vran

Herojski trije lovci: rešili 73-letnico, ki je v avtu visela na robu prepada
06. 02. 2024 20.44
Trojica lovcev se je ravno odpravljala na zbor, ko so ob cesti v zaledju Kopra opazili vozilo, ki je viselo na robu prepada. S hitrim posredovanjem so sprva zavarovali vozilo, da to ni zgrmelo v 50-metrsko globel, nato pa se s pomočjo vrvi spustili še sami in iz avtomobila potegnili 73-letno voznico. Štirideset minut so z njo čakali na brežini do prihoda gasilcev in reševalcev.

Naše letališče nekonkurenčno za Ryanair, ta novo bazo odprl čez mejo
29. 01. 2024 20.10
Priljubljen nizkocenovni letalski prevoznik Ryanair je za svojo novo italijansko bazo izbral tržaško letališče. Iz Trsta bo tako mogoče leteti v Berlin, Pariz, Sevillo, Varšavo, v več italijanskih mest, še eno novo linijo naj bi razkrili ta teden. Dobrodošla novica za slovenske turiste in tudi za slovenski turizem, ki tako lahko računa na potnike z omenjenih destinacij. Ob tem pa se poraja vprašanje, zakaj takšni centri nastajajo zunaj Slovenije.

Policija na morju po dveh letih še vedno le z gumenjakoma
25. 01. 2024 20.19
Nekakšno prekletstvo plovila P-111, ki je v javnosti slovelo predvsem zaradi okvar in številnih mesecev na suhem, se nadaljuje tudi po več kot dveh letih od njegove upokojitve. Prav ob zadnji plovbi je ministrstvo za notranje zadeve napovedalo nakup novega, nadomestnega plovila za slovensko policijo. Od tedaj so padli že trije razpisi, naša policija pa na morju tako deluje zgolj z dvema gumenjakoma. Ko sta ta na servisu ali v okvari, pa morajo za pomoč zaprositi Upravo za pomorstvo ali celo ribiško inšpekcijo.

Piranski zvonik po sto letih dobiva novo preobleko
25. 01. 2024 06.00
Ena najbolj prepoznavnih znamenitosti Pirana, zvonik sv. Jurija, dobiva novo preobleko. Na več kot 400 let starem objektu, ki je bil zadnjič obnovljen pred več kot 100 leti, zdaj spet delajo. Popravljajo, obnavljajo, restavrirajo. Samo oder so postavljali skoraj teden dni in skoraj en mesec prej so tekla pripravljalna dela. Prenovili ga bodo od zgoraj navzdol. Zvonik je zelo pomemben in občutljiv spomenik, pri delu morajo biti zelo natančni, obnova bo trajala vse do konca novembra.

Slovenska Istra: za izboljšave in odpravo ozkih grl 4,5 milijona evrov
23. 01. 2024 20.13
Leto in pol je minilo od hude poletne suše, proti kateri so se v slovenski Istri borili tudi s pomočjo vojske, gasilcev in zasebnikov, ki so neposredno v vodarno vozili vodo. Po usklajevanjih med občinami, vodovodi in ministrstvom za okolje bodo kmalu objavili razpis za interventne ukrepe. 4,5 milijona evrov naj bi bilo dovolj za nekaj izboljšav in odpravo ozkih grl, s katerimi bi lahko s Krasa v Istro pripeljali dodatne količine vode.

Piran ostal brez 16 milijonov za protipoplavno zaščito: 'Datuma ne bomo ujeli'
20. 01. 2024 19.32
Piran je zaradi obotavljanja pri pripravi dokumentacije ostal brez 16 milijonov evrov nepovratnih sredstev za protipoplavno zaščito. Za uspešno črpanje evropskega denarja bi morali do februarja pridobiti gradbeno dovoljenje, a je že jasno, da to ne bo mogoče. Projekt, ki je zaradi postavitve zidu okoli mesta med domačini dvignil precej prahu, pa, kot napovedujejo na občini, ne bo končal v predalu.

Naše morje se vse bolj segreva
12. 01. 2024 21.07
Temperatura morja se, kljub nizkim temperaturam in hladni burji, te dni še vedno giba nad 13 stopinj. To je vsaj dve stopinji nad povprečjem, sicer pa so bili odkloni v lanskem letu še bistveno večji. Naše morje se segreva, pa ne le na površju, tudi v globinah zaznavajo vročinske valove, kar se že pozna tudi na ekosistemu. Dolgoročno bi to lahko pomenilo precej manjšo pestrost življenja v našem morju.

