vzroki

Med akcijo nadzora nad vozniki e-skirojev ugotovili več kot 100 kršitev
26. 04. 2022 14.48
Policisti so med prvo nacionalno preventivno akcijo za večjo varnost voznikov e-skirojev ustavila skoraj 500 voznikov električnih skirojev. Pri tem so pri več kot 100 voznikih zaznali kršitve, med drugim tudi vožnjo pod vplivom alkohola. Sicer pa so v okviru terenske akcije ugotovili še, da veliko mladih ne pozna pravil vožnje z e-skiroji in se ne zaveda, da je do 18. leta uporaba čelade na e-skiroju obvezna.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

V Sloveniji še brez primera neznanega hepatitisa
20. 04. 2022 16.43
V Sloveniji doslej še nismo potrdili hepatitisa neznanega izvora, slovenski pediatri in infektologi pa so obveščeni o pojavu več primerov po svetu, je pojasnila infektologinja Mojca Matičič. V Evropi so doslej potrdili več kot 80 primerov hepatitisa, devet pa tudi v Združenih državah Amerike. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od desetih let, simptomi pa so zlatenica, driska, bruhanje in bolečine v trebuhu.

Širjenje neznanega hepatitisa, ki prizadene otroke
19. 04. 2022 18.29
Primere hepatitisa neznanega izvora so doslej zabeležili v še štirih evropskih državah in ZDA, je sporočil Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Pred tem je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) prejšnji teden sporočila, da spremlja 84 primerov akutnega hepatitisa, prve so 5. aprila potrdili v Veliki Britaniji. Okužba je doslej večinoma prizadela otroke, mlajše od 10 let. V posameznih primerih so nekateri potrebovali celo presaditev jeter.

E-skiroji: tihi in hitri, zato manj opazni in bolj nevarni
19. 04. 2022 17.03
Vse bolj priljubljena oblika mikromobilnosti, predvsem v mestih, so električni skiroji. Ti imajo seveda številne prednosti, saj so hitri, okolju prijazni in po navadi z njimi ni težav pri iskanju parkirnega mesta. Vendar pa so e-skiroji pogosto neslišni in manj opazni, zato se hitro lahko zgodi prometna nesreča. Teh je v zadnjih letih vse več, letos smo zabeležili tudi prvo s smrtnim izidom. Najpogosteje so povzročitelji tovrstnih prometnih nesreč prav vozniki e-skirojev sami. Agencija za varnost prometa je zato prvič uvedla nacionalno preventivno akcijo za večjo varnost voznikov e-skirojev.

Ljubljanski policisti opažajo porast hujših prometnih nesreč
06. 04. 2022 14.18
Policisti na območju Policijske uprave Ljubljana so letos na svojem območju našteli osem prometnih nesreč s smrtnim izidom, huje se je poškodovalo 37, lažje pa 325 ljudi. Najpogostejši vzroki za nesreče so neprilagojena hitrost, nepravilna stran vožnje in izsiljevanje prednosti.

Na okoli 600 lokacijah po Sloveniji potekal maraton nadzora hitrosti
24. 03. 2022 06.21
V skoraj vseh državah EU je potekal maraton nadzora hitrosti. V Sloveniji so policisti hitrost voznikov ves dan preverjali na okoli 600 vnaprej znanih lokacijah. Maraton je del evropsko usklajene preventivne akcije Hitrost, ki poteka ta teden, v Sloveniji pa so ob tem zagnali tudi kampanjo Najhitrejši včasih ne pridejo na cilj.

Ruski napad na Ukrajino: med varnostnimi razmisleki in Putinovim šovinizmom
19. 03. 2022 07.00
Na Youtubu kroži posnetek kontroverznega predavanja, ki ga je imel leta 2015 na Univerzi v Chicagu slavni profesor mednarodnih odnosov John J. Mearsheimer. Naslov predavanja je "Why is Ukraine the West's Fault?" in v času mojega pisanja ima že več kot 20 milijonov ogledov. Mearsheimer, sicer eden najbolj slovitih zagovornikov raziskovalne paradigme, ki se v mednarodnih odnosih imenuje realizem (natančneje, napadalni realizem), v predavanju predlaga, da je zahod na tri načine vzročno – ne pa tudi moralno – odgovoren za Putinov prevzem Krima.

