vrtcev

Škoda poplav na zahodu Nemčije bi lahko znašala do 30 milijard evrov
09. 08. 2021 18.44
Škoda, ki je nastala zaradi obsežnih poplav na zahodu Nemčije, bi lahko znašala do 30 milijard evrov, je ocenil ministrski predsednik Severnega Porenja-Vestfalije Armin Laschet. Samo za to deželo so škodo ocenili na več kot 13 milijard evrov, v sosednji deželi Porenje-Pfalška pa bo verjetno ta ocena še višja, je dejal.

SD za pomanjkanje informacij o poteku šolskega leta krivi Janšo
06. 08. 2021 16.45
Socialni demokrati (SD) so partnerjem v opoziciji v sopodpis poslali predlog zahteve za sklic seje odbora državnega zbora za izobraževanje ter se tako odzvali na poročanje, da predstavniki vzgoje in izobraževanja še nimajo informacij, kako bo v luči epidemije potekalo novo šolsko leto. Odgovore pričakujejo od premierja Janeza Janše, ki je po njihovi oceni odgovoren za to stanje.

Ostro nad šolsko ministrstvo: Njihova ignoranca in počasnost sta nesprejemljivi
05. 08. 2021 15.46
Ministrstvo za zdravje je sklicalo sestanek s predstavniki ravnateljev vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter sindikatov. V slednjih izpostavljajo, da se že eno leto trudijo prepričati pristojne, naj v šolske prostore namestijo ustrezne prezračevalne naprave, a njihovi predlogi vedno znova naletijo na gluha ušesa. "Ignoranca in počasnost MIZŠ sta nesprejemljiva, posledično bo verjetno izgubljeno še eno šolsko leto," so ogorčeni. V stranki LMŠ ob tem pozivajo, naj vlada pristojno ministrico Simono Kustec razreši.

Ravnatelji zaskrbljeni: Še vedno ne vemo, kako bo 1. septembra stekel pouk
05. 08. 2021 17.07
Predstavniki vzgoje in izobraževanja so na sestanku na ministrstvu za zdravje prejeli predvsem informacije o trenutnem epidemiološkem stanju v državi. Seznanili so jih tudi s pogoji PCT, dobili so določene informacije o testiranju, niso pa izvedeli, kako bo potekal pouk jeseni.

'Za odprte šole in univerze letos obstaja rešitev, ki je prej ni bilo – precepljenost'
05. 08. 2021 08.56
Čeprav je pred nami še slab mesec dni počitnic, pa se številni že sprašujejo, kaj nas čaka jeseni. Vsi, tako zaposleni v vzgoji in izobraževanju kot otroci, učenci, dijaki, študenti in njihovi starši, si namreč želijo, da bi novo šolsko leto potekalo v učilnicah in predavalnicah. A glede na hitro širjenje različice delta in nizko precepljenostjo se lahko ponovi scenarij iz lanskega oktobra, ko so vzgojno-izobraževalne ustanove za več mesecev zaprle svoja vrata.

Za obnove vrtcev in šol v naslednjih treh letih 72,5 milijona evrov
08. 07. 2021 17.20
Vlada je na današnji seji odločila, da se ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport zagotovi dodatnih 72,5 milijona evrov za sofinanciranje investicij v vrtcih in osnovnem šolstvu v proračunskem obdobju med letoma 2021 in 2024, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje po seji vlade.

V dveh postojnskih vrtcih odkrili legionelo
06. 07. 2021 21.27
V dveh vrtcih v Postojni so ob rednem letnem preverjanju kakovosti vode odkrili legionelo. Kot kaže, se z njo za zdaj ni okužil nihče od otrok in zaposlenih. Vrtca ostajata odprta, a z določenimi omejitvami, kot so pitje ustekleničene vode, umivanje rok s čistilnimi robčki in prepoved poletnih iger z vodo.

Maria Montessori, prva italijanska zdravnica, ki je življenje posvetila otrokom
03. 07. 2021 07.00
Maria Montessori je ime, ki ga je slišal že skorajda vsak. A kdo točno je bila Montessorijeva in zakaj toliko ljudi še danes, stoletje in pol po njenem rojstvu, prepozna to ime? Laura Baldini se je lotila raziskovanja njene življenjske poti in kaj je to odločno prvo italijansko zdravnico vodilo, da je postala učiteljica otrok, ki je razvila posebne vzgojne metode.

Ministrstvo napovedalo nove ukrepe za okrevanje po drugačnem šolskem letu
23. 06. 2021 17.38
Ministrica za izobraževanje Simona Kustec se je ob koncu šolskega leta zahvalila vsem učencem, dijakom ter zaposlenim v osnovnih in srednjih šolah, ker so naredili vse za uspešno dokončanje letošnjega šolskega leta, ter svojcem za podporo, usmerjanje otrok ter sodelovanje s šolo. Napovedala je pripravo strokovnih smernic in ukrepov za okrevanje.

