vstop

Bavčar o zunanji meji z EU
29. 05. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je zaključil dvodnevni obisk na Bavarskem, je namestnika predsednika bavarske vlade Güntherja Becksteina seznanil s pripravami Slovenije na vzpostavitev varnostnega, carinskega, in inšpekcijskega nadzora na bodoči zunanji meji EU. Bavčar je nastopil tudi pred odborom deželnega zbora za zvezna in evropska vprašanja, kjer je predstavil stanje pristopnih pogajanj in pripravljenost Slovenije za vstop v EU, pri čemer je še posebej izpostavil pomembno vlogo parlamentarcev v procesu širitve povezave. Minister Bavčar je deželne poslance pozval, naj pri seznanjanju volilcev o pomenu širitve upoštevajo osnovna načela pogajanj - ocenjevanje držav kandidatk glede na njihove sposobnosti in načelo diferenciacije.

Reorganizacija in težave SV
29. 05. 2001 00.00
Zaposleni na obrambnem ministrstvu so nezadovoljni zaradi slabo plačanega nadurnega dela in dežurstev, o čemer bo očitno moralo odločati sodišče, kar v veliki meri kazi načrte ministrstva, s katerimi nameravajo tako upravni del ministrstva kot vojsko napraviti bolj učinkovito. Na ministrstvu pravijo, da so nizke nadure zaposlenih posledica obstoječih zakonov in pravilnikov, sindikat pa je zaradi domnevnih kršitev pravic zaposlenih na delovnem sodišču sprožil kolektivni spor. Razprava o nadurah se bo začela v petek, sodba pa bo verjetno znana jeseni. Morebitna zmaga zaposlenih bi za obrambno ministrstvo pomenila predvsem hud finančni udarec, saj bi po nekaterih ocenah delavcem za nazaj morali izplačati celo nekaj milijard tolarjev.

Kandidatke za načrtno pogajanje
28. 05. 2001 00.00
Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Bavčar na Bavarskem
28. 05. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je odpotoval na dvodnevni delovni obisk na Bavarsko, kjer bo z gostiteljem, tamkajšnjim ministrom za zvezne in evropske zadeve Reinholdom Bockletom, ter drugimi sogovorniki izmenjal poglede na odprta vprašanja v procesu slovenskega vključevanja v Evropsko unijo. Kot so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve, bo minister obisk izkoristil predvsem za predstavitev specifičnega položaja Slovenije na nekaterih področjih, kot sta prost pretok delovne sile in kapitala, ter se zavzel za polno spoštovanje načela diferenciacije med državami kandidatkami.

Giro prihaja v Slovenijo
27. 05. 2001 00.00
Deseta in enajsta etapa druge največje etapne kolesarske dirke na svetu Giro di Italia bosta potekali tudi po slovenskih cestah. Kolesarji bodo v Slovenijo pripeljali v torek 29. maja okoli tretje ure popoldan skozi mejni prehod Fernetiči. Trasa desete etape bo kolesarje vodila skozi Sežano, Razdrto, Postojno in Vrhniko do cilja pred halo Tivoli v Ljubljani pozno popoldan.

Ciper kmalu v EU?
26. 05. 2001 00.00
Ciprski zunanji minister Ioanis Kasulides je za tednik European Voice izrazil prepričanje, da bo njegova država v Evropsko unijo stopila v prvem širitvenem valu, tudi če do takrat problemi na grško in turško skupnost razdeljenega otoka ne bodo rešeni. Bilo bi politično in moralno nesprejemljivo Cipru odreči članstvo, potem ko smo storili vse, da bi našli politično rešitev, je minister mednarodno priznane vlade večinsko grškega dela otoka menil v pogovoru, objavljenem v zadnji izdaji tednika.

Zeman v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Granić v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na povabilo predsednika komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojzeta Peterleta se na obisku v Sloveniji mudi predsednik odbora za evropske integracije hrvaškega sabora Mate Granić. Ko je govoril o odnosih med državama, je nekdanji hrvaški zunanji minister dejal, da bi lahko vsa odprta vprašanja rešili s pogajanji. Mednarodna arbitraža pa naj bi bila le skrajna rešitev.