Akcija Varno z motorjem za večjo varnost motoristov: lani umrlo 33 voznikov
14. 03. 2022 15.24
Začenja se akcija Varno z motorjem, preventivna akcija za večjo varnost motoristov, ki bo trajala do 20. marca. Varnost voznikov enoslednih motornih vozil se je lani poslabšala, saj je umrlo kar 33 voznikov. V času akcije bodo policisti izvajali nadzor ob rednem delu, predvsem na cestnih relacijah, ki jih motoristi pogosto uporabljajo za vožnjo.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?
13. 03. 2022 08.46
Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

Življenje z epilepsijo: 'Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več'
13. 02. 2022 12.15
"V srednji šoli sem doživela marsikaj, med drugim sem iz stoječega položaja priletela naravnost na ličnico, za nekaj centimetrov zgrešila steno ... Tega ne moreš preprečiti, ne moreš se pripraviti. Je kot nekakšna igra na srečo. Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več." Tako o svojih epileptičnih napadih pripoveduje 22-letna Maša. Pred mednarodnim dnevom epilepsije opozarja, da ljudje še vedno premalo vedo o tej nevrološki motnji, prav tako se prevečkrat obrnejo stran.

Naredili manj prekrškov, a povzročili več prometnih nesreč in najtežjih posledic
04. 02. 2022 08.44
V ponedeljek se začenja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Poostren nadzor nad vozniki tovornih vozil in avtobusov je evropsko usklajen, potekal bo do 13. februarja. Ob pogledu na lansko statistiko medtem lahko ugotovimo, da so vozniki tovornih vozil sicer naredili manj prekrškov, a povzročili več prometnih nesreč in najtežjih posledic. Tudi vozniki avtobusov so bili lani udeleženi v več prometnih nesrečah kot leto prej.

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04
V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Z marcem bolniška le še 20 dni v breme delodajalca
26. 01. 2022 21.16
DZ je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih in o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca. Spremembe, ki so jim zaradi večje obremenitve zdravstvene blagajne nasprotovali v večjem delu opozicije, se bodo začele uporabljati 1. marca.

ZZZS proti predlaganim spremembam pri izplačevanja bolniških nadomestil
25. 01. 2022 14.20
Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je predlagal državnemu zboru, da zavrne predloga novel zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju ter zakona o delovnih razmerjih. Predlagane spremembe namreč prinašajo občutno dodatno finančno breme za ZZZS, finančne posledice pa so nerealno ocenjene, so med drugim navedli pri ZZZS.

Pomanjkanje kadra: tujci na delo raje v Nemčijo, tudi študentov vedno manj
05. 01. 2022 18.32
Moralo bi biti več ustreznih in hitrih rešitev za že kar zaskrbljujoče pomanjkanje slovenskega kadra pri kar 108 od skupno 177 registriranih poklicev. Dobra polovica slovenskih delodajalcev široko kadrovsko vrzel že zdaj krpa s tujo delovno silo in študenti. A delavcev primanjkuje tudi pri njih, državni ukrepi s štipendiranjem izobraževalnih programov za deficitarne poklice, kot so denimo pek, voznik in mehanik, pa so za zdaj, kot kaže, še neučinkoviti.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez
23. 12. 2021 13.32
Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

'Vem, da bi moral nekaj čutiti, a ni ničesar'
19. 12. 2021 11.37
Prazniki so načeloma čas veselja, druženja in pričakovanja. A za marsikoga je to čas pojavljanja drugačnih čustev, o katerih je malo govora, kar lahko pri ljudeh, ki jih občutijo, sproži potrebo po tem, da jih skrivajo, saj niso sprejemljiva. Strokovnjaki pravijo, da gre za čustva, ki jih je potrebno prepoznati in se z njimi soočiti. Izpostavljajo pa tudi pojav odsotnosti čustev – praznino.

SŽ Olimpija z odliko ob polčasu, a tudi v nadaljevanju jih čaka garanje
16. 12. 2021 16.06
V hokejski ligi ICEHL se redni del sezone preveša v drugo polovico. Do končnice hokejiste čaka še kar nekaj tekem, v taboru ljubljanske SŽ Olimpije pa so na novinarski konferenci analizirali prvi polčas, ki so ga zmaji oddelali zelo dobro. Dolgo časa so bili vodilno moštvo regionalne lige, trenutno pa zasedajo drugo mesto. Do končnice Ljubljančane čaka zahtevna naloga, da zadržijo položaj v zgornjem delu lestvice, so pa v klubu veseli, ker so se na tribune vrnili navijači.

