vstop

Državljana Romunije ilegalno prek meje

19. 12. 1999 17.07

Policisti lendavske policijske postaje so v soboto dopoldne med naseljem Kobilje in Dobrovnik prijeli dva državljana Romunije, ki sta ilegalno prišla v Slovenijo. Policisti bodo oba predlagali v postopek pri sodniku za prekrške in namestili v prosenjakovski Center za odstranjevanje tujcev.

Turčija za rešitev sporov z Grčijo

18. 12. 1999 19.38

Turški premier Bulent Ecevit je izrazil pripravljenost Ankare, da ozemeljska nesoglasja z Grčijo v Egejskem morju razreši v štirih letih, in sicer pred datumom, ki ga je določila EU.

Klima začel pogovore z ljudsko stranko

17. 12. 1999 21.12

Skoraj dva meseca in pol po parlamentarnih volitvah v Avstriji sta se danes na Dunaju na pogovorih o oblikovanju nove vlade sestala avstrijski kancler in mandatar za sestavo vlade Viktor Klima, ki vodi socialdemokrate (SPOe), in vodja avstrijske ljudske stranke (OeVP) Wolfgang Schuessel.

General Smith v Sloveniji

17. 12. 1999 19.48

Predsednik odbora državnega zbora za obrambo Rudolf Petan in člani odbora so včeraj sprejeli namestnika vrhovnega poveljnika zavezniških sil za Evropo, generala Ruperta Smitha, so sporočili iz DZ. Predsednik odbora Petan je spregovoril o aktivnostih in pristojnostih odbora za obrambo. Sogovornika je seznanil s prizadevanji za vstop Slovenije v zvezo NATO in EU in dejal, da pričakujemo podporo pri teh prizadevanjih. Povedal je še, da želi Slovenija aktivno sodelovati v procesu vzpostavitve miru in stabilnosti na območju JV Evrope.

V krizi le del sodstva

15. 12. 1999 21.30

Eden hujših očitkov naši državi, ko je Evropska unija preverjala razmere pri nas, so bili ogromni zaostanki na sodiščih. Danes so se na ljubljanskem sodišču sestali predsedniki, predstojniki in vodje oddelkov vseh slovenskih sodišč. Ponovno so iskali rešitve za odpravo predlogih čakalnih dob, kar je eden od pogojev za vstop v Evropsko unijo.

ZDA opozarjajo na teroristične napade

13. 12. 1999 21.21

Ameriško zunanje ministrstvo je pred začetkom božično-novoletnih počitnic svoje državljane po vsem svetu in tiste, ki se odpravljajo na potovanja, opozorilo na posebno previdnost. V tem času naj bi namreč Američanom v tujini grozila povečana nevarnost, kar naj bi dokazovale grožnje teroristov.

Ob vstopu v WTO na Kitajskem nova delovna mesta

12. 12. 1999 18.36

Po vstopu Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) naj bi se v tej državi oblikovalo približno 12 milijonov novih delovnih mest, gospodarska rast pa naj bi se povečala za tri odstotke, piše v današnji izdaji kitajski tednik China Business.

Nemška pošta bo ukinila 4100 delovnih mest

12. 12. 1999 18.15

Nemška pošta bo naslednje leto ukinila 4100 delovnih mest, da bi se tako lažje prilagodila naraščajoči konkurenci in za leto 2002 predvideni liberalizaciji na področju poštnega poslovanja, je danes sporočil tiskovni predstavnik pošte.

Ecevit odpotoval v Helsinke

11. 12. 1999 12.40

Turški premier Buelent Ecevit je danes odpotoval v Helsinke, kjer se bo skupaj s kolegi iz 12 držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo udeležil kosila, ki ga ob koncu dvodnevnega vrhunskega zasedanja prirejajo voditelji petnajsterice. Turčija je včeraj sprejela odločitev vrha EU, ki je Turčiji podelil status kandidatke.

