vstop v eu

Beg ruskih in beloruskih tovornjakov pred sankcijami EU

17. 04. 2022 16.09

Na meji med Poljsko in Belorusijo se kopičijo kolone tovornih vozil, ki ob izteku roka sankcij bežijo iz Evropske unije. Slednja je namreč ruskim in beloruskim tovornjakom, z izjemo tistih, ki prevažajo zdravila, pošto ali naftne derivate, prepovedala vstop in bivanje v EU. Ozemlje bi morali tako zapustiti do 17. aprila.

Zelenski: doslej umrlo od 2500 do 3000 ukrajinskih vojakov

16. 04. 2022 07.56

V vojni z Rusijo je doslej umrlo od 2500 do 3000 ukrajinskih vojakov, še okoli 10.000 je bilo ranjenih, je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Skrbi ga tudi možnost ruske uporabe taktičnega jedrskega orožja.

'EU bi ob upravičenih kritikah Madžarske morala videti tudi soodgovornost za razmere'

16. 04. 2022 07.12

Odločitev Evropske komisije, da sprejeme ukrep o omejitvi financiranja Madžarske, še vedno odmeva v evropskem in slovenskem političnem prostoru. Opozicijske stranke podpirajo odločitev komisije in izražajo nasprotovanje t. i. iliberalnemu dojemanju demokracije v Budimpešti, medtem ko v delu koalicije ocenjujejo, da je Bruselj čakal na izid madžarskih volitev in nato takoj začel s postopkom. Največja vladna stranka, ki goji tesno zavezništvo z madžarskim vodstvom, na naša vprašanja glede sankcij komisije ne odgovarja.

Von der Leynova in Borrell v Kijevu podprla vstop Ukrajine v EU

08. 04. 2022 08.23

"Rusija bo gospodarsko, finančno in tehnološko propadala, medtem ko bo Ukrajina korakala proti evropski prihodnosti," je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dejala na tiskovni konferenci z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ob obisku v Kijevu. Najprej se je ustavila v Buči, kjer je po besedah predsednice 'umrla človečnost.'

Članice EU potrdile peti sveženj sankcij proti Rusiji

08. 04. 2022 11.39

Države članice Evropske unije so potrdile peti sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino. Ta med drugim vključuje prepoved uvoza ruskega premoga v unijo in prepoved vstopa ladij, ki plujejo pod rusko zastavo, v pristanišča EU. Nove sankcije vključujejo tudi zamrznitev sredstev štirih ruskih bank. Države članice EU so v okviru sankcij proti Rusiji in Belorusiji zamrznile za skoraj 30 milijard evrov premoženja oligarhov in podjetij iz obeh držav, je sporočila Evropska komisija. Poleg tega so blokirale okoli 196 milijard evrov transakcij. Podatki sicer niso popolni, saj jih vse države še niso sporočile.

Državljani EU od sobote na Hrvaško brez covidnega potrdila

07. 04. 2022 14.15

Hrvate je razveselila novica, da bodo od sobote ukinjeni skoraj vsi covidni ukrepi. Za gostinske objekte tako ne bo več veljala prepoved delovanja po 2. uri zjutraj, maske pa bodo obvezne le še v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih. Sproščanje je medtem nasmeh na obraz priklicalo tudi državljanom EU, saj jim za vstop v državo ne bo več treba predložiti covidnega potrdila.

Evropski poslanci zahtevajo popoln embargo na uvoz ruskih energentov

07. 04. 2022 14.18

Poslanci Evropskega parlamenta so sprejeli resolucijo, s katero pozivajo k uvedbi dodatnih sankcij proti Rusiji. Med drugim evropski poslanci zahtevajo takojšnji popolni embargo na uvoz ruskih fosilnih energentov. Ob tem so izrazili tudi ogorčenje zaradi poročil o grozodejstvih ruskih oboroženih sil. Zahtevajo, da storilci vojnih hudodelstev odgovarjajo za svoja dejanja.

Zelenski obiskal mesto, ki je 'videlo' masaker: Gre za vojne zločine in genocid

04. 04. 2022 08.20

Potem ko so v mestih okoli Kijeva, od koder so se umaknile ruske sile, odkrili številna trupla civilistov, pretresljive fotografije in video posnetki iz Buče pa so obkrožili svet, je ukrajinski predsednik Zelenski dejal, da "se je na Ukrajino zgrnilo koncentrirano zlo". Ruske sile je označil za "morilce, mesarje, posiljevalce in roparje, ki sami sebe imenujejo vojska". Novi satelitski posnetki razkrivajo množično grobišče in jarke v Buči, mesto, ki je 'videlo' masaker pa je obiskal tudi Zelenski. Iz Evrope se medtem vrstijo obsodbe, več voditeljev držav je poboje civilistov označilo za genocid, pozivajo tudi k novim sankcijam proti Rusiji. Ta odgovornost za poboje zanika in trdi, da so ruski "strokovnjaki na obrambnem ministrstvu ugotovili znake različnih ponaredkov".

