vrh evropske unije

Kje je največja gneča in zakaj je magična številka šest?
17. 11. 2022 08.56
Le še par dni nas loči od že četrtega odhoda na volišča to leto, po parlamentarnih in predsedniških so zdaj na vrsti lokalne volitve. 212 občin imamo, a le v slabi polovici je mogoč drugi krog. V 53 je vse jasno že danes, saj je kandidat le eden, v 57 pa se bosta pomerila dva in bodo novega (lahko tudi starega) župana skoraj zagotovo imeli že v nedeljo, če le izid ne bo neodločen. Na drugi strani izstopata Maribor in Piran s 15 oziroma 13 kandidati, v Ljubljani jih je devet, med njimi tudi najstarejši. 60 let je imel, ko se je najmlajši rodil.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'
11. 11. 2022 16.24
Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

'Države Zahodnega Balkana pripadajo svobodnemu in demokratičnemu delu Evrope'
03. 11. 2022 15.12
Nemški kancler Olaf Scholz je ob začetku vrha Berlinskega procesa izjavil, da države Zahodnega Balkana spadajo v svobodno in demokratično Evropo. Pozval je k okrepitvi prizadevanj za njihovo vključitev v Evropsko unijo ter poudaril, da stabilnosti regije ni mogoče obravnavati ločeno od preostale Evrope. Slovenski predsednik Borut Pahor se je nemškemu kanclerju zahvalil za obuditev te pobude, opozoril pa je, da Berlinski proces ni nadomestilo za proces širitve Evropske unije, pač pa k njemu prispeva in ga spodbuja. EU pa je Zahodnemu Balkanu napovedala milijardo evrov pomoči v boju proti energetski krizi.

Slovenci letno prižgemo 16 milijonov sveč
30. 10. 2022 20.07
Slovenci se pred prvim novembrom že množično odpravljajo na pokopališča. Prižiganje sveč ostaja pomemben del praznika. Vsako leto jih prižgemo kar 16 milijonov, kar nas uvršča v vrh med državami Evropske unije. Od te tradicije nas očitno ne morejo odvrniti niti visoke cene sveč, ki so se v primerjavi z lanskim letom ponekod celo podvojile.

Poziv iz Zagreba: Rusija naj se umakne iz Ukrajine
25. 10. 2022 10.49
Udeleženci vrha prve parlamentarne Krimske platforme v Zagrebu so v skupni deklaraciji potrdili, da spoštujejo mednarodno priznane meje Ukrajine, obsodili so nezakonite aneksije in Rusiji poslali sporočilo, naj se umakne iz Ukrajine in konča vojno. Med 42 delegacijami iz 32 držav je tudi slovenska, ki jo zastopa predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je poudarila, da morajo evropski državljani spoznati, da Ukrajina krvavi tudi za Evropo in vsako drugo demokratično državo. Udeležence konference sta med drugim nagovorila predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je sporočil, da potrebuje le tri stvari: finančno in vojaško pomoč ter sankcije Rusiji.

Pirc Musarjeva: Drugi krog bo spopad vrednot
23. 10. 2022 18.46
Nataša Pirc Musar se je bolj gladko, kot so ji kazale napovedi, uvrstila v drugi krog predsedniških volitev čez tri tedne. Nasproti ji bo stal Anže Logar in prepričana je, da bo v dvoboju bolj kot tokrat šlo za spopad vrednot. "Tu se bo pokazalo, kako različno levi in desni pol gledata na človekove pravice in vladavino prava. Prepričana sem, da bo levo volilno telo prepoznalo, kaj je prihodnost Slovenije," je dejala. V drugem krogu že ima podporo Gibanja Svoboda in Roberta Goloba, ki pravi, da ni tako pomembno, kdo zmaga, če le prihaja z leve sredine.

Vrh EU neuradno zbližal stališča o soočenju z energetsko draginjo
20. 10. 2022 06.26
Voditelji držav članic EU so v Bruslju po neuradnih informacijah nekoliko zbližali stališča o nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Zaenkrat so sicer opravili zgolj prvi krog razprave, v katerem se je pokazalo, da so članice razdeljene na tri tabore. 16 držav naj bi podpiralo uvedbo dinamične kapice za omejitev špekulativnih dvigov cen na plinskem trgu in uvedbo cenovne kapice za plin, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije. V razpravi pa se je pokazalo, da poleg tega tabora, ki je pripravljen tudi nekoliko popustiti pri omejevanju cen plina, obstajata še dva. Južne članice si želijo predvsem več možnosti za financiranje ukrepov za soočanje z draginjo, Nemčija, Avstrija, Nizozemska in Danska pa medtem vztrajajo pri nasprotovanju omejevanju cen.