Renault po 15 letih znova v Mehiki

10. 12. 1999 17.50

Francoski proizvajalec avtomobilov Renault bo leta 2001 po 15 letih znova začel proizvajati avtomobile v Mehiki. Renault in njegov partner, japonski proizvajalec avtomobilov Nissan, nameravata do leta 2006 v Mehiko vložiti 400 milijonov dolarjev.

Hillary Clinton v politiko zaradi maščevanja

10. 12. 1999 10.16

Po navedbah nove biografije Hillary Clinton, ki je pred dnevi izšla v ZDA, se je žena ameriškega predsednika za vstop v politiko odločila zaradi maščevanja. Pisateljica Gail Sheehy, ki je o prvi dami ZDA pogosto pisala v reviji Vanity Fair, v knjigi Hillaryjina izbira (Hillary's Choice) navaja, da se je Clintonova za osebno kariero odločila potem, ko je za moža žrtvovala odvetniški poklic in ko je morala trpeti ponižanje zaradi moževe afere z Monico Levinsky. Odločitev za vstop v politiko Hillary po mnenju Sheehyjeve pomeni iskanje lastne potrditve, pa tudi maščevanje. Avtorica knjige še navaja, da se želi Bill Clinton s podporo ženine kandidature za senatorko države New York opravičiti za svojo nezvestobo.

Kramberger v Varšavi

10. 12. 1999 09.02

Podpredsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Janez Kramberger se je včeraj v Varšavi udeležil enodnevnega zasedanja predsednikov parlamentarnih delovnih teles za evropske zadeve prvih šestih držav kandidatk za vstop v EU. Ob koncu srečanja so predsedniki oz. njihovi namestniki sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili zadovoljstvo, ker naj bi se na bližnjem vrhu v Helsinkih sprejela odločitev za začetek pogajanj z drugo skupino držav srednjeevropskih in vzhodnoevropskih držav ter Malto.

Kadrovske spremembe v GZS

08. 12. 1999 16.19

Na današnji skupščini Gospodarske zbornice Slovenije je bila osrednja tema zamenjava nekaterih vodstvenih kadrov. Podpredsednika GZS Cveta Stantiča, ki zdajšnje mesto zapušča iz osebnih razlogov, in Valterja Drozga, ki odhaja v pokoj, bosta nadomestila Samo Hribar Milič, dosedanji vodja projektov pri GZS, in Marta Kos, dosedanja voditeljica oddelka za odnose z javnostmi. Prav tako se sprememba obeta na mestu poslovne sekretarke, saj Francka Gabron odhaja v pokoj, njeno funkcijo pa bo poslej opravljala Rika Germ-Metlika.

O datumu vstopa Slovenije v EU

07. 12. 1999 20.44

Po zatrjevanju uradne politike bo Slovenija postala polnopravna članica Unije leta 2003. Britanski tednik The Economist je pred nekaj tedni podvomil, da bomo v Unijo vstopili med prvimi. Danes pa je poslanec Zmago Jelinčič predstavil študijo, ki Sloveniji napoveduje vstop šele leta 2005. Študija je bila pripravljena ob zasedanju skupščine Zahodnoevropske unije, ki je vojaška organizacija Evropske unije. Dokument predvideva, da naj bi se širitev začela, ko bodo izpolnjeni pogoji in pogajanja končana - ne pred letom 2003. Slovenija naj bi v članstvo vstopila leta 2005. Uradnih odzivov zaenkrat še ni. Pri vsej zgodbi pa ne gre pozabiti, da država postane dejanska članica unije šele, ko pogodbo med njo in evropsko komisijo ratificirajo parlamenti vseh držav članic. To pravijo tudi na evropskem ministrstvu - Slovenija bo pripravljena leta 2003, ko pričakuje tudi podpis.

