vračanje

Varuh glede pravic migrantov ugotovil več nepravilnosti

31. 08. 2021 18.55

Poročilo varuha človekovih pravic za zadnja tri leta ugotavlja, da je večina migrantov vrnjena v sosednje države, ne da bi jim slovenski organi izdali pisno odločbo. Zato nimajo dostopa do pravnega sredstva za izpodbijanje vrnitve ali predaje. Varuh se je v zvezi s tem že obrnil na ustavno sodišče.

Nevaren precedens? MNZ sirskega begunca zavrnil na podlagi 'tajnih dokumentov'

19. 08. 2021 12.25

Ministrstvo za notranje zadeve je sirskemu beguncu, ki v Sloveniji živi že sedem let, zavrnilo podaljšanje statusa subsidiarne zaščite. Pri odločitvi se sklicujejo na t. i. "tajne dokumente", a ti dokumenti mu niso bili nikoli predstavljeni, varnostni organi z njim niso opravili nobenega razgovora, zato ne on in ne njegov odvetnik ne poznata pravega razloga. Skupina zagovornikov pravic migrantov opozarja, da gre za evidentno zlorabo pooblastil in izjemno nevaren precedens.

Kaj talibanska oblast pomeni za Afganistan, kaj za Zahod in Slovenijo?

18. 08. 2021 15.49

Tri dni je že od padca Kabula in situacija se še vedno ne umirja, predvsem pa ostaja problem, da nihče ne ve, kaj se bo zgodilo čez nekaj dni, tednov ali let. Analitiki so previdni, talibani pa zakrivajo svojo preteklost za tančico medijskega šova. Razmere so nepredvidljive, v Afganistanu je na milijone ljudi, ki so razseljeni, še več pa jih ne želi živeti pod talibani.

ZDA Poljsko pozvale k spoštovanju demokracije in svobode medijev

12. 08. 2021 15.10

ZDA so izrazile ostre kritike na sprejetje spornega medijskega zakona v parlamentu na Poljskem, ki bo omejil delovanje medijev v tuji lasti. V Washingtonu Varšavo pozivajo, naj spoštuje demokratične vrednote in svobodo medijev. Kritična sta tudi predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli in podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova. Poljska pa kritike zavrača.

Nemčija in Nizozemska ustavili prisilno vračanje migrantov v Afganistan

11. 08. 2021 19.28

Nemčija in Nizozemska sta ustavili vračanje nezakonitih migrantov v Afganistan, kjer so razmere zaradi ofenzive talibanov vse slabše. Ti so namreč v tednu dni zavzeli že devet od 34 glavnih mest provinc v državi.

V avstralskem Novem Južnem Walesu največ okužb doslej

07. 08. 2021 13.22

V avstralski zvezni državi Novi Južni Wales so že tretji zaporedni dan zabeležili največ novih okužb z novim koronavirusom doslej. Epidemija se krepi tudi v mestu Melbourne v zvezni državi Viktorija, kjer intenzivno iščejo vir zadnjih izbruhov. Medtem ko se nekatera ameriška podjetja odločajo za vračanje zaposlenih v pisarne po pandemiji covida-19, pa druga s tem še odlašajo. Številni velikani (med njimi tudi Microsoft, Google in Facebook) ob tem od svojih zaposlenih zahtevajo potrdilo o cepljenju.

Bruto ali bruto bruto? 46 študentov bi moralo vrniti 18.317 evrov

06. 08. 2021 13.24

Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru zahteva od študentov vračilo domnevno preveč izplačanega denarja za sodelovanje pri projektih. Dekanja pojasnjuje, da ni pravne podlage, da bi lahko študentje ta denar obdržali. Ponudili so jim tudi možnost obročnega vračila do decembra 2022, v sindikatu Mladi plus pa vztrajajo, da gre za napako fakultete, in ne študentov.

EU s finančno pomočjo Litvi zaradi nezakonitih migracij iz Belorusije

02. 08. 2021 12.39

Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je ob obisku v Litvi izpostavila nujnost okrepitve finančne pomoči državi za spoprijemanje z nezakonitimi migracijami iz Belorusije. Omenila je možnost okoli desetih milijonov evrov nujne pomoči in pogovore o nadaljnji redni podpori. Nova kriza znova odpira tudi vprašanje premeščanja migrantov.

