vstop

V iskanju podpore za vstop v zvezo NATO

02. 02. 2001 00.00

Po navedbah diplomatskih krogov in medijev v Washingtonu predsedniki držav, vlad in ministrov devetih držav Srednje in Vzhodne Evrope intenzivno pripravljajo sestanke s člani ameriškega kongresa in vlade, na katerih naj bi poskušali dobiti podporo za vstop v zvezo NATO. Srečanj z ameriškimi predstavniki naj bi se tako udeležili visoki predstavniki Slovenije, Albanije, Bolgarije, Estonije, Litve, Latvije, Makedonije, Romunije in Slovaške. Kot je izjavil slovaški premier Mikulas Dzurinda, se bo odločitev o tem vprašanju sprejemala v jeseni, zato je sedaj pravi čas za priprave, piše hrvaška agencija Hina.

Dokapitalizacija dnevnika Oslobođenje

01. 02. 2001 00.00

Holding Kmečka družba je v sredo v Sarajevu podpisala pogodbo o dokapitalizaciji največjega neodvisnega dnevnika v Federaciji BiH, Oslobođenje Sarajevo. Kmečka družba holding je z 39-odstotnim deležem postala največja lastnica omenjenega dnevnika.

Slovenska podjetja o evru

31. 01. 2001 00.00

Slovenska podjetja skupno evropsko valuto evro doživljajo precej pasivno, v njej ne vidijo posebnih prednosti, z njo pa se srečujejo predvsem na pobudo svojih evropskih partnerjev, je pokazala raziskava z naslovom Evro in slovenska podjetja avtorice Mirande Brataševec. Raziskava je tudi potrdila pričakovanje, da ima evro večji vpliv na večja podjetja, medtem ko manjša o njem zaenkrat ne razmišljajo veliko.

Seleznjov nagovoril poslance DZ

30. 01. 2001 00.00

Slovenska ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je srečala s predsednikom ruske dume Genadijem Seleznjovom, s katerim se je pogovarjala o možnostih povečanja obsega blagovne menjave in gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Rusijo. V okviru srečanja je Seleznjov Petrinovi predal povabilo ruskega ministra za industrijo, znanost in tehnologijo Aleksandra Dondukova na delovno srečanje, ki bo konec marca v Moskvi.

Minardi v avstralskih rokah

30. 01. 2001 00.00

Avstralski poslovnež Paul Stoddart, vodja podjetja Euroepan Aviation, je novi lastnik moštva formule 1 Minardi. Italijansko moštvo se je v zadnjih letih ubadalo z veliko težavami, predvsem finančnimi. Za zdaj še ni znano, koliko je Stoddart odštel za Minardija, po neuradnih podatkih pa naj bi bila zamenjava lastništva vredna 35 milijonov funtov. Stoddart je z nakupom rešil moštvo, ki je bilo tik pred propadom, saj za sezono 2001 ni imelo niti dobavitelja motorjev niti dirkačev. Gabriele Rumi, zdaj že nekdanji lastnik moštva, je takoj po prodaji predal mesto predsednika in vodje moštva novemu lastniku. Direktor ekipe bo še naprej Giancarlo Minardi.

Center bo sodeloval pri usposabljanju

30. 01. 2001 00.00

Slovenija je že v lanskem letu začela izvajati strategijo usposabljanja državne uprave pred vstopom v Evropsko unijo, v kateri bo po zadnjih dogovorih sodeloval tudi Center za evropske študije iz Strasbourga. Njegov direktor Ralph Dassa, ki se te dni mudi v Sloveniji, in predstavniki vladne službe za evropske zadeve, zunanjega in notranjega ministrstva ter Upravne akademije so se namreč dogovorili, da bo center v tem letu za potrebe slovenske državne uprave izvedel dva seminarja, prvega, splošnega, v Strasbourgu in drugega, o strukturnih skladih, v Ljubljani.

