vrh evropske unije

Minimalna plača v Ženevi bo od zdaj znašala skoraj 3800 evrov na mesec
30. 09. 2020 20.46
Zaradi naraščajoče revščine v enem najdražjih mest na svetu so volivci tokrat na referendumu potrdili ukrep lokalnih oblasti, ki določa, da minimalna plača znaša najmanj 3784 evrov na mesec. Neodvisne organizacije ob tem opozarjajo, da je omenjeni znesek minimalna vsota, s katero prebivalec Ženeve še lahko preživi skozi mesec. Ukrepa pa se predvsem veselijo Francozi, ki živijo ob francosko-švicarski meji, kruh pa si služijo ravno v Švici.

Von der Leynova o EU: Evropa naj vodi na poti od krhkosti k novi vitalnosti
16. 09. 2020 07.18
To je trenutek za Evropo, da vodi na poti iz krhkosti v novo vitalnost, je poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v svojem prvem govoru o stanju v EU na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Bruslju. "Imamo vizijo, načrt in naložbe, zdaj je čas za delo," je pozvala.

Govorci BSF proti moderatorju. Janša: Javnost, ki šteje, so volivci, ne pa nevladniki ali še kdo
31. 08. 2020 09.13
Na Bledu je potekal 15. strateški forum BSF, ki se ga je letos udeležilo osem voditeljev držav v regiji, šest zunanjih ministrov, visoki zunanjepolitični predstavnik EU in številni drugi. Pod naslovom Izzivi in priložnosti v svetu po covidu-19 naj bi bila v središču razprava o prihodnosti EU po brexitu in pandemiji, ki pa se je precej usmerila na stanje demokracije v določenih državah in se sprevrgla v precejšnje besedno preigravanje med moderatorjem in politiki.

Slovenija pristala v samem vrhu največjih onesnaževalcev morij in oceanov
19. 08. 2020 18.47
Ste vedeli, da Slovenija v svetovna morja odvrže največ plastične embalaže na prebivalca med vsemi državami Evropske unije? To nas pravzaprav uvršča v neslavni vrh onesnaževalcev morij in oceanov. Tako vsaj ugotavljajo irski znanstveniki. Gre za odpadno plastiko, ki jo države Evropske unije ne reciklirajo ali sežgejo, ampak izvozijo v Azijo, od tam pa končajo na prenatrpanih odlagališčih in v morju. Zakaj Slovenija prednjači in kakšni so primeri dobre prakse, da ta odtis zmanjšamo?

Pompeo češki politični vrh posvaril pred posli s Kitajci in Rusi
12. 08. 2020 16.55
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo se je v Pragi srečal s češkim premierjem Andrejem Babišem in celotnim političnim vrhom. Zbrane je posvaril pred sodelovanjem s Kitajsko in Rusijo. Pompeo se je srečal tudi s češkimi in ameriškimi tehnološkimi podjetji glede 5G tehnologije. Jutri prihaja na obisk v Slovenijo.

Po vrhu EU: Sloveniji 10,5, Hrvaški 22 milijard evrov
21. 07. 2020 07.26
Slovenija bo v sedmih letih dobila skupno 10,5 milijarde evrov, od tega je 6,6 milijarde nepovratnih sredstev, je po vrhu EU v Bruslju sporočil predsednik vlade Janez Janša. V proračunu naj bi bile tri milijarde za kohezijo in 1,6 milijarde za kmetijstvo. Od skupno 5,7 milijarde iz načrta za okrevanje bo nepovratnih sredstev 2,1 milijarde evrov. "Z vrha EU odhajamo zadovoljni," je ocenil Janša in izpostavil, da je imela Slovenija vselej težave pri črpanju sredstev, zato se tokrat poskušajo bolje pripraviti.

Janša o podpori Orbanu: Ni šlo za delitev na Poljsko in Madžarsko ter ostale
21. 07. 2020 07.48
Na domačem političnem parketu se še vedno vrstijo burni odzivi na besede in poteze premierja Janeza Janše, s katerimi je izrazil odkrito nasprotovanje jedrnemu delu EU. Kot po koncu zasedanja zatrjuje premier, pa s tem ni želel Slovenije popeljati na 'madžarsko-poljski vlak', temveč je šlo le za "razčiščevanje pojma vladavina prava". Medtem se celo njegova politična zaveznica in evropska poslanka iz vrst Nove Slovenije Ljudmila Novak sprašuje, kdo se boji vladavine prava.