Pri omejevanju cen energentov za 'skupni evropski pristop'
07. 10. 2022 11.18
Voditelji Evropske unije so ob prihodu na neformalni vrh EU v Pragi poudarjali pomen enotnosti Unije pri odzivu na rusko invazijo v Ukrajini in na visoke cene energentov. Strinjali so se, da je pri nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo, vključno z omejevanjem cen plina, potreben evropski pristop. Komisija bo konkretne predloge predstavila do rednega vrha čez dva tedna.

Golob ob neformalnem vrhu EU: Treba je poseči na trg in vzpostaviti regulacijo cen
07. 10. 2022 06.31
Voditelji držav članic EU, med njimi premier Robert Golob, se bodo sestali na neformalnem vrhu v Pragi. Osrednji temi bosta soočanje z energetsko draginjo in ruska agresija na Ukrajino. Sestali se bodo po tistem, ko je več kot 40 evropskih voditeljev na prvem vrhu Evropske politične skupnosti v četrtek enotno obsodilo to agresijo. Slovenija na neformalnem vrhu pričakuje odločen korak naprej na področju energetike, je ob prihodu na zasedanje povedal slovenski premier Robert Golob. Po njegovih besedah je med članicami enotno mnenje, da je treba poseči na trg.

Srbija ostala brez ruske nafte, Vučić besen na Hrvaško
06. 10. 2022 12.23
Hrvaška je na glasovanju o osmem paketu sankcij Evropske unije proti Rusiji skupaj z nekaj drugimi državami dosegla, da članice niso sprejele predloga Evropske komisije, po katerem bi Srbija še naprej lahko uvažala rusko nafto prek Janafa. Srbski predsednik Aleksandar Vučić po pisanju srbskih medijev pripravlja oster odziv na to potezo Hrvaške.

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre
14. 09. 2022 06.00
Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

Kaj bo prinesel tokratni vrh Brdo - Brioni?
11. 09. 2022 20.42
V Vili Podrožnik se zbirajo voditelji Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, Albanije, Črne gore, Kosova in Severne Makedonije. V ponedeljek se namreč pri nas začenja vrh Brdo - Brioni. Že pred večerjo pa sta se na dvostranskem srečanju sestala slovenski predsednik Borut Pahor in njegov hrvaški kolega Zoran Milanović. Srečanje sicer letos poteka v času, ko na Zahodnem Balkanu naraščata nezaupanje in strah pred destabilizacijo razmer. Kaj naj bi prinesel tokratni vrh?

'Rusija ni kršila naše ozemeljske celovitosti, Slovenija pa jo je'
03. 09. 2022 16.13
"Nihče nas še ni obvestil, da smo tik pred vstopom v Evropsko unijo. Tudi videti ni, da bi nas sploh nameravali obvestiti," je dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić po srečanju s slovenskim predsednikom Borutom Pahorjem. Ta je Vučiću namreč dejal, da si želi, da bi države, ki želijo vstopiti v Evropsko unijo, podprle sankcije unije Zahoda zoper Rusiji. Vučić je slovenskega predsednika ob srečanju medtem prosil, naj se znotraj EU zavzame, da bi Zahodni Balkan postal del finančne podpore uvoza elektrike ali pa bi v luči energetske krize prejel vsaj del podpore.

Vojna v Ukrajini razdrla višegrajsko enotnost, Golobov govor redkost
11. 08. 2022 11.20
Foreign Policy je objavil daljšo analizo političnega dogajanja v Evropi. Uvodoma so izpostavili junijski govor Roberta Goloba v Bruslju, kjer je tudi v imenu ostalih držav naslovil energetske probleme Evrope. Opozorili so tudi na oslabljeno Višegrajsko skupino po ruskem napadu na Ukrajino. Ko sta bili Nemčija in Rusija še v dobrih odnosih, se tudi državam vmes, predvsem Poljski in Madžarski, ni bilo treba postavljati v bran kateri izmed velesil. Zdaj, ko so se odnosi med Rusijo in Nemčijo popolnoma izjalovili, se je Poljska nagnila tesneje k Nemčiji, tudi vse ostale države srednje Evrope so se jasno odločile: pripadajo Evropi. Izjema ostaja Madžarska, ki ohranja prijateljske odnose z Rusijo.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?
09. 08. 2022 09.27
Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Na italijanskem Krasu nove evakuacije zaradi požara
28. 07. 2022 06.49
Zaradi ponovnega izbruha požara na Krasu so v več krajih na italijanski strani meje danes pričeli z evakuacijami. Samo iz vasi Vrh južno od Gorice so doslej na varno spravili 400 ljudi. Goriški župan Rodolfo Ziberna je medtem izrazil sum, da so bili nekateri požari namerno podtaknjeni. Pri gašenju požara vse bolj aktivno sodelujejo tudi slovenski gasilci. Trenutno gasijo pri Devetakih, na pomoč italijanskim kolegom pa prihaja še skoraj 50 gasilcev iz okoliških društev. Slovenska vlada je medtem Ministrstvu za obrambo odredila, da pripravi oceno škode požara na Krasu, in mu naložila, naj za finančno pomoč zaprosi Solidarnostni sklad Evropske unije.

