vzroki

Jih ubija spolni nagon? Zaradi želje po parjenju se odrekajo celo spanju
08. 02. 2023 13.11
V Avstraliji prebiva ogrožena vrsta mesojedih vrečarjev, imenovanih kuol. Na njihovo ogroženost pa bi lahko, glede na nove raziskave, vplival njihov spolni nagon. Samci namreč med iskanjem partneric prepotujejo velike razdalje, pri čemer se, kot kaže, odrekajo celo spanju. Prav to bi lahko bil razlog, da nato običajno umrejo že med oziroma po prvem parjenju. Samice medtem lahko živijo in se razmnožujejo do štiri leta.

V Čilu na več tisoč hektarjih aktivnih več kot 200 požarov
05. 02. 2023 16.32
Na jugu Čila divjajo številni obsežni gozdni požari, v katerih je doslej umrlo najmanj 23 ljudi. Ognjeni zublji so zajeli več tisoč hektarjev površin. Po navedbah notranjega ministrstva je aktivnih več kot 200 požarov, gašenje pa otežujeta huda vročina in suša.

Kitajska o 'vohunskem balonu' nad ZDA: Namenjen je spremljanju vremena
03. 02. 2023 07.37
Obrambne sile ZDA nad celino že nekaj dni opazujejo sumljiv balon. Kot trdi Pentagon, gre za kitajski vohunski balon. Biden naj bi zato v zrak že želel poslati lovska letala, vendar so mu vojaški uradniki razstrelitev kitajskega balona odsvetovali, saj da bi razbitine lahko ogrozile varnost prebivalcev. Kitajska je medtem sporočila, da gre za balon, ki se uporablja za spremljanje vremena, in je zgrešil smer.

'Padajo stoletne veličastne bukve, ostajajo pa le majhna drevesa'
17. 01. 2023 16.58
Predstavniki civilne družbe so s protestom v neposredni bližini tivolskega gradu znova opozorili na pretirano sečnjo gozda na območju ljubljanskega Rožnika. Vztrajajo pri tem, da gre za nepremišljen in netransparenten poseg. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je o protestu povedal le to, da ima vsak pravico povedati svoje stališče.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03
Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Jesenice se želijo pridružiti SŽ Olimpiji v ligi ICEHL
16. 01. 2023 14.47
Hokejski klub Sij Acroni Jesenice je vložil prijavo za nastopanje v razširjeni avstrijski ligi ICEHL, je vodstvo tekmovanja zapisalo na spletni strani lige. Preostalih 13 sodelujočih ekip, med njimi tudi SŽ Olimpija, je obenem oddalo prijavo in potrebna zagotovila za nastope v sezoni 2023/24.

3 koraki do nežnih in mehkih rok
26. 12. 2022 00.15
Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

BLOG: Kaj so ledvični kamni in kako si pomagati?
18. 12. 2022 07.00
Ledvični kamni so ena najpogostejših bolezni sečil in vsako leto ogromno število ljudi obišče svojega zdravnika, da bi našli pomoč pri lajšanju teh težav. Ledvične kamne imajo ljudje vseh starosti, pogostejši pa naj bi bili pri moških v starostnem obdobju med 30 in 50 let.

Atletska zveza Slovenije ima novega predsednika
12. 12. 2022 20.20
Primož Feguš je bil na današnji izredni volilni skupščini izvoljen za predsednika Atletske zveze Slovenije (AZS). Glasovanje je potekalo po tem, ko je Roman Dobnikar 25. oktobra na upravnem odboru zveze nepreklicno odstopil z mesta predsednika, Feguš pa je odtlej deloval kot v. d. predsednika.

Na Kosovu pri ohranjanju miru pomaga tudi 91 slovenskih vojakov
12. 12. 2022 19.29
Konflikt na Kosovu ni novost, kaže na frustracije obeh strani in iskanje mednarodne pozornosti, meni nekdanji posebni odposlanec EU na Kosovu Samuel Žbogar. Velik del odgovornosti nosi mednarodna skupnost, ki mora zdaj poskrbeti za nadaljevanje dialoga, je še prepričan. Na Kosovu trenutno deluje tudi 91 pripadnikov Slovenske vojske, ki kljub napetostim opravljajo svoje naloge in niso v večji nevarnosti, zagotavljajo v Slovenski vojski.

Našima Alenki Marovt in Neži Steiner nagrada za izstopajoči novinarski dosežek
25. 11. 2022 22.07
Novinarske nagrade Društva novinarjev Slovenije Čuvaj/Watchdog 2022 so nagrade, ki jih podeljuje novinarska skupnost. Med letošnjimi nagrajenci sta tudi naši novinarki Alenka Marovt in Neža Steiner, ki sta Čuvaja prejeli za izstopajoči novinarski dosežek, preiskovalno zgodbo Vzporedni zdravstveni sistem.