Konec konference v Stockholmu

30. 01. 2001 00.00

Dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Boj proti nestrpnosti, ki je bila uvod v svetovno konferenco proti rasizmu, ki bo septembra letos v Južnoafriški republiki, se je danes zaključila z govorom švedskega premiera Goerana Perssona. V okviru stockholmske konference sta danes generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan in slovenski predstavnik, pravosodni minister Ivan Bizjak, v govorih poudarila pomen vzgoje mladih, predstavniki sodelujočih držav pa so sprejeli deklaracijo, v kateri se zavezujejo za boj proti vsem vrstam nestrpnosti. Bizjak se je v okviru predvidenih dvostranskih srečanj danes sestal s švedskim ministrom Thomasom Botctroemom ter latvijsko ministrico za pravosodje Ingrid Labiutsko, popoldne pa se bo sešel še s švedskim ombudsmanom Claesom Eklundom, so povedali v slovenski delegaciji.

Vukasović obtožuje Drnovška

29. 01. 2001 00.00

Predstavnik hrvaških varčevalec pri zagrebški podružnici Ljubljanske banke (LB) Božidar Vukasović je vodji delegacije Evropske unije v Zagrebu Peru Vintherju poslal pismo, v katerem slovenskega premiera Janeza Drnovška med drugim obtožuje, da se poigrava s kolegi v hrvaški vladi in zavira reševanje odprtih vprašanj. Omenjeno pismo so iz Zagreba že posredovali v Bruselj glavnemu pogajalcu Evropske unije za Slovenijo Jaimeju Garcii Lombarderu.

Srečanje Drnovška in Koštunice

28. 01. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu 31. Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu prvič po spremembi režima v Beogradu oktobra lani, srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. V pogovoru, ki je potekal v pozitivnem vzdušju, sta govorila o poglobitvi odnosov med državama, srečanje pa oba izpostavila kot začetek novega obdobja v teh odnosih. Izmenjala sta si vabila za obisk v Ljubljani oziroma v Beogradu in izrazila željo, da se bosta prihodnjič srečala v kateri od omenjenih prestolnic.

Umrla soproga italijanskega kralja

28. 01. 2001 00.00

V 94. letu starosti je na svojem domu v Švici umrla Maria Jose Savojska, vdova zadnjega italijanskega kralja Umberta II. Maria Jose Savojska se je zaradi težav s pljuči pred časom zdravila na kliniki v Ženevi. Soprogo zadnjega italijanskega kralja bodo pokopali v opatiji Hautecombe v Franciji.

Milejši režim na mejah

27. 01. 2001 00.00

Danes, v soboto, stopa v veljavo navodilo, ki podrobno določa zakonske kriterije za zavrnitev vstopa tujcev v Slovenijo ter pogoje za izdajo vizumov za enkratni vstop v državo ter tranzitnih vizumov na nekaterih večjih mejnih prehodih s sosednjimi državami. Tako lahko po novem tujec vizum za enkratni vstop v državo zaradi ugotovljenih nepredvidljivih oziroma nujnih zadev ali humanitarnih razlogov, na podlagi mednarodno sprejetih obveznosti ali če je to v slovenskem interesu, dobi tudi na mednarodnih mejnih prehodih. Navodilo je izdal notranji minister Rado Bohinc, v Uradnem listu pa je bilo objavljeno 12. januarja.

Enostavnejša pridobitev vizuma

27. 01. 2001 00.00

Z današnjim dnem bodo lahko tujci za tranzitni vizum in vizum za enkratni vstop v Slovenijo zaprosili kar na mednarodnem mejnem prehodu, kar doslej ni bilo mogoče. O upravičenosti prošnje bodo odločali policisti, na podlagi dokumentov. Gre za nujne obiske, povezane z boleznijo oziroma smrtjo svojcev, pričanji na sodišču, športnimi srečanji, kulturnimi prireditvami in podobno.

Izžvižgali Del Pontejevo

24. 01. 2001 00.00

Glavno tožilko haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carlo Del Ponte je danes ob prihodu na jugoslovansko zunanje ministrstvo, kjer se je sestala z ministrom Goranom Svilanovićem, izžvižgalo kakih 300 protestnikov. Vhod ministrstva je varoval policijski kordon. Med protestniki so bili predvsem srbski begunci s Kosova, katerih bližnji so izginili v času spopadov v tej pokrajini v letih 1998 in 1999. Delegacija protestnikov je dobila dovoljenje za vstop v poslopje ministrstva, kjer naj bi se srečala z Del Pontejevo. Sicer so se demonstracij udeležili tudi pristaši nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki ga želi glavna tožilka videti v Haagu. Del Pontejeva, ki je obisk v Beogradu začela včeraj, se bo popoldne srečala še z jugoslovanskim notranjim ministrom Zoranom Živkovićem ter z ministrom za pravosodje Momčilom Grubcem.

