vzroki

BLOG: Ali uživate dovolj železa?
16. 08. 2020 09.34
Ali v svojo prehrano vključujete dovolj živil, bogatih z železom? Se zavedate, da ima železo za naš organizem številne izjemno pomembne funkcije? Poleg tega, da je ključni element presnove, je tudi sestavni del številnih encimov in hormonov. Gre za mineral, ki je prisoten v vseh telesnih celicah. Največ ga imamo v rdečih krvnih celicah in v mišicah, kjer sodeluje pri shranjevanju, vezavi in prenosu kisika.

'Med športom in druženjem ne hitiš, zakaj hitiš med vožnjo?'
10. 08. 2020 07.25
Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami. Agencija za varnost prometa zato v sodelovanju s Policijo danes začenja z nacionalno preventivno akcijo Hitrost, ki bo potekala do 16. avgusta. Njen namen je zmanjšati število prometnih nesreč in hude posledice, ki se zgodijo zaradi hitrosti. K umirjeni vožnji pa pozivajo tudi legende slovenske košarke.

AVK ob sodbi vrhovnega sodišča glede Mercatorjevih delnic zaskrbljena
30. 07. 2020 12.19
Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) ob sodbi Vrhovnega sodišča RS, da je treba hrvaškemu Agrokorju nemudoma vrniti Mercatorjeve delnice, izraža zaskrbljenost. Delnice je namreč zasegla z namenom zavarovanja izvršitve odločbe o prekršku, za katerega Agrokor kazni še vedno ni plačal.

Vpliv covida-19 v gorah: več planincev v sredogorju, več ponesrečenih Slovencev
15. 07. 2020 11.19
Novi koronavirus je vplival tudi na drugačen trend obiska gora. Lani so med ponesrečenimi prevladovali tuji turisti, letos slovenski planinci. Reševanje je tudi zaradi povečanja tveganja za okužbo s koronavirusom zahtevnejše, zato so se gorski reševalci skupaj s policijo, posadkami helikopterjev Slovenske vojske in policije na sezono dobro pripravili.

Skrivnostna smrt študentov na Uralu po 61 letih končno pojasnjena?
12. 07. 2020 12.09
Januarja 1959 se je skupina desetih ruskih študentov odpravila na raziskovalno ekspedicijo globoko v gorovje Urala. Po dobrih dveh tednih bi se morali vrniti v bazo, kjer pa so jih zaman čakali. 27. februarja so reševalci našli prvi dve trupli, ostala šele maja istega leta, ko se je stalil sneg. Trupla so bila pomanjkljivo oblečena, z nenavadnimi poškodbami. Njihova smrt je leta burila duhove, tudi teorij zarot ni manjkalo: vojaški poskusi, jeti, nezemljani ... Ruske oblasti pa so pred dobrim letom presenetile z novico, da znova odpirajo preiskavo, ki bi dala končne odgovore, kaj se je pred več kot 60 leti dogajalo na oddaljenem gorovju. In tukaj so rezultati ...

Štiri prometne nesreče na Gorenjskem povzročili motoristi
29. 06. 2020 11.32
Minuli vikend so samo Gorenjsko zaznamovale štiri prometne nesreče, v katerih so bili udeleženi motoristi. Vzroki zanje pa ravno tisti, na katere policisti najpogosteje opozarjajo: neprilagojena hitrost vožnje, prekratka varnostna razdalja, vožnja skozi ovinek. Danes se je sicer začela nacionalna preventivna akcija za večjo varnost motoristov, ki bo trajala do 12. julija. Policisti bodo motoriste v tem času poostreno nadzorovali.

Dve tretjini prometnih nesreč motoristi letos povzročili sami
28. 06. 2020 07.00
Vsak četrti motorist, ki v Sloveniji povzroči prometno nesrečo, vozi pod vplivom alkohola. In največ povzročiteljev niti nima vozniškega dovoljenja. Statistika, ki je med drugim razlog, da se jutri začenja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost motoristov. Njen glavni namen je spodbuditi motoriste k preudarni, odgovorni vožnji in jih opozoriti, naj ne precenjujejo svojih motorističnih izkušenj ter ne podcenjujejo razmer na vozišču. Akcija bo trajala do 12. julija, v tem času bodo policisti poostreno nadzorovali motoriste.