Truplo novorojenčka: Policisti prosijo za pomoč
20. 11. 2022 14.45
V sortirnici odpadkov na deponiji Špaja dolina na območju Grosupljega so v soboto pri ločevanju odpadkov našli truplo novorojenčka. Kriminalistična preiskava še poteka, kriminalisti in policisti pa vse, ki bi o dogodku kar koli vedeli, prosijo, da jih o tem obvestijo.

Statistika, ki jo morate vedeti pred začetkom SP v Katarju
15. 11. 2022 15.20
Ne, to ni prispevek o najbolj trofejnih reprezentancah, niti o najboljših strelcih ali tistih z največ nastopi v zgodovini mundialov. To je prispevek o neki drugi, bolj temačni statistiki, ki nikomur od vpletenih v letošnje svetovno prvenstvo v Katarju ne more biti v ponos. Objavili so jo pri enem najbolj uglednih dnevnikov na svetu, angleškem The Guardianu.

Nesreča helikopterja: prva rekonstrukcija in iskanje črne skrinjice
07. 11. 2022 13.27
Glavni tožilec pokrajine Foggia, Ludovico Vaccaro, je na novinarski konferenci po sobotni nesreči helikopterja, ki je strmoglavil v okolici mesta Apricene, povedal, da so rotor helikopterja našli približno 100 do 150 metrov od trupa helikopterja. Kot je pojasnil, je helikopter najverjetneje najprej z rotorjem udaril ob tla, se obrnil in spet udaril ob tla. V tragični nesreči je umrlo sedem ljudi, med njimi tudi štiričlanska družina iz Slovenije.

Italijanska župana razglasila dan žalovanja ob tragediji
06. 11. 2022 10.54
Župan italijanskega mesta Apricena je sporočil, da bodo v znak spoštovanja do preminulih, ki so tragično umrli ob strmoglavljenju helikopterja, razglasili dan žalovanja. Vsi načrtovani javni dogodki bodo prekinjeni. "Naša skupnost je blizu družinam žrtev te strašne tragedije," je dejal. Prav tako se bo zaradi žalovanja ustavilo mesto San Severo. V helikopterski nesreči je umrla štiričlanska slovenska družina, življenje pa sta izgubila tudi oba pilota in italijanski zdravnik.

Alkohol razlog za vsako tretjo smrtno prometno nesrečo
04. 11. 2022 12.23
Nadzorni centri možganov se z višanjem stopnje alkohola druga za drugim izklapljajo, nadzor pa prevzemajo avtonomni centri. To pomeni, da se pijani osebi slabšajo vid, ravnotežje in reakcijski čas, kar ima za volanom številne posledice, ki so lahko usodne. V letu 2021 je bila v Sloveniji registrirana poraba alkohola 10,62 litrov čistega alkohola na prebivalca, starega 15 let in več – v primerjavi z letom 2020 se je zvišala za skoraj en liter, so opozorili na Agenciji za varnost prometa in ob tem najavili, da se v ponedeljek začne nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom opojnih substanc. Policisti bodo poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke
02. 11. 2022 07.47
Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Slovenci stavimo na gotovino in bančne vloge
31. 10. 2022 18.09
Po rekordnem letu 2020, ko so privarčevala največ doslej, so lani slovenska gospodinjstva več trošila, a smo kljub temu še vedno med najvarčnejšimi narodi v Evropski uniji. Hkrati pa tudi zelo konservativni. Skoraj polovico finančnega premoženja imamo namreč v gotovini in bančnih vlogah, ki veljajo za varne naložbe, čeprav denar zaradi inflacije izgublja vrednost. In zakaj varčujemo? Za večje nakupe, za dopust, za pokojnino, za pomoč otrokom in vnukom ter da bomo pripravljeni na nepričakovane dogodke.

Starost prinaša izkušnje, a tudi upad psihofizičnih sposobnosti
25. 10. 2022 17.09
S staranjem populacije bo na naših cestah vedno večji delež voznikov v tretjem življenjskem obdobju. Junija 2021 je bilo v Sloveniji 361.161 imetnikov vozniških dovoljenj starejših od 61 let, kar je kar 27 odstotkov vseh imetnikov. Kar 615 je bilo starejših od 90 let. Starejši vozniki so lahko zaradi izkušenj celo bolj varni, a po 70. letu starosti njihove psihofizične sposobnosti vseeno upadejo. Od 70. leta dalje morajo vozniki vsakih pet let opraviti zdravniški pregled, če želijo podaljšati vozniško dovoljenje. Pa je to dovolj, če vemo, da je lani največ udeležencev umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili vozniki, stari nad 64 let?