Novi britanski veleposlanik

24. 01. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma novoimenovanega britanskega veleposlanika v Sloveniji Hugha Mortimerja. Kot je poudaril predsednik Kučan, Slovenija visoko ceni podporo Velike Britanije, ki jo ta država že od slovenske osamosvojitve izkazuje Sloveniji pri vključevanju v Evropsko unijo in zvezo NATO, na britansko podporo pa računa še naprej. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, je to potrdil tudi novi veleposlanik. Veleposlanik Mortimer je še zagotovil, da je Velika Britanija med tistimi članicami EU, ki se že posebej zavzema za vstop kandidatk, ki bodo najbolj pripravljene na članstvo, med njimi pa vidijo tudi Slovenijo.

Minister Grizold nadaljuje z obiski SV

24. 01. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold je tudi danes nadaljeval z obiski v enotah Slovenske vojske. Dopoldne se je v vojašnici Kranj srečal s predstavniki 1. operativnega poveljstva vojaškega letalstva in zračne obrambe. Pohvalil je vodstvo poveljstva za sprotno reševanje oziroma opozarjanje na težave, s katerimi se srečuje. Obrambni minister je znova opozoril, da je Slovenija že leta 1993 kot svoj strateški cilj opredelila vključitev v kolektivno obrambno organizacijo oz. v zvezo NATO. Kot je dejal, bo naša država zaradi omejenih zmogljivosti z vstopom v zvezo NATO pridobila "mnogo več", kot pa če bi ostala zunaj severnoatlantskega zavezništva.

Bohinc jutri v Belgiji

21. 01. 2001 00.00

Notranji minister Rado Bohinc se bo v okviru tridnevnega obiska v Belgiji jutri v Bruslju sestal z evropskim komisarjem za pravosodje in notranje zadeve Antonijem Vitorinom. Predstavil mu bo izvajanje projekta vzpostavljanja Schengenske meje v Sloveniji ter izrazil željo po pomoči in tesnem sodelovanju z EU pri zagotavljanju pogojev za uspešno izvedbo projekta.

SKB banka in Societé Generale

20. 01. 2001 00.00

Nadzorni svet SKB banke je na današnji seji za tujega strateškega partnerja izbral francosko banko Societé Generale, so potrdili v SKB banki. Postopek izbire strateškega partnerja v SKB banki je v zaključno fazo prešel po novem letu. V začetku januarja so odprli ponudbe potencialnih tujih kupcev, po neuradnih podatkih pa naj bi se za nakup deleža v SKB banki poleg Societe Generale najresneje zanimala še avstrijska Raiffeisen Zentralbank. Neuradno naj bi Francozi za delnico SKB banke ponudili 18 evrov, Avstrijci pa nekaj manj. Francoska banka že ima podružnico v Sloveniji, ki pa je usmerjena predvsem v poslovanje s podjetji.

Temelin začasno ustavili

18. 01. 2001 00.00

Sporno češko jedrsko elektrarno Temelin so sinoči začasno ustavili. V prihodnjih treh tednih naj bi strokovnjaki temeljito pregledali dovod do turbine, na katerem naj bi bile okvare. Prvi jedrski reaktor, ki od oktobra lani poskusno obratuje, naj bi 5. februarja spet zagnali. Češki časopis Pravo pa danes poroča, da je iz jedrske elektrarne v torek neznano kam izginila oprema v vrednosti 4274 evrov. Češka vlada je pred tem sprejela odločitev, da do 22. januarja zagotovi preverjanje varnosti nuklearke in njenega vpliva na okolje. Vlada se je obvezala, da bo sprejela ustrezno zakonsko uredbo in ustanovila komisijo. Varnostne teste naj bi tako opravili do konca maja. V Avstriji in Nemčiji močno nasprotujejo Temelinu, Avstrija pa je celo zagrozila, da bo Češki preprečila vstop v EU, če ne bo ustavila sporne nuklearke.

