washington

Albrightova ima dovolj

02. 02. 1998 09.00

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright si je dala duška ob nenehnih nesporazumih med nasprotnimi stranmi na Bližnjem vzhodu, je danes poročalo ameriško časopisje. "Tega imam dovolj! Naveličana sem, da se nenehno obračajo name s pritožbami čez drugo stran," naj bi Albrightova dejala tako izraelskemu premieru Benjaminu Netanjahuju kot palestinskemu voditelju Jaserju Arafatu.

V ZDA za 4,3 odstotka večja rast v zadnjem trimesečju leta 1997

02. 02. 1998 08.18

V ZDA je bil bruto družbeni proizvod v zadnjem trimesečju leta 1997 večji za 4,3 odstotka, medtem ko so analitiki napovedovali 3,8-odstotno rast. V tretjem trimesečju minulega leta pa so zabeležili za 3,1 odstotka večjo rast. V minulem letu se je BDP povečal za 3,8 odstotka, leto poprej pa za 2,8 odstotka.

Albanski predsednik odpotoval v ZDA

31. 01. 1998 12.10

Albanski predsednik Rexhep Meidani je danes odpotoval v Washington, kjer se bo v prihodnjih dneh pogovarjal o razmerah na Balkanu, zlasti o vprašanju Kosova, so sporočili iz predsednikovega urada.

ZDA bodo povečale število vojaških sil v Perzijskem zalivu

31. 01. 1998 10.55

ZDA bodo na območje Perzijskega zaliva poslale dodatnih 50 bojnih letal, je poročala televizijska družba CNN. Hkrati naj bi se povečalo tudi število vojakov v kopenskih enotah, navaja isti vir, medtem ko v Pentagonu novice niso niti potrdili niti zanikali.

Vse možnosti za rešitev iraške krize so odprte

30. 01. 1998 09.51

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v Parizu po sinočnjem pogovoru s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom izjavila, da so vse možnosti za rešitev krize z Irakom odprte, zato bi bilo treba še okrepiti prizadevanja za diplomatsko rešitev. Kot je poudarila, se Pariz in Washington strinjata, da je za sedanji položaj odgovoren Irak, da je politika Sadama Huseina nesprejemljiva, in da bi morali doseči, da bo Irak spoštoval resolucije ZN. Albrightova bo danes najprej odpotovala v Madrid na pogovore z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom, nato pa še v London na srečanje z jordanskim kraljem Huseinom. Jutri se bo v britanski prestolnici sestala z vodjo britanske diplomacije Robinom Cookom.

Alfa bo zamenjala Mir

30. 01. 1998 09.50

Predstavniki Združenih držav, Rusije, Kanade, Japonske in držav članic Evropske vesoljske agencije so v Washingtonu sinoči podpisali sporazum o izgradnji, razvoju in uporabi nove vesoljske postaje "Alfa", ki naj bi zamenjala rusko orbitalno postajo Mir. Prvi modul prihodnje vesoljske postaje, ki so ga z ameriškimi sredstvi izdelali v ruskem centru Hruničev, so že poslali v kozmodrom Bajkonur v Kazahstanu. Modul naj bi v orbito lansirali že novembra lani, zaradi finačnih težav pa so izstrelitev preložili na 30. junija letos.

Clinton vnovič posvaril Sadama Huseina

30. 01. 1998 09.30

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj znova poudaril, da so Združene države Amerike odločene, da bodo iraškemu voditelju Sadamu Huseinu preprečile ponovno uporabo orožja za množično uničenje. To je že drugo opozorilo Iraku v manj kot 48 urah, potem ko je Clinton skoraj enako svarilo izrekel v nedavnem nagovoru narodu.