Srečanje Pahorja in Robertsona
22. 05. 2001 00.00
Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem Nata Georgeom Robertsonom. Ob močni podpori, ki jo slovenska prizadevanja za pridobitev članstva v Severnoatlantski organizaciji uživajo v parlamentu, je Pahor Robertsonu zagotovil, da bo državni zbor storil vse, kar je v njegovi pristojnosti, za zagotovitev slovenske pripravljenosti za vstop v NAto.

Drnovšek kritizira Berlusconija
21. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je ob robu mednarodne konference Aspen European Dialogue v italijanskem Cernobbiu reagiral na pomisleke kandidata za novega italijanskega premiera Silvia Berlusconija in kandidata za gospodarskega ministra v novi italijanski vlade Giulia Tremontija glede širitve Evropske unije na Vzhod. Drnovšek je dejal, da so lahko le kratkovidni politiki nezadovoljni s širitvijo EU, piše v današnji izdaji nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Poljska kasneje v EU
21. 05. 2001 00.00
Poljska je tudi uradno potrdila, da je mogoče zaradi zaostankov v pristopnih pogajanjih realno pričakovati vključitev države v Evropsko unijo leta 2004, tj. leto kasneje, kot so sprva načrtovali v Varšavi. Zaradi pomanjkanja jasne politične volje, ki bi pospešila proces širitve, je pristop k uniji leta 2003, kot je bilo sprva načrtovano, nerealen, zato se poljska prizadevanja za vključitev v evropsko petnajsterico osredotočajo na januar leta 2004, je danes dejal vodja poljskega urada za evropsko vključevanje Jacek Saryusz-Wolski.

Drnovšek o nujnosti širitve EU
20. 05. 2001 00.00
V italijanskem Cernobbiu se je zaključila mednarodna konferenca Aspen European Dialogue, ki je bila posvečena nekaterim aktualnim temam, povezanim z Evropsko unijo, med njenimi udeleženci pa je bil tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Na zadnji, šesti razpravi z imenom Agenda za Evropo, sta poleg premiera Drnovška med drugim sodelovala tudi podpredsednica irske vlade Mary Harney ter Samuel Huntington, znani profesor harvardske univerze in predsednik harvardske akademije za mednarodne študije. Premier je v svojem nastopu spregovoril o odnosih med ZDA in Evropo, poudaril pa je tudi nujnost nadaljevanja širitvenega procesa transatlantskih povezav.

Finančno-borzna konferenca v Portorožu
17. 05. 2001 00.00
Generalni direktor Ljubljanske borze Draško Veselinovič je v Portorožu odprl 18. finančno-borzno konferenco, ki se je tudi letos začela s podelitvijo kristalne plakete za kakovostno in korektno obveščanje izdajateljev delnic iz borzne kotacije. Nagrado je dobila Droga, ki je v minulem letu najbolje obveščala svoje delničarje in javnost o poslovanju.

Sprejet predlog resolucije o nacionalni varnosti
17. 05. 2001 00.00
Odbor za obrambo je brez večjih pripomb sprejel predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti. Gre za najširši in najpomembnejši strateški dokument, na katerem bodo temeljili vsi dokumenti, strategije in zakoni s področja obrambe in varnosti države nasploh. Državni zbor naj bi resolucijo o strategiji nacionalne varnosti sprejel do jeseni, njen sprejem pa je tudi eden od pogojev za vstop Slovenije v zvezo Nato.

Siemens kupil mariborski TVT
17. 05. 2001 00.00
Siemens je danes s Slovenskim razvojnim skladom podpisal pogodbo o prevzemu mariborske Tovarne vagonov in toplotne tehnike TVT Nova. Siemens bo tako odkupil še 47-odstotni delež, za koliko, pa naj bi bila poslovna skrivnost. Direktor Siemensa Ljubljana Tihomir Rajlič je povedal, da bodo v TVT Nova montirali vlake za Siemensove proizvodne enote v Sao Paolu in Salzburgu, sestavljali podvozja za avstrijske železnice in za že omenjenih 1200 vlakov v Veliki Britaniji.