KOMENTAR: Tudi mi smo za nekoga črnci
23. 06. 2020 06.05
V ZDA, kjer je umor temnopoltega Georgea Floyda sprožil do zdaj ene izmed največjih in najdlje trajajočih protestov, se na ravni širše družbe dogaja marsikaj zanimivega. Med drugim so že nekaj časa na prvih šestih mestih najbolje prodajanih knjig na Amazonu dela, ki pojasnjujejo vzroke in različne plasti in oblike rasizma. HBO je umaknil enega izmed najboljših filmov vseh časov, V vrtincu, zaradi njegovih odkrito rasističnih podtonov. Padajo spomeniki zagovornikom suženjstva.

Pri Celju vlak povozil delavca
18. 06. 2020 08.16
Iz Celja poročajo o delovni nesreči s smrtnim izidom. Vlak je namreč v naselju Teharje pri Celju na industrijskih tirih poškodoval delavca. Na kraj dogodka so hitro prišli tudi reševalci in mu nudili nujno medicinsko pomoč. Kljub temu so bile poškodbe prehude in delavec je umrl, poroča državni center za obveščanje.

Policistu, ki je umoril Georgea Floyda, grozi hujša kazen
03. 06. 2020 15.44
Osmi dan protestov v ZDA je minil z nekaj manj izgredi in spopadi med policijo in nacionalno gardo na eni in protestniki na drugi strani. Vseeno pa je policija znova aretirala več sto protestnikov, ki kljub razglasitvi policijske ure še vedno vztrajajo na ulicah. Po svetu se sicer vrstijo obsodbe ameriških oblasti na čelu s predsednikom Trumpom, ki je nadaljuje z ostrimi napadi na protestnike in jim grozi z uporabo vojske. Medtem je tožilstvo zaostrilo obtožbe zoper policista, ki je umoril Georgea Floyda. Obtožnico so prekvalificirali v umor druge stopnje.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?
03. 06. 2020 00.15
Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

Policisti prežijo na prehitre in neodgovorne voznike
01. 06. 2020 07.25
Agencija za varnost prometa in policija bosta do 14. junija izvajali nacionalno preventivno akcijo Hitrost. Agencija bo v tem času predvsem informirala in ozaveščala, policisti pa bodo po državi poostreno spremljali hitrosti v cestnem prometu. Neprilagojena hitrost še vedno ostaja med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami.

Kako porabiti ostanke hrane?
14. 05. 2020 05.00
Zadnji tedni so bili tako ali drugače kulinarično obarvani. Pa ne le zato, ker smo se več zadrževali doma in bili bodisi primorani več kuhati bodisi smo za pripravo najrazličnejših jedi preprosto imeli več časa. Pač pa tudi zato, ker so nas s kreiranjem svojih kulinaričnih mojstrovin med drugim razveseljevali, presenečali in hkrati navdihovali tekmovalci šova Mali šef Slovenije. S sicer hudo konkurenco sta na koncu pometla simpatična Nik in Nika, ki sta tako osvojila laskavi naziv Mali šef Slovenije in svoji šoli zagotovila najvišjo denarno podporo. Tudi zaradi priljubljenega šova si je marsikdo (prvič) nadel predpasnik in se preizkusil za štedilnikom. A čeprav je kuhanje lahko prava umetnost in odličen način sproščanja, se ga moramo lotiti odgovorno in premišljeno, saj lahko v nasprotnem primeru po nepotrebnem veliko hrane zavržemo, kar je današnjem času zelo pereč problem. Zato smo za vse kuharske navdušence pripravili nekaj nasvetov, kako lahko s pametnim pristopom in recikliranjem hrane ravno tako pripravite okusne in inovativne obroke, ki bodo navdušili celo družino.