Albrightova na pogovorih o možnosti napada na Irak

29. 01. 1998 10.23

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se bo danes popoldne v Parizu pogovarjala o morebitnem vojaškem napadu na Irak. Po napovedih naj bi se sestala s francoskim zunanjim ministrom Hubertom Vedrinom. V Washingtonu pa je Albrightova v sredo zvečer poudarila odločenost ZDA, da Irak, če bo treba, tudi z orožjem prisilijo v popuščanje v sporu glede nadzora iraškega orožja s strani Združenih narodov. Po njenih besedah ne sme biti dvoma o moči ameriških oboroženih sil. Obenem je poudarila, da sredstva diplomacije še niso povsem izrabljena.

Dve tretjini Američanov Clintona podpirata kljub nemoralnosti

28. 01. 1998 10.28

Bill Clinton je morda res nemoralen, vendar pa 68 odstotkov Američanov meni, da je za državo vseeno bolje, da ostane na položaju predsednika, kažejo rezultati najnovejše raziskave javnega mnenja CNN, USA Today in Gallupa.

Položaj v državi je trden, meni Bill Clinton

28. 01. 1998 09.59

Ameriški predsednik Bill Clinton je v govoru o položaju v državi pred obema domoma kongresa ter člani kabineta načel najpomembnejše teme, ki zadevajo ZDA in svetovno skupnost na prehodu v prihodnje tisočletje. Opogumljen z glasnim aplavzom ob vstopu v kongresno dvorano, je Clinton najprej sam sebi postavil vprašanje "kakšen je položaj v državi" in si takoj odgovoril: "Položaj v državi je trden." Clinton je potrdil napovedi in se škandala v zvezi z intimnim odnosom z Monico Lewinsky ni dotaknil niti z besedico.

Guverner svetovne banke na turneji po azijskih državah

28. 01. 1998 09.49

Guverner Svetovne banke James Wolfensohn bo od 1. do 8. februarja na turneji po šestih azijskih državah, ki jih je prizadela finančna kriza. Namen obiska bo podrobnejša ocena predvsem socialnih potreb na območju, so včeraj sporočili iz Setovne banke. Wolfenshon bo obiskal Tajsko, Singapur, Malezijo, Indonezijo, Filipine in Južno Korejo.

Albrightova v Evropo na posvet o Iraku

27. 01. 1998 17.15

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo odpotovala v Evropo, kjer se bo s kolegi iz Velike Britanije, Francije in Rusije posvetovala o tem, kako ukrepati v iraški krizi.

Hillary Clinton javno podprla svojega soproga

27. 01. 1998 16.09

Soproga ameriškega predsednika Hillary Clinton je v današnjem pogovoru na televizijski mreži NBC ocenila, da so očitki o domnevnih spolnih aferah njenega soproga del "politične kampanje", katere cilj je izničiti rezultate dvojnih volitev. Soproga predsednika Clintona je obenem obsodila izkoriščanje sodnega sistema v ta namen.

Članice kontaktne skupine so pripravljene podpreti vlado Milorada Dodika

27. 01. 1998 09.40

Članice kontaktne skupine, ZDA, Rusija, Nemčija, Francija, Velika Britanija in Italija, so v ponedeljkovem skupnem poročilu izrazile pripravljenost, da podprejo novo vlado Republike srbske premiera Milorada Dodika. Šest držav obenem poziva vse strani v srbski entiteti BiH, naj sodelujejo, ter tako novemu vodstvu omogočijo miren prevzem oblasti. Po trditvah članic kontaktne skupine so glavne naloge Dodikove vlade nadaljevanje gospodarskih reform, ohranitev celovitosti Bosne in Hercegovine, boj proti korupciji ter uresničevanje Daytonskega sporazuma.

Clinton zavrača vse obtožbe v zvezi s spolnimi aferami

27. 01. 1998 09.31

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki mu očitajo domnevne spolne afere, je v ponedeljek ponovno zavrnil vsakršno spolno razmerje z nekdanjo uslužbenko Bele hiše Monico Lewinsky. Njegovo trditev je demonstrativno podprl tudi podpredsednik Al Gore, ki je demokratom v kongresu zatrdil: "Verjamem predsedniku, saj imam razlog za to." Kot je poročala televizija CNN, so za danes napovedano zaslišanje 24-letne Monice Lewinsky preložili. Clintona naj bi danes prvič javno podprla tudi njegova soproga Hillary.