Beograd 2000

07. 12. 1999 13.58

Medtem, ko svetovna javnost živi v prepričanju, da je po NATO-vi intervenciji normalno življenje v obubožani in od sveta izolirani Srbiji za nekaj časa zaustavljeno, nam prednovoletne beograjske ulice skušajo prikazati drugačno sliko. Na glavni nakupovalni ulici Knez Mihajlo v centru <A HREF=http://www.beograd.com/ target=_blank> Beograda</A> je že nekaj časa vse okrašeno in pripravljeno za vstop v ''bogatejše in svetlejše tisočletje'', kot to mimoidočim zagotavljajo tukajšnji ulični prodajalci super novoletnih srečk in loterije. Nagrade so mamljive, tja do nekaj deset tisoč nemških mark. Zakaj bi se Srbi potemtakem prepustili obupu, ko se lahko v trenutku vse obrne?

73.000 policistov za varno praznovanje

07. 12. 1999 08.46

Francoske oblasti bodo za vstop v leto 2000 mobilizirale približno 73.000 policistov, varnostnikov in vojakov, ki bodo francoskim državljanom skušali omogočiti varno praznovanje Novega leta. V pripravljenosti pa bodo tudi vojaške in civilne gasilske enote, je danes sporočil francoski notranji minister Jean-Pierre Chevnement.

Stranka Žirinovskega znova sporna

05. 12. 1999 09.12

Osrednja ruska volilna komisija je danes z liste kandidatov liberalne stranke LDPR skrajnega nacionalista Vladimirja Žirinovskega umaknila kar tretjino kandidatov.

Tokič in Dermastija med 32 najboljšimi

03. 12. 1999 16.29

V nadaljevanju namiznoteniških kvalifikacij za uvrstitev na olimpijske igre v grškem Patrasu so v drugem krogu zmagali štirje slovenski predstavniki. Bojan Tokič je s 3:0 premagal Španca Victorja Sancheza, Petra Dermastija pa s 3:2 Ukrajinko Eleno Kovtun. Oba sta si ne glede na izid tretjega kroga že zagotovila vstop med 32 najboljših.

Vlada sprejela pogajalska izhodišča

02. 12. 1999 20.13

Vlada je na današnji seji sprejela pogajalska izhodišča Slovenije v pogajanjih za polnopravno članstvo v Evropski uniji za področje kmetijstva. Slovenska vlada zahteva prehodna obdobja na 4 področjih, izjeme od evropske zakonodaje na petih, hkrati pa zahteva, da Sloveniji, ko bo postala polnopravna članica, pripadajo prav vse pravice ter da ne bo v diskriminatornem položaju.

10 let ''lova na glave'' v Sloveniji

02. 12. 1999 16.11

Minuli teden je minilo deset let od začetka dela svetovalnega podjetja <A HREF=http://www.profil.si target=_blank> Profil</A>, ki se je kot prvo v takratni Jugoslaviji in Sloveniji pričelo ukvarjati s svetovanjem na področju iskanja in selekcije kadrov.

Pogajanja se nadaljujejo

02. 12. 1999 13.41

Slovenija je včeraj v Bruslju izročila pogajalska izhodišča za nadaljnja tri poglavja pravnega reda Evropske unije: za prost pretok oseb, za regionalno politiko in za finančni nadzor.

Ruski državljani potrebujejo vizum

02. 12. 1999 09.49

Kot je sporočilo ministrstvo za zunanje zadeve, je s 1. decembrom prenehal veljati sporazum o vzajemnih potovanjih državljanov, ki sta ga sklenili nekdanja SFRJ in Sovjetska zveza ter ga je Slovenija prevzela z ustavnim zakonom. Od 2. decembra zato ruski državljani za vstop v Slovenijo potrebujejo vizum, za katerega lahko zaprosijo pri slovenskem veleposlaništvu v Rusiji.

