vran

Aerodrom Portorož na vrhuncu poletne sezone obratuje le štiri ure na dan
18. 07. 2025 19.39
Aerodrom Portorož, drugo največje letališče v državi po številu letalskih operacij in po številu potnikov, na vrhuncu turistične sezone obratuje po skrajšanem urniku. Ne zato, ker nimajo dovolj dela, pač pa zato, ker jim kontrola zračnega prometa ne uspe zagotoviti dovolj kadra. Letališče bi lahko obratovalo tudi brez kontrolorjev, za kar so zaprosili agencijo za civilno letalstvo, a naj bi ta o pobudi odločila šele oktobra.

Srce parajoče zgodbe: ukrajinski otroci na letovanju v Strunjanu
15. 07. 2025 20.24
49 otrok iz ukrajinske regije Harkov, kjer poteka frontna črta, pravkar letuje v Strunjanu. Vojna jih je močno zaznamovala, njihovi očetje so na fronti, mnogi so v vojni padli. Kot pripovedujejo, se je vojna v zadnjem mesecu razbesnela, tako hudo še ni bilo, želijo pa si le miru in normalnega vsakdana. Na slovenski obali jim zato skušajo vsaj za kratek čas ponovno pričarati brezskrbno otroštvo.

Dopisnik Jaka Vran: Po svetu poskušam hoditi z odprtimi očmi
15. 07. 2025 09.08
Primorske novice nam v oddajo 24UR vestno prinaša naš dopisnik Jaka Vran, ki pravi, da težko primerja delo novinarja, ki je v uredništvu v Ljubljani, in delo dopisnika. Kot dopisnik se lahko zaneseš samo nase in na svojega snemalca, poleg tega pa poudarja pomembnost poznavanja lastne regije. Pomembno je tudi, da poznaš čim več ljudi, saj lahko le tako prideš do zgodb.

Ustavno sodišče: Deložacija in prodaja stanovanja prestroga
14. 07. 2025 20.26
Deložacija in prodaja 140.000 evrov vrednega stanovanja na dražbi zaradi manj kot 5000 evrov dolga je bil prestrog ukrep. Tako so odločili ustavni sodniki v primeru Zlatke Olah, ki so jo pred devetimi leti deložirali iz njenega stanovanja v Luciji in ga prodali. Izvršilno sodišče bi moralo storiti več za zaščito njenega doma, prav tako bi se za poplačilo dolgov lahko poslužili alternativnih ukrepov, so še ugotovili ustavni sodniki. Zadevo so vrnili na Vrhovno sodišče, ki bo moralo odločiti, ali ji zaradi tega pripada odškodnina.

Zelena luč za nov Zdravstveni center v Kopru
11. 07. 2025 20.04
Koprska občina se pripravlja na največjo investicijo doslej – mestni svetniki so prižgali zeleno luč za nov Zdravstveni center. Predvidoma jeseni se bo začela gradnja šestnadstropne stavbe, v kateri bodo združeni skoraj vsi oddelki Zdravstvenega doma Koper. Občino bo nov objekt stal 32 milijonov evrov, z gradnjo naj bi zaključili leta 2028.

Svet za civilni nadzor: več transparentnosti ali dodatni zapleti?
09. 07. 2025 19.21
Tako kot milijardni projekt drugega tira bo imel tudi 10-milijonski projekt gradnje stolpa z dvigalom na Markovec v Kopru svoj svet za civilni nadzor. Ali je to torej nova praksa? Na občini upajo, da bo civilni nadzor prinesel več transparentnosti pri projektu, stroka pa opozarja, da bi to lahko še dodatno podaljšalo in zapletlo izvedbo.

Med Alenko Bratušek in Meiro Hot zavrelo. Razlog je vinjeta
08. 07. 2025 15.04
Na ministrstvu za infrastrukturo so se odzvali na pobudo, ki jo je podpisalo okoli 8000 prebivalcev. "Za izvzem hitre ceste Škofije-Koper iz vinjetnega sistema ni pravne podlage," so sporočili. Kot so pojasnili, bi bilo izvzetje diskriminatorno in bi povzročilo plaz podobnih zahtev, to pa bi na kocko postavilo finančno vzdržnost družbe Dars. Prav zaradi vinjet na tem odseku pa je v ponedeljek državnem zboru zavrela tudi kri med infrastrukturno ministrico Alenko Bratušek in poslanko SD Meiro Hot.