Več tisoč odsevnikov bo jeseni AVP razdelila za večjo varnost pešcev
13. 10. 2022 00.15
V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

Nigerijci bežali na strehe svojih avtov, umrlo že okoli 500 ljudi
15. 10. 2022 10.22
Okoli 90.000 nigerijskih domov je potopljenih zaradi poplav v 27 od 36 zveznih držav. Poplave naj bi ubile že okoli 500 ljudi, kar 1,4 milijone pa jih je razseljenih. Stopnja uničenja in razseljenosti zaradi poplav povzroča strah pred pomanjkanjem hrane. Slabe okoljske prakse in zastarela infrastruktura so nekateri temeljni vzroki za poplave, medtem ko nigerijski uradniki pravijo, da so letošnje poplave povzročile prelivajoče se reke, padavine, ki trajajo dlje časa in izpust odvečne vode iz kamerunskega jeza Lagdo.

Bolečine v vratu – zakaj si z vajami za vrat lahko delate dodatno škodo?
13. 10. 2022 00.15
Bolečine v vratu so v današnjem načinu življenja ena najpogostejših težav. Če imate dlje časa trajajoče bolečine v vratu in ste dobili seznam vaj za vrat, vam svetujemo, da ta list z vajami odložite na stran. Zakaj? Ker bolečin v vratu ne boste rešili s preprostimi vajami za krepitev vratnih mišic.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?
03. 10. 2022 11.53
Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Iz poškodovanih plinovodov ušla že več kot polovica plina
28. 09. 2022 11.01
Več kot polovica plina je že ušla iz plinovodov Severni tok 1 in 2, ki sta ju v ponedeljek prizadeli še nepojasnjeni detonaciji, je sporočila danska agencija za energijo. Po izračunih agencije se bosta ob nespremenjenih razmerah plinovoda izpraznila do nedelje, pri čemer pa bo v ozračje ušla velika količina toplogrednih plinov. Evropski voditelji so medtem prepričani, da je uhajanje plina na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju posledica ciljno usmerjenih napadov. Kdo stoji za njimi, ni jasno. Zahod je s prstom hitro pokazal na Rusijo, ki je vse obtožbe zavrnila in jih označila za "neumne in absurdne".

Je bil Severni tok tarča sabotaže? Zaskrbljujoči posnetki puščanja plina
27. 09. 2022 10.15
Danski in švedski pristojni organi so sinoči zaznali uhajanje plina na dveh lokacijah na plinovodu Severni tok 1. Plinovod ne obratuje, je pa v njem še vedno plin, je potrdil danski minister za energetiko Dan Jorgensen. Pred tem so v ponedeljek uhajanje plina zaznali tudi na plinovodu Severni tok 2. Danske oblasti poročajo o večji luknji, ki naj bi jo odkrili na plinovodu, zaradi velikosti pa ne izključujejo možnosti sabotaže. Švedska televizija pa je poročala, da so seizmografi v ponedeljek zaznali dve močni podvodni eksploziji.

Preračunljiva manipulacija, taktična erozija identitete in pranje možganov
25. 09. 2022 08.46
So vse večje težave v odnosih in družbi le odraz vse večjih težav v nas samih? Čeprav je izraz narcis za opisovanje ljudi v zadnjem času postal že tako pogost, da pravzaprav izgublja svoj pomen, pa gre v resnici za resen pojav, ki lahko ogrozi mentalno zdravje in fizično varnost žrtve takšnega posameznika, opozarjajo strokovnjaki. Ogroža pa tudi stabilnost družbe v najširšem pomenu, saj vpliva celo na nezmožnost političnega sodelovanja.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?
25. 09. 2022 07.00
Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

Nenavadni vzroki za obisk zdravnika: strupena stonoga, kuga in fetiši
24. 09. 2022 16.13
Tekom svojega življenja osebnega zdravnika obiščemo iz različnih vzrokov. Mlajši predvsem zaradi bakterijskih in virusnih okužb, starejši pa zaradi tegob, ki pridejo s starostjo. Včasih so vzroki za obisk zelo nenavadni – Britanci so s pomočjo podatkov leta po epidemiji koronavirusa zbrali najbolj neverjetne – krokodilje ugrize, vulkanske izbruhe, zasvojenost s spolnostjo ... Več kot 2500 oseb pa je do zdravnika prišlo s tujkom v spolovilu.

Si želite mehke in nežne roke?
22. 09. 2022 00.15
Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.