Obeta se dober zaključek za slovenski turizem, ki so ga vseskozi morile ujme
05. 01. 2024 19.16
Po praznikih turistični delavci že preštevajo, koliko turistov je obiskalo naše kraje in koliko so letos med prazniki zaslužili. V Ljubljani so po prvih ocenah turisti decembra ustvarili nekaj več kot 100 tisoč nočitev, kar je skoraj za četrtino več kot lani. Z obiskom so zadovoljni tudi v gorenjskih turističnih krajih. Pomanjkanje snega v smučarskih središčih pa je marsikoga prepričalo, da konec leta pričaka v Portorožu. Silvestrske večerje so bile tako rekoč povsod razprodane, hoteli pa so še v teh dneh precej polni.

Zaradi razmer v Rdečem morju zamude beležijo tudi v Luki Koper
04. 01. 2024 20.05
Burno dogajanje v Rdečem morju, ki so ga sprožili jemenski uporniki, se že pozna v celotni pomorski logistični verigi, v podporo Palestini namreč že več tednov napadajo tovorne ladje na eni od najbolj prometnih pomorskih poti, proti Sueškemu prekopu. Promet skozi ožino je tako skoraj prepolovljen, številni svetovni ladjarji namreč svoje ladje na poti z daljnega vzhoda proti Evropi preusmerjajo okrog Afrike. Gre za varnejšo, a precej daljšo in predvsem dražjo pot. Zamude medtem že beležijo tudi v koprskem pristanišču.

Bo nova železniška proga med Divačo in Koprom res dvotirna?
15. 12. 2023 19.17
Še pred začetkom del na trasi drugega tira je padla odločitev, da bo ta dobil še en, vzporedni tir, kar bi omogočilo ukinitev sedanje dotrajane proge. Ta se vije skozi več vasi pod črnokalskim robom, pa tudi prek edinega vodnega vira za slovensko Istro. Projektni svet za civilni nadzor drugega tira zato bije plat zvona, saj postopki za umestitev novega tira v prostor že zamujajo.

Družba 2TDK dobila nov sveženj denarja, vreden 250 milijonov evrov
08. 12. 2023 19.27
Družba 2TDK je dobila nov sveženj denarja za dokončanje največjega infrastrukturnega projekta v državi. Gre za 250 milijonov evrov, več kot petino vrednosti milijardnega projekta. Posojilo je odobrila Evropska investicijska banka, v petek so vse še formalizirali s podpisom, čeprav so zeleno luč za financiranje prižgali že leta 2019. Gradnja drugega tira se je medtem že prevesila v drugo polovico, v kratkem bosta dokončana tudi dva največja premostitvena objekta, viadukta Gabrovica in Vinjan.

Dobrodelna dražba sodčkov Vinakoper za pediatrični oddelek izolske bolnišnice
07. 12. 2023 19.09
Pri korakih dobrodelnosti, ki se vrstijo v decembru, sodelujejo tudi vinarji. Vsako leto v začetku zadnjega meseca klet Vinakoper na dražbi ponudi najboljše, kar premorejo. Licitatorji se potegujejo za barik sodčke, zanje odštejejo tudi po več kot 10 tisoč evrov. Izkupiček dražbe gre pediatričnemu oddelku izolske bolnišnice.

Rekordi v Luki Koper, v kratkem bodo dobili še nov pospešek
06. 12. 2023 19.18
V koprski Luki so letos pretovorili že več kot milijon kontejnerjev, do konca leta pa bodo pretovorili tudi več kot 900.000 avtomobilov. To so rekordne številke za Koper, ki se s tem na dveh strateško najpomembnejših segmentih postavlja na prvo mesto v Jadranu oziroma Sredozemlju. V kratkem pa naj bi naše edino pristanišče dobilo še dodaten pospešek. V prihodnjih petih letih namreč načrtujejo za skoraj 800 milijonov evrov naložb, tudi na račun drugega tira.

Na Pivškem in Postojnskem je vodo še naprej treba prekuhavati
27. 11. 2023 20.21
Več kot 20 tisoč občanov Postojne in Pivke že tri dni prekuhava vodo. Petkova izredna analiza je namreč pokazala, da je voda oporečna, zaznali so parazite, ki so najverjetneje posledica vdora fekalij v vodovodno omrežje. Čeprav je možnost okužbe z vodo trenutno zanemarljivo majhna, je ukrep prekuhavanja še vedno v veljavi. V podjetju Kovod Postojna pravijo, da ukrep velja, dokler voda ne bo spet neoporečna. Če bodo rezultati analize dobri, bo to morda že v sredo.

Nova odpuščanja v nekdaj mogočnem Cimosu
24. 11. 2023 20.39
Nekdaj mogočni Cimos, ki še vedno obratuje na štirih lokacijah v Sloveniji, je znova v težavah. Zaradi padca prodaje naj bi v podjetju, kjer dela več kot petsto ljudi, spet odpuščali. Odpustiti nameravajo 40 delavcev, so pa po sestanku s predstavniki zaposlenih program presežnih delavcev začasno preklicali, ker naj ne bi bil skladen z zakonom. Uprava vztraja, da so odpuščanja neizogibna.