Pomemben uspeh hrvaških zdravnikov: bolniku presadili kar tri organe
25. 07. 2022 17.00
S sosednje Hrvaške poročajo o pomembnem medicinskem dosežku. Tamkajšnja bolnišnica je namreč izvedla presaditev treh organov, in sicer jeter, trebušne slinavke in tankega črevesa. S posegom se je tako uvrstila na sam vrh svetovne transplantacijske medicine. "Čestitam ekipi Klinične bolnišnice Merkur, ki je ponovno dokazala odličnost hrvaške medicine," je ob tem dejal minister za zdravje Vili Beroš.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo
19. 07. 2022 10.07
Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

Zunanji ministri EU za dodatno vojaško pomoč Ukrajini
18. 07. 2022 19.26
Zunanji ministri članic Evropske unije so se dogovorili o nadaljnji vojaški pomoči Ukrajini. EU bo za pomoč v orožju namenila dodatnih 500 milijonov evrov, skupaj pa 2,5 milijarde, je sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Ob tem je poudaril, da morajo članice EU vztrajati pri sankcijah proti Rusiji.

Rusija raketirala stanovanjski blok v Odesi, umrlo najmanj 17 ljudi
01. 07. 2022 07.34
Ukrajinske oblasti poročajo, da je bilo v zračnih napadih na stanovanjski blok in rekreacijski center v mestu Bilgorod-Dnistrovski v ukrajinski Odesi, ki leži na jugu države, ubitih najmanj 17 ljudi. Še več deset oseb je ranjenih. Rakete naj bi izstrelila letala, ki so priletela iz smeri Črnega morja. V Ukrajini je bilo sicer od začetka ruske invazije konec februarja ubitih 343 otrok, več kot 635 pa je bilo ranjenih, je danes po poročanju ukrajinske tiskovne agencije Ukrinform sporočilo ukrajinsko generalno tožilstvo.

Ukrajini in Moldaviji status kandidatk za članstvo v EU, voditelja odločitev pozdravila
23. 06. 2022 07.38
Ukrajina in Moldavija sta dobili status kandidatk za članstvo v EU, je odločil Svet EU. Že pred tem je resolucijo o tem s 529 glasovi za, 45 proti in 14 vzdržanimi glasovi sprejel evropski parlament. Pri Gruziji pa so dodelitev statusa pogojevali z izpolnitvijo reform, ki jih je predlagala Evropska komisija. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in predsednica Moldavije Maia Sandu sta pozdravila odločitev voditeljev držav članic EU ter odločitev označila za zgodovinski trenutek.

Ministri za evropske zadeve podprli podelitev statusa kandidatke Ukrajini
21. 06. 2022 15.50
Ministri držav članic Evropske unije za evropske zadeve so se sestali na zasedanju v Luxembourgu, kjer so bile v ospredju predvsem priprave na vrh Evropske unije konec tedna, na katerem bodo voditelji odločali o podelitvi statusa kandidatke za članstvo Ukrajini. Na zasedanju so se opredelili tudi glede podelitve statusa kandidatke Ukrajini. Tej so podali "popolno soglasje" za nadaljevanje njene kandidature. Slovenski premier Robert Golob je medtem izpostavil, da so tudi na področju Zahodnega Balkana možnosti za napredek, zlasti glede evropske poti Bosne in Hercegovine. "Ocenjujemo, da je ravno BiH tista, ki si najbolj zasluži politično sporočilo o podpori," je dejal.

Von der Leynova: Z Golobom si deliva isto strast, to je Evropa
16. 06. 2022 07.46
Premier Robert Golob je svoj obisk v Bruslju začel s srečanjem s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Ta je po srečanju zapisala, da sta govorila o skladu za okrevanje po pandemiji covida-19 in načrtu za energetsko neodvisnost REPowerEU. Dodala je, da si delita isto strast, to je Evropa.

