vojna

Iraška nafta z ruskega tankerja
07. 02. 2000 14.42
Nafta z ruskega tankerja Volgoneft-147, ki ga je v sredo v Perizijskem zalivu ustavila ameriška vojna mornarica, prihaja iz Iraka, je včeraj povedal ameriški obrambni minister William Cohen in dodal, da so to pokazali vzorci preiskane nafte. Vzorci, ki so jih zbrali na tankerju in preiskali v ZDA, so ''zelo jasno'' pokazali, da je nafta iz Iraka, je dejal Cohen in še povedal, da je bil na tankerju, ki so ga zaustavili, tudi ''pripadnik iraške mornarice''.

Vse večje število držav dolžnic OZN
02. 02. 2000 08.32
Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja OZN je sporočil, da je kar 52 držav od skupaj 188 članic svetovne organizacije zapadlo pod zloglasni 19. člen Ustanovne listine, ki določa, da država, ki ne poravna dolga do proračuna, izgubi pravico do glasovanja v Generalni skupščini. Člen pravi, da glasovalno pravico izgubi vsaka članica, katere dolg do proračuna OZN znaša enako ali več kot seštevek obveznosti iz dveh let. Od 52 držav jih je sedem sicer izzvzetih zaradi posebnih olajševalnih okoliščin, kot je vojna ali druge katastrofe. To so Bosna in Hercegovina, Tadžikistan, Gruzija, Nikaragva, Gvineja Bissao, Komori in Kongo.

Čečenski uporniki so zapustili Grozni
01. 02. 2000 20.43
Tiskovni predstavnik čečenske vlade Movladi Udugov je danes sporočil, da so vsi uporniki zapustili glavno čečensko mesto Grozni. Udugov še navaja poveljnika upornikov Šamila Basajeva, da je umik potekal v skladu z načrtom za zašito države. Vse enote upornikov so se umaknile po vnaprej določenih poteh, odpeljali pa so tudi orožje ter strelivo. Koliko upornikov se je umaknilo iz mesta, še ni znano. Po trditvah raznih virov se je v Gorznem nahajalo med 1500 in 5000 upornikov, v kleteh porušenih stavb pa naj bi se še vedno zadrževalo približno 40.000 civilistov.

Mati s sinom na straži
24. 01. 2000 08.52
Neka izraelska mati je več mesecev prebedela noči s sinom vojakom na straži na severni izraelski meji, ker se je vojak bal teme. Kot je pred dnevi poročal izraelski časnik Jedioth Achronoth, ni nihče v vojaškem oporišču opazil, da je mati več kot pet mesecev tri noči na teden stražila skupaj z vojakom. Ta se je začel teme bati kot desetletni otrok, ko je leta 1991 potekala vojna v Zalivu. Ko so ga vpoklicali, se vojska ni pozanimala za njegove težave, njegovi strahovi pa so se dramatično povečali, ko je moral začeti opravljati nočne straže.

Mandela na odprti seji VS
20. 01. 2000 10.18
Nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela se je včeraj udeležil odprte seje Varnostnega sveta ZN o Burundiju, kjer že šest let divja državljanska vojna, med katero je umrlo več kot 200.000 ljudi, 1,3 milijona pa jih je bilo prisiljeno zapustiti domove.

Nova premiera v SLG Celje
20. 01. 2000 08.20
V Slovenskem ljudskem gledališču (SLG) so pred novo premiero, že četrto v tej sezoni. Na malem odru, ki ga imenujejo Oder pod odrom, bodo danes krstno uprizorili delo Drage Potočnjak Alisa, Alica v režiji Matije Logarja - ''zgodbo o mučenju na ozadju vojne v Bosni in Hercegovini''. V predstavi, ki so jo sooblikovali dramaturg Krištof Dovjak, scenograf Jože Logar, kostumografka Darja Vidic in avtor glasbe Primož Ahačič, nastopa peterica igralk in igralcev na čelu z Barbaro Vidovič in Milado Kalezič.

Črni gori grozi državljanska vojna
19. 01. 2000 15.14
Visoki civilni predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je danes opozoril na nevarnost državljanske vojne v Črbi gori, če bo ta nadaljevala s prizadevanji za odcepitev od Srbije in ZRJ. Poudaril je še, da bo jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević na oblasti ostal tako dolgo, dokler se srbska opozicija ne bo sposobna združiti in ljudem pokazati novega načina življenja.

