washington

Vojaške enote ostajajo v Zalivu
24. 02. 1998 10.04
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes v Beli hiši dejal, da ZDA sprejemajo dogovor, ki ga je generalni sekretar ZN Kofi Annan sklenil v Irak. Kljub temu pa je Clinton ukazal vojaškim enotam v Perzijskem zalivu, naj ohranijo najvišjo stopnjo pripravljenosti za primer, če Irak sporazuma ne bo spoštoval.

Lewinskyjeva bo zanikala razmerje s predsednikom
23. 02. 1998 09.16
Domnevna predsednikova ljubica Monica Lewinsky bo po besedah njenega odvetnika Williama Ginsburga zanikala ljubezensko razmerje z Billom Clintonom. Ginsburg je v pogovoru za ameriško tv-mrežo NBC v nedeljo dejal, da bo njegova varovanka, ko bo poklicana pred veliko poroto, povedala isto kot januarja, ko je morala odgovarjati na vprašanja odvetnikov Paule Jones v njeni tožbi zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja.

Clintonova vlada za zdaj še zadržana
23. 02. 1998 09.06
Kofi Annan bo po podpisu sporazuma odletel v Pariz, od tam pa nazaj v New York. Jutri, v torek, 24. februarja zjutraj bo podal poročilo o svojem obisku in predstavil besedilo sporazuma Varnostnemu svetu ZN.

Američani za smrt Sadama Huseina
22. 02. 1998 10.52
Želja večine Američanov je, da bi organizirali akcijo, v kateri bi ubili iraškega predsednika Sadama Huseina in s tem rešili iraško krizo. Glede na izide javnomnenjske raziskave, katere izsledki so objavljeni v sobotni izdaji časnika Newsweek, 54 odstotkov Američanov podpira uboj Sadama Huseina, 37 odstotkov pa tej možnosti nasprotuje. V podobni javnomnenjski raziskavi, ki je bila izvedena novembra, je bilo le 39 odstotkov vprašanih naklonjenih uboju Sadama Huseina. Glede načina rešitve sedanje krize se je 39 odstotkov vprašanih izreklo za diplomatsko rešitev, 36 odstotkov za zračno in kopensko vojaško akcijo, 18 odstotkov pa za omejeno zračno akcijo.

Rimsko cesto zavzela nova galaksija
22. 02. 1998 10.32
Neka pritlikava galaksija je zavzela središče naše galaksije - Rimske ceste, potem pa jo je Rimska cesta razbila in vsesala, trdijo ameriški in britanski astronomi. Galaksija, ki so jo znanstveniki poimenovali Strelčeva, ker so jo opazili v ozvezdju Strelca, je približno desetkrat manjša od naše, njena masa pa predstavlja tisočinko mase vseh zvezd v Mlečni cesti, pravi strokovnjakinja s področja astrofizike Rosemary Wise z univerze John Hopkins v Baltimoru. Najnovejši izračunih kažejo, da je Strelčeva galaksija najmanj desetkrat obkrožila našo galaksijo, preden jo je gravitacijska sila Rimske ceste vsesala vase. Po mnenju mnogih astronomov, bi lahko ta pojav povzročal nastanek novih galaksij, saj trdijo, da so največje galaksije, kot je na primer naša, pravzaprav rezultat spajanja večjega števila manjših, pritlikavih galaksij. Po izračunih, ki jih je pripravila ekipa Wiseove, naj bi deset odstotkov zvezd v Rimski cesti v njenem zunanjem delu izviralo iz pritlikavih galaksij, ki so se v zadnjih osmih milijardah let stopile vanjo.

Svetovna banka podprla gruzijski projekt obnove kulturnih znamenitosti
20. 02. 1998 08.18
Predstavniki Svetovne banke so sprejeli sklep o denarni podpori Gruziji v višini 4,49 milijona ameriških dolarjev, ki bo namenjena promociji, organizaciji in vzdrževanju gruzijskih kulturnih dediščin, sporočajo iz omenjene banke. S pridobljenim posojilom skušajo predstavniki gruzinske vlade znova oživiti gruzijski turizem, ki je pred leti ustvarjal velik delež dohodkov. Z dobljenim denarjem nameravajo v Gruziji urediti pokrajino in okolico v krajih, kjer so pomembnejše kulturne znamenitosti.

Albright: Če Annanu ne bo uspelo, bo spregovorilo orožje
19. 02. 1998 17.29
ZDA bodo v primeru neuspeha misije generalnega sekretarja OZN Kofija Annana v Bagdadu uporabile silo, je v današnjem telefonskem pogovoru s turškim zunanjim ministrom Ismailom Cemom zagotovila ameriška državna sekretarka Madeleine Albright.