Dobra ocena za slovenska podjetja
16. 05. 2001 00.00
Po poročilu Gospodarske zbornice Slovenije so slovenska podjetja so med podjetji iz držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo srednje in vzhodne Evrope med najbolje informiranimi o evropski zakonodaji, prav tako pa so razmeroma dobro pripravljena na skupni trg.

Slovenska vojska praznuje
15. 05. 2001 00.00
Nastanek sodobne slovenske vojske povezujemo s preoblikovanjem Teritorialne obrambe (TO) in oblikovanjem Manevrske strukture narodne zaščite leta 1990 ter nastankom prvih učnih centrov na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Uradni začetek delovanja obeh učnih centrov je 15. maj 1991, ko se je začelo usposabljanje skupaj 300 vojaških obveznikov. V spomin na začetek usposabljanja prvih slovenskih nabornikov v enotah TO je bil 15. maj izbran za dan Slovenske vojske (SV), ki tako letos praznuje svojo desetletnico. Osrednja državna slovesnost ob dnevu SV je bila sicer v petek, 11. maja, v ljubljanskem Cankarjevem domu, na njej pa je govoril minister za obrambo Anton Grizold.

Finale pred finalom
15. 05. 2001 00.00
Medtem ko se na vzhodu "koljejo" za vstop v konferenčni finale, gre na zahodu bolj gladko. Los Angeles Lakersi so že v nedeljo s 4:0 izločili Kingse iz Sacramenta, v malem finalu pa se jim je pridružil San Antonijo, ki je s 4:1 izločil Dallas Maverickse. Zadnja tekma v San Antoniju, kjer bo tudi prva konferenčnega finala (19. 5.), se je končala s 105:87.

Slovenija tudi o evropski obrambi
15. 05. 2001 00.00
Na sestankih, ki postajajo redna praksa za izmenjavo mnenj o projektu skupne evropske obrambne politike, sta oba ministra potrdila že izraženo slovensko pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih evropskih misijah za posredovanje v kriznih situacijah, tako vojaških kot civilnih. Minister Rupel je pri tem menil, da bo lahko Slovenija v procesu nedvomno več prispevala, ko bo postala članica EU in bo polno vpeta v področni dialog.

V Baskiji zmagali zmerni nacionalisti
14. 05. 2001 00.00
Na predčasnih lokalnih volitvah v španski avtonomni pokrajini Baskiji je zmagala zmerna Baskovska nacionalistična stranka (PNV), ki je na oblasti že 21 let, vendar jih tokrat ni uspelo zbrati absolutne večine. Za sestavo vlade zato potrebujejo podporo katere od manjših strank, vodstvo stranke pa je že sporočilo, da v vlado ne bo povabilo političnega krila ETE Euskal Herritarrok vse dokler ta ne obsodi nasilja Baskovskih separatistov.

V EU z rešitvijo vprašanja pregnancev?
13. 05. 2001 00.00
Društvo nemških pregnancev je danes nemško vlado pozvalo, da pri pristopnih pogajanjih vzhodnoevropskih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji odpre tudi vprašanje kršitve človekovih pravic pri izgonu nemškega prebivalstva iz teh držav po drugi svetovni vojni. Društvo je ob tem pozvalo tudi EU, naj nove članice medse sprejme šele, ko bodo te odpravile odloke, ki kršijo človekove pravice in so omogočili izgon nemškega prebivalstva.

Ministrska konferenca v Ljubljani
12. 05. 2001 00.00
Evropska unija in države kandidatke so na ministrski konferenci v Ljubljani skupaj podprle začetek novega kroga pogajanj v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) novembra letos v Katarju. Med stališči petnajsterice in kandidatk glede tem, ki naj bi bile predmet teh pogajanj, "razlik, o katerih bi bilo moč govoriti kot o razlikah, ni", je po konferenci poudaril evropski komisar za trgovino Pascal Lamy. Slovenska ministrica za gospodarstvo Tea Petrin pa je kot poseben dosežek konference izpostavila dogovor, da se bodo kandidatke aktivno vključile v pripravo in usklajevanje stališč EU za nova trgovinska pogajanja.

