vstop v eu

Pirc Musar: Samo Ukrajina lahko odloči, kakšen mirovni načrt je sprejemljiv
15. 06. 2024 07.28
V švicarskem letovišču Bürgenstock ob Luzernskem jezeru se začenja dvodnevna mirovna konferenca za Ukrajino, na kateri bo sodelovalo približno 90 držav, tudi Slovenija, medtem ko Rusija nanjo ni bila povabljena. Cilj konference je po besedah predsednice Švice Viole Amherd doseči pravičen in trajen mir za Ukrajino v skladu z mednarodnim pravom. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v Švici poudarila, da lahko samo Kijev odloči, kakšen mirovni sporazum in kakšna vsebina sta za državo sprejemljiva.

'Ko se bo Ukrajina umaknila iz Donecka, Luganska, Hersona in Zaporožja, bo konec vojne'
14. 06. 2024 13.45
Rusija bo nemudoma pristala na prekinitev ognja in začela mirovna pogajanja, če bo Ukrajina umaknila vojake iz regij Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje, ki si jih je sicer Moskva nezakonito priključila, in opustila svoja prizadevanja za vstop v zvezo Nato, je izjavil ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem pa je prilastitev zamrznjenega ruskega premoženja v tujini s strani zahodnih držav označil za krajo.

Norveška zapira vrata ruskim turistom
23. 05. 2024 10.18
Norveška je sporočila, da bo s prihodnjim tednom omejila vstop ruskim državljanom, ki pridejo v državo v turistične namene. Kot je pojasnilo pravosodno ministrstvo v Oslu, je odločitev odgovor na rusko agresijo proti Ukrajini.

Slovenija bo nadzor na mejah podaljšala še za pol leta
22. 05. 2024 10.51
Po tem, ko se je za podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo odločila Italija, se je za podaljšanje nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko odločila tudi Slovenija. Nadzor na mejah bo podaljšan do 21. decembra, je povedal notranji minister Boštjan Poklukar v izjavi za javnost, odločitev pa je padla na podlagi stanja na Bližnjem vzhodu, kjer se zadeve po Poklukarjevih besedah le zaostrujejo. Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa je kasneje sporočil, da zagotovo ne pričakuje nikakršnega zaostrovanja.

Patriarhu Porfiriju kosovske oblasti niso dovolile vstopa na Kosovo
14. 05. 2024 11.18
Kosovske oblasti so poglavarju Srbske pravoslavne cerkve (SPC), patriarhu Porfiriju, prepovedale vstop v državo. Kosovsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da takšnih obiskov ne bo dopustilo, dokler Srbija med drugim ne bo prenehala kršiti bruseljskega sporazuma.

Pirc Musar odlikovala zaslužne za vstop Slovenije v EU in Nato
08. 05. 2024 13.52
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na slovesnosti v predsedniški palači ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU in zvezi Nato za zasluge pri uresničitvi teh dveh ključnih zunanjepolitičnih ciljev države z zlatim redom za zasluge odlikovala zunanje in obrambno ministrstvo ter ožjo pogajalsko skupino za pristop Slovenije k EU.

Tudi Izrael privolil v nadaljevanje pogajanj o Gazi
07. 05. 2024 06.56
Obe strani, tudi Izrael, sta privolili v nadaljevanje pogajanj o premirju Gazi, poročajo tuje tiskovne agencije, ki se sklicujejo na visoke predstavnike. Pred tem so egiptovski viri sporočili, da že potekajo pogovori egiptovskih, katarskih in ameriških pogajalcev z delegacijo palestinskega gibanja Hamas.

Izkoristite zaposlitvene priložnosti Evropske unije!
06. 05. 2024 00.15
Se še spomnite, kje ste bili in kaj ste počeli 1. maja 2004, ko je Slovenija postala članica Evropske unije? Vstop naše države v veliko evropsko družino je zagotovo prinesel nekaj izzivov, še več pa prednosti, ki jih lahko uživajo državljanke in državljani Evropske unije. Ena od njih so tudi številne zaposlitvene priložnosti v institucijah Evropske unije.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?
02. 05. 2024 19.32
Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

'Prava in najboljša možna odločitev za Slovenijo'
01. 05. 2024 09.55
Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU poudaril, da je bila pot Slovenije v Evropo prava in najboljša odločitev, ki je zahtevala veliko sprememb, a da se nam obrestuje na vsakem koraku. Kot glavne prednosti je izpostavil varnost in stabilnost ter enoten evropski trg.

'Še danes mi gredo kocine pokonci, ko se spomnim tistega dne'
28. 04. 2024 07.00
1. maja 2004 je Slovenija postala polnopravna članica Evropske unije. To je bila peta in največja ter najbolje pripravljena širitev Evropske unije v njeni dosedanji zgodovini. Na predvečer slovenske priključitve evropski družini sta se na mejnem prehodu Rožna dolina srečala tedanji slovenski predsednik vlade Anton Rop in takratni predsednik Evropske komisije Romano Prodi. "Še danes mi gredo kocine pokonci, ko se spomnim tistega dne," dve desetletji kasneje na mestu, kjer se je pisala zgodovina, pripoveduje Rop.