Po petih dneh maratonskih pogajanj vrh EU le dosegel dogovor
21. 07. 2020 06.22
"Dogovor!" je ob pol šestih zjutraj tvitnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Vrh EU je tako dorekel prihodnji sedemletni proračun Unije v vrednosti 1074 milijard evrov in sklad za okrevanje po pandemiji covida-19 v vrednosti 750 milijard evrov. Izplačila za zdaj niso vezana na spoštovanje vladavine prava, je pa Evropska komisija pripravila ukrepe za primere kršitev, ki bodo sprejeti s kvalificirano večino držav članic v svetu EU.

Nov pogajalski predlog: za nepovratna sredstva 390 milijard evrov
20. 07. 2020 06.31
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je proti koncu četrtega dne vrha EU le pripravil nov pogajalski predlog, ki krovni obseg sklada za okrevanje Evrope po pandemiji covida-19 kljub nekaterim drugačnim napovedim ohranja pri 750 milijardah evrov. Za nepovratna sredstva je predvidenih 390 milijard, za posojila pa 360 milijard evrov. Voditelji članic EU so nato le začeli razpravo, a hiter dogovor se ne zdi verjeten.

'Razprave so bistveno bolj politične, kot so bile kadar koli do zdaj'
19. 07. 2020 07.39
V Bruslju se nadaljujejo pogajanja evropskih voditeljev o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji koronavirusne bolezni. Sprva je bilo predvideno, da bo šlo za dvodnevno zasedanje, a se je zavleklo še v tretji dan. Neuradno se omenja, da je predvideno nadaljnje zmanjševanje nepovratnih sredstev in večanje obsega posojil, da bi se ustreglo varčni četverici (Nizozemska, Avstrija, Danska in Švedska), ki ob podpori Finske že vseskozi zahteva zmanjšanje obsega nepovratnih sredstev, na veliko nezadovoljstvo Italije in Španije, ki ju je pandemija najbolj prizadela.

Vrh EU: dogovora ni na obzorju
18. 07. 2020 07.45
Voditelji članic EU so po osmih urah posvetovanj v različnih ožjih sestavah sedli za skupno večerjo. Dogovora še ni na obzorju. Glavna tema na večerji naj bi bilo vprašanje vladavine prava. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel naj bi nov pogajalski predlog predstavil v nedeljo.

Težka pogajanja v Bruslju: pričakuje se nov kompromisni predlog
17. 07. 2020 10.19
Evropski voditelji na prvem srečanju v Bruslju od uvedbe pandemičnih omejitev poskušajo doseči dogovor o svežnju za obnovo Evrope. Pogajanja bodo težka, je bilo vsem jasno že pred prihodom. Po prvem dnevu so informacije o dogajanju skope. Bistvenih premikov za zdaj, kot kaže, ni bilo. Z enourno zamudo so voditelji sedli k večerji, predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa naj bi po pričakovanjih postregel z novim kompromisnim predlogom.

Prvi doktorat znanosti na slovenskih tleh si je prislužila ženska
15. 07. 2020 06.28
Natanko pred 100 leti so na Univerzi v Ljubljani podelili prvi doktorat v naši zgodovini. Za doktorico filozofije je bila kot prva na slovenskih univerzah promovirana Anka Mayer za disertacijo s področja kemije. Od osamosvojitve je slovensko visoko šolstvo promoviralo skupno 11.576 doktorjev znanosti, trenutno pa je v doktorske študijske programe v Sloveniji vpisanih 3.306 študentov.

Kaj se lahko naučimo od zmage Andreja Plenkovića?
11. 07. 2020 07.00
V času, ko je koronakriza ohromila javno življenje v praktično vsej Evropi, so bile oči političnih analitikov uprte v tistih nekaj držav, ki so se navkljub težki situaciji odločile za razpis rednih volitev in organizacijo volilnih kampanj. Poleg Španije, Italije in Grčije je namreč tudi Hrvaška ena tistih držav članic Evropske unije (EU), ki so jo posledice krize v gospodarskem smislu najbolj pretresle. Na volitvah je (pre)močno slavil Andrej Plenković, sicer predsednik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), ki je pravzaprav ”pometel” s konkurenco. Takšnega volilnega rezultata ni pričakoval praktično nihče, sploh zaradi izrazito negativne kampanje, ki sta jo zoper HDZ vodila predsednika Socialdemokratske stranke (SDP) Davor Bernardić in Domovinskega gibanja Miroslav Škoro.