Živčna vojna v Agroindu se nadaljuje
19. 01. 2000 14.41
Medtem ko se danes nadaljujejo neuradni pogovori v poskusih rešitve spora med kmeti in Agroindom, je Kmetijska zadruga Vipava od višjega sodišča v Kopru prejela sklep, s katerim je sodišče potrdilo zavrnitev izdaje začasne odredbe v tožbi na ugotovitev ničnosti sklepov občnega zbora Kmetijske zadruge Vipava z dne 18. aprila lani.

Ubili Željka Ražnjatovića Arkana
17. 01. 2000 21.58
Srbi so pretreseni, bosanski muslimani so si oddahnili, zahodni voditelji pa izražajo obžalovanje zaradi uboja nekdanjega vodje srbskih paravojaških skupin in enega od domnevnih šefov ruske mafije Željka Ražnjatovića Arkana. Arkan je umrl zaradi hudih poškodb, ki jih je dobil v napadu v hotelu Intercontinental v Beogradu, storilcev pa še niso našli. Iz njegove stranke so sporočili, da bo pogreb v četrtek.

Odprli naložbo Gorenja v BiH
14. 01. 2000 17.50
Direktor velenjskega Gorenja Jože Stanič je danes odprl novozgrajeni poslovni objekt, skladišče in upravno poslopje podjetja Gorenje Commerce v Blažuju, kantonu Sarajevo. Objekt, katerega naložbena vrednost je znašala nekaj manj kot tri milijone mark, naj bi pospešil distribucijo Gorenjevih izdelkov, izboljšal pa naj bi tudi servisno dejavnost ter omogočal boljše pogoje dela zaposlenih v sarajevskem podjetju, so sporočili iz Gorenja.

Najpomembnejši dogodek za Francoze
30. 12. 1999 19.54
Po mnenju večine Francozov je politični dogodek stoletja padec Berlinskega zidu. Kot je pokazala študija inštituta CSA, ki bo objavljena v jutrišnji številki časnika Le Parisien in na televiziji La Cinquieme, je bilo takega mnenja 47 odstotkov od 1016 vprašanih.

Slovenec v Beogradu 1987-1991
23. 12. 1999 17.59
Ob deseti obletnici padca berlinskega zidu je slovenski diplomat Milan Jazbec v samozaložbi izdal knjigo o slovenskem osamosvajanju z naslovom Slovenec v Beogradu 1987-1991. Knjiga je pričevanje o prelomnih dogodkih slovenske zgodovine, vendar s pogledom ''od zunaj''. Avtor je leta 1987, z diplomama iz novinarstva in obramboslovja, odšel v diplomatsko službo v Beograd, od koder se je 21. junija 1991 za zmeraj vrnil. Postal je konzul Republike Slovenije v Celovcu, nato delal v zunanjem ministrstvu, od konca leta 1996 pa je na Švedskem, kjer zdaj opravlja posle ''drugega'' človeka na veleposlaništvu RS v Stockholmu. Januarja letos je bil med kandidati za obrambnega ministra.

Volitve bodo ''poštene in demokratične''
18. 12. 1999 19.01
Ruski premier Vladimir Putin je zagotovil, da bodo nedeljske parlamentarne volitve ''poštene in demokratične'', kljub volilni kampanji, ki jo je zaznamovala nedopustna medijska vojna.

EU bo na širitev pripravljena konec 2002
10. 12. 1999 21.45
Voditelji Evropske unije so danes na vrhunskem zasedanju v Helsinkih sprejeli odločitev, da bo unija do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic.

Vojna zvezd najboljši film vseh časov
10. 12. 1999 10.14
Po podatkih ankete, ki jo je med 25.000 filmskimi navdušenci izvedel britanski BBC, je film Vojna zvezd režiserja Georgea Lucasa iz leta 1977 najboljši film vseh časov, sledita pa mu Iztrebljevalec in Casablanca. Glasovanja so se udeležili predvsem ljubitelji znanstvene fantastike, ki so med najboljših pet filmov umestili še filma Osmi potnik in prvo epizodo nadaljevanja Vojne zvezd - Grozečo prikazen. Med deset najboljših filmov sta se uvrstila kar dva filma režiserja Stevena Spielberga, in sicer Schindlerjev seznam in Reševanje vojaka Ryana. Šund Quentina Tarantina je zasedel deseto mesto, V vrtincu pa je pristal na dvanajstem.