Kdo lahko zamenja Ursulo von der Leyen (če sploh kdo)?
25. 04. 2024 14.40
Ali sploh obstaja kdo, ki lahko premaga trenutno predsednico Evropske komisije in se zavihti na njen položaj? Ursula von der Leyen je namreč še vedno favoritinja za drugi mandat na čelu izvršnega organa EU, vendar je prejela tudi ogromno kritik politikov, diplomatov in drugih uradnikov. In če ne bo ona, kdo bi lahko bil naslednji predsednik oziroma predsednica Evropske komisije?

Macron: Naša Evropa lahko umre, moramo ukrepati
25. 04. 2024 14.02
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v obsežnem govoru o stanju v Evropi opozoril na umrljivost celine in pozval k takojšnjemu ukrepanju. V nastopu na pariški Sorboni je med drugim ponovil svoj poziv k izoblikovanju evropske obrambe in se zavzel za prenovo trgovinske politike.

EU uvedla sankcije proti judovskim naseljencem na Zahodnem bregu
19. 04. 2024 15.25
Evropska unija je prvič uvedla sankcije proti radikalnim izraelskim naseljencem in organizacijam na Zahodnem bregu. Kot so sporočili iz Sveta EU, so štirje posamezniki in dva subjekta, za katere med drugim velja prepoved vstopa in zamrznitev premoženja v EU, odgovorni za hude kršitve človekovih pravic Palestincev.

Policisti prekinili konferenco skrajnih desničarjev z Orbanom in Farageem
16. 04. 2024 16.21
V Bruslju so prepovedali izvedbo konference evropske skrajne desnice, ki je bila tarča številnih kritik in zaradi katere je v mestu napovedan protest. Številni osrednji govorci, med njimi evroskeptik Nigel Farage, so bili kritični do odločitve oblasti. Organizatorji pa so napovedali, da se bodo pritožili na sodišče.

Skoraj 7000 podpisov proti azilnemu domu na Obrežju
11. 04. 2024 15.20
Ljudska iniciative občank in občanov Brežic je vladi predala nekaj manj kot 7000 podpisov pod peticijo proti vzpostavitvi azilnega doma na območju Obrežja. Odločitev vlade o tem so označili za enostransko in nestrokovno. Pričakujejo, da jim bo vlada prisluhnila, sicer napovedujejo, da bodo šli vse do Bruslja.

Pomanjkanje kadra: OZS za zaposlovanje tujcev 'na zaupanje'
11. 04. 2024 13.31
Postopki pri pridobivanju ustreznih dovoljenj za delo tujcev so v Sloveniji še vedno predolgi, so opozorili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Ministra za delo Luko Mesca so zato pozvali, naj jih pospeši po vzoru zaposlovanja po lanskoletnih poplavah. "Gre za t. i. zaposlovanje na zaupanje," so pojasnili.

Ladja obtičala v Barceloni: potniki s ponarejenimi vizumi?
04. 04. 2024 11.44
Luksuzna ladja za križarjenje MSC Armonia je obtičala v pristanišču v Barceloni, potem ko so španske oblasti 69 potnikom zavrnile izkrcanje. Državljani Bolivije, med njimi so družine z otroki, namreč nimajo ustreznih dokumentov za vstop v schengensko območje. Neuradno naj bi imeli ponarejene vizume.

Bolgarija in Romunija postali del schengna
31. 03. 2024 12.09
Bolgarija in Romunija sta se danes delno pridružili schengenskemu območju, potem ko sta o tem decembra lani dosegli dogovor z Avstrijo, nato pa so njuno delno pridružitev soglasno potrdile vse članice EU. Z današnjim dnem je odpravljen nadzor na letališčih in pristaniščih dvojice držav na mejah z drugimi članicami schengenskega območja.

Metsola v DZ pozvala Slovence k udeležbi na evropskih volitvah
26. 03. 2024 10.05
Premier Robert Golob in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola sta po pogovorih v Ljubljani spodbudila ljudi, naj se udeležijo evropskih volitev. Kot je dejal Golob, bomo na njih odločali, v kakšni Evropi želimo živeti. "Naj nihče ne odloča namesto vas. Volite!," pa je pozvala Metsola v izjavi za medije. Njenemu pozivu se je v skupni izjavi pridružila tudi predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Strinjali sta se, da bodo volivci odločili, v katero smer bo šla EU v prihodnjih petih letih. Pozivom se je pridružila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.

Bodo trilateralne patrulje alternativa notranjemu nadzoru na mejah?
21. 03. 2024 17.56
Notranji ministri Slovenije, Hrvaške in Italije so se na Brdu pri Kranju zavzeli za čimprejšnjo vzpostavitev trilateralnih mešanih policijskih patrulj. Preučili bodo, ali bi bila to lahko alternativa nadzoru na notranjih schengenskih mejah, vzpostavili pa naj bi jih do junija.