Bruselj odobril prerazporeditev kohezijskih sredstev v višini 275 milijonov evrov
19. 06. 2020 16.11
Evropska komisija je Sloveniji odobrila prerazporeditev sredstev kohezijske politike v višini 275 milijonov evrov za ublažitev posledic epidemije covida-19. Kot so spomnili v Bruslju, bodo sredstva namenjena zdravstvenemu sektorju, malim podjetjem, zaščiti delovnih mest, pomoči ranljivim skupinam in digitalizaciji izobraževanja. Predsednik vlade Janez Janša pa se je udeležil neformalnega videokonferenčnega zasedanja Evropskega sveta in poudaril, da je nujen dogovor o paketu ukrepov za okrevanje v zvezi z epidemijo.

Milanović napovedal prihod na vrh Brdo-Brioni v Sloveniji
09. 06. 2020 12.59
Hrvaški predsednik Milanović se bo udeležil vrha procesa Brdo-Brioni v Sloveniji, potem pa tudi tristranskega srečanja predsednikov Avstrije, Hrvaške in Slovenije na Dunaju, so potrdili v njegovem uradu. V Sloveniji bo ob tem tudi priložnost za prvo srečanje Milanovića in srbskega predsednika Aleksandra Vučića.

Vrh EU brez preboja glede strategije za okrevanje po pandemiji
23. 04. 2020 20.07
Voditelji držav članic EU so se na videokonferenci skušali sporazumeti o tem, kako bo evropsko gospodarstvo okrevalo po pandemiji novega koronavirusa. A neuspešno, vrh EU je pričakovano minil brez preboja glede strategije za okrevanje evropskega gospodarstva v primežu pandemije. Dogovorili so se, da si bodo prizadevali za čimprejšnjo vzpostavitev sklada za okrevanje. Zdaj je na potezi Evropska komisija, ki naj bi konkretne predloge predstavila v maju.

Janša in Plenković v telefonskem pogovoru o covidu-19 in obujanju turizma
23. 04. 2020 10.36
Hrvaški premier Andrej Plenković je na svojem računu na Twitterju sporočil, da se je pred današnjo videokonferenco voditeljev članic Evropske unije po telefonu posvetoval z več evropskimi kolegicami in kolegi, med drugim tudi s predsednikom slovenske vlade Janezom Janšo. Pogovarjali so se o pandemiji covida-19 in ukrepih za obuditev turizma.

Spodbudne novice iz Vuhana in Španije, ZDA pa se soočajo s hujšo brezposelnostjo kot leta 2008
09. 04. 2020 07.02
Medtem ko se na Japonskem in v Singapurju soočajo z rekordnim porastom na novo okuženih s koronavirusom, iz kitajskega Vuhana, ki velja za prvo žarišče epidemije, prihajajo vse bolj spodbudne novice. V Španiji so medtem poročali o zmanjšanju števila žrtev, premier pa je dejal, da je epidemija že dosegla vrh. Število primerov po svetu je medtem preseglo milijon in pol potrjenih okužb.

Koronavirus v Franciji v enem dnevu terjal 833 življenj, v Italiji število umrlih spet višje
06. 04. 2020 06.40
Pandemija novega koronavirusa, ki je zahtevala že več kot 70.000 življenj, je dosegla že skorajda vsak kotiček Zemlje, v izolaciji pa je že polovica človeštva. In medtem ko se v najhuje prizadetih državah na stari celini kažejo znaki upanja, da se širjenje bolezni naposled le umirja, se na drugi strani Atlantskega oceana pripravljajo na najtežji teden.

Preminulo 15-letno dekle, ki je bilo poškodovano v potresu
23. 03. 2020 07.05
Po najhujšem potresu, ki je Zagreb prizadel v zadnjih 140 letih - in smo ga čutili tudi pri nas - ter vrsti popotresnih sunkov, je bila tudi noč v hrvaški prestolnici nemirna, tla se namreč še vedno tresejo, našteli so okoli 40 popotresnih sunkov. 15-letno dekle, ki je bilo v potresu najhuje poškodovano, je izgubilo boj, je sporočil direktor pediatrične klinike Goran Roić. Slovenija, Avstrija, Italija in Madžarska so Hrvaški poslale nujno pomoč.

