalivu.

BMW ne namerava prodati Roverja

12. 02. 1999 08.45

BMW-jevo hčerinsko podjetje Rover je letošnje leto začelo optimistično. Predstavniki BMW-ja so napovedali, da bo Rover iz rdečih številk izplaval že leta 2000 in obenem javnost seznanili tudi z 9,5-odstotnim znižanjem prodajnih cen modelov 200 in 400. Lanska izguba Roverja je po prvih podatkih znašala 1,8 milijarde mark.