vojakov

Nova žrtev v Gazi
23. 06. 2001 00.00
V streljanju izraelskih vojakov blizu begunskega centra Maghazi na območju Gaze je bil danes ubit nek Palestinec, še dva Palestinca pa sta bila ranjena, se je izvedelo pri palestinskih varnostnih virih. S tem naj bi se število žrtev spopadov na Bližnjem vzhodu od lani jeseni povzpelo na 623.

Zaostrene razmere na Zahodnem bregu
22. 06. 2001 00.00
Eden od dveh izraelskih vojakov, ki sta bila v četrtek ranjena v eksploziji bombe, podtaknjene ob cesti v bližini judovske naselbine Dugit, je danes podlegel poškodbam, so sporočili izraelski vojaški viri. Palestinski varnostni viri v Gazi pa so sporočili, da je izraelska vojska z granatami obstreljevala na palestinsko naselje Beit Lahia, pri čemer so bili trije Palestinci težje ranjeni.

Puške spet v celjski vojašnici
21. 06. 2001 00.00
V noči s torka na sredo so neznanci čez ograjo celjske vojašnice odvrgli zaboj, v katerem so bile štiri vojaške avtomatske puške. V preiskavi, ki je sledila takoj po dogodku in v katero so bile vključene pristojne službe ministrstva za obrambo in pristojni preiskovalni organi, je bilo ugotovljeno, da gre za iste avtomatske puške, ki so jih neznanci ukradli 6. junija iz vojašnice Celje.

Solana spet v Skopju
21. 06. 2001 00.00
V Skopje je danes dopotoval visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se bo skušal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in predstavniki štirih največjih strank dogovoriti za nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi. "Veliko je še treba storiti," je ob prihodu v Makedonijo dejal Solana. Brez iskrenega političnega dialoga bo težko razrešiti sedanjo krizo, zato je naš cilj pomagati pri razvoju političnega dialoga, je še dejal predstavnik EU.

Pogajanja v Skopju neuspešna
20. 06. 2001 00.00
Pogovori med makedonskimi in albanskimi političnimi strankami o rešitvi krize v Makedoniji so po navedbah obeh strani zašli v slepo ulico. Pogajanja so zastala predvsem zato, ker nobena od strani noče popustiti v svojih stališčih glede spreminjanja preambule ustave. Albanske stranke poudarjajo, da je makedonska stran zavrnila kar 80 odstotkov njihovih predlogov. Pogajanja naj bi sicer v skladu z napovedmi danes še nadaljevala.

Pogovori makedonskih strank
17. 06. 2001 00.00
V Skopju so se nadaljevali pogovori med predstavniki glavnih političnih strank in predsednikom Borisom Trajkovskim o mirni rešitvi krize v državi. Pogovore, ki so trajali nekaj ur, so prekinili zaradi utrujenosti pogajalcev.

Spopadi kljub premirju
17. 06. 2001 00.00
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes v Jeruzalemu dejal, da premirje med Izraelci in Palestinci ni namenjeno samo sebi, temveč je dobro začetno izhodišče in pomemben element v mirovnem procesu. Poudaril je, da je nujno treba določiti datum za začetek uresničevanja Mitchellovega poročila.

Severna Koreja in ZDA začeli pogovore
14. 06. 2001 00.00
Ameriški posebni odposlanec Jack Pritchard se je v New Yorku sestal z veleposlanikom Severne Koreje pri Združenih narodih Ri Hyong Cholom, s čimer sta državi ponovno vzpostavili dialog, prekinjen po prihodu Georga Busha mlajšega v Belo hišo. Podrobnosti srečanja niso znane, po vesteh iz State Departmenta pa naj bi šlo za pomemben prvi korak k začetku pogajanj s Severno Korejo o široki paleti vprašanj. Bush mlajši je po nastopu položaja izjavil, da komunističnim voditeljem Severne Koreje ne gre zaupati, po poročanju ameriških medijev pa naj bi ga nekdanji svetovalci njegovega očeta, nekdanjega ameriškega predsednika Georga Busha vzpodbudili k spremembi mnenja o razorožitvenih pogajanjih s Severno Korejo.

