za azil

Tok beguncev čez Egejsko morje se zaenkrat ni ustavil

20. 03. 2016 10.09

Tok beguncev čez Egejsko morje se ni umiril. A Turčija naj bi vendarle izvajala svoj del dogovora z EU. Plovbo v Grčijo naj bi preprečila kar 3000 migrantom. Medtem pa poročajo tudi o novih utopljenih beguncih, ki so poskušali doseči Evropo. V Egejskem morju sta se utopili dve majhni deklici.

Na shodu v Ljubljani zahtevali odprte meje za migrante in spodbude za gojenje večkulturnosti

19. 03. 2016 16.43

V Ljubljani so udeleženci shoda zahtevali umik vojske in žice z meje, želijo prekinitev vračanja beguncev in migrantov, ki jih prestrežejo Natove ladje, v Turčijo, in konkretne spodbude za gojenje večkulturnosti.

VIDEO: Turška obalna straža znova grobo nad poln begunski čoln

18. 03. 2016 06.50

Evropska unija in Turčija sta dosegli dogovor, ki naj bi pripomogel k rešitvi begunske krize in zajezitvi toka migrantov v Evropo. V skladu z dogovorom bo Evropska unija začela 20. marca vračati nezakonite migrante, ki bodo v Grčijo prišli iz Turčije in ne bodo imeli dokumentov. Medtem pa so turško obalno stražo danes znova ujeli, kako skuša na silo ustaviti čoln begunci in migranti.

Bruselj: EU ne obrača hrbta beguncem, splošnega vračanja ne bo

17. 03. 2016 06.38

Z migracijskim dogovorom s Turčijo EU nikakor ne obrača hrbta beguncem, ne bo splošnega vračanja, vsaka oseba bo obravnavana individualno, zagotovljeno bo spoštovanje evropskega in mednarodnega pravnega reda, je v Bruslju zatrdil prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans.

Sodišče EU pritrdilo Madžarski, da lahko vrača prosilce za azil v varne tretje države

17. 03. 2016 12.16

Sodišče EU je pritrdilo Madžarski, da lahko Pakistanca – ki je zaprosil za azil, nato pa preko Češke skušal oditi v Avstrijo, a so ga češke oblasti vrnile na Madžarsko – vrne v Srbijo. Gre za sodbo, ki razjasnjuje pogoje, pod katerimi lahko članica EU vrača prebežnike v varno tretjo državo.

EU ne obrača hrbta beguncem, ne bo splošnega vračanja

16. 03. 2016 12.08

Za vsakega sirskega begunca, ki ga bodo Turki prestregli na morju, bo EU premestila drugega sirskega begunca iz Turčije. Tako nameravajo zajeziti nezakonite begunske poti. Medtem pa v Istanbulu že leto dni zadržujejo begunca iz Sirije, ki je pobegnil iz Sirije, da bi se izognil služenju vojaškega roka. Zdaj pa iz obupa razmišlja, da bi zaprosil za vrnitev v Sirijo.

Kljub delnemu umiku bo Rusija nadaljevala letalske napade v Siriji

15. 03. 2016 07.05

Kljub umiku dela svojih sil iz Sirije bo Rusija nadaljevala letalske napade na teroristične cilje v Siriji, je povedal namestnik ruskega obrambnega ministra. V Siriji bo ostalo okoli 800 ruskih vojakov, Rusija pa bo tam ohranila tudi svoje napredne raketne sisteme zemlja-zrak S-400.

Merklova izgubila volitve v dveh od treh zveznih dežel, desnica v vzponu

13. 03. 2016 16.20

Na današnjih volitvah v treh nemških zveznih deželah je vladajoča CDU kanclerke Angele Merkel zabeležila občutne izgube. V vseh treh deželah se je v parlament prebila desna populistična Alternativa za Nemčijo (AfD), ki je nastopala proti migrantom. Na Saškem-Anhalt je AfD postala celo druga najmočnejša sila.

Grški obrambni minister: Taborišča v Idomeniju ne bomo izpraznili na silo

12. 03. 2016 09.18

Države EU bi morale beležiti podatke o vseh osebah, ki vstopajo v schengensko območje, meni nemški notranji minister. Baza podatkov bi vsebovala podatke o tem, kje in kdaj je oseba vstopila v prostor ter kje in kdaj ga je zapustila. Takšni podatki so nujni za boj proti terorizmu, kriminalcem in nezakonitim migracijam.