Ima Švedska kljub milejšim ukrepom boljše rezultate v boju z epidemijo kot Slovenija?
17. 06. 2021 06.00
Na družbenih omrežjih je zaokrožila fotografija, ki primerja ukrepe in rezultate epidemije med Slovenijo in Švedsko. Preverili smo, kakšno je stanje okuženih in umrlih v obeh državah po več kot enem letu od začetka epidemije. Podatki sicer potrjujejo, da ima Slovenija več okuženih in umrlih na milijon prebivalcev, vendar smo podatke označili v Dejstvomeru s kategorijo previdno, saj ponekod prihaja do odstopanj v podatkih, pri ukrepih pa je lahko zavajajoče prikazano trajanje določenega ukrepa.

Duševno zdravje otrok: stanje je alarmantno in se poslabšuje
04. 06. 2021 14.15
Na NIJZ so predstavili ugotovitve torkovega posveta o varovanju duševnega zdravja otrok in mladostnikov v času epidemije covida-19. Več kot 110 udeležencev je ocenilo, da je sedanje stanje na tem občutljivem področju alarmantno in se še poslabšuje. Zato so pozvali k takojšnjemu skupnemu ukrepanju vlade, vseh pristojnih ministrstev in stroke.

Odvržene narkomanske igle v bližini ljubljanskega vrtca, posredovala Policija
04. 06. 2021 13.47
V bližini ljubljanskega vrtca je Policija našla odvržene narkomanske igle. Pristojne službe so jih že odstranile. Policija ob tem opozarja, da gre za nevarne odpadke, zato občanom svetuje, da se jih v podobnih primerih ne dotikajo, temveč pokličejo eno izmed interventnih številk.

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono
26. 05. 2021 08.38
Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

Resničnostni šov je zamenjala resničnost
16. 05. 2021 20.18
Amerika je po štirih letih sestopila z divjega političnega vrtiljaka, 78-letni washingtonski veteran Joe Biden predsedovanje vrača v običajne tirnice. Po 100 dneh se lahko pohvali s hitrim cepljenjem in 250 milijoni odmerkov ter obljublja projekte, ki bi v temeljih spremenili ameriško družbo – za šole, bolniške, porodniške, ceste, mostove, čisto vodo …

Častna meščana Ljubljane postala Spomenka Hribar in Peter Čeferin
07. 05. 2021 16.02
Na slavnostni seji ljubljanskega mestnega sveta pred 9. majem, praznikom Ljubljane, so podelili najvišja mestna priznanja, častna meščana sta postala filozofinja in sociologinja Spomenka Hribar in odvetnik Peter Čeferin. Župan Zoran Janković je na prireditvi poudaril pomen solidarnosti in sodelovanja v času epidemije covida-19, kritičen pa je bil do nekaterih potez državnega vrha.

Novo pretresanje vladnih ukrepov brez večjih sprememb
05. 05. 2021 07.24
Vlada je znova obravnavala aktualne epidemiološke razmere in pretresala ukrepe, vendar večjih sprememb ni sprejela. Med drugim bo po novem pri organiziranih javnih prireditvah in shodih v zaprtih prostorih veljala omejitev enega udeleženca na 20 (in ne več 30) kvadratnih metrov zaprte površine. Še vedno pa se bo lahko zbiralo največ 10 ljudi.

Med ljudmi znaki pandemske izčrpanosti, mlajši do cepiva bolj skeptični
04. 05. 2021 17.19
Raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje je pokazala, da se tudi v Sloveniji med ljudmi že pojavljajo znaki pandemske izčrpanosti, težko tudi sledijo številnim priporočilom. Predvsem mlajši so utrujeni od razprav o covidu-19 v medijih. Raziskava je pokazala tudi, da so mlajši glede cepiva bolj skeptični v primerjavi s starejšimi.

Britansko otroško pisateljico skrbi, kakšne posledice bo pandemija pustila pri otrocih
03. 05. 2021 12.48
Priljubljena britanska pisateljica Julia Donaldson je izrazila zaskrbljenost nad tem, kako so ukrepi za zajezitev pandemije vplivali na otroke. Skrbi jo predvsem to, da otroci v vrtcih ne pojejo več, pa tudi vpliv šolanja na daljavo na otroke iz socialno šibkejših družin.

Nižja hitrost lahko pomeni ločnico med življenjem in smrtjo
18. 04. 2021 17.14
Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami. Agencija za varnost prometa (AVP) zato v sodelovanju s Policijo v ponedeljek začenja nacionalno preventivno akcijo Hitrost, ki bo potekala do nedelje, 25. aprila.

Ponovno odprtje šol in vrtcev. Kakšna so pravila?
12. 04. 2021 06.06
Po strožjem velikonočnem zaprtju države se za vse otroke znova odpirajo vrtci, v šole pa se vračajo vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Medtem se bodo dijaki prvih treh letnikov šolali po modelu C, torej izmenjaje. V razredih morajo učenci od šestega razreda dalje, zaposleni, dijaki in študenti obvezno nositi zaščitno masko, ta pa sicer ni obvezna pri predmetu športne vzgoje.

Novo pretresanje ukrepov. Odločitev o odpiranju šol in vrtcev že padla
08. 04. 2021 06.27
Na Brdu pri Kranju poteka delovni sestanek s svetovalno skupino pri ministrstvu za zdravje. Sestanek je namenjen razpravi o trenutnih epidemioloških razmerah in vlada bo odločala o spremembah vladnega semaforja sproščanja ukrepov, ki jih predlaga svetovalna skupina za covid-19.