Prišel je 1800 kilometrov daleč
18. 11. 2023 19.47
Od kod so k nam priletele veličastne ptice? V veliki skupini Flamingov, ki je obiskala Krajinski park Sečoveljske soline, tudi je pravi zračni maratonec, ki je priletel iz Andaluzije.

Kljub letu preizkušenj zadovoljni: vina je dovolj, tudi kakovost ni slaba
13. 11. 2023 19.54
Martinovo, čas ko se mošt spreminja v vino, je mimo. Primorski vinarji so si po napetih mesecih lahko vsaj nekoliko oddahnili, saj je leto ekstremnih vremenskih razmer – od pretirane namočenosti in visokih temperatur do močnih vetrov – mimo. A od Brd do Vipavske doline prek Krasa in slovenske Istre ugotavljajo, da je vina v sodih kljub slabim vremenskim pogojem dovolj. Tudi kakovost ni slaba, čeprav letnik 2023 ne bo veljal za kakšen poseben letnik.

Bo slovenski vesoljski program dobil izjemen pospešek?
11. 11. 2023 07.00
Slovenski vesoljski program bi lahko v kratkem dobil izjemen pospešek. Že od leta 2020 v orbiti kroži prvi slovenski satelit, ki je sicer majhen, a izjemno napreden, v nekaterih pogledih celo revolucionaren. V vesolje bi radi poslali še več satelitov in kot kaže, bo pri tem ključno novo partnerstvo z bavarskim podjetjem Isar Space, ki izdeluje visokotehnološke rakete. Slovensko-bavarska delegacija je v Kopru ugotavljala, kako uporabno orodje je to lahko v praksi in v živo spremljala satelitske posnetke.

Marinblu ne bo pristal v stečaju, upniki potrdili prisilno poravnavo
10. 11. 2023 20.05
Podjetje Marinblu v lasti nekdanjega državnega sekretarja Rada Šuštarja in njegove žene, ki je v javnosti dvignilo ogromno prahu zaradi očitkov o izkoriščanju delavcev, kljub poslovnim težavam ne bo pristalo v stečaju. Upniki so namreč potrdili prisilno poravnavo. Težave podjetja so se začele po medijskem razkritju domnevno nehumanih razmer v pakirnici rib, prisilno poravnavo pa sta predlagala lastnika.

Zakaj slovenski organi ne izvajajo nadzora tako kot italijanski?
02. 11. 2023 19.37
Nezakonite migracije in povečana grožnja terorizma sta morda resnični grožnji, ki pa se rešujeta na plečih obmejnega prebivalstva. Tako domačini, ki živijo ob meji in po novem znova stojijo v kolonah, kot se je to dogajalo pred vstopom Hrvaške v schengensko območje. Medtem pa nekateri manjši prehodi ostajajo povsem brez nadzora. Sprašujejo se, kakšen učinek ima lahko takšen nadzor, pa tudi to, zakaj so Italijani lahko vzpostavili sistem, kjer promet poteka tekoče in izločajo zgolj posamezna vozila, slovenska policija pa pregleda prav vsakega potnika.

Hoteli na Obali v polni pripravljenosti na krompirjeve počitnice
24. 10. 2023 19.49
Na Obali se pripravljajo na še zadnji naval turistov pred novim letom. Krompirjeve počitnice so zadnji termin, ko se pred novoletnimi prazniki sobe napolnijo. Čeprav vremenski obeti niso najboljši, so turistični ponudniki zadovoljni, kapacitete bodo podobno kot lani dobro zasedene. Gostje, večinoma gre za domače družine, iščejo predvsem hotelske namestitve, ki imajo na voljo bazene in centre dobrega počutja. V Koper pa bo med počitnicami priplula tudi največja potniška ladja doslej, ki bo na krovu imela več kot 4000 gostov.

Poklukar kljub nadzoru ljudem ob meji zagotavlja normalno življenje
19. 10. 2023 16.11
Notranji minister Boštjan Poklukar je zagotovil, da bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko ljudem, ki živijo ob meji, omogočal normalno življenje. To pričakuje tudi od italijanskih oblasti, ki bodo od sobote izvajale nadzor na meji s Slovenijo. Medtem ko prebivalci ob južni meji uvedbo mejnih kontrol podpirajo, saj da se bodo počutili bolj varne, pa je popolnoma drugače ob zahodni meji.

