vse se da

Unicef zahteva obravnavo rekrutiranja otrok kot vojnega zločina
14. 04. 1998 16.37
Unicef se je danes zavzel, da bi novo mednarodno sodišče rekrutiranje otrok obravnavalo kot vojni zločin. Gre za stalno mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki je še v ustanavljanju, pristojno pa naj bi bilo za zločine proti človeštvu, genocid in vojne zločine.

Delovanje slovenskih društev v BiH zasluži posebno podporo
14. 04. 1998 08.59
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je včeraj v pogovoru za STA ob izteku prvega dne obiska Sarajeva povzel vsebino posameznih srečanj ter v zvezi s problematiko Slovencev v Bosni in Hercegovini (BiH) poudaril, da bi morala "slovenska država s posebno pozornostjo podpreti delovanje slovenskih društev v tej državi ter pri tem upoštevati težko socialno, materialno in tudi zdravstveno stanje njihovih članov."

Nadaljujejo se medkorejska pogajanja
13. 04. 1998 12.16
V Pekingu danes poteka tretji dan pogajanj med Južno in Severno Korejo, ki so prva na ravni vladnih predstavnikov v zadnjih štirih letih. Včerajšnji pogovori v kitajski prestolnici so bili spodbudni, saj sta delegaciji korejskega polotoka izrazili pripravljenost, da sočasno obravnavata vse obojestranske zahteve. Seul je izrazil pripravljenost, da Severni Koreji, ki se sooča s hudo lakoto, pošlje več kot 200.000 ton gnojil.

Microsoft in Intel bosta sodelovala pri interaktivni televiziji
13. 04. 1998 09.43
Podjetji Microsoft in Intel bosta skupaj oblikovali tehnologijo za interaktivno televizijo na računalniškem omrežju. Microsoft bo začel uporabljati Intelovo tehnologijo, ki omogoča gledanje televizijskih programov preko računalnika in jo vključil v svoj nov operacijski sistem imenovan Windows 98 (okna 98). Nov operacijski sistem bo uveden proti koncu letošnjega leta. Intel in Microsoft sta se odločila za sodelovanje v času, ko postaja meja med televizijo in Internetom vse bolj neopazna. Podjetji zato stavita, da se bo povezava med tradicionalno televizijo in Internetom, dobro prodajala. Microsoft in Intel bosta razvila skupni okvir za televizijo in Internet na različnih napravah, vključno z osebnimi računalniki. Na začetku se bosta osredotočili na tradicionalne analogne prenosne sisteme, kasneje pa bosta razširili dejavnost še na digitalne. Sporazum pomeni, da bodo uporabniki računalnikov dobili programsko opremo za gledanje TV programov hkrati z operacijskim sistemom Windows 98. Za zdaj je potrebno posebej kupiti Intelovo TV kartico.

Potres v Sloveniji čutile tudi sosede; velika gmotna škoda
12. 04. 1998 09.07
V Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu so po še neuradnih podatkih za STA povedali, da je imel potres, ki je nekaj pred 13. uro danes zatresel Slovenijo, epicenter v okolici Bovca in Kobarida. Potres je imel jakost 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici oziroma 7. do 8. stopnje po Mercallijevi lestvici. Sporočili so tudi, da je cesta Bovec-Kobarid odprta v eni smeri, cesta na Predel pa je zaprta. Kot je poročala italijanska državna televizija RAI, je bilo potres čutiti tudi v Istri in večjih predelih severovzhodne Italije. Po podatkih hrvaške tiskovne agencije Hine pa po vsem zahodnem delu Hrvaške. Potres so po poročanju avstrijske tiskovne agencija APA čutili tudi po vsej Avstriji, najbolj na Koroškem, pa tudi v Zgornji Avstriji in na Dunaju. Nemška tiskovna agencija dpa pa je poročala, da je potres zatresel tudi okolico Muenchna. Tuje agencije o škodi ne poročajo. Radio Slovenija je pred tem poročal, da je potresni sunek trajal petnajst sekund. Po prvih podatkih je bila ena oseba poškodovana, žrtev pa potres ni zahteval. Kasneje je Radio Slovenija poročal, da naj bi potres zahteval eno človeško življenje, kar pa še ni uradno potrjeno. Oseba naj bi umrla zaradi srčne kapi iz strahu. Potres pa je zahteval zelo veliko gmotno škodo in to na razmeroma širokem območju. Dopisnik Radia Slovenija Filip Šemrl je poročal, da na Kobariškem in Bovškem nobena starejša hiša ali gospodarsko poslopje nista ostala nepoškodovana. S Kobariškim so prekinjene vse redne telefonske povezave, promet na cesti Kobarid-Bovec pa je močno oviran zaradi zemeljskega plazu, ki se je ob potresu vsul na cestišče. Na cesti proti Bovcu so se ponekod na cestišču skotalile tudi večje skale. Hiše v centru Bovca naj bi bile poškodovane in popokane. V Bovcu naj bi že organizirali očiščevalne ekipe. Gmotno škodo pa naj bi utrpeli tudi v dolini Trente. Potres so močno čutili tudi na Goriškem, v Bohinju, Zgornje savski dolini. S teh območij poročajo tudi o manjši škodi. Nekoliko manj so potres čutili tudi na območju ljubljanske kotline, celo na Štajerskem. Na teh območjih poškodb ni bilo.

Velikonočna nedelja se je začela s slovesno procesijo, sveto mašo
12. 04. 1998 07.25
Velikonočna nedelja se je danes v vseh cerkvah začela s slovesno procesijo, sveto mašo in nadaljevala z velikonočnim družinskim zajtrkom. Nadškof Franc Rode je na veliko noč, danes ob 8.30 vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. Ob 103. obletnici ljubljanskega potresa bo danes ob 15. uri v ljubljanski stolnici nadškof Rode vodil tudi potresno pobožnost. Na veliko soboto je velikonočno vigilijo v mariborski stolnici vodil škof Franc Kramberger. Danes je škof Kramberger vodil vstajenjsko slovesnost in slovesno mašo. V stolnici v Kopru je sobotno velikonočno vigilijo ter nedeljsko slovesno mašo vodil škof Metod Pirih. Velikonočni prazniki so se začeli s cvetno nedeljo, se nadaljevali prek velikega četrtka, petka in sobote, do velikonočne nedelje. Velikonočni prazniki so za kristjane največji praznik: praznik spomina na Jezusovo trpljenje, smrt na križu in vstajenje od mrtvih, s tem pa odrešenje za vse, ki vanj verujejo. V vseh slovenskih stolnicah je bila v četrtek, ob Velikem četrtku, krizmena maša, izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in hkrati tudi izraz edinosti s škofom. Somaševanje vseh duhovnikov, tudi redovnikov, med katerim so obnovili duhovniške zaobljube, so vodili slovenski škofje ordinariji: v Ljubljani nadškof metropolit Franc Rode, v Mariboru škof dr. Franc Kramberger, v Kopru škof msgr. Metod Pirih. V vseh cerkvah so se v četrtek zvečer spominjali Jezusove zadnje večerje, med katero je postavil zakrament evharistije - mašo, duhovništvo in dal zapoved medsebojne ljubezni. Na veliki petek so se kristjani spominjali Jezusove smrti na križu. Na ta dan ni bilo maše, ampak so se na obredih spominjali na Jezusovo trpljenje in smrt. Na veliko soboto so se verni spominjali mrtvega Jezusa. Velika sobota je tudi dan, ko verniki najprej prinesejo k žegnu velikonočne jedi: prekajeno meso, potico, pirhe, hren. Blagoslovljeno hrano so zaužili danes, na velikonočno jutro. V soboto zvečer pa je potekala velikonočna vigilija ali bedenje, ki so jo spremljali posebni obredi. Gre za obrede, ki ponazarjajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Najprej je to slavje luči, obnova krstnih obljub, krst katehumenov - to je odraslih ljudi, ki so se pripravili na sprejem katoliške vere -, nato je slovesna maša. Sicer pa so slovenski škofje v velikonočnem voščilu zapisali, da se "tema smrti izgublja pred žarki velikonočnega jutra. Krvave potne kaplje velikega četrtka, križ velikega petka in grobni hlad velike sobote so v siju današnjega dne zažareli v popolnoma drugi luči. Trpljenje in smrt Obenem so tega prešernega veselja, življenjske radosti in optimizma, novega zaleta in poguma, zaželeli vsem slovenskim duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem cerkvenim sodelavcem in vsem rojakom doma in po svetu. Naj vas velikonočni prazniki obogatijo z obiljem milosti in Božjega blagoslova, so zapisali v velikonočnem voščilu slovenski škofje.