BSE v Sloveniji malo verjetna
12. 05. 2001 00.00
V Bruslju je za zaprtimi vrati zasedal znanstveni odbor Evropske unije, ki enkrat mesečno daje mnenja o tveganju za pojav bolezni norih krav. Izvedenci Unije so ocenili, da je navzočnost te bolezni v Sloveniji malo verjetna. S tem je bila Slovenija uvrščena v drugo od štirih skupin v katere strokovnjaki petnajsterice glede rizičnosti pojava BSE uvrščajo posamezne države. V prvi so tiste, kjer je po mnenju unijinih strokovnjakov možnost BSE "zelo malo verjetna", v drugi države, kjer navzočnost bolezni "ni verjetna, čeprav ni izključena", v tretji države, kjer je tveganje navzočnosti BSE "verjetno, tudi če ni potrjeno ali pa je potrjeno na nizki ravni", v četrti pa tiste, kjer je potrjena visoka stopnja navzočnosti BSE.

Vstop v vlado še ni potrjen
11. 05. 2001 00.00
Glavna albanska opozicijska stranka v Makedoniji, stranka demokratičnega napredka, naj bi danes sprejela odločitev o pridružitvi vladi narodne enotnosti. Njihovi zahtevi sta predvsem prekinitev spopadov in sprememba makedonske ustave. Podpredsednik najmočnejše albanske stranke Aziz Polozhani je za 24 ur povedal: "Po pogovorih s premierom smo izrazili željo po mirnem dialogu pri reševanju naših zahtev. Pričakujemo, da bodo pri teh pogovorih prisotni tudi mednarodni opazovalci. Zaenkrat naš vstop v vlado še ni potrjen, kajti pričakujemo, da se bomo v naslednjih nekaj urah še enkrat sestali s premierom Georgijevskim."

Poljska podpira vstop Slovenije v Nato
10. 05. 2001 00.00
Poljski zunanji minister Wladyslaw Bartoszewski je danes ob koncu obiska v Ljubljani poudaril, da so odnosi s Slovenijo brez odprtih vprašanj in zelo prijateljski, s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom pa sta največ pozornosti namenila predlogu uvedbe sedemletnega prehodnega obdobja pri prostem pretoku delovne sile po širitvi EU ter pobudi Dunaja o strateškem partnerstvu s srednje- in vzhodnoevropskimi državami. Wladyslaw Bartoszewski je tudi ponovil odločitev Poljske, da podpre vstop Slovenije v Nato na vrhunskem srečanju zveze novembra prihodnje leto.

Boji na severovzhodu Makedonije
09. 05. 2001 00.00
Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Slovenija ob dnevu Evrope
09. 05. 2001 00.00
Letošnji dan Evrope, ki sovpada z 10-letnico slovenske samostojnosti, je priložnost, da Slovenci razmislimo o dosežkih v stoletju, ko smo združili praktično oba velika zgodovinska projekta: slovensko državnost in vstop med družino enakopravnih narodov in držav. Načela EU, njena politična, varnostna usoda in tudi prispodoba prihodnosti so prostor, v katerem bodo Slovenke in Slovenci uresničevali svoje vizije v prihodnosti in reševali tudi svoje probleme, sta dejala minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja pogajalcev z EU Janez Potočnik. Po njunem mnenju je Slovenija je danes bliže EU, kot je bila kdajkoli prej.

Rupel za jasen urnik širitve
07. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Nykopingu zavzel, naj Evropska unija v letošnjem letu sprejme jasen urnik za izvedbo širitve. Če tega Unija ne bo kmalu storila in bo čakalna doba za članstvo še daljša, bi se utegnilo javno mnenje v kandidatkah obrniti proti uniji in tistim, ki zagovarjajo vstop v Unijo, je opozoril šef diplomacije, ki se je udeležil razprave zunanjih ministrov petnajsterice s kolegi iz trinajstih prosilk za članstvo o prihodnjem razvoju EU.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU
07. 05. 2001 00.00
Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Evrobus ponovno po Sloveniji
07. 05. 2001 00.00
V Braslovčah je začel svojo spomladansko pot po Sloveniji evrobus, ki bo med 7. majem in 23. junijem obiskal 76 krajev, predvsem na območju Pomurja, Štajerske, Dolenjske, Notranjske in Primorske.