vzgojo

Ministrskemu kandidatu za izobraževanje Papiču zelena luč pristojnega odbora DZ
28. 05. 2022 21.13
Kandidat za ministra za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev nekdanjega rektorja ljubljanske univerze je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'
28. 05. 2022 06.00
Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Amalija Žakelj ne bo ministrica, Muženič naj bi se vrnil na vrh NPU
27. 05. 2022 19.11
Prva sprememba na seznamu ministrskih kandidatov nastajajoče vlade: Amalija Žakelj, ki je bila kandidatka za ministrico za vzgojo in šolstvo, po naših neuradnih informacijah ne bo ministrica. Kandidat za ta resor sicer ni predviden za zaslišanje na parlamentarnih odborih, saj novi premier Robert Golob zaradi zahteve SDS za posvetovalni referendum še ne more oblikovati ministrstev po svojih načrtih.

Napovedi delodajalcev: 42.900 novih zaposlitev do konca leta
26. 05. 2022 17.29
Obeti delodajalcev so glede gibanja zaposlenosti v drugi polovici letošnjega leta pozitivni. Ti napovedujejo 3,2-odstotno rast števila zaposlenih, največ po letu 2014, ter predvidevajo približno 42.900 zaposlitev. Po drugi strani pa se povečujejo neskladja na trgu dela in težave delodajalcev z iskanjem kadra.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'
24. 05. 2022 06.00
Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Otroci še vedno precej bolj zamaščeni kot pred pandemijo
23. 05. 2022 14.51
Izboljšanje gibalne učinkovitosti kljub normalizaciji šolskega procesa ni doseglo ravni poslabšanja v prvih dveh letih pandemije. Medtem ko so fantje nadoknadili skoraj polovico izgubljene gibalne učinkovitosti, so dekleta nadoknadile zgolj tretjino, kažejo rezultati meritev za Športnovzgojni karton. Zamaščenost otrok in debelost sta ostali na bistveno višji ravni kot pred pandemijo. Za doseganje stanja pred njo pa bomo potrebovali vsaj desetletje, če bomo povečali obseg telesne dejavnosti v šoli in večje število otrok vključili v redno športno vadbo.

Kaj bo šport pridobil in kaj izgubil s selitvijo na gospodarsko ministrstvo?
19. 05. 2022 17.39
Da bo najverjetnejši minister za gospodarstvo Matjaž Han, je znano, malo manj pa, da bo po novem pod njegov resor spadal tudi šport. Nova vlada namreč namerava šport premakniti z ministrstva za šolstvo na ministrstvo za gospodarstvo. Zakaj? Ker naši športniki dosegajo neverjetne uspehe, ker so zagotovo največji promotorji naše države v tujini, ker tudi doma organiziramo vse več športnih dogodkov in tekmovanj na najvišji ravni, šport presega le usmeritve o zdravem življenju. Kaj torej šport s tem premikom pridobiva oziroma kaj bi moral in kaj ostaja na ministrstvu za šolstvo?

Glasovanje o Robertu Golobu za mandatarja bo prihodnjo sredo
17. 05. 2022 07.25
Predsednik republike Borut Pahor je v predsedniški palači sprejel novo predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič. Sklenila sta, da bi lahko bilo glasovanje o mandatarju Robertu Golobu že v sredo prihodnji teden. Ta četrtek bodo namreč znani vodje poslanskih skupin, ki jim bo Pahor v petek poslal vabila na posvete. Ti bodo prihodnji ponedeljek.

Nov ustroj prihodnje vlade: 19 ministrstev in vladni urad
17. 05. 2022 17.11
Začasni skupni odbor DZ je pred sredino izredno sejo podprl predlagane spremembe zakona o vladi, s katerim stranke na novo nastajajoče koalicije predlagajo nov ustroj prihodnje vlade. Ta bo imela 19 ministrstev in en vladni urad, kar bo po mnenju koalicije pripomoglo k večji učinkovitosti in odzivnosti. V opoziciji pa so ravno nasprotnega mnenja.

Ko se začne puberteta ...
14. 05. 2022 07.00
Vsaka družina gre skozi puberteto na svoj način, za vsako družino je ta čas zahteven. A pomembno je, da otroci in starši veste, da niste sami, da se s podobnimi težavami srečujejo mnogi. Da ta vihar enkrat mine. Da starši sprejmete, da so generacije vaših otrok drugačne, da je njihov najstniški svet tudi zaradi pojava množičnih medijev drugačen, kot je bil vaš. Kljub temu je prav, da svojemu otroku poveste, kaj si mislite o njegovih pogledih, odločitvah in da ga opozorite na morebitne negativne posledice. Ter da ob vsem tem upate, da vas bo otrok slišal, da bodo vaše besede kot popotnica za življenje odmevale nekje zadaj.