Rusija grozi, da bo ustavila dobavo plina, če ta ne bo plačan v rubljih

31. 03. 2022 16.51

Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal dekret, s katerim morajo "neprijateljske države", kamor spadajo vse članice Evropske unije, od 1. aprila dalje ruski plin plačevati v rubljih. Če temu ne bo tako, bomo prekinili pogodbe z njimi in ustavili dobavo plina, je napovedal. Nemčija in Francija sta že sporočili, da se ne bosta pustili izsiljevati in da se pripravljata na scenarije, da ruskega plina ne bo več. Poleg tega namerava Rusija na seznam oseb, ki nimajo dovoljenja vstopa v državo, dodati tudi vodilne politike Evropske unije in držav članic.

Rusija obljublja zmanjšanje vojaških operacij, možno srečanje Putina in Zelenskega

29. 03. 2022 07.01

Mineva 34. dan vojne v Ukrajini. Rusko-ukrajinski pogovori v Istanbulu so prinesli prve znake optimizma, da bi se morda vendarle lahko končala vojna v Ukrajini, do katere je prišlo zaradi ruskega napada na to državo. Rusija napoveduje močno zmanjšanje svojih vojaških aktivnosti v državi, Ukrajina je ob določenih varnostnih zagotovilih pripravljena na trajno nevtralnost.

Zorčič v luči vojne v Ukrajini opozoril na 'krhko stabilnost' Zahodnega Balkana

29. 03. 2022 11.50

Drugi in sklepni dan konference predsednikov parlamentov članic EU, ki jih na Brdu pri Kranju gosti Slovenija, je posvečen razpravi o EU kot poroku stabilnosti, varnosti in blaginje v regiji in širše. Sodelujoči so izpostavili pomen širitve EU, tudi v luči dogajanja v Ukrajini.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'

27. 03. 2022 07.52

Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

Državni zbor sprejel zakon o preprečevanju financiranja terorizma

23. 03. 2022 14.38

DZ je sprejel nov zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki bo nadomestil zdaj veljavnega iz leta 2016. Vlada ga je pripravila z namenom uskladitve z evropskimi direktivami, s katerih prenosom Slovenija že zamuja. V opoziciji so opozarjali, da urad za preprečevanje pranja denarja dobiva prevelika pooblastila.

Na Otoku odpravili vse omejitve potovanj, v Avstriji maske spet obvezne v notranjosti

18. 03. 2022 12.22

Čeprav število okužb z novim koronavirusom ne pada, Velika Britanija s petkom odpravlja vse ukrepe proti pandemiji covida-19 pri potovanjih v državo in iz nje. Sproščanje ukrepov za vstop v državo je napovedala tudi Češka. Na Hrvaškem so sprostili več ukrepov, predvsem glede javnega zbiranja. Skoraj dva tedna po odpravi večine ukrepov za zajezitev novega koronavirusa pa bo Avstrija zaradi hitrega porasta števila okužb znova zaostrila ukrepe.

Mariupol postaja mesto duhov, v zračnem napadu na vojašnico na desetine mrtvih

18. 03. 2022 06.26

23. dan ruske invazije na Ukrajino. Država je vedno bolj opustošena in zapuščena. Svoje domove je zapustilo že več kot tri milijone prebivalcev. Zjutraj so se na zahodu znova oglasile sirene za nevarnost zračnega napada. O več eksplozijah so poročali iz Lvova, kjer naj bi ruske sile bombardirale vojaško skladišče, napadle pa so tudi kijevsko četrt Podil. V obleganem Mariupolu zmanjkuje zadnjih zalog vode in hrane, spopadi pa so že dosegli tudi središče mesta, ki se spreminja v mesto duhov. Po bombardiranju mariupolskega gledališča so iz zaklonišča rešili 103 osebe, a več kot 1300 jih je še vedno ujetih pod ruševinami. Po poročanju ukrajinskega poslanca v Odesi naj bi bilo v ruskem raketnem napadu na vojašnico v Mikolajevu mrtvih več deset ljudi.

