vojn

Izračun: ali se nakup stanovanja izplača? Kaj raste veliko bolj in vam lahko prinese še eno stanovanje?
27. 01. 2025 00.15
Velik delež nakupov stanovanj se opravi kar z gotovino. A kot kaže je zlate dobe nakupov in oddajanja stanovanj že konec. Država vse bolj omejujejo kratkoročno oddajanje turistom in napoveduje nove davke za nepremičnine.

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti
27. 01. 2025 06.07
Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

Nagovor diplomatom: pozivi k vključujoči politiki in razvojni viziji
15. 01. 2025 15.05
Premier Robert Golob in predsednica republike Nataša Pirc Musar sta v nagovorih diplomatskemu zboru na Brdu pri Kranju med izzivi sveta v letošnjem letu izpostavila vojni v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu ter širitev EU. Pirc Musar je ob tem pozvala diplomate k vključujoči politiki in razvojni viziji.

Nostradamus napovedal medicinske dosežke, konec vojne, pa tudi več 'težav'
03. 01. 2025 06.13
Skrivnostne napovedi francoskega astrologa in jasnovidca Michela de Nostredama, ki mu pogosto pravimo kar Nostradamus, že stoletja navdušujejo ljudi. Številni verjamejo, da njegovih več kot 900 štirivrstičnic, ki jih je zapisal v delu Les Prophéties leta 1555, napoveduje pomembne svetovne dogodke.

Tabor v Vili Šumica letos gostil 43 otrok
27. 12. 2024 18.47
Kaj vse bomo jedli za božično večerjo, kaj bomo prijateljem kupili za darilo in kje bomo dobili še večjo novoletno jelko? S temi vprašanji se je veliko Slovencev ukvarjalo v preteklih božičnih dneh. Spet drugi pa so se ukvarjali s tem, kako bodo sploh ogreli stanovanja in kako bodo zaslužili za toplo večerjo. A za 43 otrok, ki so pod okriljem Zveze Anite Ogulin in ZPM božič preživeli na taboru v Vili Šumica, vsaj letos to ni bil problem.

Pirc Musarjeva: Naša dolžnost je povezovanje z državami, ki ne želijo biti tiho
20. 12. 2024 11.43
Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho in biti postranska žrtev interesov velikih, je v nagovoru slovenskim diplomatom dejala predsednica Nataša Pirc Musar. Poudarila je pomen multilateralizma, mednarodnega prava in prizadevanj za mir, pa tudi profesionalne, državi privržene diplomacije.

'Svetu ni usojeno biti zapor, kjer čakamo na kolektivno uničenje'
11. 12. 2024 08.19
V Oslu so podelili Nobelovo nagrado za mir. Prejela jo je japonska organizacija preživelih, ki se že skoraj 70 let bori za svet brez jedrskega orožja. Žal se zdi, da smo od njega vse bolj oddaljeni. 92-letni Terumi Tanaka, ki je nagrado sprejel, je omenil ruske in izraelske grožnje ter pozval: "Prizadevajmo si, da ustvarimo družbo brez jedrskega orožja in brez vojn."

Drevored: Smo najglasnejša rock skupina v Evropi!
30. 11. 2024 16.38
Dolenjska zasedba Drevored ima tako rekoč kulten status, saj njeni začetki segajo v leto 1979, v vsem tem času pa so z dolgimi premori, a vedno zanimivo godbo nedavno letos postregli s tretjim albumom Sadimo vam drevesa. Več o njihovi zgodovini in novi plošči pa je v pogovoru strnil vodja zasedbe Dušan Prosinečki.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre
28. 11. 2024 09.22
Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen
17. 11. 2024 17.18
"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

Protivojni shod v Ljubljani: 'Otopeli smo nad številkami ubitih civilistov'
16. 11. 2024 20.23
Na ljubljanskem Prešernovem trgu je potekal mirovni, protivojni shod, naslovljen Ne v mojem imenu!, v organizaciji različnih društev in civilnih iniciativ, združenih v istoimenski mirovni koaliciji. Po navedbah organizatorjev naj bi se shoda udeležilo okoli 500 ljudi.