Znanstveniki: Kavarne na prostem so varne
08. 04. 2021 09.35
Čeprav so maske na prostem spet obvezne, pa številni tega ukrepa ne upoštevajo več. Tudi raziskave so pokazale, da je tveganje za okužbo z novim koronavirusom na prostem zanemarljivo. Znanstveniki celo pravijo, da so kavarne in lokali na prostem varni, pomembno je namreč to, kar se zgodi po aktivnosti na prostem.

Začetek 11-dnevne zapore javnega življenja
01. 04. 2021 06.24
V skladu z odločitvijo vlade, da zaradi poslabševanja epidemije za enajst dni omeji javno življenje, od danes pouk znova poteka na daljavo, z nekaj izjemami je znova prepovedana prodaja blaga in storitev potrošnikom, zapirajo se terase lokalov. Znova je prepovedano zbiranje ljudi, gibanje je omejeno na regije, na prostem so obvezne maske.

Številni starši še zdaj ne vedo, kaj bodo v času zaprtja z otroki
31. 03. 2021 21.04
Čeprav so v vladi zatrjevali, da se bodo šole in vrtci zapirali zadnji, se pouk znova seli na splet. Veliko staršev je v stiski, ker ne vedo, kam z otroki. Varstvo bo namreč tokrat organizirano le za otroke zaposlenih v kritični infrastrukturi, brez izjem, ki so jih v drugem valu lahko dopustili ravnatelji. Nekatera podjetja pa, tudi zaradi lažje organizacije varstva otrok zaposlenih, v času zaprtja uvajajo kolektivni dopust.

Apel vladi, naj zagotovi nujno varstvo tudi za otroke zaposlenih v industriji
30. 03. 2021 17.24
Starši, ki delajo v industriji, niso upravičeni do nujnega varstva otrok, saj niso zaposleni v kritični infrastrukturi. Veliko jih bo zato pomoč poiskalo pri starih starših in drugih sorodnikih, kar pa ni namen predlaganih ukrepov, opozarjajo v Klubu slovenskih podjetnikov. Vlado so pozvali k spremembi odloka, da bi bila odločitev o tem v rokah posameznih županov oz. vrtcev in šol, kot je bilo to urejeno v jesenskem in zimskem času zaprtja vrtcev in šol.

Nujno varstvo samo za otroke staršev, zaposlenih v kritični infrastrukturi
29. 03. 2021 18.26
Zapiranje vrtcev in zagotavljanje zgolj nujnega varstva vrtcem prinaša precej organizacijskih težav. V skladu z okrožnico bodo od 1. do 11. aprila zagotavljali nujno varstvo samo otrokom, katerih starši delajo v kritični infrastrukturi. V okrožnici je še zapisano, da so starši otrok, ki v času zaprtja države vrtca ne bodo obiskovali, oproščeni plačila vrtca.

Pedagoški delavci za oblikovanje skupine, ki bi oblikovala ukrepe za delo šol in vrtcev
29. 03. 2021 11.59
V Zvezi društev pedagoških delavcev Slovenije so kritični, da šolska politika v kriznih razmerah ne opravlja svojih ključnih nalog in pušča vtis, da bolj ali manj pasivno čaka na konec epidemije. Da bi preprečili "še eno epidemijo, ki bo dolgoročno opustošila kakovost vzgoje in izobraževanja", pozivajo vlado in šolsko ministrstvo k ukrepanju ter oblikovanju skupine, ki bi oblikovala ukrepe za delo vrtcev in šol v času epidemije.

Pristojni v Nemčiji svarijo: Tretji val hujši od minulih
26. 03. 2021 08.33
Obstajajo jasni znaki, da utegne biti tretji val epidemije novega koronavirusa, ki pridobiva zagon v Nemčiji, hujši od minulih dveh, je opozoril vodja inštituta Robert Koch (RKI) Lothar Wieler in dodal še zaskrbljujoče svarilo, da bi lahko število dnevno potrjenih okužb celo preseglo 100.000. V Braziliji so v četrtek prvič od izbruha pandemije potrdili več kot 100.000 novih okužb z novim koronavirusom v enem dnevu, v ZDA pa so presegli 30 milijonov okužb, zaradi covida-19 pa je umrlo že več kot 546.000 ljudi. Nemčija pa uvaja strožje ukrepe za tiste, ki v državo prihajajo z letalom.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati
26. 03. 2021 08.03
Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

Na Hrvaškem v sredo 1673 novih okužb s koronavirusom
25. 03. 2021 09.46
Medtem ko bo za avstrijsko prestolnico Dunaj in dve sosednji regiji na vzhodu Avstrije med veliko nočjo veljalo začasno zaprtje javnega življenja zaradi epidemije covida-19, je Brazilija, ki je do srede zaradi covida-19 zabeležila več kot 300.000 smrti, po ZDA postala druga država na svetu, ki je presegla ta mejnik. Število okuženih pa vztrajno narašča na Hrvaškem.