Vračanje proti domu spet napolnilo ceste, za vstop v Slovenijo se je čakalo tudi po dve uri

25. 07. 2021 15.33

Tudi zadnja julijska nedelja je slovenske (avto)ceste napolnila s pločevino. Čakalne dobe so bile na mejnih prehodih tako pri vstopu v državo kot pri izstopu iz nje, ponekod pa so kolone vplivale tudi na lokalni promet. Do Kranjske Gore je bilo treba v izogib gneči skozi Jesenice, zastoji so nastajai tudi na cestah Bohinjska Bela – Bled in Lucija – Strunjan – Izola.

Talibani v Afganistanu nadzorujejo že 85 odstotkov ozemlja

16. 07. 2021 17.51

Afganistan se je ob umiku Američanov po dveh desetletjih "večne vojne" znašel v kaosu. Talibani so okrepili napade, trdijo, da nadzorujejo že 85 odstotkov ozemlja. Švedska je medtem zamrznila vračanje zavrnjenih prosilcev za azil v Afganistan.

Spet bo zaživel klicni center za informacije o novem koronavirusu

09. 07. 2021 18.01

Vlada je na dopisni seji odločila, da bo zaradi slabšanja epidemiološke slike in velikega povpraševanja po informacijah, povezanih z ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa, v ponedeljek znova vzpostavila klicni center za informacije o novem koronavirusu.

Andy Dick se je po pretepu in aretaciji razšel z zaročenko

08. 07. 2021 15.37

Ameriški igralec je znova samski. Po tem, ko je bil zaradi pretepa aretiran, se je razšel z zaročenko. Ta je bila pripravljena spregledati nespodobno obnašanje, vendar mu tega, da je pozabil na njen rojstni dan, ni mogla oprostiti.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi

27. 06. 2021 11.54

Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Digitalizacija Slovenije: kaj prinaša e-osebna izkaznica in kaj denimo e-gradbeno dovoljenje?

23. 06. 2021 06.00

Kako bo Slovenija, ki kmalu koraka v četrto desetletje obstoja, vstopila v digitalizacijsko tekmo z evropskimi državami, ki so na tem področju veliko pred nami? Bo naše življenje kmalu postalo precej bolj enostavno in bomo ohranili mirnejše živce pri poslovanju z državo?

Slovenija tudi 'po evropsko' zelena. Kako pa je s potovanji in omejitvami?

22. 06. 2021 06.00

Slovenija zdaj izpolnjuje pogoje za vstop v zeleno fazo tudi po evropskih kriterijih. Kaj to pomeni za omejitve pri potovanjih, bomo zdaj meje lažje prehajali? Natančneje o tem, kaj spreminja zelena faza, in o protokolih s sosednjimi državami so se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali z Andrejem Šterom. Doma pa nova sproščanja in delovanje mobilnih enot za cepljenje: katerih omejitev odslej ni več in kako po novem poteka cepljenje na terenu? Na enem od cepilnih mest so se soočili tudi z vdorom anticepilcev.

Študenti: Izgubljeno leto študija naj se nadomesti prihodnje leto

17. 06. 2021 07.25

V letošnjem študijskem letu se je študij v celoti na daljavo izvajal 14 tednov, nato pa v omejenem obsegu, vmes je minilo tudi eno izpitno obdobje. V Študentski organizaciji Slovenije tako pozivajo pristojno ministrstvo, da omoči študentom dodatno leto študija. Reševanje študentskih problematik od ministrstva zahtevajo tudi pri iniciativi Študenti še obstajamo. Na ministrstvu za izobraževanje zagotavljajo, da s predstavniki mladih in študentov ves čas sodelujejo. Napovedujejo tudi pripravo nacionalnega programa za mladino, ki bo podlaga za ukrepe za pomoč mladim in študentom.

Izteka se rok, do katerega so turistične agencije lahko zamaknile vračilo denarja

21. 05. 2021 14.41

Konec maja se izteče rok, do katerega so lahko turistične agencije oz. organizatorji potovanj zamaknili vračanje že vplačanih sredstev za potovalne aranžmaje, ki so jih morali odpovedati v lanskem prvem valu epidemije covida-19. V Združenju turističnih agencij Slovenije (ZTAS) večjih težav pri vračanju ne pričakujejo.