Ja, ribe in paradižnik lahko zrastejo tudi sredi betonske džungle
07. 06. 2022 15.02
In to povsem brez uporabe škodljivih snovi. A najprej zgodba o dveh bikih. Kipa bikov, dvignjena več metrov nad tlemi bruseljskega osrčja, sta na koncu 19. stoletja, ko je tukaj obratovala ena najsodobnejših klavnic v Evropi, ponazarjata dve vrsti ljudi. Glava bika na desni je dvignjena visoko v nebo in ponazarja tiste može, ki so bili fizično dovolj močni, da so bili mesarji, bik levo pa je nemočen, ima sklonjeno glavo in ponazarja tiste, ki so bili preveč šibki za mesarje. No, vsaj tako je veljalo na prehodu v 20. stoletje, ljudje v Evropi – kot tudi drugod po svetu – še vedno jejo meso, a se je miselnost o tem, kaj jemo, koliko in kdaj spremenilo. Kot tudi pomen teh dveh bikov, ki ostajata simbol nekega drugega časa in odpirata vrata v največjo tako imenovano urbano kmetijo, kjer je na prvem mestu trajnost.

EU se z doseženim dogovorom odpoveduje dvema tretjinama nafte iz Rusije
31. 05. 2022 05.59
Voditelji držav članic Evropske unije so na vrhu v Bruslju dosegli dogovor o embargu na uvoz ruske nafte v EU, je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Do konca leta se bodo države članice po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen odpovedale 90 odstotkom ruske nafte.

Evropska unija očitno še brez dogovora o embargu na rusko nafto
30. 05. 2022 12.52
Potem ko so nekateri viri pri EU sporočili, da so države članice EU dosegle politični dogovor o embargu na uvoz ruske nafte, očitno ni tako. Smernice o embargu naj bi predvidoma podali voditelji držav članic EU, vendar je madžarski premier Viktor Orban na drugi strani opozoril, da kompromis še ni dosežen. "Nobenega dogovora ni," je poudaril.

EU še brez dogovora o sankcijah proti Rusiji: embargo le za nafto, uvoženo po morju?
29. 05. 2022 19.33
Državam članicam Evropske unije ni uspelo doseči dogovora o šestem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino. Pogovori o tem se bodo nadaljevali v ponedeljek, ko se bo začel tudi izredni vrh voditeljev EU.

Odmevi slovenskih volitev v tujini: Poraz skrajno desnih populistov v Evropi
25. 04. 2022 09.50
Desete državnozborske volitve je spremljala tudi tujina. Mediji so se razpisali o porazu populistične desnice v Sloveniji in hudem porazu stranke slovenskega premierja Janeza Janše v boju za politično prevlado z "levo usmerjeno stranko". Prihajajo pa tudi odzivi visokih političnih predstavnikov. Član evropskega parlamenta Guy Verhofstadt je kritično zapisal: "Precej jasno je, da se tako Slovenci kot Francozi zavedajo, da skrajno desni populizem v kriznih časih ne ponuja rešitev." S tem se je ponorčeval iz tvita, ki ga je Janša leta 2020 objavil ob preštevanju glasov na ameriških volitvah.

Metsola prispela v Kijev in izrekla podporo Ukrajini
01. 04. 2022 16.52
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je prispela v Kijev in je tako prva predstavnica Evropske unije, ki je obiskala ukrajinsko prestolnico od začetka vojne pred več kot enim mesecem. Med obiskom je ponovno izrekla podporo Ukrajini in zagotovila, da se bo finančna in vojaška pomoč s strani EU ohranila in razširila. EU in Kitajska sta se medtem na virtualnem vrhu strinjali, da vojna v Ukrajini ogroža globalno varnost in svetovno gospodarstvo, je povedal predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

Vrh EU za skupno nabavo energentov na prostovoljni osnovi
25. 03. 2022 20.25
Voditelji EU so se na tokratnem vrhu v Bruslju zavzeli za skupno nabavo plina in vodika na prostovoljni osnovi. Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da bo mandat za nakup prejela Evropska komisija. Predsednica Komisije Ursula von der Leyen je medtem dejala, da bodo izkoristili svojo skupno pogajalsko moč in združili svoje povpraševanje. Države EU in njihove partnerice so se medtem dogovorile tudi, da bodo podrobno preučile pomanjkljivosti sankcij, ki so jih uvedle proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino.