vstop v eu

Bolgarija umaknila veto na začetek pristopnih pogajanj Severne Makedonije

24. 06. 2022 14.03

Bolgarski parlament je umaknil veto na začetek pristopnih pogajanj za članstvo Severne Makedonije v EU. Sprejet je bil francoski predlog, v skladu s katerim bo morala Severna Makedonija predhodno spremeniti svojo ustavo in vanjo vključiti Bolgare kot priznano etnično skupino.

Golob: Slovenija bo vztrajala glede BiH tudi do jutra, če bo treba

23. 06. 2022 13.19

Treba najti konsenz, je glede slovenskega predloga za takojšnjo podelitev statusa kandidatke BiH ob prihodu na vrh EU povedal slovenski premier Golob. Poudaril je, da Slovenija ne bo blokirala podelitve statusa Ukrajini, vendar pa to ne pomeni, da Slovenija ne bo vztrajala glede BiH, "tudi do jutra, če bo treba". Tudi hrvaški predsednik Milanović je pred vrhom v Bruslju še enkrat pozval EU, da BiH dodeli status kandidatke za članstvo. Odbor za zunanje zadeve bolgarskega parlamenta pa je podprl odpravo blokade Severne Makedonije.

Avstrijski kancler: Nepredstavljivo je, da Ukrajina pred BiH dobi status kandidatke

22. 06. 2022 20.38

Avstrijski kancler meni, da je nepredstavljivo, da bi Ukrajina dobila status kandidatke za članico Evropske unije pred BiH. Pred dvodnevnim zasedanjem Evropskega sveta, na katerem bodo odločali o podelitvi statusa kandidatke Ukrajini in Moldaviji, so tako številni evropski voditelji, pa tudi parlament BiH, EU pozvali, naj enako možnost ponudijo tudi BiH in drugim državam Zahodnega Balkana.

Ministri za evropske zadeve podprli podelitev statusa kandidatke Ukrajini

21. 06. 2022 15.50

Ministri držav članic Evropske unije za evropske zadeve so se sestali na zasedanju v Luxembourgu, kjer so bile v ospredju predvsem priprave na vrh Evropske unije konec tedna, na katerem bodo voditelji odločali o podelitvi statusa kandidatke za članstvo Ukrajini. Na zasedanju so se opredelili tudi glede podelitve statusa kandidatke Ukrajini. Tej so podali "popolno soglasje" za nadaljevanje njene kandidature. Slovenski premier Robert Golob je medtem izpostavil, da so tudi na področju Zahodnega Balkana možnosti za napredek, zlasti glede evropske poti Bosne in Hercegovine. "Ocenjujemo, da je ravno BiH tista, ki si najbolj zasluži politično sporočilo o podpori," je dejal.

V Rigi nov poziv Pahorja k podpori BiH za status kandidatke za vstop v EU

20. 06. 2022 19.09

Borut Pahor je na uradni otvoritvi vrha pobude Tri morja v Rigi v svojem nastopu na predsedniškem panelu predsednike držav EU med drugim pozval, naj njihove države na Evropskem svetu podprejo pobudo, da Bosna in Hercegovina pridobi status kandidatke za vstop v unijo. Predsednik je že prejšnji teden v Bruselj poslal pismo, v katerem se zavzema za članstvo BiH v EU.

V ZDA lahko še vedno vstopajo le polno cepljeni

15. 06. 2022 12.45

V ZDA lahko še vedno vstopajo samo polno cepljene osebe, ki imajo veljaven vizum ali elektronski sistem za odobritev potovanja (ESTA), ne glede na namen potovanja, so sporočili z ameriške ambasade v Sloveniji. "Zahteva po cepljenju velja tudi za tranzit," dodajajo.

Von der Leynova: EU želi podpreti Ukrajino na njeni evropski poti

11. 06. 2022 10.54

Po podatkih britanske obveščevalne službe ruske vojaške enote v okolici Severodonecka niso napredovale proti južnemu delu tega mesta na vzhodu Ukrajine. Ruska stran medtem navaja, da se ukrajinske enote počasi umikajo v sosednji Lisičansk. V delih regije Zaporožje na jugovzhodu Ukrajine, ki so pod nadzorom ruskih enot, naj bi medtem začeli deliti ruske potne liste. Prejemniki bodo veljali za polnopravne ruske državljane. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je po srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim dejala, da "EU želi podpreti Ukrajino na njeni evropski poti".

Scholz pozval k začetku pogajanj za vstop Severne Makedonije v EU

11. 06. 2022 15.11

EU je še posebej zavezana Severni Makedoniji, ki je izpolnila vse pogoje za začetek pristopnih pogajanj, je ob obisku v Skopju dejal nemški kancler Olaf Scholz. Ponovno je poudaril, da si Nemčija resno prizadeva za vključitev držav Zahodnega Balkana v Evropsko unijo.

Podpredsednica ukrajinskega parlamenta obiskala tudi sirote

07. 06. 2022 06.23

Slovenijo je obiskala podpredsednica ukrajinskega parlamenta Olena Kondratiuk. Na svojem obisku se je ustavila v državnem zboru in državnem svetu, se sestala z zunanjo ministrico Fajonovo, sprejel pa jo je tudi predsednik republike Pahor. Fajonova je ob srečanju poudarila podporo Slovenije pri procesu vstopa Ukrajine v Evropsko unijo. V Slovenijo je Kondratiukova sicer prišla kot posebna odposlanka ukrajinskega predsednika Zelenskega. Najbolj pa jo je ganil obisk začasnega doma za ukrajinske sirote v Slavini.

Pahor: EU bi morala BiH dati status kandidatke takoj in brez pogojev

03. 06. 2022 16.42

Predsedniki Slovenije, Hrvaške in Avstrije so se na srečanju na Brionih zavzeli za pospešitev pristopnih pogajanj z državami Zahodnega Balkana za članstvo v Evropski uniji. Obsodili so vojno v Ukrajini in se strinjali, da je trenutno ni mogoče rešiti po diplomatski poti.

Sprejet delni embargo na uvoz ruske nafte

03. 06. 2022 11.59

Članice Evropske unije so potrdile šesti sveženj sankcij proti Rusiji, ki med drugim vključuje delni embargo na uvoz ruske nafte. Iz sistema Swift bodo izključene še tri ruske banke, med njimi tudi Sberbank.

Danci na referendumu podprli sodelovanje v varnostnih strukturah EU

02. 06. 2022 14.59

Danci so v sredo z veliko večino glasovali za pridružitev skupni obrambni politiki Evropske unije. Za ukinitev izvzetja je glasovalo 66,9 odstotka od 4,3 milijona danskih volilnih upravičencev, 33,1 odstotka pa jih je bilo proti.

Bruselj Hrvaški prižgal zeleno luč za prevzem evra

01. 06. 2022 17.12

Z letom 2023 se bodo poslovile hrvaške kune, saj bo Hrvaška postala 20. članica evroobmočja. Še zadnji 'blagoslov' je našim južnim sosedom prižgala Evropska komisija, ki je dokončno ocenila, da Hrvaška izpolnjuje kriterije za prevzem evra. Ostale neevrske članice – poleg Bolgarije in Romunije so to še Švedska, Češka, Poljska in Madžarska – izpolnjujejo kriterije le delno.

Ukrajina v EU šele čez 15 ali 20 let?

22. 05. 2022 19.09

Ukrajinska prošnja za vstop v EU ne bo finalizirana še 15 ali 20 let, je danes dejal francoski minister za evropske zadeve Clément Beaune. "Ukrajincev nočem zavajati ali jim lagati," je dejal za francoski Radio J.

Španija olajšala vstop v državo za necepljene turiste

21. 05. 2022 21.58

Španske oblasti so zrahljale pravila za vstop v državo za turiste, ki še niso cepljeni proti covidu-19, iz držav zunaj Evropske unije. S tem nameravajo spodbuditi pomemben turistični sektor pred vrhuncem poletnih počitnic.

Po elektriki: Rusija ustavila dobavo plina Finski

21. 05. 2022 08.10

Rusija je ustavila dobavo plina Finski. Gre za zadnje stopnjevanje spora z Zahodom o plačilu energije. Da se obeta prekinitev dobave, je naprej opozoril ruski plinski velikan Gazprom, Finska pa je pozneje potrdila, da so se vse dobave ustavile, vendar je dejala, da ne bo motenj za stranke.

Švedska in Finska vložili prošnji: Levica nasprotuje širitvi Nata

18. 05. 2022 08.57

Švedska in Finska sta v Bruslju uradno vložili prošnji za vstop v Nato. Prošnji sta generalnemu sekretarju zavezništva Jensu Stoltenbergu davi predala veleposlanika obeh držav. Pridružitev novih članic mora potrditi vseh 30 dosedanjih, nasprotuje ji Turčija. Odločitev obeh držav večinoma pozdravlja tudi slovenska politika, drugačno mnenje ima Levica.

'Ukrajinci nam s svojo krvjo kupujejo čas'

18. 05. 2022 06.00

Markko Kallonen se je rodil v finski prestolnici. Študiral je zgodovino, politologijo in človekove pravice na Finskem in v tujini. V različne države ga je kasneje zaneslo tudi delo. Živel je v Gruziji, pa tudi v Ukrajini, kjer je bival tako v Kijevu kot v trenutnem žarišču vojne med Rusijo in Ukrajino – Donbasu. Sodelovanje pri evropskem projektu ga je zdaj zaneslo v Slovenijo, z njim pa smo se pogovarjali od finskem vključevanju v zvezo Nato in vojni, ki jo označuje kot popolnoma nesmiselno.

Švedska in Finska družno v vložitev prošnje za članstvu v Natu

17. 05. 2022 10.53

Švedska in Finska bosta v sredo skupaj uradno vložili prošnji za članstvu v Natu na sedežu vojaškega zavezništva v Bruslju, je na skupni novinarski konferenci s finskim predsednikom Saulijem Niinistöm v Stockholmu sporočila švedska premierka Magdalena Andersson. Iz Bele hiše so sporočili, da se bosta skandinavska voditelja v četrtek v Washingtonu sešla z ameriškim predsednikom Joejom Bidnom. Ko sta državi oznanili, da bosta vložili prošnjo za članstvo v Natu, je glede skrbi za varnost v prehodnem obdobju nemški kancler Olaf Scholz dejal, da bo Nemčija okrepila vojaško sodelovanje z njima.

Švedska bo zaprosila za članstvo v Natu, Putin: Rusija bi se lahko odzvala

16. 05. 2022 11.39

Parlamenta Švedske in Finske sta pričela z razpravo o prošnjah njunih držav za članstvo v Natu. S tem se državi pripravljata, da bosta že ta teden vložili prošnji za članstvo kot odgovor na rusko ofenzivo proti Ukrajini. Poteze Švedske in Finske so medtem razjezile Rusijo, ki je državi opozorila na daljnosežne posledice vstopa v Nato, čeprav je ruski predsednik Vladimir Putin dejal, da odločitev skandinavskih držav ne predstavlja "grožnje, vendar bo Rusija na to odgovorila". Kot je dejal bodo poglabljali stike in sodelovanje znotraj varnostne organizacije CSTO. Medtem pa Turčija še vedno nasprotuje članstvu Švedske in Finske v Natu.

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask

16. 05. 2022 06.29

Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.

Vlada za direktorja ARRS imenovala Mitjo Lainščaka

12. 05. 2022 12.47

Vlada je na sredini seji izdala odločbo o imenovanju Mitje Lainščaka za direktorja Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS za mandatno dobo petih let, in sicer od 13. maja do 12. maja 2027.

Guverner hrvaške centralne banke: Prevzem evra neizogiben

11. 05. 2022 13.01

Prevzem evra na Hrvaškem, ki je v najboljšem primeru načrtovan s 1. januarjem 2023, je neizogiben, je ocenil guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić. Hrvaško gospodarstvo je namreč močno "evroizirano", valutno tveganje pa zato zelo veliko. O evru se trenutno več razpravlja tudi na Češkem.

Metsola bi Hrvaško v schengen sprejela že do konca junija

10. 05. 2022 10.20

Hrvaško bi morali še v času francoskega predsedovanja Svetu EU, se pravi do konca junija, sprejeti v schengensko območje, je dejala predsednica evropskega parlamenta Roberta Metsola in dodala, da bi bila kakršnakoli blokada sramotna. Pri tem je najverjetneje imela v mislih Slovenijo. Po porazu Janeza Janše in njegove SDS na volitvah se namreč špekulira, da bi naša država zaradi vprašanja meje znova utegnila blokirati hrvaška prizadevanja. Predsednik Pahor je sicer izrazil željo, da bi Hrvaška čim prej vstopila v schengen.

Ukrajina: Ruske sile vdrle v Azovstal, Kremelj: Putin 9. maja ne bo napovedal vojne

04. 05. 2022 10.19

Ukrajinske oblasti so pripravile štiri zbirna mesta za evakuacijo civilistov iz Mariupola, ljudje pa ob pomoči Rdečega križa in Združenih narodov že zapuščajo mesto. Po navedbah regionalnega guvernerja Pavla Kirilenka je mesto že zapustilo več avtobusov. Ruskim silam pa naj bi se je po silovitih bojih zdaj uspelo prebiti v jeklarno Azovstal, kjer po poročanju mariupolskega župana potekajo siloviti spopadi. Na namige, da naj bi Putin 9. maja, ko Rusija praznuje dan zmage, tudi uradno razglasil vojno proti Ukrajini, pa se je zdaj odzval tudi Kremelj, ki je ugibanja odločno zavrnil. Belorusija je medtem pričela nenapovedane vojaške vaje. Te po navedbah oblasti ne predstavljajo grožnje sosedom ali evropski skupnosti.

Golob o podražitvah goriv: Vlada se maščuje ljudem, ker je niso izvolili

03. 05. 2022 14.06

"To v resnici kaže samo na to, da so bili vsi bonbončki dani na vrvici – zdaj, ko so volitve mimo, se bonbončki umikajo," je o odločitvi vlade, da ne regulira več cen pogonskega goriva, dejal Robert Golob. Sam meni, da vlada nagaja ljudem in se jim maščuje za poraz na volitvah. Opozoril je tudi na sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, saj so cene zelo usklajene.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Državljani BiH, Srbije, Črne gore in Kosova na Hrvaško le s posebnim dovoljenjem

21. 04. 2022 10.50

Državljani Bosne in Hercegovine (BiH), Srbije, Črne gore in Kosova bodo morali zaradi uvedbe novega varnostnega sistema EU od leta 2023 za vstop v Hrvaško morali podati elektronsko zahtevo in plačati sedem evrov pristojbine. Podoben sistem so že leta 2009 uvedle ZDA.

'Zgodovina ne bo pozabila vojnih zločinov, ki so se zgodili tukaj'

20. 04. 2022 06.59

Poveljnik ukrajinskih marincev v Mariupolu je opozoril, da se njegove sile morda soočajo s svojimi zadnjimi dnevi, če ne urami, in pozval k evakuaciji. Tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby je medtem dejal, da je Ukrajina dobila lovska vojaška letala in rezervne dele, ni pa povedal, od kod natančno, koliko in za kakšna letala gre. Pošiljka je prispela teden dni po tem, ko je ameriški predsednik Joe Biden napovedal paket vojaške pomoči Kijevu v višini 800 milijonov dolarjev (740 milijonov evrov). Ukrajino pa je obiskal predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.