Tri nova ministrstva bodo zapolnjena z obstoječim kadrom v javni upravi
13. 05. 2022 19.17
Skupina poslancev s prvopodpisanim predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom je v parlamentarni postopek vložila predlog sprememb zakona o vladi. Poleg 19 ministrstev bo del vlade še urad za Slovence v zamejstvu in po svetu. Kot pravi Golob, namen širitve vlade ni v tem, da večajo javno upravo, ampak da imajo bolj jasen fokus na tistih področjih, kjer želijo uvesti hitre spremembe, ki jih do sedaj ni bilo. Tri nova ministrstva bodo zapolnili z obstoječim kadrom v javni upravi, ki je po njegovi oceni dovolj velika in bodo v njej lahko našli strokovne kadre tudi za ta področja.

Starša v Indiji tožita svojega sina in njegovo ženo, ker še nimata otrok
13. 05. 2022 10.21
Starejši par na severu Indije toži svojega edinega sina in njegovo ženo, ker po šestih letih zakona še nimata otrok. Za tožbo sta se odločila, ker sta sinu finančno pomagala pri usposabljanju za pilota, poiskala sta mu ženo in mu plačala tudi razkošno poroko in medene tedne. Sedaj od sina zahtevata odškodnino v vrednosti skoraj 50 milijonov rupij (625 tisoč evrov).

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?
12. 05. 2022 16.07
V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Znana večina kandidatov za ministre, za pet resorjev še usklajevanja
11. 05. 2022 07.38
Nova vlada bo imela 19 ministrstev z resorjem in enega brez resorja, to bo ministrstvo za zamejce in Slovence po svetu, pravi predsednik Gibanja Svoboda in najverjetnejši novi mandatar Robert Golob. Koordinator Levice Luka Mesec je kandidat za ministra za solidarno prihodnost, Bojan Kumer za ministrstvo za podnebje in energija ter Igor Papič kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Kandidatka za ministrico za zunanje zadeve je predsednica SD Tanja Fajon, za notranje zadeve Tatjana Bobnar, za obrambo pa predsednik LMŠ Marjan Šarec. Finančno ministrstvo bo predvidoma prevzel Klemen Boštjančič.

'Bodoča ministrica za vzgojo in šolstvo vstopa v izredne razmere'
11. 05. 2022 21.28
Bodoča ministrica za vzgojo in šolstvo Amalija Žakelj zaradi še vedno trajajoče odprte splošne stavke vstopa tako rekoč v izredne razmere, po objavi imen kandidatov za bodoče ministre pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Novo ministrstvo se bo moralo po njegovem mnenju prednostno lotiti reševanja stavkovnih zahtev.

'Če Japonska ne bo ukrepala glede nizke rodnosti, bo nehala obstajati'
09. 05. 2022 13.23
Elon Musk je opozoril, da bo Japonska "nehala obstajati", če ne bo ukrepala glede padajoče rodnosti. Z njegovo izjavo so se v javnosti sprožili pozivi, naj država omogoči več priseljevanja ter izboljša ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem.

Gibalna sposobnost otrok do desetkrat slabša kot pred epidemijo
07. 05. 2022 09.38
Začetni rezultati meritev športnovzgojnega kartona v letošnjem letu kažejo, da se gibalna sposobnost otrok po tistem, ko so otroci po daljših obdobjih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 spet sedli v šolske klopi, ni izboljšala. Vodja sistema športnovzgojnega kartona Gregor Starc zato predlaga uvedbo ure športa v šolah na dan.

Prekopavati ali ne prekopavati? Glavno je vrtnariti
07. 05. 2022 09.18
Urbano vrtičkarstvo je znova v vzponu, nič čudnega, tako je ob vsaki krizi. Hkrati se zdaj tudi zaradi hitrega ritma življenja, odmaknjenosti od narave in stresa za vrtičke v mestih odloča vse več mladih in ljudi srednjih let, vseh spolov in poklicev. Eni prisegajo na klasične pristope, druge zanima permakultura. V Ljubljani se na vrsto za enega od več kot 1000 vrtičkov mestne občine čaka tudi po tri leta, čakalne vrste so tudi pri zasebnikih, cene pa do enega evra na kvadratni meter na leto. Hkrati se okoli vrtičkov ustvarjajo cele skupnosti, učni in javni vrtovi žanjejo v mestih vse več zanimanja. Je vrtičkarstvo v mestih ob visokih cenah hrane in veliki gospodarski negotovosti celo nuja?

Inštitut 8. marec v DZ s podpisi 'proti škodljivim ukrepom oblasti'
25. 04. 2022 08.21
Inštitut 8. marec je z zbranimi podpisi v Državni zbor vložil svoj predlog zakona proti škodljivim ukrepom oblasti. Po podatkih Ministrstva za notranje zadeve so zbrali 15.000 podpisov, v Državni zbor pa so jih odnesli približno 10.000, ki so jih prejeli v zadnjem mesecu. Vložitev zakona z zbranimi podpisi je predstavljala še zadnje dejanje kampanje Gremo volit.