Ministrska konferenca WTO v znamenju protestov

29. 11. 1999 11.04

Ministrsko konferenco WTO že pred jutrišnjim uradnim začetkom pretresajo protesti številnih nezadovoljnežev, ki v organizaciji vidijo utelešenje vsega zla, ki ga prinaša globalizacija. Organizatorji 3. ministrske konference pričakujejo, da bo udeležence konference ''motilo'' okrog 50.000 protestnikov, med katerimi bo največ predstavnikov sindikalnih organizacij in okoljevarstvenikov. V Seattle na severozahodni obali ZDA ob Pacifiku so že v nedeljo začeli prihajati člani delegacij iz 135 držav članic WTO in 39 držav kandidatk za vstop v organizacijo, poznavalci pa napovedujejo, da bo največ pozornosti namenjeno iskanju minimalne skupne podlage za naslednji krog pogajanj, ki jih nekateri imenujejo kar ''krog pogajanj tisočletja'' o nadaljnji liberalizaciji svetovne trgovine.

Kanada odprla vrata Kitajski v WTO

27. 11. 1999 18.26

Kanada in Kitajska sta podpisali dolgopričakovani sporazum, ki naj bi povečal blagovno menjavo med državama in po 13 letih pogajanj omogočil Kitajski vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Dogovor, ki sta ga podpisala ministra za trgovino Pierre Pettigrew in Shi Guangsheng, naj bi tudi povečal možnost večjih vlaganj med državama.

Potrdili Ocalanovo smrtno obsodbo

25. 11. 1999 21.40

Turško vrhovno sodišče je danes potrdilo smrtno obsodbo zoper Abdullaha Ocalana. Sodišče je torej odločilo, da je bilo junijsko sojenje Ocalanu, ki so ga turške posebne enote prijele v Keniji, pravično. Ocalanova usoda kljub temu še ni zapečatena. Odločitev sodišča morata potrditi še turški parlament in predsednik države. Če bi obsodbo, ki jo države EU ostro zavračajo, izvršili, bi to gotovo pomenilo zaustavitev procesa približevanja Turčije EU. Turčijo naj bi po nekaterih napovedih na vrhu EU prihodnji mesec v Helsinkih sprejeli kot formalno kandidatko za vstop v unijo. Organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International pa je zahtevala, naj turški parlament ustavi izvršitev smrtne kazni kurdskega voditelja Abdulaha Oecalana. Po mnenju organizacije bi Turčija po brezdvomno nepravičnem procesu z izvršitvijo smrtne kazni kršila obveznosti do mednarodnega prava. Organizacija je zahtevala ustavitev izvršitve smrtne kazni za voditelja Kurdske delavske stranke in za vse ostale na smrt obsojene osebe ter vnovič pozvala k popolni prepovedi smrtne kazni v Turčiji.

Še en obisk predstavnikov iz Evropske unije

25. 11. 1999 16.37

V Sloveniji so na obisku predstavniki direktorata EU za kmetijstvo, pristojni za ustanovitev plačilne agencije in predpristopno pomoč SAPARD v državah kandidatkah za vstop v unijo.

Vstop v Giottovo kapelo od januarja omejen

24. 11. 1999 19.22

V kapeli Scrovegni v Padovi, ki je znana po Giottovih freskah, bodo od prihodnjega januarja omejili obisk, saj želijo zaščiti to umetniško delo.

Za vstop v EU imamo malo časa

24. 11. 1999 19.18

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je dopoldne obiskal Luko Koper, je na novinarski konferenci predstavil nekatere naloge, ki jih mora vlada izpeljati pred podpisom in ratifikacijo pogodbe o polnopravnem članstvu v EU.

Usoda prodajaln na meji

22. 11. 1999 20.24

Prostocarinske prodajalne veljajo za eno večjih nerešenih vprašanj med Slovenijo in Evropsko unijo. Na mejah med državami Unije je od poletja v takoimenovanih duty freejih mogoče kupovati le izjemoma. Na slovenskih mejah pa prostocarinske prodajalne še vedno delujejo.

Ruski državljani bodo potrebovali vizum

22. 11. 1999 18.34

Ministrstvo za zunanje zadeve je danes sporočilo, da s 1. decembrom preneha veljati sporazum o vzajemnih potovanjih državljanov, ki sta ga sklenili nekdanja SFRJ in Sovjetska zveza in ga je Slovenija prevzela z ustavnim zakonom.