vzgojo

Letovanja: piščanec 'na gori', pohod s smučarsko čelado in slap sredi morja
22. 04. 2023 19.33
V Kranjski Gori so se zbrali vzgojitelji ter vzorniki otrok in mladih – kot svoje spremljevalce na letovanjih opisujejo na Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje. Preden gre spremljevalec lahko na letovanje v Zambratijo, na Debeli rtič, v Kranjsko Goro ali Bohinj, se mora najprej udeležiti seminarja, na katerem se poleg prve pomoči seznani tudi z najpogostejšimi situacijami na letovanjih in s tem, kako se nanje pravilo odzvati. Hkrati pa izkušeni spremljevalci z bodočimi vzgojitelji delijo dragocene spomine, izkušnje in anekdote. Tudi takšne o piščancu "na gori", slapu sredi morja in neprecenljivim ponosom najmlajših, ki so se naučili čisto sami tuširati.

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli
21. 04. 2023 15.44
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

Pri 42-letniku zasegli 145 rastlin konoplje in orožje
20. 04. 2023 14.28
Mariborski policisti so 42-letnemu moškemu z območja Maribora zaradi kaznivega dejanja s področja prepovedanih drog odvzeli prostost. Med hišno preiskavo so mu zasegli pištolo, naboje, dušilec ter hladno orožje. Hkrati pa so odkrili tudi 145 rastlin konoplje.

Rebalans proračuna: primanjkljaj se zmanjšuje za 376 milijonov evrov
20. 04. 2023 11.59
Vlada je potrdila predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna in ga pošilja v DZ. "Veseli me, da smo načrtovani primanjkljaj glede na sprejeti proračun znižali za 376 milijonov evrov na približno 2,9 milijarde evrov oz. 4,5 odstotka BDP," je dejal finančni minister Boštjančič. Kot je povedal, se zavedajo, da bodo prihodnje leto znova veljala fiskalna pravila, zato morajo z javnimi financami upravljati preudarno. Spregovoril je tudi o davčni reformi in sredstvih, ki bodo dodeljena novim ministrstvom.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona
20. 04. 2023 08.44
Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'
16. 04. 2023 16.10
Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'
16. 04. 2023 07.00
Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.

'Pretresa intenzivnost in količina nasilja v tako kratkem času'
12. 04. 2023 06.00
V javnosti odmeva posnetek mladostniškega nasilja iz Celja. Preseneča njegova brutalnost in neizprosnost deklet, ki so se spravila nad vrstnico, nihče od prisotnih pa tudi ni pomagal napadenemu dekletu. O tem, kako lahko takšno medvrstniško nasilje ustavimo, kdo ga lahko ustavi in kam se lahko žrtve obrnejo po pomoč, smo se pogovarjali s psihologinjo Sonjo Pečjak.

Mladi si želijo destigmatizacije duševnega zdravja in lažjega dostopa do pomoči
11. 04. 2023 17.59
Na 33. nacionalnem otroškem parlamentu, ki ga organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), so osnovnošolci izpostavili pomen duševnega zdravja, ki se po njihovih navedbah po epidemiji covida-19 slabša. Med drugim so pozvali k izobraževanju in ozaveščanju tako otrok kot učiteljev in staršev o duševnih težavah in njihovem preprečevanju.

Vpis v srednje šole – točkomanija
08. 04. 2023 14.58
"Pri vsakem testu si računamo točke, ker ni tako dolgo do konca šolskega leta," "Nikoli ne veš, koliko se jih bo vpisalo na določeno gimnazijo in kje bo meja," "Skrbi me, koliko točk bom imel, ker sem bolj na spodnji meji." To so skrbi devetošolcev Matica, Zarje in Ane, 14-letnikov, ki se vpisujejo v srednjo šolo.

Ministrstvo objavilo stanje prijav za vpis v srednje šole
07. 04. 2023 19.16
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo stanje prijav za vpis v srednje šole za šolsko leto 2023/24. V skladu z razpisom in rokovnikom imajo kandidati možnost, da do 24. aprila svojo prijavo iz kakršnikoli razlogov prenesejo na drugo šolo oziroma drug izobraževalni program. Na srednjih šolah je razpisanih 25.560 mest.

Mijatović: Sodelovanje z Uefo in Čeferinom ne bi moglo biti boljše
05. 04. 2023 16.38
Potem ko je predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Radenko Mijatović tako kot drugi delegati na kongresu v Lizboni podprl Aleksandra Čeferina za nov mandat predsednika Evropske nogometne zveze (Uefa), je po koncu kongresa poudaril, da sodelovanje med NZS in Uefo ne more biti boljše, kot je.