Mladina izdala Smiljaničeve stripe
07. 12. 1999 20.25
Tednik Mladina je izdal prva dva od štirih načrtovanih albumov stripov Zorana Smiljaniča; prvi vsebuje vse tri dele stripa Hardfuckers, drugi pa dva vojna stripa, ''osamosvojitvenega'' z naslovom 1991 in fikcijskega Zadnja vojna. Avtor, ki se je na pobudo pokojnega Mladininega urednika Iva Štandekerja leta 1987 lotil stripovske obdelave aktualnih političnih tem in pri tedniku objavlja še zdaj, je po mnenju Maxa Modica postavil temelje sodobnemu slovenskemu stripu. Naslednja dva albuma s tremi stripi (Družinske zgodbe, 1945 in 1943) bosta izšla februarja.

Ruske sile pripravljene za nove akcije
04. 12. 1999 19.59
Ruski vojaški aparat je pripravljen povečati pritisk na osrednjo Čečenijo, potem ko so včeraj popolnoma obkolili Grozni. Vojaški predstavnik je povedal, da nameravajo danes končati >>čiščenje<< mesta Angun, osem kilometrov vzhodno od Groznega, ki so ga zavzele včeraj. Naslednji cilj ruske vojske je tako zavzeti zadnje mesto, ki ga še nadzorujejo čečenski uporniki, Urus-Martan, zapreti Grozni ter poslati sile proti gorskim predelom na jugu, kjer naj bi se še zadrževali uporniki.

Rusija ne prenese kritike
29. 11. 1999 16.01
Rusija je z nerazumevanjem in kritiko odgovorila na grožnjo direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michela Camdessusa, da bo zaradi vojaške operacije v Čečeniji sklad morebiti ustavil nadaljnje kredite Rusiji.

Protesti proti blokadi kurilnega olja
28. 11. 1999 15.17
Približno 8000 ljudi je v soboto v Nišu, mestu kjer vlada srbska opozicija, protestiralo proti blokadi dobave kurilnega olja, ki ga je Evropska unija poslala mestu za prebroditev zime. Po poročanju srbske oblasti na makedonski meji še vedno zadržuje 14 cistern kurilnega olja, ki je bilo namenjeno kot pomoč Nišu in bližnjemu mestu Pirotu.

Vojna proti piratom na medmrežju
27. 11. 1999 18.06
Mednarodna zveza fonogramske industrije (IFPI) je konec prejšnjega meseca pričela z intenzivno in mednarodno usklajeno akcijo proti medmrežnemu glasbenemu piratstvu ter napovedala ukrepe proti množici kršiteljem v več kot 20 državah, med katerimi je tudi Slovenija. V akcijo so vključena pridružena nacionalna združenja, ki v posameznih državah zastopajo glasbeno industrijo. V Sloveniji je to ZFIS - Združenje fonogramske industrije Slovenije, ki združuje poglavitne slovenske proizvajalce fonogramov.

Milošević: NATO je hotel vzpostaviti nacizem
26. 11. 1999 21.37
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je danes zvezo NATO obtožil, da so na Kosovu skušali vzpostaviti nacizem. Milošević je spregovoril na slovesni podelitvi medalj pripadnikom srbske vojske, ki so sodelovali v kosovskem konfliktu poudaril pa je tudi, da se bo Jugoslavija borila za Kosovo, v katerem bodo vsi posamezniki enakopravni. Izrazil je tudi prepričanje, da bodo civilizacijske vrednote, za katere se borijo, zmagale nad mračnimi silami.