Avstrijski kancler: BiH bi lahko imela blažje kriterije za vstop v EU

18. 03. 2022 15.18

Evropska unija ne bo zapustila Bosne in Hercegovine, je na današnjem obisku v Sarajevu sporočil avstrijski kancler Karl Nehammer. Izpostavil je pomembno vlogo BiH pri vprašanju varnosti unije in namignil, da bi BiH na poti v EU lahko imela nekoliko blažje kriterije.

Janša po obisku Kijeva za BBC izpostavil pomen podpore Ukrajini

16. 03. 2022 22.55

Slovenski premier Janez Janša je v sredo zvečer v pogovoru za BBC World service med drugim poudaril, da je pomembno, da tudi drugi voditelji držav obiščejo Ukrajino in ji izkažejo podporo, ter da EU vrne predstavnika v Kijev. Po njegovih besedah so Ukrajini ponudili že veliko pomoči, težava pa je v tem, da vse ponudbe še niso bile izpolnjene. "Toda čas je bistvenega pomena. Zelo konkretno smo se pogovarjali o tem, kako povečati hitrost dostave," je pojasnil.

Ukrajinske otroke želijo vsaj čustveno vključiti v naš šolski sistem

16. 03. 2022 18.39

Šoloobveznih beguncev iz Ukrajine je v Logatcu trenutno skoraj 90, drugod po Sloveniji pa še 50. Šole so prejšnji teden dobile prve usmeritve, kako vstopiti v proces vključevanja oziroma všolanja teh otrok v slovenske šole. Integracija otrok je sicer hitra in traja morda nekaj tednov, da se dovolj dobro naučijo slovenskega jezika in lahko sledijo pouku, pa potrebujejo tri leta. Matere ali skrbniki ukrajinskih otrok morajo zaprositi za formalni status beguncev, saj je to pogoj, da lahko postanejo del uradnega izobraževalnega sistema. Pomembno je, da otroci pridejo v šole kot prostor izobraževanja, na kakšen način naj se vpeljejo, pa bo povedala strokovna presoja, menijo šolniki.

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja v obravnavo po nujnem postopku

14. 03. 2022 13.03

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki po mnenju opozicije omogoča prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku, nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranje denarja pa njegovo sprejetje označuje za "mini državni udar", bo obravnavan po nujnem postopku, kar pomeni, da obstaja možnost, da bo sprejet še pred volitvami. V LMŠ opozarjajo, da bodo v primeru sprejetja zakona, le-tega spodbijali v skladu z razpoložljivimi možnostmi.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'

13. 03. 2022 08.21

Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Zlati potni listi in vize: rdeča preproga za bogataše, ki si v Evropi kupujejo državljanstvo

10. 03. 2022 06.00

Zakaj bi morala Evropska unija odpraviti t. i. zlate potne liste in vize? Ker bogatim omogočajo pridobitev evropskega državljanstva v zameno za naložbe, so jasni v Evropskem parlamentu. Do leta 2025 nameravajo ukiniti tovrstne sheme, ki najbogatejšim omogočajo neoviran vstop v Unijo, s tem pa vrata na široko odpirajo tudi številnim nevarnostim, kot sta korupcija in pranje denarja. "Poskrbeti želimo za tako strogo regulacijo, da bodo te sheme privabile le resnične investitorje," poudarja Sophie in 't Velt. Poslanci so z veliko večino podprli njeno poročilo o prepovedi zlatih potnih listov in regulaciji zlatih viz.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Vse glasnejši tudi pozivi Zahodu, naj ob vojni v Ukrajini ne pozabi na Balkan

03. 03. 2022 21.13

Tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča je začel preiskavo dogajanja v Ukrajini od novembra 2013. Oblasti v Kijevu Rusijo med drugim obtožujejo, da proti civilnemu prebivalstvu uporablja prepovedane kasetne in vakuumske bombe. Preiskavo preteklih in sedanjih vojnih zločinov v Ukrajini je doslej podprlo 39 držav. Mnogi, predvsem v Bosni in Hercegovini, se bojijo, da bo Rusija, da bi odvrnila pozornost, poskušala destabilizirati regijo. Kosovo je zato že zaprosilo za hiter vstop v zvezo Nato. Trdno na strani Moskve ostaja le srbska entiteta v Bosni, pod vodstvom Milorada Dodika. Vse bolj osamljena je tudi Srbija, edina evropska država, ki ne namerava uvesti sankcij proti Rusiji.

Začasna zaščita za begunce: EU bi ukrep sprejela v tednu dni

03. 03. 2022 14.00

EU načrtuje v pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo sploh prvo uporabo zakonodaje, ki beguncem zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, vključno z dovoljenjem za bivanje ter dostopom do trga dela, nastanitve, izobraževanja, socialnega varstva in zdravstvene pomoči. Na zasedanju notranjih ministrov EU v Bruslju je uporaba direktive o začasni zaščiti zdaj dobila tudi politično podporo. Ta ukrep bi Unija lahko sprejela v tednu dni, je povedala evropska komisarka Ylva Johansson. Direktive Unija sicer še nikoli ni uporabila.