Ravnateljica šole, v katero prihajata afganistanska dečka: Kar učimo, moramo živeti

11. 03. 2016 09.31

Naloga šole je, da tisto, o čemer otroke poučuje v teoriji, izvaja tudi v praksi, pravi ravnateljica Prve osnovne šole v Slovenj Gradcu Zvonka Murko. Njena šola bo tako v svoj program vključila dva otroka pribežnika. Za začetek jima bodo skušali pomagati predvsem pri socializaciji in vključevanju v okolje.

Cerar: Nemška vlada mora javno povedati, da je pot v Evropo za nezakonite migrante zaprta

11. 03. 2016 09.10

Zaradi zaprtja zahodnobalkanske poti Bolgarija razmišlja o postavitvi žične ograje na celotni meji z Grčijo, da bi preprečila morebitno odprtje nove migrantske poti preko svojega ozemlja. Makedonski predsednik pa se jezi, da se Turčiji za spopadanje z begunsko krizo obetajo milijarde, Makedonija pa ni dobila niti centa.

V Slovenijo bodo iz Italije premestili 218 beguncev, iz Grčije pa 349

10. 03. 2016 06.53

V Slovenijo bo letos in v prihodnjem letu iz Italije in Grčije premeščenih 567 beguncev. Prva skupina bo prišla aprila, zadnja pa septembra prihodnje leto. V Bruslju pa je bilo slišati vrsto svaril pred odpiranjem novih migracijskih poti po zaprtju balkanske.

Balkanske migrantske poti ni več, obstaja velika verjetnost za porast ilegalnih prehodov meje

09. 03. 2016 07.05

Po ukinitvi balkanske poti, Šefic opozarja, da ne gre izključevati ilegalnih migracij, zato na naši meji ostaja poostren nadzor. Avstrija z meje s Slovenijo umika 200 policistov, Madžari povečujejo prisotnost vojske, v Srbiji je obtičalo okoli 2000, na meji pred Makedonijo pa okoli 13.000 prebežnikov. Do konca meseca bi se lahko v Grčiji nabralo že več kot 100.000 prebežnikov.

FOTO: 'Od polnoči migracij po zahodnobalkanski poti na način, kot je potekal do sedaj, ne bo več'

08. 03. 2016 06.56

Tako so sporočili iz slovenskega MNZ. Da bi se zahodnobalkanska pot res zaprla, bo Makedonija ob meji z Grčijo postavila ograjo, ki jo bodo varovali s paralizatorji oboroženi pazniki. Vse več je kritik, da EU ignorira kršitve človekovih pravic v Turčiji, samo da bi dosegla dogovor o migrantih. Turčija se je namreč dobro izpogajala.

Zver: Turška politika je začutila stisko EU in jo izsiljevala

08. 03. 2016 14.11

Odzivi na dogovor med EU in Turčijo za zajezitev migrantskih tokov so mešani. Analitik Primož Šterbenc ga vidi kot nevarnega, saj zaprtje poti v migrantih lahko povzroči razočaranje, obup in jezo. Analitik Klemen Grošelj pa meni, da je Evropa prepustila reševanje begunske krize Turčiji, ki ima zdaj vzvod za pritisk na EU.

V logaški izpostavi azilnega doma nastanili pet družin

08. 03. 2016 12.44

Zatočišče pred vojno je v logaški izpostavi azilnega doma zaenkrat našlo pet družin, kar pomeni skupno 23 oseb. Da se v Logatec naseli zgolj ranljive skupine prosilcev za azil, je zahteval tamkajšnji občinski svet, saj je nekatere občane strah, da bi v njihovi bližini naselili migrante, ki so jih iz različnih razlogov vrnile druge evropske države.

Bodo voditelji EU zaprli balkansko migrantsko pot? Kakšno pomoč bo dobila Grčija?

06. 03. 2016 11.30

V osnutku sklepov, ki naj bi jih potrdili voditelji EU, med drugim piše, da mora Grčija nemudoma zagotoviti 50.000 mest za morebitne prosilce za azil, pri čemer bo EU Atenam nudila potrebno pomoč. Migrante, ki nimajo možnosti pridobiti azil, naj bi nemudoma vrnili v Turčijo. Pot v Evropo naj bi se povsem zaprla.