Konec kmetovanja na 60 hektarjih najbolj rodovitnih površin?
07. 07. 2025 19.11
Petdeset kmetov, ki imajo polja na ankaransko-bertoški Bonifiki, je obupanih. Zaradi vzdrževalnih del na kanalu, iz katerega so desetletja namakali svoje njive, so letos ostali brez vode. Še bolj kot to jih skrbi dejstvo, da projekt, katerega naročnik je Luka Koper, ne predvideva postavitve zapornic, ki so doslej preprečevale vdor slane vode. Ali to pomeni konec kmetovanja na 60 hektarjih najbolj rodovitnih površin?

Izolske gostince jezi postavitev dveh avtomatov ob plaži
06. 07. 2025 21.16
V Izoli razburja postavitev dveh avtomatov – enega z napitki, drugega pa s sladoledom – neposredno ob plaži. Če so kopalci po eni strani zadovoljni s pridobitvijo, pa gre ta precej v nos lastnikom bližnjih gostinskih lokalov, ki so prepričani, da gre za nelojalno konkurenco. Avtomata sicer stojita na zemljišču Marine Izola. Ali je bilo pri postavitvi vse v skladu z občinskimi odloki, pa sedaj preverja tudi medobčinski inšpektorat.

Slovensko morje se spreminja v 'toplo mlakužo'
01. 07. 2025 20.04
Če vam je v teh dneh vroče in se tolažite z mislijo o ohladitvi v morju, boste morda razočarani. Tudi morje se je namreč pregrelo in je že preseglo temperaturo 29 stopinj. Neobičajno visoka temperatura, ki je ne beležimo vsako poletje, letos pa preseneča predvsem to, da se je to zgodilo že konec junija. Ni pa samo morje pretoplo za ta čas, tudi jezera in reke so že dosegla in presegla vrednosti, ki jih običajno ob vrhuncu poletja.

Svetovna jadralska elita v Portorožu
27. 06. 2025 20.47
Portorož pa gosti svetovno jadralsko elito prihodnosti. Skoraj 300 najboljših mladih jadralcev v razredu optimist bo ves prihodnji teden merilo moči v tej sicer najmanjši kategoriji, prek katere pa se v jadranju vse začne. Že dva tedna je tako ob obali kot tudi na morju zelo živahno, saj številne delegacije trenirajo in spoznavajo skrivnosti prizorišča, od jutri naprej pa bo šlo zares. Močne adute ima tudi Slovenija.

Varnost in bonton na morju
24. 06. 2025 20.50
Morje ima že 25 stopinj, kopalcev je iz dneva v dan več, vse več pa je tudi plovil. V Sloveniji je registriranih kar 15.000 plovil, kar je glede na majhnost našega morja izjemno veliko. Da ne bi bilo nesreč, je tudi letos Uprava za pomorstvo z bojami razmejila akvatorij za kopalce in plovila. Upoštevanje navodil bodo spremljali vso sezono, kršiteljem grozijo tudi globe.

Slovenskim vinom kar 211 medalj, oranžno vino 'best in show'
19. 06. 2025 19.43
Slovenska vina osvajajo svet. To je znova potrdila Revija Decanter, ki pripravlja največje in najvplivnejše ocenjevanje vin na svetu. Letos so našim vinom podelili kar 211 medalj. Oranžno vino, predelano iz sorte rumeni muškat iz kleti Vinakoper, pa si je prislužilo prestižno nagrado "best in show" najboljše v kategoriji.

Manj kot leto dni po uničujočem požaru v Portorožu odprli Lido
18. 06. 2025 19.09
V središču Portoroža so odprli prenovljen gostinsko-trgovski objekt, ki ga je pred slabim letom povsem uničil požar. Novoodprti objekt nosi ime Lido, po originalnem projektu, ki ga je zasnoval arhitekt Edo Mihevc. V novih prostorih bo nova tudi vsebina, nočni lokal sicer ostaja, na novo pa bodo zaživele velika restavracija in trgovine z lokalnimi izdelki.

Oče in hči v lov na Guinessov rekord in ozaveščanje o redki bolezni
17. 06. 2025 20.56
Iz izolske marine sta se v lov za Guinnessovim rekordom podala oče in hči, 16-letna Jona in Luka Kobler. S štirimetrsko jadrnico tipa dingi nameravata prejadrati kar 400 milj brez postanka na kopnem in brez pomoči spremljevalnega plovila. Podvig, ki sta ga poimenovala Jonuka 400, ni le športne narave, njegov namen je tudi ozaveščanje o redki in nevarni bolezni – pljučni arterijski hipertenziji.