Srečanje Cooka in Rupla

16. 01. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Londonu sestal z britanskim kolegom Robinom Cookom, s katerim sta govorila predvsem o širitvi Evropske unije in zveze NATO ter o gospodarskih vprašanjih. Rupel je povedal, da je Cook med drugim izrazil pričakovanje, da bo mogoče ob koncu švedskega predsedovanja EU letos poleti že določiti natančen datum vstopa novih članic v povezavo. Obenem je poudaril, da je Velika Britanija zelo zainteresirana za širitev EU in zveze NATO, Slovenija pa je po njegovih besedah kredibilna kandidatka, ki ima dobre možnosti za vstop v Unijo. S tem v zvezi je Velika Britanija pripravljena postati mentorska država, ki bi Sloveniji pomagala pri približevanju evroatlantskim integracijam.

Verheugen o sprejemu novih članic v EU

16. 01. 2001 00.00

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je v Bruslju kandidatke za članstvo pozval, naj z intenziviranjem priprav na vstop v Evropsko unijo izkoristijo časovne priložnosti, ki jih je za izvedbo širitve ponudil decembrski vrh v Nici. S slednjim je po komisarjevem mnenju razprava o datumih širitve postala odveč, saj so bili ciljni datumi jasno zastavljeni. Če se bodo zastavljenega vse strani v procesu držale, bo širitev hitro izvedena, je menil.

Pahor z veleposlaniki držav članic EU

16. 01. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je na povabilo švedskega veleposlanika v Sloveniji John-Christerja Ahlanderja, katerega država predseduje Evropski uniji, udeležil delovnega kosila z veleposlaniki držav članic EU. Srečanje je bilo namenjeno seznanitvi veleposlanikov z delovanjem DZ, s posebnim poudarkom na njegovih nalogah v luči približevanja Slovenije v povezavo. Pahor je ob tem izrazil prepričanje, da je DZ v skladu s svojimi nalogami in pristojnostmi v tem mandatu sposoben kakovostno opraviti svoje delo.

Za upočasnitev širitve EU

15. 01. 2001 00.00

Po tem, ko je evropski komisar za širitev Günter Verheugen včeraj posvaril pred prenagljenostjo pri širitvi Evropske unije na vzhod, je avstrijski kancler Wolfgang Schüssel danes podprl predlog nemške vlade, po katerem naj bi po vstopu držav kandidatk iz srednje in vzhodne Evrope v EU uvedli sedemletno prehodno obdobje, v katerem bi ohranili določene ovire pri možnostih zaposlovanja državljanov novih članic na trgu delovne sile petnajsterice. Schüssel je švedsko predsedstvo EU pozval, naj na vrhu EU, ki bo junija v Goeteborgu, določi datum za vstop prvih kandidatk. "Seveda vseh dvanajst kandidatk ne bo moglo doseči ciljnega datuma, kljub temu pa bi morali v Goeteborgu vsaj približno vedeti, kdaj se bodo uniji lahko priključile nove članice", je še dejal Schüssel in pri tem kot realistično letnico navedel 2004, pri čemer je kot prvi kandidatki za vstop omenil Slovenijo in Madžarsko..

Strožji pogoji za vstop tujcev

13. 01. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je izdal navodilo, ki podrobno določa zakonske kriterije za zavrnitev vstopa tujcev v Slovenijo ter pogoje za izdajo vizumov za enkratni vstop v državo ter tranzitnih vizumov na nekaterih večjih mejnih prehodih s sosednjimi državami. Navodilo je bilo v uradnem listu objavljeno včeraj, veljati pa bo začelo 27. januarja.