Vzrok nesreče domnevno tehnične narave
14. 06. 2001 00.00
Posebna skupina za preučitev nesreče na Počku v prehodnem poročilu ugotavlja, da je vzrok tragičnega dogodka po vsej verjetnosti tehnične narave. Kot je na novinarski konferenci dejal načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) Ladislav Lipič, ki je komisijo ustanovil po torkovi nesreči, so sicer za končne ugotovitve nujno potrebni rezultati kemijske analize materiala in ostankov eksplozivnih snovi. Za to bo potrebno nekaj več časa, po njegovih besedah pa je možno, da bi v nadaljnji preiskavi ugotovili tudi drugačen vzrok nesreče.

Preiskava nesreče se nadaljuje
13. 06. 2001 00.00
Nesreča se je zgodila včeraj dopoldne, na poligonu, kjer slovenska vojska redno opravlja bojna streljanja. Tokrat so z minometi streljali pripadniki prvega bataljona 62. brigade iz Vipave, ki so bili v vojsko vpoklicani januarja. Z včerajšnjim streljanjem naj bi zaključili usposabljanje. Sedem granat so že izstrelili, pri osmi pa je minomet razneslo. Mlademu vojaku iz Škofje loke ni bilo pomoči. Na kraj nesreče so takoj poslali psihologa, o nesreči so takoj obvestili starše pokojnega vojaka. Drugega poškodovanca, vojaka na služenju vojaškega roka, ki je bil lažje poškodovan, so s helikopterjem odpeljali v ljubljanski Klinični center, profesionalnega vojaka, ki so ga po obrazu oplazili drobci zemlje in kamenja, pa so oskrbeli na licu mesta.

Končana preiskava o ukradenem orožju
13. 06. 2001 00.00
V celjski vojašnici so končali notranjo preiskavo, ki so jo uvedli po nedavni kraji štirih pušk znamke kalašnikov. Ugotovili so, da obstaja širši krog osumljencev, tako iz vrst pripadnikov stalne sestave vojske kot nabornikov v celjski vojašnici. Nadaljna preiskava pa je zdaj v rokah varnostno obveščevalne službe obrambnega ministrstva

Ameriško posredovanje nezaželeno
08. 06. 2001 00.00
Direktor ameriške osrednje obveščevalne agencije (CIA) George Tenet se je v Ramali na Zahodnem bregu sestal z izraelskimi in palestinskimi strokovnjaki za varnost, ki bodo poskušali utrditi krhko premirje na Bližnjem vzhodu in vzpostaviti pogoje za nadaljevanje mirovnih pogajanj. Tenet se je že včeraj ločeno sestal s palestinskimi in izraelskimi voditelji ter strokovnjaki za varnost.

Vojno stanje ni rešitev
07. 06. 2001 00.00
Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Disciplinski postopki zaradi kraje pušk
07. 06. 2001 00.00
Preiskava v celjski vojašnici, iz katere so v nedeljo neznani storilci odnesli štiri avtomatske puške znamke kalašnikov AK 47, se nadaljuje. Storilci še niso znani, zaradi nevestnega ravnanja pri opravljanju notranje službe pa je poveljnik I. brigade Slovenske vojske (SV) Janez Butara uvedel disciplinski postopek zoper tri pripadnike stalne sestave 182. bataljona SV, v okviru katerega deluje celjska vojašnica. Kot je povedala tiskovna predstavnica omenjene brigade v preiskavo ni vključena celjska policija.

Bo Luka Koper sežigala odpadke
06. 06. 2001 00.00
Koprski mestni svet je predstavili sežigalnico odpadkov, ki naj bi jo v kratkem zgradili v Luki Koper. Objekt za termično obdelavo odpadkov bo za okolje popolnoma neškodljiv, so zatrdili strokovnjaki, in bo celo prispeval k racionalnejšemu in ekološko prijaznejšemu uničevanju odpadkov. Teh naj bi pokurili le minimalne količine - do štiri tisoč ton letno. Vendar pa takšna zagotovila nasprotnike sežigalnice niso prepričala, saj trdijo, da je slovenska obala že preobremenjena z dejanskimi in potencialnimi onesnaževalci.

Iz vojašnice ukradli puške
06. 06. 2001 00.00
Poldrugo leto po veliki kraji orožja iz postojnske vojašnice, smo ponovno priča kraji v vojaškem objektu. Za zdaj še neznani storilci so iz celjske vojašnice ukradli štiri avtomatske puške. Vojaška policija in obveščevalno varnostna služba dogodek že preiskujeta. Odnesena količina orožja sicer ni tako velika kot je bila v Postojni, a ponovno odpira vprašanje varovanja vojaških objektov pri nas. Zaradi koristi preiskave so pristojni s podatki zelo skopi.