Poklukar: Slovenija je pripravljena na obvladovanje večjega migrantskega vala
01. 03. 2020 18.57
Novica, da je turški predsednik Erdogan prebežnikom v državi odprl vrata v Evropo, je na tisoče ljudi pognala proti Bolgariji in predvsem Grčiji. Na pot proti Evropi in s tem tudi Sloveniji naj bi se podalo več kot 76 tisoč migrantov. Smo pripravljeni na to? Notranji minister Poklukar zatrjuje, da razmere spremljajo, da že imajo izkušnje z večjim migrantskim valom, policija pa je bistveno bolje opremljena, kot je bila leta 2015 in 2016.

Šarec: Tehnični predlog je provokacija, ni sprejemljiv za kohezijske države
21. 02. 2020 13.35
Vrh EU, na katerem so voditelji članic EU razpravljali o predlogu proračuna EU za obdobje 2021-2027, se je končal brez dogovora. Evropska komisija je nazadnje predlagala obseg proračuna v višini 1,069 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND) EU, kar pa očitno ni zadovoljilo držav članic. Premier Šarec je tehnični predlog označil za provokacijo.

Milanović: Arbitražna razsodba bi lahko bila podlaga za nadaljnje pogovore
02. 02. 2020 19.58
Novoizvoljeni hrvaški predsednik Zoran Milanović je dejal, da bi lahko bila arbitražna razsodba podlaga za nadaljnje pogovore s Slovenijo. Tako je podprl predlog nekdanjega hrvaškega predsednika Stjepana Mesića in stranke SDP. Komentiral je tudi odločitev sodišča Evropske unije- to se po njegovih besedah ni razglasilo za pristojno v sporu, ker bi sicer dobilo še več podobnih primerov.

Osem tem, ki bi lahko vodile v konflikt med Milanovićem in Plenkovićem
06. 01. 2020 13.41
Če bi na hrvaških predsedniških volitvah ponovno zmagala Kolinda Grabar-Kitarović, to v sodelovanju z vlado Andreja Plenkovića, ki je tudi njen strankarski kolega, ne bi pomenilo bistvenih sprememb, z zmago Zorana Milanovića pa se odpira osem potencialnih front, kjer si moža, ki bosta morala sodelovati, nista enotna.

Viktor Orban zasedal v senci zemljevida Velike Madžarske
17. 12. 2019 16.15
Madžarski premier Viktor Orban ponovno razburja, saj je na svojem Facebook profilu objavil zasedanje stranke Fidesz, ki je bilo v senci zemljevida Velike Madžarske. Orban ne skriva svojega prepričanja, da je bila Madžarska s podpisom trianonske pogodbe oškodovana na račun drugih držav, tudi Slovenije.

Dobički in smrt v kraljestvu premoga: V BiH gradijo nove termoelektrarne
14. 12. 2019 14.21
V Evropi obstaja država, kjer premog ponekod še vedno prevažajo s parno lokomotivo. Premog iz rudniškega mesta Banovići predstavlja pomemben del energetskega sistema Bosne in Hercegovine. Z njim namreč poganjajo tri od desetih okolju najbolj neprijaznih termoelektrarn v Evropi.

'Slovenija si bo prizadevala, da bo Luka Koper v pobudi Pas in cesta dobila pomembno vlogo'
14. 12. 2019 14.15
Zunanji minister Miro Cerar na uradnem obisku gosti kitajskega kolega Wang Jija. V pogovorih sta največ pozornosti namenila dvostranskim odnosom, sodelovanju med Evropsko unijo in Kitajsko ter pobudi 17+1, v katero je vključenih 17 držav srednje in vzhodne Evrope ter Kitajska.

Države članice dosegle dogovor o novem podaljšanju brexita
23. 10. 2019 13.54
Potem ko so britanski poslanci v torek potrdili predlog zakona o izstopnem sporazumu z EU, hkrati pa zavrnili časovnico obravnave zakona, zaradi česar je Johnson zamrznil sprejemanja zakonodaje, so o novi preložitvi brexita, za kar je zaprosila britanska vlada, razpravljale tudi države članice. Strinjale so se o ponovni preložitvi britanskega izstopa, niso pa se še uskladile o tem, za koliko časa bodo brexit preložili. Kot kaže, odločitve ni pričakovati pred petkom.

Britanska vlada zaprosila za novo preložitev brexita
19. 10. 2019 11.04
Britanska vlada je predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku poslala pismo, v katerem je zaprosila za novo preložitev britanskega izstopa iz Evropske unije, je sporočil Tusk.