Okrogla miza o prihodnosti Skupine Telekom

12. 01. 2001 00.00

V prostorih GZS je potekala okrogla miza z naslovom Skupina Telekom: včeraj, danes, jutri, udeležili pa so se je predstavniki Telekoma, vlade, gospodarstva in univerze. Ugotovljeno je bilo, da se razvitost informacijske in telekomunikacijske infrastrukture v Sloveniji že približuje ravni razvitih evropskih držav, dodatno spodbudo pa naj bi prinesla tudi liberalizacija tržišča in vstop konkurence na slovenski telekomunikacijski trg. Skupina Telekom je na to po besedah večine udeležencev tako tehnološko kot organizacijsko dobro pripravljena, s privatizacijo pa ne gre hiteti, vsaj ne pred spremembo obstoječih cenovnih razmerij v fiksni telefoniji, ki so zaenkrat še pod vladnim nadzorom. Tako vodstvo skupine Telekom, državni sekretar za telekomunikacije Tomaž Kalin pa je pojasnil, da bo vlada že 11. 1. obravnavala predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki bo določil pravila igre na liberaliziranem trgu. Najkasneje v treh mesecih po sprejetju zakona, ki naj bi bil sprejet najkasneje februarja, bo ustanovljena agencija za telekomunikacije, katere direktorja in namestnika naj bi, kot predvideva zakonski predlog, imenovala vlada.

V kvalifikacijah ostaja le Srebotnikova

11. 01. 2001 00.00

Kvalifikacije za odprto teniško prvenstvo Avstralije so se za slovenske predstavnice začele dokaj neuspešno. V drugi krog se je uvrstila le Katarina Srebotnik, Tina Hergold, Maja Matevžič, Petra Rampre in Tina Križan pa so izpadle. Mariborčan Marko Tkalec (351. na svetovni lestvici), ki je prav tako pripotoval v Avstralijo pa je bil za deset mest prekratek za vstop v kvalifikacije. Neposredno pa se je na glavni turnir (od 15. do 28. 1.) kot 75. igralka na svetu uvrstila Mariborčanka Tina Pisnik.

Privatizacija splavala po vodi

09. 01. 2001 00.00

Privatizacija madžarske letalske družbe Malev Hungarian Airlines, v kateri so strateškim vlagateljem ponudili največ 46,8-odstotni delež, je spodletela, je poročal madžarski poslovni časnik Napi Gazdasag.

Švedska prevzela predsedovanje EU

08. 01. 2001 00.00

Švedski premier Goeran Persson, čigar država je s 1. januarjem prevzela polletno predsedovanje Evropski uniji, je pogovoru za švedsko televizijo, v zvezi z najhitrejšim uresničjivim urnikom izvedbe širitve unije dejal, da bi utegnile nekatere kandidatke za članstvo v EU v povezavo vstopiti že januarja leta 2003. Persson je obenem poudaril, da to zahteva pogajanja brez zastojev.

Vodafone vstopa na mehiški trg

06. 01. 2001 00.00

Največji mobilni operater na svetu britanski Vodafone namerava za 973 milijonov dolarjev kupiti 35-odstotni delež v drugem največjem mehiškem mobilnem operaterju Iusacell. Vodafone je že dosegel sporazum z družino Peralta, ki je eden največjih delničarjev družbe Iusacell, ter še z nekaterimi drugimi delničarji o odkupu njihovega deleža v Iusacellu. Podrobnosti o nakupu, ki ga morajo dovoliti še mehiški protimonopolni urad in delničarji družbe Vodafone in Verizon, ki nadzoruje Iusacell, še niso znane.

Jozef Stank novi slovaški obrambni minister

03. 01. 2001 00.00

Slovaški predsednik Rudolf Schuster je danes za novega obrambnega ministra imenoval dosedanjega slovaškega veleposlanika v Pragi Jozefa Stanka, so sporočili uradni viri v Bratislavi. Stank (60) bo na tem položaju nasledil Pavola Kanisa, ki je odstopil.

Nove zveze Srbije in Črne gore ne bo

03. 01. 2001 00.00

Podpredsednik največje črnogorske opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predrag Bulatović je za beograjski Nedeljnji telegraf povedal, da bodo Črnogorci potrebovali potne liste za vstop v Srbijo, če se bo Črna gora odcepila, in da bo "meddržavno sovraštvo do konca leta v tem primeru večje kot pa med Srbijo in Hrvaško".