Invicible zaplula v Zaliv

26. 01. 1998 09.45

Britanska letalonosilka Invincible je zaplula v vode Zaliva, s čimer se je število britanskih vojakov na tem območju povzpelo na 2000. Ameriški mediji pišejo, da naj bi bila okrepljena navzočnost Britancev znak pripravljenosti Londona, da podpre Washington, če se bo odločil za vojaško akcijo proti Iraku.

Tajski napredek pri gospodarskih reformah

24. 01. 1998 11.29

Tajska je po podatkih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) naredila "velik napredek" pri svojih gospodarskih reformah. Načrte IMF za premostitev finančne krize v tej državi naj bi zato "prilagodili spremenjenemu gospodarskemu okolju", je v petek v Washingtonu po pogovorih s tajskim finančim ministrom Tarrinom Nimmanahaemindo povedal direktor IMF Michael Camdessus. Pri tem naj bi pomembno vlogo igral predvsem nepričakovano nižji primanjkljaj v plačilni bilanci in spremenjeni proračunski podatki. Podrobnosti v zvezi s temi vprašanji bo razjasnila delegacija IMF, ki bo v začetku februarja odpotovala v Bangkok.

Albrightova bo nadaljevala prizadevanja za oživitev bližnjevzhodnega mirovnega procesa

24. 01. 1998 11.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se namerava v kratkem sestati z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem in palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, da bi nadaljevala prizadevanja za oživitev bližnjevzhodnega mirovnega procesa, je v petek izjavil njen pomočnik za Bližnji Vzhod Martin Indyk. Indyk je še povedal, da bo Albrightova kmalu zaprosila za sestanek z obema politikoma, pri čemer ni pojasnil podrobnosti o načrtih ameriške admnistracije. Po Indykovih besedah je bil ob nedavnem sestanku Netanjahuja in Arafata z ameriškim predsednikom Billom Clintonom "dosežen napredek".

ZDA podpiraju Bruntlandovo

23. 01. 1998 10.16

Združene države Amerike so v četrtek podprle kandidaturo bivše norveške ministrske predsednice Gro Harlem Bruntland za mesto direktorice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). V sporočilu ameriškega zunanjega ministrstva je zapisano, da je Bruntlandova "izredno primerna za to nalogo", saj razpolaga z idealno mešanico strokovnega znanja in izkušenj v vodenju, potrebnih za prenovo organizacije v tem kritičnem trenutku.

Clinton priznal izvenzakonsko razmerje s Flowersovo?

22. 01. 1998 14.05

Ameriški predsednik Bill Clinton naj bi na nedavnem zaslišanju pod prisego priznal, da je imel razmerje z Jennifer Flowers, kar je doslej vedno zanikal, ter tudi, da je uslužbenki Bele hiše Monici Lewinsky dajal darila.

Clinton zanikal najnovejše obtožbe uslužbenke Bele hiše

21. 01. 1998 18.42

Ameriški predsednik Bill Clinton odločno zanika obtožbe v zvezi s spolnim nadlegovanjem, so sporočili iz Bele hiše. Ameriški tisk je namreč danes objavil izjavo neke mlajše uslužbenke Bele hiše, ki predsednika obtožuje, da je imel z njo razmerje ter da je od nje zahteval, naj krivo priča v procesu proti Pauli Jones.

Napredek pri izvajanju bližnjevzhodnega mirovnega procesa

21. 01. 1998 16.57

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je po včerajšnjem srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom za televizijsko postajo NBC izjavil, da sta sogovornika dosegla določen napredek glede možnosti za nadaljevanje bližnjevzhodnega mirovnega procesa.