Begunci iz Ukrajine: 'Vsi, ki bežijo pred Putinovimi bombami, so dobrodošli v Evropi'

02. 03. 2022 11.06

Evropska komisija je kot pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo predlagala sploh prvo uporabo evropske zakonodaje, ki omogoča takojšnjo začasno zaščito beguncev. Gre za uporabo direktive o začasni zaščiti iz leta 2001, sprejete v odziv na takratno množico beguncev iz BiH in s Kosova zaradi vojne na območju bivše Jugoslavije. Po predlogu direktive bodo tisti, ki bežijo pred vojno, dobili začasno zaščito v EU, kar pomeni, da bodo dobili dovoljenje za prebivanje, imeli bodo dostop do izobraževanja in trga dela.

Zelenski nagovoril Evropo: Vsak dan umre več ljudi, to je cena naše svobode

01. 03. 2022 11.19

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je odprla razpravo Evropskega parlamenta, na kateri je nato zbrane z neznane lokacije v Kijevu prek videopovezave nagovoril ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski. "Ne morem vam voščiti dober dan, saj za mnoge moje rojake ni dober dan, za mnoge od njih je to zadnji dan njihovega življenja," je dejal v čustvenem nagovoru. "Ukrajina brani meje civiliziranega sveta. Bog nam pomagaj, če Ukrajina pade," pa je opozoril predsednik ukrajinske rade Ruslan Štefančuk. Evropski poslanci so kasneje z veliko večino sprejeli resolucijo, v kateri so pozvali, naj se Ukrajini dodeli status kandidatke za članstvo v uniji, k več pomoči državi, tudi obrambne, ter k omejitvi uvoza ruskega plina in nafte. Podprli so jo tudi vsi slovenski evroposlanci.

Odziv Moskve na nove sankcije: 'Približujemo se točki brez vrnitve'

25. 02. 2022 06.10

Zunanji ministri EU so na zasedanju v Bruslju na seznam sankcij, ki jih EU zaradi invazije na Ukrajino uvaja proti Rusiji, dodali ruskega predsednika Vladimirja Putina in zunanjega ministra Sergeja Lavrova, je po zasedanju potrdil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Sankcije sta uvedli tudi ZDA in Velika Brizanija. Po večurni razpravi pa se je v Bruslju v zgodnjih jutranjih urah končalo krizno zasedanje voditeljev članic EU, ki so potrdili drugi sveženj obsežnih sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije nad Ukrajino. Moskva se je na sankcije kritično odzvala. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je dejala, da se odnosi med Mosko in Zahodom približujejo točki brez vrnitve.

EU z novimi sankcijami proti Rusiji v finančnem sektorju, energetiki in prometu

24. 02. 2022 08.17

Voditelji članic EU so se v Bruslju dogovorili o uvedbi drugega svežnja sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije proti Ukrajini, ki so usmerjene proti ključnim sektorjem ruskega gospodarstva. Sankcije obsegajo finančni sektor, energetiko in promet, so zapisali v sprejetih sklepih. Države članice naj bi jih sprejele "brez odlašanja". V pričakovanju novih sankcij so mediji sicer poročaali o težavnosti naslednjega koraka zaradi zahtev posameznih članic, saj bodo ostre sankcije proti Rusiji močno prizadele tudi članice Unije. Medtem je Rusija obljubila "oster" odgovor na evropske sankcije in dejala, da te "ne bodo preprečile" pomoči Moskve proruskim separatistom v vojni proti Ukrajini.

EU soglasno sprejela sveženj sankcij proti Rusiji, nove sankcije naznanil tudi Biden

22. 02. 2022 08.16

Članice EU so dosegle soglasen dogovor o sprejetju svežnja sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti proruskih separatistov v Donecku in Lugansku na vzhodu Ukrajine. Ta sveženj bo močno bolel Rusijo, je poudaril Josep Borrell. Ameriški predsednik Biden pa je sporočil, da ZDA v odgovor na zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine zaradi dejanj Rusije uvajajo nove sankcije, ki bodo daljnosežnejše od tistih leta 2014, ko si je Rusija prisvojila ukrajinski polotok Krim. Med drugim je naznanil blokado dostopa Rusije do zahodnih finančnih trgov.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo

22. 02. 2022 05.49

Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.