Gadafi bi v Kuvajt poslal 60 000 vojakov
19. 02. 1998 09.35
V ameriški zvezni državi Georgia se več tisoč vojakov pripravlja na odhod v Kuvajt, kamor naj bi prispeli do nedelje. Med okoli 3000 vojaki so tudi člani oklepnega bataljona. Medtem pa je libijski voditelj Moamer Gadafi predlagal, da v Kuvajt pošlje 60.000 vojakov, ki bi pred Irakom zavarovali to državo in Saudsko Arabijo. Dejal je, da bi bili tako Američani ob izgovor za napad na Irak.

Ameriška podpora iraški opoziciji?
19. 02. 1998 09.31
Predstavniki State Departmenta se bodo ta teden v Washingtonu sestali s predstavniki iraške opozicije, ki so že nekaj dni v ZDA. Govorili bodo o možnosti ameriške podpore sicer zelo maloštevilni iraški opoziciji.

Svetovna banka Makedoniji dodelila posojilo
19. 02. 1998 08.45
Svetovna banka je Makedoniji dodelila posojilo v višini 35 milijonov dolarjev za obdobje 20 let, ki bo namenjeno financiranju projektov za posodobitev energetskega sistema v državi. Projekt predvideva obnovo distribucijske mreže za električno energijo ter obnovo šestih največjih makedonskih hidroelektrarn, v katerih proizvedejo 91 odstotkov električne energije. Odkar je leta 1993 Makedonija postala članica Svetovne banke, je od te ustanove dobila posojila v skupni vrednosti približno 375 milijonov dolarjev, s katerimi je financirala 12 različnih projektov.

Clintonovo razmerje z Monico Lewinsky je zapletena zgodba...
18. 02. 1998 10.07
Tiskovni predstavnik Bele hiše Mike McCurry je v pogovoru za časopis Chicago Tribune namignil na to, da obtožbe o predsednikovem razmerju z Monico Lewinsky niso čisto neutemeljene.

Južni Koreji še dve milijardi dolarjev stabilizacijskih sredstev
18. 02. 1998 09.49
Mednarodni denarni sklad (IMF) je Južni Koreji v torek odobril še dve milijardi dolarjev stabilizacijskih sredstev, ki jih bo država lahko začela črpati takoj. IMF je ob tem izrazil zadovoljstvo nad izvajanjem priporočenih reform v tej azijski državi.

Američani se ne ukvarjajo z diplomacijo
17. 02. 1998 09.34
Iraški veleposlanik pri Združenih narodih Nizar Hamdun je v ponedeljek v pogovoru za tv-mrežo CNN izrazil pričakovanje, da bo program Združenih narodov o nadzoru iraške oborožitve prekinjen, če bo Washington izvedel vojaški napad na njegovo državo. Glede možnega obiska generalnega sekretarja ZN Kofija Annana v Bagdagu pa je Hamdun dejal, da se ameriški funkcionarji v Varnostnem svetu ne pogovarjajo o tem, kaj bi moral Annan storiti v Iraku, in dodal, da "se vsi strinjajo, da se Američani ne ukvarjajo z diplomacijo".

Cohen: vojaški napada na Irak je samo še vprašanje tednov
17. 02. 1998 09.32
Ameriški obrambni sekretar William Cohen je ocenil, da bi moral generalni sekretar ZN Kofi Annan v primeru obiska v Bagdadu iraškim voditeljem posredovati odločno sporočilo z zahtevo, da se inšpektorjem ZN za nadzor iraške razorožitve omogoči dostop do vseh prepovedanih območij. Cohen je v sinočnjem pogovoru za CNN povedal, da so izčrpana vsa diplomatska sredstva za rešitev iraške krize in da gre v vojaškem napadu na Irak le še za vprašanje tednov.

IBM namerava proizvesti najzmogljivejši računalnik
14. 02. 1998 11.01
Ameriški proizvajalec računalniške opreme IBM namerava do leta 2000 razviti zelo zmogljiv računalnik IBM/6000 SP, ki bo po besedah predstavnikov podjetja po zmogljivosti prekašal vse dosedanje modele.

ZDA bodo še naprej pritiskale na Irak
13. 02. 1998 17.50
ZDA bodo kljub ruskemu zavračanju uporabe sile proti Iraku še naprej pritiskale na iraško vodstvo, da začne spoštovati resolucije Združenih narodov v zvezi z razorožitvijo, je v današnji izjavi za tisk dejal ameriški predsednik Bill Clinton.

