vstop

Pripravljenost SV na vstop v Nato
29. 08. 2001 00.00
Na obisku v Sloveniji so ameriški vojaški izvedenci, ki preverjajo pripravljenost slovenske vojske za vstop v Nato.

Dogovor o prekinitvi ognja
29. 08. 2001 00.00
Palestinska stran in predstavniki izraelske vojske so se dogovorili o prekinitvi ognja na območju Beit Džale na Zahodnem bregu.

Petrinova zadovoljna s konferenco
27. 08. 2001 00.00
Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je udeležila dvodnevne konference ministrov za gospodarstvo in delo držav kandidatk prvega kroga širitve EU.

Talibani dovolili obisk Rdečega križa
26. 08. 2001 00.00
Predstavniki Rdečega križa so obiskali humanitarce, ki so v Afganistanu že tri tedne zaprti zaradi obtožb o širjenju krščanstva.

Na sejmu brez rejcev
26. 08. 2001 00.00
V Gornji Radgoni se nadaljuje 39. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, ki ga bojkotirajo rejci goveda, svinj in drobnice.

Trije slovenski čolni v finalu
23. 08. 2001 00.00
Na svetovnem prvenstvu v veslanju so si nastop v finalu priveslali slovenski četverec brez krmarja, dvojni dvojec ter skifist Čop.

NSi o problematiki suše
22. 08. 2001 00.00
O zaostrenih razmerah v kmetijstvu so danes spregovorili tudi v stranki Nova Slovenija, ki zahteva sprejem interventnega zakona za odpravo posledic letošnje suše.

Tudi v opoziciji za Nato
22. 08. 2001 00.00
Nova Slovenija ima vstop v EU in zvezo Nato za prioriteti, vendar opozarjajo na premalo poudarjene koristi vstopa v Nato. Podobnega mnenja so tudi v SLS+SKD, ki pa zagovarjajo predhodne referendume.

Prihod enot še poteka
20. 08. 2001 00.00
V Makedonijo še naprej prihajajo enote v okviru nove misije zveza Nato na Balkanu. Pregnanci z območja Tetova medtem s cestnimi blokadami preprečujejo prehajanje mednarodnim mirovnim silam na Kosovo.

Zavarovalnica Triglav v Vojvodini
19. 08. 2001 00.00
Zavarovalnica Triglav je z 1,6 milijona ameriških dolarjev dokapitalizirala Banko DDOR Novi Sad. Skupni delniški kapital Banke DDOR znaša nekaj več kot pet milijonov dolarjev, od tega je v lasti Triglava 30 odstotkov.

Srečanje pod lipo
15. 07. 2001 00.00
Na srečanju državnikov pod Najevsko lipo na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem je predsednik državnega zbora Borut Pahor v slavnostnem govoru dejal, da bo referendum o vključitvi Slovenije v Evropsko unijo (EU) logičen nasledek plebiscita o samostojnosti Slovenije. Pahor je poudaril, da bo odločitev za EU čez nekaj let predstavljala dokončno preselitev Slovenije v družino razvitih držav.

Mira dobila vizum
14. 07. 2001 00.00
Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte je povedala, da Mire Marković, soproge nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ni na tajnem seznamu oseb, obtoženih vojnih zločinov, ki jih je treba aretirati na zahtevo haaškega sodišča. "Iz razumljivih razlogov nikoli ne govorim o tem, kdo je in kdo ni na tajnem seznamu za aretacijo, vendar pa lahko v primeru Markovićeve naredim izjemo, ker ne želim, da bi bila to ovira za njen obisk soproga," je še pojasnila Del Pontejeva.

Konferenca o vseživljenjskem učenju
13. 07. 2001 00.00
Slovenija mora kot država kandidatka za vstop v Evropsko unijo do 15. julija pripraviti poročilo o uresničevanju sporočil memoranduma o vseživljenjskem učenju v praksi. Slednji je nastal na osnovi sklepov, ki so jih lani podpisali predsedniki 15 držav članic EU, spodbudil pa naj bi razpravo o strategiji pri uvajanju vseživljenjskega učenja na individualni in institucionalni ravni ter na vseh področjih javnega in zasebnega življenja. V naši državi je bil odgovorni nosilec razprave o memorandumu šolsko ministrstvo

Poslovilni obisk Hybaškove
12. 07. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin je danes sprejel na poslovilni obisk češko veleposlanico Jano Hybaškovo. Kacin se je veleposlanici Hybaškovi zahvalil za vse, kar je naredila v obdobju štiriletnega dela v Sloveniji in poudaril, da je tudi po njeni zaslugi Češka danes bistveno bolj prepoznavna in prisotna ter tudi povsem drugače vrednotena v naši državi, so sporočili iz DZ.