Vojno stanje v Makedoniji?
06. 06. 2001 00.00
Po nočnem uboju petih makedonskih vojakov je za dosego miru v Makedoniji po mnenju premiera Georgievskega potrebna uvedba vojnega stanja, ki pomeni vpoklic vseh vojaških obveznikov. Makedonski parlament utegne o tem odločati še nocoj.

Talcem uspel pobeg
02. 06. 2001 00.00
Med spopadi med filipinskimi silami in skupino muslimanskih skrajnežev Abu Sajaf je skupini šestih talcev, ki so jih pripadniki skupine zajeli pred tednom dni, uspelo pobegniti. Skrajneži še vedno zadržujejo preostalih štirinajst talcev, trdijo pa, da so jih ob zavzetju neke cerkve in bolnišnice na otoku Basilan zajeli še dvesto. Gre za paciente in bolničarje, ki so jih zajeli ob napadu v mestu Lamitan. V tem spopadu med ugrabitelji in vojsko je bilo ubitih šest vojakov, 41 pa je ranjenih.

Čečeni za mirovna pogajanja
28. 05. 2001 00.00
Čečenski predsednik Aslan Mashadov je rusko vodstvo pozval k mirovnim pogovorom. "Vojna je nesmiselna morija," je v danes objavljenem pogovoru za časopis Nova Gazeta dejal Mashadov. Obžaloval je tudi, ker v Kremlju ni razumnih in treznih sogovornikov. Mashadov je zavrnil ruska poročila, po katerih naj bi čečenski uporniki svoje rojake ubili zaradi sodelovanja z Rusi. To naj bi bilo v nasprotju s čečensko mentaliteto, je še dodal Mashadov.

Po uporu še protesti
26. 05. 2001 00.00
Namestnik gruzinskega obrambnega ministra, general Dmitri Lejava je sporočil, da se je upor vojakov končal. Uporniški vojaki so se vrnili v vojašnice. Kakih 500 vojakov s tanki in težkim orožjem je včeraj zasedlo vojaško oporišče, oddaljeno 30 kilometrov od gruzinske prestolnice Tbilisi in zahtevalo odstop vlade ter izplačilo plač.

Nemiri v Gruziji
25. 05. 2001 00.00
V Gruziji se je danes uprl bataljon nacionalne garde, ki zahteva odstop vlade. Okoli 500 vojakov s tanki in težkim orožjem je zasedlo vojaško oporišče približno 30 kilometrov od gruzinske prestolnice Tbilisi. Vladne sile so medtem zaprle dostop v prestolnico in zavarovale vladna poslopja v mestu. Ministri so že začeli pogajanja z uporniki, ki zahtevajo tudi izplačilo plač.

ZRJ v zadnjem sektorju ob meji
24. 05. 2001 00.00
Jugoslovanske varnostne sile so se davi začele razvrščati v sektor B, zadnji del varnostnega območja ob meji med Srbijo in Kosovom. Jugoslovanske sile niso naletele na odpor tamkajšnjih albanskih upornikov, vendar so zaradi min napredovale zelo počasi. Osrednji del varnostnega območja pa bodo zasedli 31. maja.

Novi spopadi pri Tetovu
19. 05. 2001 00.00
V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

Slovesnost v Pekrah
18. 05. 2001 00.00
Ob dnevu Slovenske vojske in 10. obletnici dogodkov v Pekrah, ki so bili povod za kasnejšo osamosvojitveno vojno, je vrh Slovenske vojske v Pekrah, za Slovenijo zgodovinskem kraju, pripravil slovesnost. Ko so pripadniki Teritorialne obrambe zajeli dva jugoslovanska vojaka je namreč v Pekrah, kjer se je urila prva generacija slovenskih vojakov, prišlo do prve resne napetosti med pripadniki Teritorialne obrambe in Jugoslovanske ljudske armade.

