vzroki

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi

28. 01. 2025 10.49

Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Ko te 'ljubezen' ubije

21. 01. 2025 15.54

V času, ko smo vsi razmišljali o tem, kako najlepše zajadrati v novo leto, se je v majhnem stanovanju v bloku prikupnega izgleda v mirni soseski na Bledu odvijala življenjska drama. Drama, v kateri je umrla komaj 27-letna ženska, Fipilinka, ki ji je zadnji dah vzel njen mož, 30-letni domačin. O vzrokih za to tragedijo nima smisla špekulirati, saj vzroka za nasilje ne bi smelo biti, nikoli.

V Premogovniku Velenje že več nesreč, najhujša leta 2003

21. 01. 2025 08.13

Nesreče v Premogovniku Velenje niso tako redke. Zadnja večja delovna nesreča se je zgodila februarja lani, ko so bili štirje rudarji izpostavljeni večji koncentraciji plina. Leta 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji, še leto prej pa je bilo v stebrnem udaru lažje poškodovanih 14 ljudi. Najhujša premogovniška nesreča do zdaj se je zgodila februarja 2003, ko sta umrla dva rudarja.

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični

16. 01. 2025 12.08

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Malomarno ravnanje: občutljivi podatki bolnikov v smeteh

15. 01. 2025 08.37

Splošna bolnišnica Celje se je znašla sredi nove afere. Tokrat zaradi malomarnega ravnanja z najobčutljivejšimi podatki. Večja količina izvidov, seznamov operacij, čakalnih vrst za preglede in drugih zdravstvenih podatkov pacientov Splošne bolnišnice Celje se je znašla v smeteh.

Na Hrvaškem v dveh letih 220 milijonov za čistejši zrak

12. 01. 2025 08.33

Hrvaška bo letos začela izvajati program za izboljšanje kakovosti zraka v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za varovanje okolja in zeleni prehod. Največ sredstev bodo namenili nakupu vozil z ničelnimi emisijami za uporabnike, kot so taksisti in dostavljavci.

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času

10. 01. 2025 10.54

GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Sedmošolcu zasegli pirotehniko, ki mu jo je prek spleta kupil oče

11. 12. 2024 16.16

Praznike ob koncu leta še vedno zaznamujejo tudi grozovite poškodbe zaradi neustrezne uporabe pirotehničnih sredstev. V tretjini vseh primerov gre za poškodbe rok, obraza, obraznega dela ter poškodbe sluha in vida. Največ poškodovancev je starih od 20 do 30 let, med njimi tudi 20-letni Ranko, ki mu je lani pirotehnično sredstvo, za katerega je kasneje izvedel, da je bilo izdelano doma, odtrgalo desno roko. Policija ob tem opozarja, da imajo pirotehnična sredstva že učenci osnovnih šol. V enem primeru so ugotovili, da je sedmošolcu izdelke prek spleta kupil oče.

Cene čokolade poskočile: čokoladni božički dražji tudi za 50 odstotkov

01. 12. 2024 12.02

Tik pred vrhuncem sezone božičnih nakupov analize kažejo, da nemški potrošniki danes plačujejo veliko več za čokolado kot pred letom dni. Čokoladne figure božička so odvisno od znamke in velikosti letos dražje tudi za 50 odstotkov, je pokazala analiza portala za primerjanje cen Smhaggle, izvedena za nemško tiskovno agencijo dpa.

'Razsežnost tragedije občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze'

14. 11. 2024 21.49

Zavod Varna pot je ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah zaznamoval svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Predstavniki zavoda, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti so poudarili pomen zavedanja, previdnosti in osebne odgovornosti v prometu za vse.

Policisti v poostren nadzor voznikov tovornih vozil in avtobusov

11. 11. 2024 06.42

Začenja se druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo izvajata agencija za varnost prometa in policija. V tem tednu bodo policisti izvedli več poostrenih nadzorov nad avtobusi in tovornimi vozili. Med drugim bodo pozorni na spoštovanje omejitev hitrosti in uporabo motečih naprav.

Zaradi opitih voznikov letos umrlo 13 ljudi

02. 11. 2024 13.32

Alkohol je eden od glavnih dejavnikov tveganja za udeležbo v prometnih nesrečah. Letos so do 15. oktobra opiti vozniki povzročili 1190 nesreč oziroma en odstotek več kot v enakem obdobju lani. Umrlo je 13 udeležencev, kar je dva manj kot v enakem obdobju lani, a hkrati tudi za polovico manj kot v 2020, kažejo podatki Agencije za varnost prometa.

Si želite mehke in nežne roke?

26. 10. 2024 00.15

Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Za poceni nafto in plin najpomembnejših 34 kilometrov

13. 10. 2024 16.30

Zaostrovanje konflikta na Bližnjem vzhodu vpliva tudi na ceno nafte na svetovnih trgih. Podražitve bi se lahko nadaljevale, če bo katera od držav posegla v transport v pomembni Hormuški ožini ob južni obali Irana. Dobrih 30 kilometrov široka vodna pot velja za "najpomembnejšo tranzitno pot nafte na svetu".

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Neplodnost: z njo se spopade vsak šesti par v Sloveniji

21. 09. 2024 13.11

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima težave z zanositvijo od 8 do 10 odstotkov svetovnega prebivalstva. Tako kot v drugih evropskih državah, ima tudi pri nas težave s plodnostjo vsak šesti par. Pojavnost neplodnosti je najbolj in v prvi vrsti odvisna od starosti, predvsem žensk. Tako je po podatkih WHO v starosti do 30 let neploden vsak deseti, v starosti do 40 let pa že vsak četrti par.