Litva ima novo vlado
12. 07. 2001 00.00
Litovski parlament je danes z 81 glasovi za in 36 proti potrdil vladni program in kabinet novega premiera Algirdasa Brazauskasa. Novi premier je že napovedal, da si bo Litva še naprej prizadevala za vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO. Baltska država velja za eno od naprednejših kandidatk za vstop v obe povezavi. Od nove levosredinske vlade se pričakujejo predvsem spremembe gospodarske politike. Brazauskas je že napovedal, da morajo biti privatizacijski modeli velikih državnih podjetji na novo preizkušeni in deloma spremenjeni. Težišče delovanja vlade pa mora biti na socialni politiki, je še dodal novi premier.

Razprava o vključevanju v EU in Nato
11. 07. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Rupel se je z veleposlaniki držav članic Evropske unije pogovarjal o njeni prihodnosti in vključitvi Slovenije vanjo. O tej temi, in o vključitvi v zvezo Nato pa so se v parlamentu posvetovali tudi poslanci in ministri.

Pred sestankom koalicijskih partneric
10. 07. 2001 00.00
Vlada in parlament naj bi po besedah predsednika SLS+SKD Francija Buta že prihodnji teden obravnavala predlog dogovora o meji s Hrvaško. Seveda pa je pogoj za to obstanek vladne koalicije na Hrvaškem. Pred pomembnimi meddržavnimi odločitvami nekateri analitiki opozarjajo na razrahljano domačo koalicijo. Govori se celo že o vladni krizi.

Pohod Oranževcev potekal mirno
09. 07. 2001 00.00
Probritanski lojalisti so davi po mirnem pohodu pripadnikov protestantskega reda oranževcev na barikade britanske vojske v severnoirskem mestu Drumcree metali molotovke. Tri steklenice z bencinom so sicer eksplodirale, vendar niso povzročile nobene škode. Pohod reda oranževcev se je zaključil že 12 ur pred incidentom. Britanska vojska je barikade postavila, ker so britanske oblasti tudi letos, tako kot vsako leto po 1998, prepovedale vstop pripadnikom reda Viljema Oranskega na katoliško območje mesta na Garvaghy Roadu.

Jason Schwab obtožen
08. 07. 2001 00.00
Sodišče za mladoletne je obtožilo Jasona Schwaba (18), ker je aprila lani vdrl v računalnik ameriške vesoljske agencije NASA v raziskovalnem središču Ames v severni Kaliforniji.

Mirjani Marković odobrili vizo
08. 07. 2001 00.00
Haaško sodišče je ugodno rešilo prošnjo Mirjane Marković, da obiskuje svojega moža, nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki se nahaja v zaporu v Scheveningenu. Nizozemska vlada bo Mirjani Marković kmalu, preko pristojnega ministrstva, izdala vizo. Evropska komisija je na to dala svoj pristanek, saj se Mirjana Marković nahaja na "črnem" spisku oseb, ki se jim sicer v državah EU ne izdaja viz. Član delegacije Evropske komisje v ZRJ Aleksandar 195144orđević je prikazal uradno stališče Evropske komisije, ki je, da gre pri izdaji vize Mirjani Marković za izključno zadevo nizozemske vlade. Vizo se da časovno in namensko omejiti, tako da z njo ni mogoče potovati v druge države EU.

Priprave na pohod oranževcev
07. 07. 2001 00.00
Britanska vojska je danes namestila kakih 2200 svojih pripadnikov v Drumcreeju, delu severnoirskega mesta Portadown, kjer naj bi jutri potekal pohod protestantskega reda oranževcev. Tradicionalni pohodi protestantov so v zadnjih letih sprožili hude incidente med protestantsko in katoliško skupnostjo. Zato je neodvisna komisija za pripravo pohodov oranževcem letos četrto leto zapored prepovedala vstop v katoliško četrt mesta Garvaghy Road, zato je kakih 600 vojakov je v dopoldanskih urah začelo nameščati ogromno železno barikado, s katero naj bi protestantom preprečili vstop v četrt Garvaghy Road. Prepoved vstopa v omenjeno četrt pa od leta 1998 sproža burne odzive protestantskih lojalistov, ki se vsako leto spopadejo z varnostnimi silami.