Velikonočno voščilo nadškofa Rodeta
10. 04. 1998 09.51
Slovenski narod, slovenski človek še kako potrebuje veselja in upanja, saj nam tega v tem času zelo primanjkuje. Zato želim vsem Slovenkam in Slovencem, naj svetloba slavno vstalega Kristusa prežene vse temine duše in srca, je med drugim v voščilu ob Veliki noči dejal ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode ter vsem zaželel srečne, upanja polne in vesele velikonočne praznike. "Velikonočni praznik se je globoko ukoreninil med slovenskim narodom, ob njem so nastale in se do danes ohranile številne ljudske šege in navade. Vsi ti običaji so prežeti z veseljem in upanjem. Upanje v novo življenje, veselje, ker je smrt premagana. Vse to izvira iz osrednjega sporočila velikonočnega praznika. S Kristusovim vstajenjem iz groba sta smrt in greh premagana. Človeku se odpirajo brezmejna obzorja novega, večnega življenja. Zato je normalno ozračje, v katerem živi kristjan, ozračje veselja in upanja. Samo krščanstvo je rešilo problem smrti, vsi drugi so odpovedali, je dejal francoski pisatelj Andre Malraux. Zadnjo besedo o človeški usodi naj bi imela smrt, krščanstvo pa trdi, da bo imelo zadnjo besedo življenje," je še dejal ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode.

Potresni jarek pod središčem Los Angelesa
10. 04. 1998 09.30
Pod središčem Los Angelesa se po podatkih geologov razteza domnevni potresni jarek. Kot so na nekem srečanju poudarili znanstveniki, bi utegnil hujši prelom zemeljskih plasti povzročiti sunke z močjo do 6,8 stopnje po Richterjevi lestvici. V Nothridgeu, severno od Los Angelesa, so 17. januarja 1994 zabeležili potres z močjo 6,7 stopnje po Richterjevi lestvici, v katerem je umrlo 72 ljudi. Izvedenci so na torkovem srečanju izrazili bojazen, da bi potres z epicentrom v gosto naseljenem središču Los Angelesa lahko terjal še mnogo več človeških življenj. Jarek pod Los Angelesom - sicer le eden od približno dvajsetih - je dolg 18 kilometrov, globok do približno 17 kilometrov, razteza pa se vse od Hollywooda skozi središče do vzhodnega dela mesta.

SFOR spet poziva vojne zločince, naj se predajo
09. 04. 1998 18.19
Mirovne sile zveze NATO v BiH (SFOR) so po aretaciji dveh bosanskih Srbov, ki sta obtožena vojnih zločinov, ostale domnevne vojne zločince danes spet pozvale, naj se prostovoljno predajo mednarodnemu sodišču za vojne zločine v Haagu. Na aretacijo dveh bosanskih Srbov se je podobno odzval tudi nemški zunanji minister Klaus Kinkel, ki je vse obtožene pozval, naj se prostovoljno predajo haaškemu sodišču. Kinkel je za nek lokalni nemški časnik dejal, da aretaciji kažeta na to, da nima nihče izmed osumljenih možnosti, da bi se izognil posledicam. To po njegovem velja tudi za nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića.