Tina Gorenjak svetuje: To je majhna pomoč, ki jo želim dati svojim sledilcem
07. 05. 2020 08.01
Slovenska igralka, ki smo jo med drugim spremljali 4v novi seriji Najini mostovi, je pred leti zbolela za rakom na dojkah in ga uspešno premagala. Ker so ji mnogi ljudje, odkar je delila svojo zgodbo, pisali in jo prosili za nasvete, je zdaj svoj Instagram posvetila prav temu – tam deli nasvete.

Pritiski, grožnje, napadi ... postajajo novinarjev vsakdan
03. 05. 2020 14.18
Danes je dan svobode medijev; o pomenu svobodnega in neodvisnega opravljanja novinarskega dela danes govorijo institucije in novinarji po vsem svetu. Pred nekaj meseci smo v redkciji 24ur Fokus/24ur Inšpektor objavili prispevek o pritiskih, grožnjah, napadih na novinarje in novinarke na Balkanu, danes, torej na praznik svobode medijev, se bomo ozrli tudi po Sloveniji. Kaj se je v zadnjih letih in zadnjem času spremenilo glede tega v Sloveniji? Kako se spreminjajo pritiski in grožnje na novinarke in novinarje v Sloveniji? Kakšni so vzroki? Kakšne posledice? Pričevanja, opozorila ... je zbrala novinarka Tina Kristan.

Mediji: Kim Džong Un po operaciji srca v slabem zdravstvenem stanju
21. 04. 2020 06.16
Severnokorejski voditelj Kim Džong Un naj bi prestal operacijo srca in je v slabem zdravstvenem stanju, razkriva spletni portal Daily NK, ki ga vodijo severnokorejski prebežniki. Ameriški mediji medtem poročajo, da je Kimovo življenje "resno ogroženo". Južnokorejske oblasti so se na poročanja odzvale z besedami, da ni nobenih dokazov, da je 36-letnik resno bolan, ter da v Severni Koreji niso zaznali nobenih "nenavadnih aktivnosti".

'Izkoriščanje pretočnih cest za tvegano vožnjo je lahko usodno'
20. 04. 2020 15.52
Slovenija se je po razglasitvi epidemije novega koronavirusa prvič v zgodovini soočila s takšnim obsegom ukrepov za obvladovanje in zajezitev širjenja bolezni, kot smo jim priča v zadnjih tednih, opozarjajo pri policiji. Spoštovanje ukrepov se odraža tudi v bolj pretočnih cestah, kar pa lahko vodi v višje hitrosti in bolj tvegano vožnjo.

Zakaj krize zaradi koronavirusa ne moremo primerjati z recesijo iz leta 2008
02. 04. 2020 12.26
Globalne krize, sploh finančne, ki je zaradi novega koronavirusa udarila kot strela z jasnega, ne smemo primerjati z zadnjo veliko globalno finančno krizo, ki je leta 2008 vzniknila v ZDA in v prihodnjih letih prizadela cel svet, so prepričani v Svetovnem gospodarskem forumu. Če pogledamo skozi prizmo zunanjih in notranjih dejavnikov tveganja, sta namreč precej različni.

Zastrupitev dveh ogroženih belorepcev na Dravskem polju
31. 03. 2020 08.59
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic je LD Črešnjevec obvestilo, da se pri Pragerskem nahajata dve obnemogli ujedi. Obe sta bili v izredno slabem stanju, v društvu pa zaradi znakov ob najdbi sumijo, da so ju zastrupili. Belorepec je sicer opredeljen kot kritično ogrožena vrsta.

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?
01. 03. 2020 11.10
Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

BLOG: Sodobni način življenja je eden največjih krivcev za prebavne težave
16. 02. 2020 07.00
Zagotovo ste že imeli kdaj težave z zaprtjem ali pa poznate koga, ki ga mučijo težave z neodvajanjem blata. Biti cel dan zaprt oz. nezmožnost odvajati blato je neprijetno in boleče. Razlogi za to so med drugim starost, uživanje določenih zdravil, čustvena preobremenjenost ipd. Sodobni način življenja pa je prav gotovo eden največjih krivcev za številne prebavne težave.