Mira Marković zaprosila za vizum
07. 07. 2001 00.00
Nizozemska je sinoči prejela prošnjo za odobritev vizuma Miri Marković, soprogi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, proti kateremu se je na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu ta teden začel sodni proces. Kot je sporočilo nizozemsko zunanje ministrstvo, je za vizum poleg Markovićeve zaprosila še ena oseba, za zdaj pa še ni znano, ali naj bi bila to Miloševićeva hči ali snaha.

Težave slovenskih gradbenikov
05. 07. 2001 00.00
Slovenski gradbeni delavci so se v pogovoru z vodjo ožje pogajalske skupine za pristop Slovenije k EU Janezom Potočnikom seznanili z napredkom pristopnih pogajanj Slovenije z EU ter z morebitnim prehodnim obdobjem na področju prostega pretoka oseb in storitev, ki ga bosta morda zahtevali Avstrija in Nemčija. Predstavniki Združenja gradbeništva so na pogovorih izrazili mnenje, da se bodo pogoji na tujih trgih med dveletnim prehodnim obdobjem za vstop v Evropsko unijo za slovenske gradbene delavce še zaostrile. Kot so poudarili na današnjem srečanju s Potočnikom, gradbeniki državi najbolj očitajo popustljivost pri pogajanjih z EU. Vodja pogajalske skupine Janez Potočnik je na očitke odgovoril, da na področju prostega pretoka delovne sile za države kandidatke velja petletno prehodno obdobje, ki pa bo po njegovem mnenju, za Slovenijo verjetno vseeno krajše.

Mira Marković sme v Haag
05. 07. 2001 00.00
Mira Marković, soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, lahko dobi vizum za vstop na Nizozemsko in obišče svojega soproga v zaporu haaškega Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, kamor so ga pripeljali konec junija na podlagi obtožnice haaškega sodišča. Kljub temu, da je Mira Marković skupaj s soprogom in ostalimi ožjimi člani družine na vrhu črne vizne liste Evropske unije, ji obisk moža omogočajo pravila Združenih narodov, so danes povedali na Evropski komisiji.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem
04. 07. 2001 00.00
Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Milošević ne potrebuje zagovornika
03. 07. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Srečanje makedonskih in albanskih strank
03. 07. 2001 00.00
V Skopje se je začelo prvo srečanje med voditelji makedonskih in albanskih strank v Makedoniji, predsednikom države Borisa Trajkovskim ter odposlancema ZDA in EU. Iz kabineta makedonskega predsednika so sporočili, da naj bi na pogovorih govorili o tem, kako okrepiti civilno družbo, ki je temelj za enotnost Makedonije.

Sampras izgubil dvoboj
02. 07. 2001 00.00
Tradicionalni nedeljski dan počitka je bil očitno usoden za ameriškega zvezdnika Peta Samprasa, ki je moral dan pozneje že v osmini finala priznati premoč švicarskega mladeniča Rogerja Federerja. Igralec, ki je nekoč nastopil tudi na domžalskih peščenih površinah, je dolgoletno številko ena svetovnega tenisa na wimbledonski travi premagal po petih nizih in mu tako preprečil peto zaporedno zmagoslavje v All England Clubu, s čimer bi se izenačil s švedsko legendo Bjoernom Borgom.

Znani so polfinalisti
28. 06. 2001 00.00
Odbojkarske reprezentance Brazilije, ZR Jugoslavije, Italije in Rusije so polfinalistke letošnjega zaključnega turnirja svetovne lige v poljskih Katovicah. Italijani so za vstop med štiri najboljše presenetljivo gladko s 3:0 ugnali Kubance, medtem ko si je Rusija boj za visoka mesta zagotovila z zmago s 3:1 nad Nizozemsko, ki edina ni dosegla nobene zmage. Še bolj zanimiv je bil razplet v drugi skupini, v kateri so si Jugoslovani šele s prvo zmago nad domačo reprezentanco zagotovili polfinale. Olimpijske prvake so pravzaprav rešili Brazilci, ki so bili s 3:1 boljši od Francozov.

Varnostni dialog s slovaško delegacijo
26. 06. 2001 00.00
Na ministrstvu za obrambo je potekal 1. del programa varnostnega dialoga med slovensko delegacijo, ki jo vodi državni sekretar Milan Jazbec in delegacijo slovaškega ministrstva za obrambo, ki jo vodi državni sekretar gospod Jozef Pivarči.