Mars Global Surveyor razkril skrivnost obraza na Marsu
08. 04. 1998 08.13
Pred 22 leti je ameriška samodejna sonda vrste viking med kroženjem okoli Marsa na področju imenovanem Cydonia posnela nenavadno oblikovano površinsko tvorbo, ki je močno spominjala na človeški obraz. Novi posnetki t.i. "obraza" na Marsu, ki jih je posnela ameriška sonda Mars Global Surveyor, pa uganko končno pojasnjujejo. Navidezen "obraz" na Marsu je dolga leta buril domišljijo številnih ljudi. Posamezniki so trdili, da gre za umetno ustvarjen predmet, ki ga je lahko izdelala le razumska civilizacija. Nekateri so celo obtoževali ameriško vesoljsko agencijo NASA, da prikriva resnico. Gre verjetno za največkrat objavljeno fotografijo nekega koščka površine rdečega planeta, s katero so se pogosto okoristili manj resni mediji in šušmarji. Nove fotografije, ki so bile posnete minulo nedeljo in jih je zdaj objavila NASA, so bolj kakovostne; razkrivajo povsem običajne naravne površinske tvorbe. Kaže, da je vse ostalo ustvarila igra svetlobe in senc ter človeška domišljija.

Blair: Zelo težki problemi še vedno nerešeni
08. 04. 1998 08.02
Če želimo mirovni sporazum skleniti do roka, to je do četrtka opolnoči, je treba rešiti še "zelo težke" probleme med protestanti in katoliki, je danes ocenil britanski premier Tony Blair.

Deseta obletnica delovanja kolegija odbora za varstvo človekovih pravic
08. 04. 1998 07.53
Igor Bavčar je na člane kolegija odbora za varstvo človekovih pravic naslovil pismo, v katerem jih je spomnil, da se bliža deseta obletnica delovanja tega kolegija. "Tajne preiskave, fotokopije povelj, aretacije trojice, sojenje četverici, opozicijsko gibanje, ki ga je sprožil naš odbor, zaporne kazni, nastanek prvih demokratičnih strank, nastajanje svobodne Slovenije in vse drugo, kar nas je združilo leta 1988 in kar smo počeli in počenjamo leta po tistem, zasluži, da se spomnimo na tiste čase in dogodke primerno obeležimo", med drugim poudarja Bavčar in predlaga, da bi se člani kolegija srečali prihodnji torek.

S pomočjo Sonc na vrhu zopet Jazzerji
07. 04. 1998 07.37
Na zahodu se še vedno "tepejo". V sinočnjem krogu severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA so namreč Sonca (Phoenix) pošteno opekla Nadzvočnike iz Seattla ter jim krepko zamešala štrene v boju za prvo mesto na zahodu. Za goste iz Arizone sta bila najuspešnejša Danny Manning (23) in Rex Chapman, ki je dosegel dva odločilna koša tik pred zvokom zaključne sirene. Marko Milič v tem srečanju ni dobil svoje priložnosti. Željo nastopiti v končnici, v New Jerseyju uresničuje Sam Casell, ki je bil tokrat s 35 točkami najuspešnejši strelec v tekmi proti Sršenom iz Charlotte. S sinočnjim uspehom so tako Mrežice zmago pred Čarovniki iz Washingtona za osmo, poslednje, mesto, ki še vodi v končnico. Podobno kot Casell v New Jerseyju je v Orlandu blestel Nick Anderson, saj je dosegel le točko manj od zgoraj omenjenega igralca ter s tem Čarovnijo obdržal v bitki za nadaljevanje tekmovanja. Za Mrežicami zaostajajo za eno zmago, še pomembneje pa je, da so uspeli prekiniti serijo treh zaporednih porazov. Tokratna njihova žrtev so bili košarkarji iz Philadelphije, ki jim tudi tokrat ni mogel pomagati niti Allen Iverson (23) . V San Antoniju je Rasheed Wallace dosegel 28 točk, s vključno dvema odločilnima prostima metoma ob koncu zadnje četrtine ter Portland od Minnestote, za šesto mesto na zahodu, oddaljil za tri zmage. V končnici srečanja sta imela vse niti zmage v svojih rokah Jaren Jackson in Vinny Del Negro, vendar sta oba zgrešila meta za tri točke, Ostroge pa so tako morale priznati že 24. poraz v sezoni.