Minister Felda za zgodnejše učenje jezikov in več digitalizacije
03. 04. 2023 08.54
Minister za izobraževanje Darjo Felda je na predstavitvi mnenj o šolstvu glede na že potekajočo kurikularno prenovo in pripravo programa šolstva do leta 2033 dejal, da bo treba dati večji poudarek digitalizaciji. V tretjem razredu bi spet uvedli nacionalno preverjanje znanja, prvega tujega jezika bi se učili že v prvem razredu in drugega v sedmem.

Ministrstvo razpisuje 250 pripravniških mest za vrtce in šole
03. 04. 2023 17.11
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je v uradnem listu objavilo dva razpisa za skupaj 250 klasičnih pripravniških mest v vrtcih in šolah v šolskem letu 2023/2024. Za vrtce je razpisanih 80 pripravništev s sklenitvijo delovnega razmerja za polni delovni čas, za šole pa 170 pripravniških mest, so sporočili iz ministrstva.

Ndebele prepričan, da si bo v Ljubljani priboril borbo za naslov prvaka
03. 04. 2023 16.55
Mladi Južnoafričan Nkosi Ndebele se v pripravah na borilni spektakel WFC 25 / Brave CF 70 zanaša na trdo vzgojo in mentalno moč. Pripravljen, da v Hali Tivoli šokira svet. Pomeril se bo namreč z nekdanjim UFC-jevim borcem Josejem 'Shortyjem' Torresom in si bo, v kolikor zmaga, prislužil borbo za naslov prvaka.

V maju javna predstavitev mnenj o prihodnosti šolske prehrane
30. 03. 2023 15.28
Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je sprejel predlog koalicijskih poslanskih skupin Svobode, SD in Levice za sklic javne predstavitve mnenj o predlogih novele Zakona o šolski prehrani in sprememb Zakona o osnovni šoli.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00
"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Cameron Diaz po vrnitvi na filmska platna znova načrtuje upokojitev
22. 03. 2023 11.07
Cameron Diaz je lani po osmih letih obudila svojo igralsko kariero in se odločila, da se znova pojavi na filmskem platnu. A kot vse kaže, bo njena vrnitev v Hollywood kratka, saj naj bi se po koncu snemanja akcijske komedije, v kateri igra ob boku z Jamiejem Foxxom, znova upokojila.

Hidžabi, nikabi, burke. Jih države EU regulirajo?
22. 03. 2023 07.33
Različne vrste naglavnih rut, ki jih nosijo nekatere muslimanke, so že več let predmet spora in debat. Da je za pogovore o hidžabih, nikabih in burkah treba ustvariti varnejše okolje, so se ob svetovnem dnevu hidžaba, ki ga obeležujemo 31. januarja, glasili pozivi Evropski uniji. In kakšne regulacije sploh izvaja Unija kot skupnost ter podrobneje tudi države znotraj nje?

'Alkohol? Ne, hvala.' Mladi Nemci vse bolj zavračajo popivanje
20. 03. 2023 10.07
Mnogi si sproščenega druženja ne predstavljajo brez kozarca piva, vina, koktajla ali drugih alkoholnih pijač. Toda v Nemčiji opažajo tudi nasprotni trend. Mladi pripadniki t. i. generacije Z v vse večjem številu zavračajo popivanje in se odločajo za življenjski slog brez alkohola.

Učitelj želel, da dijakinja v razredu sname hidžab, češ da to 'ni po bontonu'
20. 03. 2023 10.30
Med poukom v eni od ljubljanskih srednjih šol je v petek prišlo do incidenta med učiteljem in dijakinjo. Slednja je namreč v razred prišla s hidžabom, na kar naj bi ji učitelj dejal, da "nošenje naglavne rute v razredu ni po bontonu". Od nje naj bi zahteval, da si ruto sname, saj da je sicer ne bo poučeval. Dijakinja je nato razred zapustila. Ravnateljica šole je dekletu kasneje zagotovila, da ni naredila ničesar narobe. Razgovor je opravila tudi z omenjenim učiteljem ter o dogodku obvestila pristojno ministrstvo. Na slednjem so poudarili, da so šola in njeni zaposleni dolžni upoštevati versko svobodo in nedotakljivost vsakega posameznika ter preprečevati diskriminacijo posameznikov na podlagi veroizpovedi.