Najpomembnejši dogodki 20. stoletja
24. 11. 1999 08.08
Druga svetovna vojna je po mnenju 71 odstotkov vprašanih Američanov najbolj vplivala na potek dogodkov v 20. stoletju, je pokazala javnomnenjska raziskava inštituta Gallup, ki jo je objavil ameriški časnik USA Tosay. Tudi naslednja dva, po prepričanju Američanov, najpomembnejša dogodka v iztekajočem se stoletju sta povezana z vojno, in sicer eksplozija prve atomske bombe ter nacistični holokavst. Američani velik pomen pripisujejo še pridobitvi volilne pravice za ženske, sprejetju zakona o civilnem pravu, prvi svetovni vojni, pristanku na Luni in atentatu na ameriškega predsednika Johna Kennedyja. Med dogodki, ki naj ne bi bistveno vplivali na zgodovino, pa so anketirani navedli proces za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona, zalivsko vojno in afero Watergate.

2. svetovna vojna najbolj vplivala na 20. stoletje
23. 11. 1999 15.58
Druga svetovna vojna je po mnenju 71 odstotkov vprašanih Američanov najbolj vplivala na potek dogodkov v 20. stoletju, je pokazala javnomnenjska raziskava <a href= http://www.gallup.com/poll/releases/pr991117.asp target=_new>inštituta Gallup</a>, ki jo je objavil ameriški časnik USA Today. Tudi naslednja dva po prepričanju Američanov najpomembnejša dogodka v 20. stoletju sta povezana z vojno, in sicer eksplozija prve atomske bombe ter nacistični holokavst.

Trajkovski proti spremembi meja na Balkanu
23. 11. 1999 15.25
Sprememba meja na Balkanu ni potrebna, nastanek nove države pa bi na območju povzročil nove težave, je v pogovoru za grški dnevnik Ta Nea poudaril novi makedonski predsednik Boris Trajkovski.

Rusi podpirajo vojno v Čečeniji
11. 11. 1999 11.06
Rezultati javne ankete, ki jo je v Rusiji opravil radio "Ekho Moskvy" kot del oddaje "Rikoshet" so potrdili predhodnje izjave državnih analitikov, da rusko ljudstvo podpira vojno v Čečeniji, s katero bi zatrli upor čečenskih gverilcev.

Nagrada za življenjsko delo Harrisonu Fordu
06. 11. 1999 17.46
Ameriški filmski igralec Harrison Ford je za svoje življenjsko delo dobil nagrado Life Achievement Award, ki jo podeljuje Ameriški filmski inštitut. Omenjeno nagrado bo Harrison Ford, ki je znan po vlogah v filmih kot npr. Indiana Jones in Vojna zvezd, prejel 17. februarja 2000 v kalifornijskem Beverly Hillsu.

Trgovinska vojna med Veliko Britanijo in Francijo
27. 10. 1999 14.24
Francoski minister za kmetijstvo Jean Glavany je pozval Veliko Britanijo k ublažitvi nesporazumov glede britanske govedine, njegov britanski kolega pa se je na to odzval negativno, saj želi nesporazum zgladiti na sodišču.

Ob dnevu OZN slavnostni govornik premier Drnovšek
24. 10. 1999 10.53
Danes je dan Organizacije združenih narodov, zato je bila na predvečer dneva OZN v Slovenj Gradcu včeraj prireditev z naslovom Želim živeti v miru. Ves dan so pod tem naslovom v mestu, ki ga je generalni sekretar ZN leta 1989 imenoval za glasnika miru, potekale prireditve predvsem za mlade.

Rusija zapira meje
24. 10. 1999 09.33
Potem ko je Rusija zaprla mejo med Čečenijo in Ingušetijo, da bi tako zaustavila val beguncev, je zaprla tudi mejo med Ingušetijo in Severno Osetijo, s čimer želi preprečiti morebitno ''infiltracijo teroristov'' na rusko ozemlje, je sporočila ruska vojska.

Srečanje ministrov za kulturo Slovenije in Makedonije
20. 10. 1999 18.13
Na današnjem delovnem srečanju v Ljubljani sta ministra za kulturo Slovenije in Makedonije, Jožef Školč in Dimitar Dimitrov, meddržavno sodelovanje v kulturi ocenila kot dobro in neproblematično, četudi ga razpoložljiva sredstva včasih omejujejo. Kot je izvedela STA, sta ministra pregledala tudi uresničevanje programa sodelovanja v kulturi med državama za obdobje 1998-2000. Program je minister Školč s tedanjim makedonskim kolegom Slobodanom Unkovskim podpisal 10. junija lani v Ljubljani.