Demaci za konfederacijo s Srbijo in Črno goro
06. 04. 1998 08.13
Predsednik Parlamentarne stranke Kosova Adem Demaci se je včeraj izrekel za konfederacijo s Srbijo in Črno goro.

Zlata kolajna Američanki Kwanovi, srebro in bron Rusinjama
05. 04. 1998 12.40
Na svetovnem prvenstvu v umetnostnem drsanju v Minneapolisu so podelili še zadnji komplet medalj. Med posameznicami je bila najboljša Američanka Michelle Kwan, srebro in bron pa sta osvojili Rusinji Irina Slutskaja in Marija Butirskaja. Slovenska predstavnica Mojca Kopač se je kot zadnja, 24. po kratkem programu uvrstila v finale, svoje uvrstitve pa ni izboljšala.

Kofija Annana bi bilo treba prebičati
05. 04. 1998 09.14
Te dni je kar nekaj prahu dvignila opazka enega najbolj vplivnih Republikancev v ameriškem kongresu Geralda Salomona, ki je konec marca izjavil, da bi bilo treba generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana "prebičati".

Priprave na oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid
04. 04. 1998 12.38
Predstavniki več kot stotih držav so se včeraj v New Yorku udeležili zadnjega pripravljalnega sestanka za oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid, zločine proti človeštvu in vojne zločine.

London in Dublin vztrajata pri sporazumu do 9. aprila
03. 04. 1998 17.41
Britanska in irska vlada ostajata nepreklicno odločeni razrešiti vse težave na poti do mirovnega procesa na Severnem Irskem do predvidenega datuma, 9. aprila, je danes zatrdil tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira. Ministrski predsednik Tony Blair in irski kolega Bertie Ahern sta se zjutraj dvakrat sestala za krajši čas in naj bi se danes še enkrat, je dodal Blairov tiskovni predstavnik. Iz virov blizu pogajalcev pa se je izvedelo, da naj bi predsedujoči pogajanjem o usodi Severne Irske, nekdanji ameriški senator George Mitchell, pogajalcem v Belfastu danes do 20. ure po krajevnem (21. ure po srednjeevropskem) času ponudil predlog mirovnega sporazuma. Blairov tiskovni predstavnik ni skrival, da nekaj znatnih težav še ostaja, a ne toliko med britansko in irsko vlado kot za pogajalsko mizo, okrog katere so zbrane vse stranke na Severnem Irskem.

Evropejci vse manj stavkajo
03. 04. 1998 10.30
Nemci, pa tudi ostali Evropejci, izgubljajo vse manj delovnih dni zaradi stavk, trdi Inštitut za nemško gospodarstvo iz Koelna. Strokovnjaki so izračunali, da so bile med leti 1990 in 1996 stavke redkejše kot v 80. in 70. letih.

Zasebni detektivi po sledi zaposlenih, ki so na bolniški
02. 04. 1998 08.40
Vedno več britanskih podjetij najema zasebne detektive za preverjanje zaposlenih, ki vzamejo bolniško. Medtem ko delodajalci v tem vidijo nič slabega, zgolj preprosto preverjanje poštenosti delavcev, sindikati obsojajo nezaupanje in poseganje v zasebno življenje.