Kongres podpira Clintona
13. 02. 1998 09.36
Republikanski in demokratski voditelji v ameriškem kongresu so izrazili podporo predsedniku Billu Clintonu v zvezi z iraško krizo. Vodja republikanske večine v senatu Trent Lott je izjavil, da je uporaba vojaške sile upravičena, če bodo vsi diplomatski napori zaman. Dejal je, da bo, če se bo predsednik odločil za poseg, Amerika enotna v svoji podpori. Podobno je dejal vodja demokratske manjšine Tom Daschle.

Sesatnek palestinskih in izraelskih pogajalcev v Washingtonu
12. 02. 1998 10.01
V Washingtonu so se v prisotnosti ameriškega posrednika Dennisa Rossa sestali palestinski in izraelski pogajalci, ki pa niso dosegli nobenega pravega napredka, je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin. Po enournem pogovoru v Washingtonu ni predvidenega nobenega srečanja več. To je bil prvi neposredni sestanek na tej ravni po več mesecih, medtem ko so izraelsko-palestinska pogajanja že enajst mesecev blokirana. Palestinsko delegacijo je vodil glavni palestinski pogajalec Saeb Erakat, izraelsko pa generalni sekretr vlade Danny Naveh.

Ilegalna trgovina med Rusijo in Irakom?
12. 02. 1998 09.39
Inšpektorji ZN za nadzor razoroževanja so po pisanju časnika Washington Post v Iraku našli dokaze o ilegalni trgovini med Rusijo in Irakom. Kot poroča časnik v četrtkovi izdaji, naj bi ruska vlada Iraku prodala tehnične naprave v vrednosti več milijonov dolarjev, ki naj bi služili izdelavi biološkega orožja. Časnik ni navedel vira podatkov.

Bolgarski predsednik na obisku v ZDA
11. 02. 1998 09.59
Ameriški predsednik Bill Clinton je v Beli hiši sprejel bogarskega predsednika Petra Stojanova. Osrednji temi pogovora sta bili širitev zveze NATO in stabilnost v jugovzhodni Evropi. Clinton je v pogovoru zatrdil, da bodo vrata zveze NATO ostala odprta za nove članice, je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše.

ZDA bodo počakale na zadostno podporo; Sadam Husein ne bo napadel Izraela
10. 02. 1998 19.27
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes vnovič pozval iraškega predsednika Sadama Huseina, naj poišče mirno rešitev krize z Združenimi narodi in naj ne ovira njihovih inšpektorjev. Izbira je zdaj v rokah Sadama Huseina, je med slovesnostjo v Beli hiši, namenjeno gospodarstvu, izjavil ameriški predsednik, ki pa je v isti sapi ponovil, da morajo biti pripravljeni tudi na drugo možnost. Sadam Husein pa je na pritisk Moskve obljubil, da ne bo napadel Izraela. Kot je izjavil, tega ni sposoben in ne namerava storiti. Njegovo obljubo je Moskva v nedeljo posredovala izraelskim oblastem, je danes sporočil neimenovani zahodni diplomat v Amanu.

Moskva vnovič opozarja pred napadom na Irak
10. 02. 1998 17.38
Rusko zunanje ministrstvo je Washington danes opozorilo na morebitne posledice letalskih napadov na Irak, če bi zadeli skladišča orožja za množično uničevanje. Tiskovni predstavnik Genadij Tarasov je obenem ponovil, da Rusija kategorično zavrača uporabo sile proti Iraku.*** Iz vojaškega oporišča Incirlik na jugu Turčije pa medtem poročajo o povečani aktivnosti. Tam so nameščena ameriška in britanska letala v okviru misije za nadzor prepovedi letalskih poletov nad Irakom, ki je v veljavi od leta 1991. Iz oporišča je poletelo večje število bojnih letal, eno izvidniško letalo in letala za motenje radarskih sistemov. Južnoafriška republika pa je ZDA pozvala, naj pri reševanju iraške krize dajo prednost razumu in uporabi diplomacije. Kot je opozorilo južnoafriško zunanje ministrstvo, bodo v primeru bombnega napada žrtve civilisti in ne Sadam Husein.

Ali je Nemčija v iraški krizi zavzela katastrofalno stališče?
10. 02. 1998 14.01
Irak je izrazil kritiko na ponudbo nemškega kanclerja Helmuta Kohla, da lahko Združene države za morebiten napad na Irak uporabljajo nemška zračna oporišča. Namestnik iraškega zunanjega ministra Riad el Kasi je sinoči dejal, da nemška vlada v iraški krizi s tem zavzema "katastrofalno stališče", Kohlova izjava pa je "enostranski politični ukrep, ki ni v interesu mednarodne skupnosti".