Netanjahu predlagal delni umik z Zahodnega brega

21. 01. 1998 10.27

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je na srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom v Washingtonu izjavil, da si njegova vlada prizadeva za nadaljevanje mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu.

Netanjahu in Clinton o možnostih oživitve bližnjevzhodnega mirovnega procesa

21. 01. 1998 09.45

Ameriški predsednik Bill Clinton in izraelski premier Benjamin Netanjahu sta ponoči končala drugi pogovor o možnostih oživitve bližnjevzhodnega mirovnega procesa in izraelskega umika z zasedenega Zahodnega brega. Eden od tiskovnih predstavnikov Bele hiše je pogovor Clintona in Netanjahuja označil za "dober" in dodal, da pa je treba "še veliko postoriti".

Ameriški obrambni minister na dvodnevnem obisku v Južni Koreji

21. 01. 1998 09.38

Ameriški obrambni minister William Cohen je danes po obisku na Japonskem pripotoval v južnokorejsko prestolnico Seul. Pred odhodom iz Tokia je poudaril, da ZDA v sporu glede izvajanja nadzora razorožitve v Iraku še naprej računajo na diplomatsko rešitev tega vprašanja. Washington ob potekajočih pogajanjih z Bagdadom še ni sprejel odločitve o mogočem vojaškem napadu na Irak.

Butler se bo ponovno sestal s podpredsednikom iraške vlade

21. 01. 1998 09.35

Vodja inšpektorjev Združenih narodov za razorožitev Iraka Richard Butler se bo danes v Bagdadu ponovno na kratko srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom, pred vrnitvijo v New York pa bo imel še tiskovno konferenco.

Srečanje med Netanjahujem in Clintonom

19. 01. 1998 09.56

Izraelski premier je danes iz letališča Ben Gourion v Tel Avivu odpotoval v Washington, kjer naj bi se srečal z ameriškim predsednikom Clintonom. Netanjahu se bo s Clintonom sestal 48 ur pred obiskom palestinskega predsednika Jaserja Arafata v Beli hiši. Sogovornika se bosta pogovarjala o oživitvi bližnjevzhodnega mirovnega procesa in zlasti o izraelskem umiku z Zahodnega brega. Izraelska vlada pogojuje umik z zahtevo, da naj palestinske oblasti začno izvajati 40 obveznosti, ki jih trenutno ne izpolnjuje, meni Netanjahu.

Podpisali listino o ameriško-baltskem sodelovanju

17. 01. 1998 10.38

Predsedniki treh baltskih držav so sinoči v Washingtonu z ameriškim predsednikom Billom Clintonom podpisali listino o ameriško-baltskem sodelovanju. Listina, ki so jo podpisali latvijski predsednik Guntis Ulmanis, estonski Lennart Meri in dosedanji litovski predsednik Algirdas Brazauskas, baltskim državam zagotavlja ameriško podporo pri morebitnem vključevanju v zvezo NATO, ki ostaja njihov najvišji cilj, o katerem pa sosednja Rusija še vedno noče nič slišati. Podpis listine je pozdravil tudi poljski predsednik Aleksander Kwasniewski, ki je baltskim državam zagotovil tudi poljsko podporo.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

ZDA začenjajo sodelovanje s Kitajsko na področju jedrske energije

16. 01. 1998 09.55

Ameriški predsednik Bill Clinton je v četrtek prižgal zeleno luč za sodelovanje s Kitajsko v civilni uporabi jedrske energije. V sporočilu kongresu je Clinton ugotovil, da Kitajska tačas ne izvaža jedrske tehnologije državam, ki bi jo lahko uporabile v programu jedrske oborožitve. Če kongres v dveh mesecih ne bo imel nobenih ugovorov, bodo ameriška podjetja lahko na Kitajsko izvažala dele za jedrske centrale.