Dobičkonosen radar je nazaj: vozniki v enem dnevu tudi z dvema kaznima
07. 06. 2025 20.02
Skrb za prometno varnost ali zgolj pobiranje denarja? V Kopru se krešejo mnenja zaradi radarjev, ki so jih postavili lansko jesen, še posebej zaradi radarja v Pobegih. Na podlagi meritev tega radarja so izdali več kot 5000 kazni. Zato so se radarja večkrat lotili vandali - z barvo, lepilnim trakom, jajci, tudi tako, da so ga fizično uničili. Občina pa ga vestno popravlja.

Udarniška akcija POP TV: priskočili na pomoč Zdravilišču RKS Debeli Rtič
05. 06. 2025 21.54
Skupina prostovoljcev naše televizijske hiše je v okviru zelenega tedna priskočila na pomoč Zdravilišču RKS Debeli Rtič. Na svetovni dan okolja so se lotili barvanja klopi in čiščenja bršljana z dreves. Že tretja tovrstna akcija našega podjetja je bila tudi priložnost za druženje sodelavcev, glede na odziv pa jih bo v bodoče zagotovo še veliko.

Zagorela sušilnica komunalnega blata, ki sploh ne obratuje
04. 06. 2025 19.47
Požar na območju centralne čistilne naprave koprskega komunalnega podjetja Marjetica vzbuja veliko sumov. Zagorela je namreč sušilnica komunalnega blata, ki je tako rekoč nova in sploh ne obratuje, saj je podjetje zaradi neizpolnjevanja pogodbenih parametrov ne želi prevzeti. Tudi sicer je bil zadnji mesec v Marjetici zelo buren. Od zbora delavcev, ki je deloval kot upor, do imenovanja novega direktorja, ki je še pred nekaj meseci zatrjeval, da ga ta položaj ne zanima.

Vroča prihodnost: adijo Piran, hujša neurja, suše in podnebne migracije
04. 06. 2025 06.00
Zaradi klimatskih sprememb so vse višje temperature že stalnica. Znanstveniki, ki so na Kemijskem inštitutu razbijali mite o podnebnih spremembah, imajo dobro in slabo novico. Dobra je, da vse manj ljudi zanika te spremembe, slaba pa, da se rešitev zdi izjemno težka.

Kaj storiti, če vas napadejo vrane?
01. 06. 2025 07.50
Lovska zveza Slovenije vsako leto v tem času prejme klice zaskrbljenih občanov, ki so doživeli neprijetno bližnje srečanje s sivimi vranami. Kot poudarjajo, je večina napadov vran lažnih, zares pa napadejo le izjemoma. Kako torej ukrepati?

Modra rakovica v Jadranu: invazivna, a okusna
30. 05. 2025 20.23
Sredozemsko, še posebej pa Jadransko morje, ima veliko težavo. Izjemno invazivna tujerodna vrsta modra rakovica že povzroča ogromno škode, tako za biotsko raznovrstnost kot tudi za gospodarstvo. Najhuje je prizadela Italijo, kjer predvsem v školjčiščih škodo merijo v stotinah milijonov evrov. Že od leta 2019 pa jo redno srečujejo tudi v našem morju. Pri nas sicer še ni tako razširjena, a državi že vodita skupni projekt, katerega glavni namen je učinkovit boj proti "modri invaziji".

Komarji na pohodu: kako se zaščititi pred piki?
28. 05. 2025 20.15
Toplo vreme, dolgi dnevi, bohotenje narave. Veliko lepega prinaša čas pomladi in poletja, je pa to tudi čas prihoda komarjev. Še posebej napadalni so tigrasti, ki so razširjeni že po vsej Sloveniji. Ta vrsta žuželk pa ni samo zelo nadležna, ampak tudi nevarna, saj lahko prenaša zelo nevarne virusne bolezni. V štirih obalnih občinah tako že zatirajo komarje, zaščiti pa se lahko tudi vsak sam. Kako? Najpomembneje je, da v okolici doma ni stoječe vode.

Kakšno bo dvigalo na Markovec?
26. 05. 2025 20.15
Čeprav so mestni svetniki pred mesecem dni prižgali rdečo luč projektu, je minuli teden ob ponovnem odločanju župan Aleš Bržan vendarle zbral zadostno večino. Dvigalo z razgledno ploščadjo ima sicer že dolgo brado, prvi osnutki so se nakazovali že v času županovanja Borisa Popoviča. Nato je s spremembo oblasti projekt končal v predalu, sedaj pa je precej spremenjen spet aktualen, čeprav se mnogi sprašujejo o smotrnosti investicije, vredne 10 milijonov evrov.