Prodaja MLM padla v vodo, edini interesent pričakoval nedovoljeno državno pomoč
21. 03. 2024 12.04
Neuspešno se je končal tudi zadnji poskus prodaje 100-odstotnega deleža SDH v družbi Mariborska livarna Maribor, so sporočili iz Slovenskega državnega holdinga. Edino ponudbo so zavrnili, saj je interesent pričakoval večmilijonsko nedovoljeno državno pomoč, so pojasnili.

Evropska komisija priporoča začetek pristopnih pogajanj z BiH
12. 03. 2024 10.21
Evropska komisija priporoča začetek pristopnih pogajanj z Bosno in Hercegovino, je v Evropskem parlamentu povedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. BiH je po njenih besedah namreč pokazala, da lahko izpolni pogoje za članstvo, bo pa pred pridružitvijo morala narediti še dodaten napredek.

Švedska je postala 32. članica zveze Nato
07. 03. 2024 17.33
Švedski premier Ulf Kristersson in zunanji minister Tobias Billstrom sta na ameriškem zunanjem ministrstvu v Washingtonu deponirala dokumente o pristopu njune države v zvezo Nato, s čimer je Švedska uradno postala 32. članica največjega vojaškega zavezništva na svetu.

Izgredi na protestu poljskih kmetov, več policistov ranjenih
06. 03. 2024 18.39
Več tisoč poljskih kmetov je v Varšavi znova protestiralo proti uvozu cenejših ukrajinskih kmetijskih proizvodov, ki po njihovem prepričanju spodkopavajo domači trg. Pred parlamentom so se protestniki spopadli s policisti, pri čemer je bilo več policistov ranjenih, več kot deset ljudi pa pridržanih.

Med ranjenimi, ki so čakali na pomoč v Gazi, številni s strelnimi ranami
02. 03. 2024 07.46
ZDA so Palestincem v Gazi začele dostavljati humanitarno pomoč iz zraka, s tremi vojaškimi letali so s padali odvrgli več kot 30.000 obrokov hrane. Humanitarne organizacije pa so kritične, da "pomoč iz zraka ni rešitev za lajšanje trpljenja". Še vedno odmeva tudi četrtkov incident, ko naj bi izraelska vojska streljala na Palestince, ko so na severu Gaze čakali na dostavo humanitarne pomoči. Med ranjenimi imajo številni strelne rane, je sporočila ekipa Združenih narodov, ki je v petek obiskala eno od bolnišnic v palestinski enklavi.

Slovenski vojaki v Ukrajino? 'To bi bil direkten vstop v konflikt z Rusijo'
28. 02. 2024 19.41
Nikakršne možnosti ni, da bi slovenske vojake pošiljali v Ukrajino, dan po izjavi francoskega predsednika Macrona o morebitni napotitvi evropskih vojakov na ukrajinska tla zagotavlja obrambni minister Šarec. Kaj pa, če bi jih – kaj bi to lahko pomenilo? Neposredno vključitev v spopad in vojno z Rusijo, pravi obramboslovka Jelena Juvan.

Zunanji minister razjasnil Macronovo izjavo o napotitvi sil v Ukrajino
27. 02. 2024 09.23
Zahodne države bi lahko sodelovale pri proizvodnji orožja, odstranjevanju min in kibernetski obrambi na ukrajinskem ozemlju, ne da bi se s tem presegli prag vojskovanja, je Macronovo izjavo, da ne izključuje možnosti napotitve sil v Ukrajino, pojasnil francoski zunanji minister. Številne evropske zaveznice, vključno s Slovenijo, so se na Macronove izjave namreč odzvale zadržano ter zavrnile možnost napotitve vojakov v Ukrajino.

Zadnja ovira za vstop Švedske v Nato odpravljena, pristop podprla Madžarska
26. 02. 2024 17.18
Madžarski parlament je prepričljivo podprl pristopni protokol Švedske k zvezi Nato, poročajo tuje tiskovne agencije. Glas za članstvo Švedske v Natu je dalo 188 poslancev, proti jih je bilo šest. S tem glasovanjem je bila odpravljena zadnja ovira za najnovejšo širitev zavezništva.

'Ruski preiskovalci trupla Navalnega ne bodo izročili še vsaj dva tedna'
19. 02. 2024 10.03
Ruski preiskovalci vsaj dva tedna ne bodo izročili trupla preminulega ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, potem ko njegovi materi že tretji dan zapored niso dovolili, da bi videla sinovo truplo, je sporočila tiskovna predstavnica Kira Jarmiš. Ostre obtožbe na račun vpletenosti ruskega predsednika Vladimirja Putina prihajajo tudi od vdove Julije Navalne, ki trdi, da oblasti truplo zadržujejo, da bi izginili sledovi zastrupitve. Več evropskih držav, tudi Slovenija, je na pogovor poklicalo ruske veleposlanike, v javnost pa je prišel tudi videoposnetek varnostnih kamer, na katerem zaporniško kolonijo zapušča konvoj vozil, domnevno s truplom Navalnega.