Golob: To ne bo brezzobi tiger
17. 03. 2023 14.43
Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora pri predsedniku vlade je začel delo. Premier Robert Golob je vodenje sveta ponudil direktorici Inštituta 8. marec Niki Kovač, ki je ponudbo sprejela, ker verjame, da so za dosego družbenih sprememb nujna vsebinska zavezništva, povezovanja in sodelovanja. Predsedovanje takemu svetu ni zaposlitev, je samo funkcija koordiniranja sestankov in aktivnosti, kar bo opravljala brez plačila ali nadomestila stroškov, je dodala.

Vrtci v koprski občini bodo dražji za 21 odstotkov
17. 03. 2023 10.50
Po vrsti podražitev v drugih občinah so se tudi v Mestni občini Koper odločili, da bo cena vrtca od 1. aprila višja za 21 odstotkov. Odvisno od starostne skupine bodo starši tako plačali med okoli 30 in 42 evrov več.

Bodo elektronske cigarete, tobak za žvečenje in kadilnice kmalu prepovedane?
15. 03. 2023 19.52
Bo država uvedla še strožje ukrepe proti kajenju? Predlog zakona, s katerim bi v Sloveniji med drugim prepovedali arome v elektronskih cigaretah in kadilnice v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih, bi Nacionalni inštitut za javno zdravje še zaostril. Dodatno tako predlagajo zmanjšanje števila prodajnih mest, predvsem v bližini izobraževalnih ustanov, ukinitev vseh kadilnic, pa tudi prepoved kajenja na določenih polodprtih in odprtih prostorih. Lotili bi se tudi tobaka za žvečenje in njuhanje, ki je med mladimi vse bolj razširjen.

Šolska reforma: spremembe pri prehrani, ocenjevanju in učnih načrtih
14. 03. 2023 15.09
Na tretjem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju je vlada med drugim razpravljala tudi o prenovi šolskega sistema. Časovnica sprememb ni znana, bo pa šolska reforma šla predvsem v smeri sprememb prehranskih smernic in vpeljevanja principov trajnostnega obdelovanja zemlje, je napovedal premier Robert Golob. Minister za vzgojo in izobraževanje Darja Felde pa je med cilji izpostavil vizijo šolstva čez 10 let, posodobitev vseh učnih načrtov in katalogov znanj v srednjem strokovnem izobraževanju, pomen ponovnega uvajanja vajeništva, spremembo načina ocenjevanja in preverjanja znanja ter digitalizacijo.

V odmevnem primeru odvzetih otrok CSD sodišču predlaga dodelitev otrok materi
14. 03. 2023 10.29
V odmevnem primeru odvzema treh otrok materi v mučnem postopku, ki so ga mediji razkrili pred leti, se je zgodil preobrat. Strokovni delavci na centru za socialno delo so namreč ocenili, da bi moralo sodišče otroke predodeliti materi. Na sodišču so potrdili, da so prejeli predlog za začasno odredbo.

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'
12. 03. 2023 19.47
Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

Za opravljeno gospodinjsko delo mora bivši ženi plačati dobrih 200.000 evrov
10. 03. 2023 19.33
Špansko sodišče je moškemu odredilo, da mora nekdanji ženi plačati dobrih 200.000 evrov za 25 let neplačanega dela v skupnem gospodinjstvu. Izračun so naredili na podlagi vsote minimalne plače v času njunega zakona.

Novogoriški vrtci bodo za 20 odstotkov dražji
09. 03. 2023 21.23
Novogoriški mestni svetniki so podprli povišanje cen vrtcev za približno 20 odstotkov, odvisno od starosti otroka in programa, ki ga otrok obiskuje. Novogoriška občina želi ob tem pomagati mladim družinam, ki prvič rešujejo stanovanjski problem.

Je osnovna šola zares brezplačna?
08. 03. 2023 12.19
Osnovna šola bi morala biti brezplačna, menijo na ZPM Ljubljana Moste-Polje, zato so na pristojno ministrstvo naslovili poziv k sprejetju ustreznih zakonskih sprememb. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je spremembe, ki so predmet urejanja v zadevnih zakonih, treba vpeljevati postopoma, ob tehtnem premisleku in načrtovano, hkrati pa poudarjajo, da imamo na področju izobraževanja v Sloveniji že sedaj vzpostavljene številne sistemske ukrepe, ki pomagajo vsem učencem zagotavljati enake pogoje, ne glede na njihov socialno ekonomski položaj ali druge osebne okoliščine.