'Vsi otroci, ki so prišli na zdravljenje iz Gaze in Zahodnega brega, so se tja vrnili'
13. 11. 2024 12.05
Vsi otroci, ki so bili do leta 2018 zdravljeni v Sloveniji, so se vrnili nazaj v kraj, od koder so prišli, torej v Gazo ali na Zahodni breg. Pacienti skupine, ki je trenutno v Sloveniji, so že bili v Egiptu in tja naj bi se vsi tudi vrnili, pojasnjujejo v Ustanovi Pustimo jim sanje -Fundacija Danila Türka. "Otroci in mladostniki iz Gaze, ki so prišli na rehabilitacijo v Slovenijo, so telesno hudo poškodovani, v sebi nosijo duševne rane, strah in izgubo. Njihovi domovi v Gazi so pretežno uničeni. Rehabilitacija v tujini je zanje svetla točka, ki jim vrača upanje in moč, da si ponovno zaželijo prihodnosti," so dodali.

Finančni komentar: Bitcoin predsednik
12. 11. 2024 07.16
Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

Marta Kos dobila zeleno luč parlamentarnega odbora
07. 11. 2024 06.20
Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kosova. Kosova je na zaslišanju sicer izpostavila, da je večja in reformirana EU strateška nuja, pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

Protestniki pred dom Netanjahuja: 'To je postala predstava enega človeka'
07. 11. 2024 08.16
Izraelski premier Benjamin Netanjahu si je že več mesecev želel razrešiti obrambnega ministra Joava Galanta, s katerim se je prepiral o vsem, od vodenja izraelskih vojn v Gazi in Libanonu do vpoklica ultraortodoksnih Judov. Kar pa je na ulice znova pognalo množice protestnikov, ki so zahtevali premierjev odstop. Kritični pa so tudi številni politični nasprotniki. Diplomati bodo sicer, kot pravijo, z novim ministrom in izraelsko vlado sodelovali. A kot je kritično dejal eden od njih: "Netanjahu je izraelsko politiko spremenil v predstavo enega človeka."

'Delavstvo je bilo porinjeno ob rob, nadaljevanje vojn je od volitev odvrnilo mlade'
06. 11. 2024 20.34
Kljub soglasnim napovedim o izjemno izenačenem boju, je na ameriških volitvah prepričljivo zmagal Donald Trump. Po razglasitvi zmage je obljubil zlato dobo za Ameriko in končanje vojn po svetu. Kaj bo torej z vojno v Ukrajini, in kaj z vojno v Gazi? V prvem Trumpovem mandatu tudi odnos z Evropo ni bil najboljši, kaj se bo spremenilo tokrat?

Golob po Trumpovi zmagi: Veselimo se sodelovanja. Janša: Slovenija je naslednja
06. 11. 2024 09.12
Iz sveta se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer je zmagal republikanski kandidat Donald Trump. Še preden je bilo jasno, da je dobil dovolj elektorskih glasov in je Trump že razglasil svojo zmago, mu je čestitalo več svetovnih voditeljev. Med prvimi so bili madžarski premier Orban, ki je Trumpovo zmago označil za 'največji povratek v ameriški politični zgodovini', srbski predsednik Vučić, avstrijski kancler Nehammer, francoski predsednik Macron in ukrajinski predsednik Zelenski. Čestitala sta mu tudi slovenska predsednica Pirc Musarjeva in premier Golob.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52
Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00
Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Pirc Musarjeva: V miru in tišini, se spomnimo vseh, ki so nam bili blizu
01. 11. 2024 07.01
Za današnji dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je značilen obisk grobov pokojnih sorodnikov in prijateljev s polaganjem rož in prižiganjem sveč. Državni vrh na čelu s predsednico republike Natašo Pirc Musar je na Kongresnem trgu v Ljubljani položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam. Predsednica je ob tem izrazila željo, da bi uspeli zapreti to poglavje slovenske zgodovine.

Ob dnevu reformacije: 'Slovenci smo narod izjemnih posameznikov'
31. 10. 2024 07.09
V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob dnevu reformacije v svoji poslanici zapisala, da je reformacija na Slovenskem pomembna predvsem zato, ker je omogočila začetek širjenja znanja med ljudmi.