Neurje v Brdih za seboj pustilo veliko škodo
21. 05. 2025 19.16
Neurje s sodro, ki se je minuli konec tedna kar štirikrat razbesnelo nad Goriškimi brdi, je za seboj pustilo veliko škode, predvsem v sadovnjakih. Ponekod je odneslo ves pridelek češenj, ki so ravno v fazi zorjenja. Sadjarji tako hitijo z obiranjem in reševanjem tistega, kar se še da rešiti, sreča v nesreči pa je, da nevihtna linija ni divjala nad celotnim območjem Brd, tako da praznik češenj ni pod vprašajem.

S podelitvijo nagrad zaključek 34. Slovenskega oglaševalskega festivala
18. 05. 2025 20.28
Zaključil se je 34. Slovenski oglaševalski festival SOF, kjer se vsako leto poklonijo tistim, ki na najbolj kreativen in prodoren način prepričujejo potrošnike. Najboljša oglaševalska agencija je letos agencija Shift, večina ostalih nagrad pa je šla v roke podjetja Mastercard.

Turški delavci: Zelo smo potrti, tukaj samo čakamo
16. 05. 2025 20.10
Za svoje pravice v Sloveniji se borijo tudi turški delavci podjetja Yapi Merkezi, ki je skupaj s Kolektorjem gradil drugi tir. Potem ko je podjetje zašlo v težave, je večina zaposlenih podpisala sporazumne odpovedi in se vrnila v domovino, približno 50 pa jih še vztraja v začasnem nastanitvenem kampu. Bojijo se, da jih bo delodajalec izigral in da bodo ostali brez plačila in odpravnin. Z njimi so se sestali predstavniki Ministrstva za delo in Zavoda za zaposlovanje. Kaj so jim povedali?

Slovenska sol po italijanski ceni: zakaj je čez mejo občutno cenejša?
09. 05. 2025 20.05
Kako je možno, da so slovenski prehrambeni izdelki v italijanskih trgovinah cenejši kot v Sloveniji? Očiten primer je sol piranskih solin, ki je v trgovini le nekaj sto metrov od slovensko-italijanske meje skoraj polovico cenejša kot pri nas. Direktor podjetja Soline pravi, da gre za taktiko italijanskih trgovcev, ki na ta način privabljajo slovenske kupce v svoje trgovine. Sami to prakso, na katero nimajo vpliva, obsojajo, saj lahko razvrednoti njihov izdelek.

Piranski zvonik v novi podobi
05. 05. 2025 19.06
Piranski zvonik, simbol, ki nad mestom kraljuje že štiri stoletja, je dobil prenovljeno podobo. Ta je takšna, kot je bila v času, ko so ga zgradili. Pred desetimi leti so najprej menjali zvonove, sledila je obnova nadangela Mihaela, ki so ga s pomočjo vojske sneli in nato namestili nazaj na vrh zvonika. Nato je bila na vrsti prenova trupa in špice. Vsak kamen in vsako fugo so ročno obnavljali restavratorji, dela so trajala kar leto in pol, rezultat pa je viden že od daleč.

Kresovanja v Danah pri Sežani ne bo
30. 04. 2025 18.10
Potem ko smo razkrili, da so pod kupom vejevja zelo verjetno tudi azbestne plošče, o čemer pričajo fotografije, ki smo jih pridobili, so na krajevni skupnosti odpovedali dogodek. Okoljska inšpekcija, ki je bila o tem obveščena že 22. aprila in si je nameravala lokacijo ogledati šele po kresovanju, je vendarle na teren poslala inšpektorja, ki pa je ugotovil, da za zadevo ni pristojen. Vroč kostanj so tako prepustili medobčinski inšpekciji.

Na kurišču kresa v Danah pri Sežani salonitne plošče?
29. 04. 2025 20.43
Krajani vasi Dane pri Sežani so razburjeni. Obvestili so nas, da sumijo, da so na kurišču kresa, ki naj bi zagorel v sredo, tudi nevarni odpadki, med njimi salonitne plošče. Naj ukrepa takoj, so pozvali inšpekcijo, a niso dobili nobenega odgovora. In če so kritine še pred dnevi takole ležale okoli kupa, se zdaj sprašujejo, kam so zdaj šle, saj jih ni več videti. Čeprav ne gorijo, lahko sproščajo azbestna vlakna v zrak in s tem pomenijo nevarnost za zdravje.