Toplo vreme porušilo morsko ravnovesje
16. 10. 2023 19.55
Kljub precejšnji ohladitvi, ki je dokončno odnesla poletje in visoke temperature, pa te ponekod še vedno vztrajajo. Na dnu morja smo priča nenavadnemu fenomenu, morskemu vročinskemu valu. Temperature so že dlje časa nadpovprenčno visoke in, kot kaže, bo tako še kar nekaj časa. Običajno ravnovesje vodnega stolpca, pri katerem velja, da so globlje temperature nižje, je letos povsem porušeno.

Vse diši po Barcolani oziroma Barkovljanki
06. 10. 2023 19.45
Od Trsta do Izole, letošnji začetek oktobra je ob morju povsem jadralsko obarvan. Pri naših zahodnih sosedih vse diši po Barcolani oziroma Barkovljanki, največji regati na svetu. Ta bo na sporedu v nedeljo, med več kot 1600 jadrnicami bo ena nosila tudi oznako prihajajoče evropske prestolnice kulture. Medtem pa Izola te dni že gosti prvo svetovno prvenstvo v razredu L-30, gre za jadrnice, ki so plod slovenskega znanja.

V Koper priplule štiri križarke in zasedle celoten potniški terminal
05. 10. 2023 19.29
V Koper so znova priplule kar štiri potniške ladje hkrati. Čeprav v svetu križarjenj spadajo med manjše, vsaka sprejme po 650 potnikov, so zasedle celoten potniški terminal, pa tudi del operativne obale koprskega pristanišča. Potniki so si po prihodu kot običajno ogledovali mesto, precej "fino" pa se jim je zdelo tudi to, da so sami atrakcija.

Kljub jeseni temperature še vedno poletne
02. 10. 2023 18.20
Počitnic je nepreklicno konec, a indijansko poletje niti letos ne razočara. Po zelo lepem septembru so tudi v začetku oktobra temperature še precej poletne, ob Obali tja proti 30 stopinjam. Številni se odločijo za skok v morje, ki ima še vedno zelo prijetnih 23 stopinj. Pa vendar je razlika s poletnimi meseci očitna. "Ni prevroče, manj je gneče in cene so so nižje," pravijo tisti, ki so se odločili za oddih v tem času.

Obtožbe, da živijo na 'paliativnem oddelku', vodstvo kobilarne zanika
28. 09. 2023 20.06
Hude obtožbe zoper državno Kobilarno Lipica. Tam naj bi namreč zanemarjali konje in zanje neprimerno skrbeli. Avtor zapisa na Facebooku je objavil tudi posnetke in fotografije. Prepričan je, da s konji, sploh tistimi na posestvu Ravne v Pivki, ki je nekakšna dislocirana enota kobilarne, ravnajo nehumano. V Lipici odgovarjajo, da gre za nerazumevanje, nepoznavanje in laži.

Projekt Severnojadranska vodikova dolina: vodik namesto termoelektrarn
26. 09. 2023 20.12
Slovenija bo v prihodnjih šestih letih vložila 300 milijonov evrov za proizvodnjo obnovljivega, tako imenovanega zelenega vodika. Gre za največji čezmejni zeleni projekt, imenovan Severnojadranska vodikova dolina, ki ga Slovenija izvaja skupaj s Hrvaško in Italijo. Glavni cilj je letno proizvesti 5000 ton vodika, ki mu pravijo tudi gorivo prihodnosti. V Sloveniji naj bi ga največ proizvedli v Šaleški dolini, kjer bodo čez nekaj let ustavili delovanje termoelektrarne.

Bomo še lahko jedli slovenske klapavice?
18. 09. 2023 20.09
Slovenskih klapavic prihodnje leto skorajda zagotovo ne bo na krožnikih. Glavni krivec pa so orade. Te so poleg velikih školjk, primernih za prodajo, pojedle tudi mladiče, kar pomeni, da bodo slovenske školjke v najboljšem primeru na trgovske pulte prišle šele čez dve leti. Orade so pridelek sicer klestile tudi v preteklosti, vendar ne v takih razsežnostih kot v zadnjih tednih. Na noč so pojedle tudi do tri tone klapavic, edina dolgoročna rešitev pa bi bila selitev gojišč na odprto morje.

Iz goreče osnovne šole v Izoli reševali učiteljico in hišnika
15. 09. 2023 21.59
Gasilce v osnovni šoli Izola je pospremil glasen aplavz, ko so iz drugega nadstropja rešili učiteljico. Brez strahu, šlo je namreč za gasilsko vajo, ki je predvidevala, da je učiteljica ostala ujeta v goreči učilnici, medtem ko so se otroci uspešno evakuirali. Nato so iskali še hišnika, ki je ostal ujet v zgradbi. Na delu so bili tudi policisti, pripadniki civilne zaščite in reševalci, otroci pa so od zdaj zagotovo bolje usposobljeni, če bi se v šoli zares zgodilo kaj podobnega.