Komaj 19-letna Evita preseneča še samo sebe
25. 04. 2022 08.00
Mlada Evita Antončič že vse od začetka šova dokazuje, da ima velik kuharski talent. Medtem ko se tekmovalci borijo za balkon, se sama raje dokazuje pod njim. Hvaležna pa je, da sta ob njej tekmovalca, po zaslugi katerih je ločitev od najbližjih veliko lažja.

V slavinski ljudski šoli vse pripravljeno za 20 ukrajinskih sirot
22. 04. 2022 18.50
Dvajsetim otrokom, starim od enega do sedem let, in njihovim osemnajstim spremljevalcem so odprtih rok svoje prostore namenili krajani Slavine pri Postojni. Tja se je v času epidemije nameščalo tudi obolele starostnike iz postojnskega doma upokojencev. Zdaj so prostore nekdanje šole ponovno preuredili, na novo opremili in pobelili, piko na i pa so dodali okraski izpod rok vrtčevskih otrok. Spomnimo, prvotne prostore je imela ukrajinska sirotišnica najprej v Severodonecku, ki jih je do tal uničila bomba, zato so morali poiskati otrokom nov dom v Lvovu. Zdaj pa skupina otrok čaka le še, da tudi Ukrajina prižge zeleno luč za relokacijo v Slovenijo.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

V Slovenijo 20 ukrajinskih otrok iz luganske sirotišnice
14. 04. 2022 19.12
Vlada je sprejela sklep, s katerim je potrdila projekt za premestitev otrok iz Ukrajine v Slovenijo, katerega cilj je ohranitev njihovega življenja in zdravja. Slovenija bo tako do preklica vojnega stanja v Ukrajini sprejela 20 ukrajinskih otrok iz luganske sirotišnice. Če jim bo priznana začasna zaščita, jim bo Slovenija zagotovila tudi vse pravice iz Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb.

Gradbeni strokovnjaki so si ogledali učilnico, s stropa katere je padel omet
11. 04. 2022 18.22
Potem ko je bilo na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa, so na ogled stavbe prišli strokovnjaki gradbenega inštituta. Sklenili so, da bodo zadevo obravnavali urgentno in v torek opravili še bolj podroben ogled. Šola in MOL medtem intenzivno iščeta nadomestno lokacijo za učence od 5. do 9. razreda, ki jo bodo najverjetneje uporabljali do konca šolskega leta.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?
09. 04. 2022 08.24
Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Med poukom angleščine na učence padel omet, od ponedeljka šolanje na daljavo
08. 04. 2022 14.49
V dogodku na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani je bilo poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa. Policisti še zbirajo obvestila o vseh okoliščinah dogodka. Obveščen je bil tudi pristojni gradbeni inšpektorat. Nesreča se je zgodila v starem delu šole, kjer v zadnjih letih ni bilo gradbenih posegov, so potrdili na ljubljanski mestni občini. Učenci od 5. do 9. razreda se bodo od ponedeljka šolali na daljavo, mlajši učenci pa se bodo še naprej šolali v novem prizidku.

Četrti shod za znanost proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti
06. 04. 2022 12.37
Slovenske raziskovalke in raziskovalci so z novim shodom za znanost pod geslom Proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti opozorili na po njihovem mnenju nepremišljeno ustanavljanje novih javnih raziskovalnih zavodov, ki ne izpolnjujejo uveljavljenih meril kakovosti.

Kanye West preskočil grammyje in izjavil, da bo poiskal pomoč
06. 04. 2022 07.00
Ameriški raper je nekdanji soprogi pred podelitvijo nagrad grammy dejal, da se umika iz javnega življenja z namenom, da si poišče strokovno pomoč. Umetnik, ki je za svoje ustvarjanje prejel dva zlata gramofona, se prireditve ni udeležil, zaenkrat pa ni znano, ali se trenutno resnično nahaja v za njegovo stanje primerni ustanovi.

Inštitut 8. marec: Oblast je nad nas poslala inšpektorat
01. 04. 2022 17.09
Inštitut 8. marec, ki poziva k oddaji podpisa v podporo njihovemu predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti, je sporočil, da so od inšpektorata dobili poziv za pojasnila glede kampanje. Prekrškovni organ je začel zbirati pojasnila in dokaze o njihovih domnevnih prekrških volilne zakonodaje. Kot so poziv komentirali v 8. marcu, se je zgodilo vse, kar so javno napovedali pred dvema dnevoma, in sicer da oblast ne bo izbirala sredstev za diskreditacijo.

300 milijonov za vrtce in 400 za oklepnike – katere Meščeve številke držijo?
22. 03. 2022 06.00
Koordinator Levice Luka Mesec ocenjuje, da strošek univerzalno dostopnih in brezplačnih vrtcev za vse, ki so programska točka Levice, znaša okoli 300 milijonov evrov. Ob tem se sprašuje: Če bo imela država v prihodnjem letu na voljo 400 milijonov evrov za oklepnike, zakaj jih ne bomo imeli za vrtce? Preverili smo, ali ti podatki držijo.