Vnaprej določeno cepivo je trenutno glavna ovira pri odločitvah ljudi o cepljenju

19. 05. 2021 18.03

Zadnje meritve družbe Valicon so pokazale do zdaj najvišjo realizirano in izraženo namero Slovencev za cepljenje, ki se je zelo približala 60 odstotkom. Če bi lahko izbirali med različnimi cepivi, bi se namera dvignila za dobro četrtino, kar pomeni, da bi se premaknila proti 70 odstotkom. Ti rezultati kažejo, da je vnaprej določeno cepivo trenutno glavna ovira za določen del prebivalstva in da bi se z možnostjo izbire izražena in realizirana namera bistveno povečali. Osebno doživljanje epidemije je občutno boljše.

Putin na vojaški paradi: Odločno bomo branili svoje interese

09. 05. 2021 15.22

V Moskvi je potekala tradicionalna parada ob dnevu zmage nad nacizmom, na kateri je sodelovalo več kot 12.000 pripadnikov vojske v spremstvu številnih vojaških vozil, letal in helikopterjev. Vsi udeleženci so bili po uradnih navedbah cepljeni proti covidu-19. Ruski predsednik Putin je v govoru na Rdečem trgu izpostavil, da bo Rusija "odločno" branila svoje interese.

Biden ob stotih dneh na položaju na zborovanju v Georgii

30. 04. 2021 11.20

Joe Biden je sto dni na položaju v četrtek obeležil z obiskom v zvezni državi Georgia, kjer je promoviral svoj 1900 milijard dolarjev vreden stimulacijski paket. V nagovoru na zborovanju, ki so se ga udeležili ljudje v avtomobilih, je v kraju Duluth pohvalil državo, ker je na novembrskih volitvah v senat izvolila dva demokrata.

'Med izjeme za prehod meje naj se uvrsti tudi otroke do 18. leta'

23. 04. 2021 11.56

Zveza prijateljev mladine Slovenije poziva vlado in pristojna ministrstva, da med izjeme pri prehodu meje uvrsti otroke do 18. leta. Veliko družin namreč prvomajske praznike izkoristi tudi za počitnice čez mejo, kar pomeni, da morajo tudi otroci imeti dokazila o cepljenju, prebolelosti ali testiranju.

Člani iniciative 'Odprite nam meje': Smo v neenakopravnem položaju

22. 04. 2021 09.49

Člani civilne iniciative Lastniki nepremičnin na Hrvaškem – odprite nam meje so vladi poslali nov protest in nestrinjanje z včerajšnjo odločitvijo glede prehoda meje za lastnike oziroma uporabnike nepremičnin na Hrvaškem. Vladi RS so predlagali tudi nekaj kompromisnih rešitev. Med drugim zahtevajo, da se jim vračanje v Slovenijo omogoči v petih dneh brez karantene pod pogojem, da HAG- ali PCR- testa nista starejša od 7 dni, kar bi njihov položaj izenačilo z delovnimi migranti.

Za maturante predvidena izjemna prekinitev karantene s PCR-testom

21. 04. 2021 12.21

"Matura v tem šolskem letu seveda bo," je dejala ministrica Kustec in dodala, da koledarja obeh matur ostajata nespremenjena. Predvidene so tudi nekatere druge prilagoditve, med drugim bodo lahko dijaki ob odreditvi karantene, ki je posledica stika z okuženo osebo, največ 24 ur pred maturitetno obveznostjo izvedli PCR-test in se mature vseeno udeležili. Maturanti, ki bodo v času opravljanja mature v spomladanskem roku imeli potrjeno okužbo z novim koronavirusom, pa bodo z ustreznimi dokazili imeli možnost opravljanja mature v jesenskem roku s priznavanjem za nazaj.

Preveč časa na spletu: slabši razvoj govora in komunikacije

20. 04. 2021 13.53

Uporaba spleta in najrazličnejših zaslonov se v zadnjih letih med otroci in mladostniki povečuje, kar lahko škodljivo vpliva na njihov razvoj in povzroča zasvojenosti. Težava je še izrazitejša v času epidemije, ko sta se življenje in delo v veliki meri preselila pred ekrane.