ZDA ne potrebujejo letališč v Saudovi Arabiji
09. 02. 1998 12.41
Ameriški sekretar za obrambo William Cohen je po pogovoru s savdskim kraljem Fahdom izjavil, da ZDA ne bodo vztrajale pri uporabi letalskih oporišč v Saudovi Arabiji za morebitni napad na Irak. Savdski kralj je v strahu pred arabsko opozicijo namreč zavrnil sodelovanje pri kaznovanju Iraka zaradi nespoštovanja resolucij Varnostnega sveta.

V ZDA januarja 4,7-odstotna brezposelnost
09. 02. 1998 09.11
Stopnja brezposelnosti v ZDA je januarja ohranila decembrsko raven: 4,7 odstotka aktivnega prebivalstva, so sporočili z ministrstva za delo. Ameriško gospodarstvo je januarja ustvarilo 358.000 delovnih mest in celo preseglo napovedi analitikov o 263.000 novih službah. Analitiki pa so pravilno napovedali enako stopnjo brezposelnosti. Urna postavka se je januarja povečala za 0,3 odstotka in za 3,8 odstotka glede na januar 1997. Decembra je odpiranje novih delovnih mest sicer zabeležilo rahel upad, namesto pričakovanih 370.000 so ustvarili 355.000 novih delovnih mest.

Nesreča nad Perzijskim zalivom
07. 02. 1998 10.13
V petkovem trčenju dveh ameriški bojnih letal z letalonosilke George Washington nad Perzijskim zalivom je po zadnjih podatkih umrl eden od pilotov, drugega pa so po podatkih predstavnikov ameriške mornarice v Washingtonu rešili. Letali sta bili v trenutku nesreče približno 130 kilometrov vzhodno od mesta Kuvajt. Letalonosilka George Washington predstavlja še z dvema ameriškima in eno britansko letalonosilko glavno bojno silo pri možnem vojaškem napadu na Irak.

ZDA: Decembra občuten padec industrijskih naročil
07. 02. 1998 09.22
Ameriška industrija je decembra lani zabeležila najmočnejši padec naročil v zadnjih petih letih. Vrednost naročil je znašala 336,2 milijarde dolarjev, kar je za 2,5 odstotka manj kot mesec poprej, je sporočilo ameriško ministrstvo za trgovino. Novembra se je vrednost naročil v ameriški industriji povzpela za 2,4 odstotka, zadnji padec pa je ameriška industrija zabeležila maja lani. Kot je sporočilo ministrstvo, so se najbolj zmanjšala naročila v letalski industriji. Lani se je vrednost naročil v povprečju povečala za 5,3 odstotka.

Komiku Bobu Hopeu britanski plemiški naslov
06. 02. 1998 14.29
Britanska kraljica Elizabeta bo Bobu Hopeu, 94-letnemu ameriškemu komiku, rojenemu v Veliki Britaniji, podelila plemiški naslov.

Nadaljevanje partnerstva ZDA in Velike Britanije v tretjem tisočletju
06. 02. 1998 10.51
Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta se v četrtek zavzela za nadaljevanje partnerstva ZDA in Velike Britanije v tretjem tisočletju in za skupno gradnjo boljšega sveta. Predsednik Clinton je med uradno večerjo v Beli hiši v čast premieru Blairu izjavil, da gledajo v prihodnje tisočletje in da imajo tokrat redko priložnost obrati sadove stoletja zavezništva. Britanski ministrski predsednik je med večerjo z 230 povabljenimi ob koncu prvega dne pogovorov s predsednikom Clintonom o krizi z Irakom dejal, da odnosi med državama temeljijo na slavni preteklosti, a so prav tako bistveni za njuno prihodnost.

V vodah Zaliva zdaj štiri letalonosilke
06. 02. 1998 10.51
Pentagon je v četrtek sklenil, da v Zaliv pošlje štiri amfibijska plovila in okoli 2000 marincev. Omenjena polvila so bila doslej v Sredozemlju. Medtem je ameriška letalonosilka Independence s 50 bojnimi letali na krovu že priplula v Perzijski zaliv. Prvič po zalivski vojni v letu 1991 so v vodah Zaliva zdaj štiri letalonosilke. Poleg letalonosilke Independence sta tam še letalonosilki Nimitz in George Washington, iz Velike Britanije pa letalonosilka Invincible. Po prvotnih načrtih naj bi Independence zamenjala Nimitz, vendar so se zaradi zaostrovanja iraške krize odločili, da tudi Nimitz ostane v Zalivu.