Ledeniki - nova turistična atrakcija
01. 04. 1998 09.20
V pokrajini Newfoundland na severovzvhodu Kanade se razvija nova turistična ponudba - ogled ledenih gora. Kot piše tamkajšnji časnik St. John's Tepegraph, se zdi, da po uspehu filma Titanik, posnetem po resnični zgodbi, ledeniki in ledene gore vse bolj navdušujejo ljudi. Po premieri filma, ki pripoveduje o potopu ladje po trčenju ob ledeno goro leta 1912, so se začeli ljudje množično zanimati za ledene gmote. Nekatere družbe organizirajo posebna križarjenja ter večdnevne plovbe s kajakom med ledeniki, na koncu pa izletnikom v spomin podarijo kos ledu. Strokovnjak za ledenike na pomorskem inštitutu v Saint John'su Brian Hill je ocenil: "Ne poznam nobenega drugega kraja na svetu, kjer lahko med vožnjo v službo iz avtomobila občudujete na vodi plavajoče 10.000 le stare ledene gmote, ki se nahajajo med Grenlandijo in vzhodno kanadsko obalo.

Annan zahteval, da mora Irak izpolnjevati vse resolucije ZN
30. 03. 1998 17.45
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v Moskvi izrazil zahtevo, da mora Irak izpolnjevati vse resolucije Varnostnega sveta ZN. Poudaril je, da bo šele potem moč odpraviti sankcije proti Bagdadu.

Rios prvi na svetovni teniški lestvici ATP
30. 03. 1998 16.31
Čilenec Marcelo Rios je po zmagi na teniškem turnirju v Key Biscainu, kjer je v finalu premagal Američana Andreja Agassija 7:5, 6:3, 6:4, na svetovni računalniški lestvici ATP nasledil Američana Peta Samprasa, ki je bil na prvem mestu neprekinjeno od februarja 1996 ali kar 102 tedna. Sampras je izpadel v tretjem krogu, ko ga je premagal Wayne Ferreira, in padel na drugo mesto. Tretji je Čeh Petr Korda, četrti Avstralec Patrick Rafter, peti pa Britanec Greg Rusedski. Nekdanji prvi igralec Agassi, ki je bil novembra lani še na 141. mestu, je napredoval na 22. mesto.

Frlec: Širitev EU naj bo pridobitev za prihodnje in sedanje članice
30. 03. 1998 16.26
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se v Bruslju udeležuje srečanja 26 zunanjih ministrov Evropske unije in prosilk za članstvo v povezavi, s katerim se uradno odpira vključevanje enajsterice kandidatk v povezavo. Z današnjim dnem se odpira novo obdobje in Slovenija je prepričana, da bodo tako sedanje kot prihodnje članice optimalno pridobile s to enkratno priložnostjo, je v nagovoru na srečanju dejal minister Frlec.

Romunija osvaja azijski trg
30. 03. 1998 12.32
Romunija želi v Evropsko unijo, a se hkrati vse bolj obrača proti Aziji in njenemu trgu, na katerem je bila močno navzoča v 80. letih. Vodja oddelka za Azijo v romunskem ministrstvu za trgovino Nicu Manolache je pojasnil, da Azija sicer ne more nadomestiti petnajsterice v vlogi prve trgovinske partnerice Romunije, lahko pa ji krepko poveča zunanjetrgovinsko menjavo. Romunski izvoz v Azijo je zadnje mesece prizadela tamkajšnja finančna in bančna kriza, vendar pa oblasti v Bukrašti upajo, da bo letos dvostranska trgovinska menjava vnovič zacvetela. Predlani je Romunija v Azijo izvozila za 574 milijonov dolarjev blaga in storitev, lani pa samo za 494 milijonov dolarjev, medtem ko je uvoz iz Azije zrasel z 940 milijonov dolarjev leta 1996 na 1,1 milijarde dolarjev lani. Kljub krizi pa je Romunija lani zabeležila večji izvoz v posamezne azijske države, npr. Indonezijo (53 milijonov dolarjev izvoza leta 1997 proti devetim milijonom predlani) ali na Filipine (51 milijonov dolarjev lani proti 16 milijonom leta 1996). Po kemičnih proizvodov Romunija v Azijo izvaža predvsem kroglične ležaje, orodja, šasije, traktorje in avtomobile Dacia, romunsko različico renaulta 12.