Minus UKC Maribor že pri 10 milijonih evrov

12. 09. 2024 20.06

Univerzitetni klinični center Maribor je letos do konca junija pridelal nekaj manj kot 7,8 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki, do konca julija pa že skoraj 9,9 milijona evrov. Po besedah generalnega direktorja Vojka Flisa je glavni razlog za takšen minus izpad prihodkov zaradi stavke zdravnikov, ki ji še vedno ni videti konca.

Gorska nesreča: 26-letnika pred hujšimi poškodbami rešila čelada

09. 09. 2024 14.49

V soboto se je med Doličem in Triglavom na območju občine Bovec zgodila gorska nesreča, v kateri je bil poškodovan 26-letni pohodnik z območja PU Koper. Na približno 2650 metrih nadmorske višine je na skupino pohodnikov z zgornjega dela stene začelo padati kamenje, pri čemer je 26-letnika zadel večji kamen. Posredovali so tudi gorski reševalci in ga odpeljali na zdravljenje v bolnišnico.

Za položnice se še napraska, o počitnicah lahko le sanjajo

25. 08. 2024 19.08

S sodelavko sva se tokrat odpravili na Gorenjsko, saj sva optimistično upali, da bodo temperature na severu naše države kaj bolj prizanesljive. Kaj kmalu sva ugotovili, da nama bo vseeno precej vroče, je pa vsaj čudovita okolica dala občutek svežine. Na poti po avtocesti sva srečevali veliko avtomobilov in avtodomov tujih registracij, kar je precej običajno v tem času. Ob pogledu na vso razgreto pločevino se mi je ob tem utrnila misel, da marsikatera od družin in predvsem otrok letos niso in ne bodo doživeli vsaj nekaj dnevnega oddiha ter odmika od skrbi. Ravno zaradi tega sem še posebej vesela in hvaležna, da kot organizacija velikemu številu otrok nudimo brezplačne počitnice in da s pomočjo donatorjev omogočamo celo krajše počitnice namenjene vsem družinskim članom.

Osumljenec za strelski napad pri Mladenovcu na sojenju priznal krivdo

21. 08. 2024 14.13

Osumljenec, ki je 4. maja lani v strelskem pohodu v okolici Mladenovca v osrednji Srbiji ubil devet ljudi, 12 pa jih je ranil, je ob začetku sojenja v Beogradu priznal krivdo. Izrazil je sožalje svojcem ubitih in dejal, da ne more zavrteti časa nazaj, poročajo srbski mediji.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje

18. 08. 2024 07.00

Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Z ledenika na Mont Blancu se je odtrgal kos ledu in vzel življenje alpinista

05. 08. 2024 15.28

Večji kos ledu, ki se je danes ponoči odtrgal od ledenika na Mont Blancu v francoskih Alpah, je zahteval življenje enega alpinista, štirje pa so bili poškodovani, so sporočile francoske oblasti.

BLOG: Atletsko stopalo: vzroki, simptomi in zdravljenje

21. 07. 2024 07.00

Atletsko stopalo (tinea pedis) je pogosta glivična okužba, ki prizadene stopala, zlasti kožo med prsti. Okužba lahko povzroči srbenje, pekoč občutek in nelagodje, vendar je z ustreznim zdravljenjem in preventivnimi ukrepi obvladljiva.

Voznik Ferrarija po avtocesti drvel 226 km/h, motorist pa prehiter in pijan

15. 07. 2024 11.46

Policisti Postaje prometne policije Celje so med nadzorom prometa na avtocesti, ki so ga izvedli v nedeljo, zaznali dva hujša kršitelja. Voznik Ferrarija je na odseku avtoceste z omejitvijo hitrosti 100 kilometrov na uro drvel s kar 226 kilometri na uro, voznik motornega kolesa pa s 164 kilometri na uro. Pri slednjem je preizkus z alkotestom pokazal, da je imel voznik v krvi skoraj promil in pol alkohola. A kaznovana ne bosta le voznika.

Na škotski obali nasedlo več kot 70 kitov: živih le še 12

11. 07. 2024 20.19

Na severu Škotske je nasedlo 77 kitov pliskavk, je sporočila britanska organizacija za reševanje morskih živali (BDMLR). Ob prihodu njihove ekipe na obalo Orkneyjskih otokov je bilo živih le še 12, ki jih sedaj poskušajo rešiti. Reševalci čakajo na plimo, da bi kite ponovno splavila v morje.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Morje prekrila sluzasta koprena, ki se v nočnih urah lahko modro svetlika

20. 06. 2024 18.40

Namesto modrine debela plast rjave sluzi. Pogled na slovensko morje v teh dneh ni nič kaj prijeten, podobne težave pa imajo tudi pri naših sosedih. Želatinaste prevleke so naraven pojav in same po sebi niso nevarne za zdravje, vendar pa se vanje lahko ujamejo številni, tudi patogeni organizmi, na primer fekalne bakterije, za katere ni ravno zaželeno, da zaidejo v telo. Morje bo očistil močnejši veter ali nevihta, do takrat pa se lahko tolažimo, da sluz skriva tudi očesu prijetnejše presenečenje v obliki modro-vijoličnega svetlikanja.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Vroče Atene na termovizijski kameri: avtomobili na soncu segreti do 70 stopinj

14. 06. 2024 10.02

Grčija je v primežu vročinskega vala. Temperature se čez dan povzpnejo tudi prek 40 stopinj Celzija, zato so šole v več predelih države zaprte, ministrstvo za delo je zaposlene pozvalo k delu od doma, če jim delovno mesto to omogoča. Grška javna radiotelevizija (ERT) je nad Atene poslala dron s termovizijsko kamero, ki je v peklensko vročem mestu ujela kotičke, kjer je temperatura presegla kar 70 stopinj Celzija.