Morje že dvanajstič v tem mesecu poplavlja, v Piranu se je oglasila sirena
24. 11. 2019 06.15
Morje je v teh dneh spet visoko in poplavlja. Obalno črto je prestopilo ob šesti uri zjutraj, največjo gladino pa je doseglo ob osmi uri, ko je poplavilo najnižje dele obale v višini do 20 centimetrov, kar se je zgodilo že dvanajstič v tem mesecu. Kaj so vzroki za povišano plimovanje morja in kaj lahko pričakujemo v prihodnosti?

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00
Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov
02. 02. 2020 08.23
Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

Za sprehajalce na smučiščih od 100 do 800 evrov kazni
30. 01. 2020 10.10
Na Mariborskem Pohorju in Arehu bodo policisti pogosteje izvajali poostrene nadzore. Pozorni bodo na turne smučarje in sprehajalce, ki se znajdejo na progah, tudi ko so še odprte. S tem namreč ogrožajo tako sebe kot druge. Kazni za kršitev predpisov se gibljejo od 100 do 800 evrov.

Šarec: Koalicijske partnerje sem dolgo opozarjal, naj ne majejo čolna
28. 01. 2020 08.07
Dan po presenetljivem odstopu je premier Marjan Šarec znova opisal vzroke zanj. Zavrnil je namigovanja, da se je za ta korak odločil zaradi odstopa ministra Bertonclja, saj da "pri toliko zamenjanih ministrih pa to res ne more biti glavni problem". Dodal je, da je s svojimi 13 poslanci naredil, kar se je dalo in zatrdil, da ima glede odločitve za odstop mirno vest.

Včasih za občutek, kako agresivni smo, zadostuje le kratka vožnja
23. 01. 2020 16.20
Jezni na druge, na rdečo luč, na policiste in še na svoje vozilo, če ugasne ravno takrat, ko bi morali odpeljati. Naše ceste so lani terjale 102 smrtni žrtvi, glavni vzroki za prometne nesreče s smrtnim izidom pa so bili neprilagojena hitrost, alkohol, nepravilna smer vožnje in izsiljevanje prednosti. A obnašanje na cesti je le odraz tistega, kar v resnici doživljamo, kajti vsak človek pelje za volanom tudi svoje življenje.

Od julija do oktobra lani umrlo najmanj ljudi v zgodovini samostojne Slovenije
15. 01. 2020 12.52
Na slovenskih cestah sta lani umrla 102 udeleženca v cestnem prometu, kar je 12 odstotkov več kot leto prej. Kljub večjemu skupnem številu prometnih nesreč pa je bilo število hudo telesno poškodovanih za tri odstotke manjše kot v celotnem letu 2018. Skupno število poškodovanih v letu 2019 je bilo tako najmanjše v zadnjih 25 letih. Od 1. julija do 31. oktobra lani so tako zabeležili najnižje število umrlih udeležencev v prometnih nesrečah v zgodovini samostojne Slovenije. Odgovorni sicer še vedno opozarjajo, da lahko za svojo varnost in varnost drugih v cestnem prometu največ naredimo sami.

Aida Kamišalić Latifić postala inženirka leta: Lahko ti vzamejo vse, razen znanja
08. 01. 2020 20.13
Zgodba Aide Kamišalić Latifić je lahko navdih vsem mladim, da sledijo svojim inženirskim sanjam - četudi so razmere, v katerih sanjarijo, zahtevne. V 90 letih jo je iz BiH v Slovenijo pregnala vojna, na njeni uspešni karierni poti pa jo je vodila predvsem misel, da ti znanja ne morejo vzeti.

Kek: Vedel sem, kaj me lahko čaka
26. 12. 2019 19.35
Že deveto leto zapored Slovenci dan samostojnosti in enotnosti proslavljamo ob zavedanju, da naše nogometne reprezentance v iztekajočem letu ni bilo na velikem tekmovanju, oziroma da je ne bo v prihajajočem. Kje so vzroki in kaj je pričakovati v prihodnje med drugim v izčrpnem pogovoru s selektorjem Matjažem Kekom. Za vas se je trudil novinar 24UR Božidar Bulat.