Hrvati se vračajo v vojašnice BiH
16. 05. 2001 00.00
Bosansko-hercegovska vlada je danes dosegla dogovor s predstavniki hrvaške skupnosti o vrnitvi hrvaških vojakov v vojašnice. Vojaki so vojašnice zapustili, da bi podprli prizadevanja v skladu z odločitvijo Hrvaškega narodnega zbora o nepriznavanju oblasti federacije in za avtonomijo območij s pretežno hrvaškim prebivalstvom. Na novinarski konferenci po sestanku je obrambni minister Federacije BiH Mijo Anić izjavil, da se bodo vsi hrvaški vojaki in častniki vrnili na delo.

Slovenska vojska praznuje
15. 05. 2001 00.00
Nastanek sodobne slovenske vojske povezujemo s preoblikovanjem Teritorialne obrambe (TO) in oblikovanjem Manevrske strukture narodne zaščite leta 1990 ter nastankom prvih učnih centrov na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Uradni začetek delovanja obeh učnih centrov je 15. maj 1991, ko se je začelo usposabljanje skupaj 300 vojaških obveznikov. V spomin na začetek usposabljanja prvih slovenskih nabornikov v enotah TO je bil 15. maj izbran za dan Slovenske vojske (SV), ki tako letos praznuje svojo desetletnico. Osrednja državna slovesnost ob dnevu SV je bila sicer v petek, 11. maja, v ljubljanskem Cankarjevem domu, na njej pa je govoril minister za obrambo Anton Grizold.

Načrtno izpostavljanje sevanju
15. 05. 2001 00.00
Britanska vlada je priznala, da je v letih 1950 do 1960 med jedrskimi poskusi v Avstraliji več avstralskih, novozelandskih in britanskih vojakov načrtno izpostavila radioaktivnemu sevanju. Na njih je preizkušala vojaško opremo in reakcijo na jedrsko sevanje.

Mirne volitve na Filipinih
14. 05. 2001 00.00
Po podatkih filipinskih nevladnih organizacij, ki so spremljale kongresne in lokalne volitve na Filipinih, med volitvami ni prišlo do hujših zapletov . Zabeležili so le manjše probleme zaradi pomanjkljivih volilnih seznamov, vendar so se kljub temu volišča zaprla pravočasno, ročno štetje glasov v posameznih volilnih okrajih pa je194160minilo brez zapletov. Pričakovati je tesen rezultat med predsednico Glorio Macapagal Arroyo in njenim predhodnikom Josephom Estrado, ki je bil zaradi velikih demonstracij 20. januarja prisiljen odstopiti. Okoli 36 milijonov volilnih upravičencev je izbralo predstavnike v filipinskem parlamentu, 13 senatorjev ter več kot 17.000 krajevnih zastopnikov - rezultati volitev pa naj bi bili znani čez teden dni.

Demonstracije v Nišu
12. 05. 2001 00.00
Na demonstracijah za izpustitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića se je v Nišu zbralo okrog tisoč njegovih privržencev. Govorniki so vladni koaliciji DOS očitali, da je politični proces proti Miloševiću zrežirala in tako želela Srbijo prodati v tujino. Ob tej priložnosti so protestniki izrazili pričakovanje, da bi Miloševićeva socialistična stranka znova prišla na oblast. Od aretacije nekdanjega jugoslovanskega predsednika 1. aprila so to že četrte demonstracije v Srbiji, na katerih zahtevajo izpustitev Miloševića.

Mitterand o neodzivih na vojno v BiH
11. 05. 2001 00.00
Na francoski televiziji so v četrtek posthumno objavili še nepredvajan pogovor z nekdanjim francoskim predsednikom Francoisom Mitterandom, kjer je med drugim pojasnil svoje nestrinjanje z bolj odločno mednarodno intervencijo med vojno v Bosni in Hercegovini. Po njegovem mnenju bi morala Francija najprej poskrbeti za svojo obrambo, šele potem tudi za druge. "Ne bom pošiljal sto tisoč francoskih vojakov v vojno, za katero sicer menim, da je skrajno nepravična in okrutna, a ni francoska. Francija mora naprej poskrbeti za lastno obrambo," je pojasnil Mitterand. Omenjen pogovor sodi v peturno serijo "neformalnih pogovorov" z Mitterandom, ki so jih posneli sicer že leta 1994, prvič pa so jih začeli predvajati včeraj ob dvajseti obletnici izvolitve preminulega nekdanjega francoskega predsednika.