'Zeleni prehod ni zastonj kosilo, so pa stroški obvladljivi'
28. 10. 2024 12.09
Velik izziv pri izvedbi zelenega prehoda v EU je komunikacija, saj je dozdajšnje pretirano poudarjanje pozitivnih vidikov tega prehoda privedlo do negativnega odziva v prebivalstvu, je v predavanju na Banki Slovenije ocenil guverner belgijske centralne banke Pierre Wunsch. Velik izziv vidi tudi v tveganjih za konkurenčnost evropske industrije.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00
Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

Po povratku iz vojne: 'Odšel je iz Gaze, vendar Gaza ni odšla iz njega'
21. 10. 2024 19.14
V Gazi so trpljenju priča tudi mnogi izraelski vojaki, ki se domov vračajo povsem drugačni. Eden izmed takih je tudi 40-letni Eliran Mizrahi, ki se je iz Gaze vrnil z velikimi posledicami. Šest mesecev po tem, ko se je vrnil, se je boril s posttravmatsko motnjo, takih je še mnogo. A kaj naj na to rečejo Palestinci v Gazi? Za njih posttravmatska stresna motnja sploh ne obstaja.

Tri sestre od Viteške dvorane do Križevniške cerkve
16. 10. 2024 20.54
Tudi v najbolj kreativnih gledališčih se ne zgodi pogosto, da bi se predstava z občinstvom vred selila z enega prizorišča na drugega. A sinoči v Križankah se je. Obiskovalci premiere predstave Tri sestre remix so ogled sicer začeli v Viteški dvorani, zaključili pa z bučnim aplavzom v Križevniški cerkvi.

Ob obletnici začetka vojne v Gazi v Ljubljani shod v podporo Palestini
03. 10. 2024 21.04
S shodom pod sloganom Proti genocidu: za svobodno Palestino je v Ljubljani stekel niz dogodkov ob obletnici začetka uničujoče izraelske ofenzive v Gazi, ki se je začela 7. oktobra lani. V Gibanju za pravice Palestincev so ob tem ponovili poziv slovenski vladi k uvedbi sankcij proti Izraelu.

Sajovic o naborništvu: 'Biti v službi domovine ne sme biti prisilna odločitev'
03. 10. 2024 06.55
Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic je uspešno prestal zaslišanje na matičnem odboru DZ za obrambo. Sajovic je kot prioritete izpostavil modernizacijo SV, dodatno opremljanje s poudarkom na dvojni rabi, nadgradnjo sistema civilne zaščite in reševanja ter sredstva za inovacije. Kakšna pa so njegova stališča glede zveze Nato, nakupa finskih Patrij in razvoja vojn v Ukrajini ter na Bližnjem vzhodu?

Golob: Gospod Netanjahu, ustavite to vojno takoj!
27. 09. 2024 15.59
Premier Robert Golob je na splošni razpravi svetovnih voditeljev ob začetku 79. Generalne skupščine ZN izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pozval, naj konča vojno. "Gospod Netanjahu, zaustavite to vojno takoj," je dejal ob aplavzu prisotnih in med govorom večkrat udaril po govorniškem pultu. Dejal je tudi, da se je Varnostni svet vedno manj sposoben učinkovito odzvati na večje konflikte in za to obtožil pet stalnih članic, ker postavljajo na prvo mesto nacionalne interese.

Golob pozdravil potrditev pakta za prihodnost, izpostavil vodno diplomacijo
22. 09. 2024 19.55
Premier Robert Golob je na sedežu ZN v New Yorku pozdravil potrditev pakta za prihodnost, ki so ga voditelji držav potrdili na začetku dvodnevnega vrha za prihodnost. V nastopu v Generalni skupščini ZN pa je izpostavil predvsem pomen vodne diplomacije. Še pred tem se je slovenski premier ob robu vrha srečal s predsednico mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Mirjano Spoljarić Egger in predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Thomasom Bachom, so sporočili iz premierjevega kabineta.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36
Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.