Od 20.000 posegov za krajšanje čakalnih vrst doslej opravili le dobrih 600
07. 12. 2021 07.52
Ministrstvo za zdravje je zaradi zaostrenih epidemioloških razmer v državi ustavilo izvajanje programa za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Razpisanih je bilo več kot 20.000 storitev in posegov, s katerimi bi do hitrejše zdravstvene storitve prišli tisti bolniki, ki čakajo nedopustno dolgo. A hitrejše obravnave je bilo doslej deležnih le nekaj več kot 600 bolnikov. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Robert Cugelj pravi, da bi lahko izvajanje programa nadaljevali v januarju.

Letos več smrti zaradi pijanih voznikov: obilna hrana in zrak ne ublažita alkoholiziranosti
06. 12. 2021 15.57
Pričenja se tretja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu. Število smrtnih žrtev zaradi pijanih voznikov je letos naraslo, a alkohol ni 'kriv' za prometno nesrečo. Odgovoren je človek, ki se alkoholiziran usede za volan in nesrečo povzroči, poudarjajo na Agenciji za varnost prometa. Kar vsaka tretja smrtna prometna nesreča pa se zgodi zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Vse voznike zato pozivajo, naj nikar ne sedejo za volan, če so pred tem uživali alkohol ali druge psihoaktivne snovi, oziroma naj si zagotovijo varen prevoz. K varni in odgovorni udeležbi v prometu pozivajo tudi kolesarje in pešce.

Britanski strokovnjak: Vem, kje je MH370
01. 12. 2021 16.35
Britanski vesoljski inženir trdi, da je razrešil več let star misterij in natančno določil koordinate letala MH370 družbe Malaysia Airlines. Richard Godfrey je za analizo uporabil revolucionarno tehnologijo za sledenje v letalstvu, na podlagi rezultatov pa sklepa, da je MH370 strmoglavil v ocean 1933 km zahodno od Pertha v Avstraliji. Razbitine letala naj bi bile na globini 4000 metrov.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Gradite, prenavljate? Na mojstre je treba čakati tudi več mesecev dlje
20. 11. 2021 14.55
Vse, ki v tem času gradijo ali prenavljajo, ne skrbi le naraščanje cen gradbenih materialov in njihovo pomanjkanje, ki je posledica motenj v dobavni verigi, temveč tudi veliko povpraševanje. Težave so tudi s čakalnimi dobami pri mojstrih, saj je na katerega izmed njih zdaj treba čakati tudi po nekaj mesecev dlje, kot je bilo to običajno.

'Zaradi objestnega voznika sem izgubila najboljšo prijateljico Ino'
19. 11. 2021 06.00
So predrzni, nespametni, obsojanja vredni podvigi na cestah tudi posledica razmer, v katerih smo se znašli? Slovenske ceste so letos vzele že 104 življenja. Posnetki iz predora Markovec izpred nekaj dni in tisti z jeseniške avtoceste zgovorno pričajo, kako daleč gre človeška predrznost, ki se lahko konča s smrtjo. Življenja ugašajo tudi zaradi obnašanja in ravnanja voznikov. Najhuje pri tem pa je to, da nekateri, potem ko so do smrti povozili človeka, sploh ne kažejo nobenega obžalovanja. V taki nesreči je svojo najboljšo prijateljico izgubila tudi Naja Ferkov, ki je pred mednarodnim dnem spomina na žrtve prometnih nesreč spregovorila tudi za našo oddajo.

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave
13. 11. 2021 14.56
31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

'Pihati' bodo dali vsakemu, ki bo pripeljal mimo
05. 11. 2021 08.58
Začela se je druga letošnja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi. Potekala bo do 14. novembra, nadzor pa bo usmerjen predvsem v preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola. Vsaka policijska uprava bo glede na problematiko na svojem območju izvedla vsaj en poostren nadzor, v katerem bo sodelovalo večje število patrulj. Te bodo opravile preizkus alkoholiziranosti z vsakim udeležencem, ki bo pripeljal mimo.

BLOG: Kaj je SIBO?
24. 10. 2021 07.00
Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Možgansko kap utrpi ena od štirih odraslih oseb po svetu
18. 10. 2021 12.58
Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, a s poznavanjem in zdravljenjem lahko preprečimo več kot 80 odstotkov možganske kapi, pri večini bolnikov pa lahko predvsem s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem omilimo njene posledice.