Ponekod na Hrvaškem turistom ponudili sofinanciranje PCR-testov

19. 04. 2021 20.29

Po depresivnih mesecih so pred nami prvomajski prazniki, ki jih Slovenci sicer radi preživljajo tudi na hrvaški obali. Zato je dobro vedeti naslednje: kljub epidemiji lahko hrvaško mejo prečkate vsi. V karanteno ne boste šli, če predložite negativen hitri test, ki ni starejši od 48 ur, PCR-test, potrdilo o cepljenju ali potrdilo o prebolelosti. Za vračanje v Slovenijo pa zgolj negativni hitri test ni dovolj, potrebujete namreč največ dva dni star PCR-test, ki ga lahko opravite na Hrvaškem in ga ponekod že do polovice sofinancirajo kar tamkajšnji gostinci.

O dogodkih, ki se bližajo

17. 04. 2021 21.32

Čudim se začudenju in osuplim obrazom ljudi, ki jih srečujem na svoji poti. Čudi me, da je velika večina ljudi začudenih ob postopni degradaciji demokracije in naših osnovnih pravic in svoboščin, čemur smo priča v zadnjem času. Z zanimanjem spremljam njihove odzive, kot so: ne morem verjeti, da se to dogaja; si pa upajo; kdaj se bodo ustavili; do kam mislijo iti; kdaj bo konec te norije; kdaj bodo volitve; to ni normalno ... Začudenje ljudi se nanaša predvsem na odločitve, ki jih v času epidemije sprejemajo politični odločevalci in nimajo nikakršne povezave z ukrepi, ki bi omogočili zajezitev širjenja bolezni covid-19.

Ogorčeni maturantje: Problematika je že dolgo znana, rešitev pa še vedno ni

09. 04. 2021 09.46

V življenju mladega človeka je matura ena pomembnejših prelomnic, ki že v običajnih razmerah povzroča veliko stresa in skrbi. Letošnja generacija maturantov pa se sooča še z neugodno epidemiološko situacijo, na katero je vezanih mnogo vprašanj – odgovorov pa kar ni in ni. Po flegmatični izjavi ministrice Simone Kustec, da so se vprašanja lani v praksi "kar nekako sama od sebe razrešila", ji dijaki sporočajo: "Želimo in zahtevamo, da težavo 9.000 poklicnih in 7.000 splošnih slovenskih maturantov končno uvrstite med prioritetne naloge."

Poročilo AI: Tudi v Sloveniji prihajalo do napadov na človekove pravice

07. 04. 2021 12.19

V poročilu o stanju človekovih pravic v letu 2020 Amnesty International ugotavlja, da je pandemija razkrila sistemsko neenakost ter da so jo svetovni voditelji izkoristili za intenziviranje napadov na človekove pravice. Tudi v Sloveniji je prihajalo do napadov na človekove pravice pod pretvezo boja proti covidu-19, izhaja iz poročila. V njem izpostavljajo omejevanje pravice do zbiranja, prisilne vrnitve beguncev in migrantov na Hrvaško ter visoko število covidnih smrtnih žrtev v domovih za starejše.

Semafor ukrepov: spremembe pri šolanju in tudi pri omejitvah gibanja

06. 04. 2021 19.35

Vrnitev v šole po koncu popolnega zaprtja države je bila ena od glavnih tem razprave strokovne svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje, govorili pa so tudi o terasah gostinskih lokalov in policijski uri. Kakšne spremembe predlagajo? 

'V Sloveniji pri svobodi medijev po zamenjavi oblasti hiter preobrat na slabše'

31. 03. 2021 08.39

Ameriški State Department je v torek izdal poročilo o položaju človekovih pravic po svetu v letu 2020, ki se glede Slovenije obširneje kot kadarkoli doslej ukvarja z napadi na medije in novinarje. "IPI ocenjuje, da je le malo držav v Evropi, ki so doživele tako hiter preobrat na slabše pri svobodi medijev po zamenjavi oblasti. To je v kratkem času privedlo do zaskrbljujočega padca medijske svobode v državi, ki je bila doslej relativno varna za neodvisno novinarstvo," poročilo IPI navaja State Department.