Annan upa v nadaljnje iraško sodelovanje v pregledu predsedniških mest
27. 03. 1998 17.39
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes v Ženevi izjavil, da po prvem pregledu spornega predsedniškega mesta, ki so ga izvedli izvedenci ZN, pričakuje, da bo Irak "ohranil" vzpostavljeno sodelovanje z inšpektorji ZN za razorožitev. "Pogovarjal sem se z Richardom Butlerjem in vse dobro poteka. Butler je prepričan, da gre za novo raven sodelovanja, za katero upamo, da jo bo moč obdržati," je dejal Annan. Izvedenci ZN sicer danes skupaj z diplomati, ki jih spremljajo, v skladu s sporazumom v Bagdadu nadaljujejo svoje preglede.

Na krožniku ima najraje kuščarje in kače
27. 03. 1998 09.06
Nek 18-letnik z indijskega mesta Patne ima zelo nenavadne prehrambene navade. Hrani se namreč izključno s kuščarji in kačami, nato pa vse skupaj zalije z - bencinom, piše časnik Hindustan Times. Sandip Chaterdshi se tako prehranjuje že od svojega petega leta starosti. Tedaj je namreč "odkril" bencin; za potešitev svoje žeje ga je celo kradel iz avtomobilov, dodaja časopis. Kmalu zatem je v svoj jedilnik vključil še plazilce in žuželke. Zaradi svojih prehrambenih navad se je prepiral s starši, ki so ga nazadnje celo vrgli iz hiše. Chaterdshi pravi, da ga to ni pretirano prizadelo in poudarja, da se nikoli ne bi mogel odreči svoji najljubši hrani - kuščarjem. Če mu jih ne uspe naloviti, postane neprijetno vznemirjen, ne more spati in ni sposoben opravljati svojega dela. Kljub neobičajni prehrani pa Chaterdshi nima zdravstvenih težav.

Slovenija in Poljska potrjujeta dobre odnose
26. 03. 1998 08.30
Odnosi med Slovenijo in Poljsko so izjemno dobri; prijateljski državi, ki imata podobne interese, sta v zadnjih letih vzpostavili odlično sodelovanje, ki je tudi formalno dobro podloženo, saj sta Ljubljana in Varšava podpisali že vse najpomembnejše dvostranske sporazume. Poljski premier Jerzy Buzek, ki je na prvem uradnem obisku v Sloveniji, in njegov gostitelj, premier Janez Drnovšek, sta na novinarski konferenci še napovedala, da bosta državi sodelovali tudi pri vključevanju v Evropsko unijo in zvezo NATO.

Evro naj uvede enajst članic
25. 03. 1998 12.41
Evropska komisija je v včerajšnjem poročilu za uvedbo evra s 1. januarjem prihodnje leto priporočila enajst članic Evropske unije. Maastrichtske kriterije po oceni komisije zadovoljivo izpolnjujejo vse zainteresirane države, razen Grčije, medtem ko Velika Britanija, Danska in Švedska po lastni izbiri ne bodo prve v skupini "evro držav".

Kofi Annan pozval Izrael k zamenjavi zemlje za mir
24. 03. 1998 18.09
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je ob današnjem začetku prvega uradnega obiska kakega generalnega sekretarja ZN v Jeruzalemu opomnil Izrael na dogovorjeno načelo umika z zasedenih ozemelj v zameno za mir. Na novinarski konferenci po pogovoru z izraelskim predsednikom Ezerjem Weizmanom je Kofi Annan poudaril, da je načelo zamenjave ozemlja za mir temelj mirovnega procesa. Izraelski premier Benjamin Netanjahu omenjeno načelo zavrača vse od svoje izvolitve leta 1996, češ da je bil umik z nekaterih zasedenih ozemelj za časa njegovih labursitičnih predhodnikov kronan s prevarami, saj da si Izrael v zameno ni zagotovil nič večje varnosti. V odgovor na vprašanje o judovski naselbini Har Homa, katere gradnja je lani ustavila mirovni proces, pa je Kofi Anan pozval obe strani, naj se vzdržita pobud, ki bi znale izzvati težave.