Državni zbor sprejel nov zakon o mednarodni zaščiti

05. 03. 2016 07.24

Poslanci so pozno ponoči sprejeli nov zakon o mednarodni zaščiti. Razprava je tekla predvsem o tem, ali je treba pogoje za azil zaostriti ali ne. Nov zakon sicer jasneje določa roke za izdajo odločbe ter jasneje opredeljuje, kdaj prošnja za azil ni dopustna.

Pravniki: Avstrijske omejitve glede sprejema beguncev niso nezakonite

04. 03. 2016 11.49

Grški premier je ostro kritiziral države na balkanski migrantski poti zaradi zaprtja meja. "Kar so se dogovorile, je v nasprotju z vsemi pravili. Te države uničujejo Evropo," je dejal. Skupina pravnih strokovnjakov pri Svetu EU pa je pojasnila, da določitev zgornje meje sprejemanja prošenj za azil načeloma ni v nasprotju z mednarodnim pravom.

SDS predlaga posvetovalni referendum o migrantih, odzivi drugih strank ostri

04. 03. 2016 13.42

SDS predlaga posvetovalni referendum. Na posvetovalnem referendumu bi odločali, ali naj bo letno število prosilcev za azil omejeno. Poslanec SDS Vinko Gorenak je zanikal, da gre za referendum o človekovih pravicah.

V Grčiji že skoraj 32.000 beguncev in migrantov

03. 03. 2016 10.13

Število beguncev, ki preko Egejskega morja pride v Evropsko unijo, je še vedno daleč previsoko, je po pogovorih s turškim premierjem opozoril Tusk. Je pa pohvalil Ankaro zaradi večjega sodelovanja, vključno z okrepitvijo patrulj obalne straže, policijskega nadzora v boju proti trgovini z ljudmi ter zaostritvijo vizumskega režima.

Kar nekaj ljudi pripravljenih mladoletne begunce sprejeti v svoj dom, a to za zdaj še ni možno

02. 03. 2016 07.07

Avstrija Nemčijo poziva, naj begunce sprejema neposredno iz Grčije, Turčije ali Jordanije. S tem bi prekinili kopičenje beguncev v Grčiji. Na grško-makedonski meji sicer trenutno na nadaljevanje poti čaka več kot 10 tisoč prebežnikov. Grčija pa je začela migrante vračati v Turčijo. V Sloveniji je trenutno 326 prosilcev za azil, od tega 32 mladoletnikov.

FOTO: Tusk in Cerar za učinkovito izvajanje schengena in pomoč Grčiji

01. 03. 2016 07.43

Če bo država zagotovila varovanje v azilnem domu, zunanje policijsko varovanje, azilantom omogočila učenje slovenskega jezika ter za vse skupaj tudi plačala, so v Logatcu pripravljeni sprejeti begunske družine z majhnimi otroki. V Ljubljani so prosilci za azil izvedli čistilno akcijo. Tusk pa se je na obisku v Sloveniji zavzel za učinkovito izvajanje schengena.

FOTO in VIDEO: Direktorji policij na balkanski poti za preglednost azilnega postopka

01. 03. 2016 07.32

Direktorji policij in načelniki uprav obmejnih policij iz Srbije, Avstrije, Hrvaške, Makedonije, Slovenije, Nizozemske in Madžarske so na operativnem sestanku v Beogradu dosegli načelen dogovor o sprejemu migrantov in tranzitni poti ter o zagotavljanju spoštovanja in preglednosti azilnega postopka v vseh državah na balkanski migrantski poti.

FOTO in VIDEO: Med uničevanjem 'Džungle' izbruhnili spopadi med migranti in policijo

29. 02. 2016 07.25

Migranti, ki so obtičali na grško-makedonski meji, so prebili ograjo, zato so policisti proti njim uporabili solzivec in šok granate. Po incidentu je zdravniško pomoč poiskalo najmanj 30 ljudi. Francoske oblasti pa so z buldožerji začele uničevati del migrantskega tabora v Calaisu, imenovanega Džungla. Izbruhnili so spopadi.

Država mesečno za oskrbo prosilca za azil nameni 385 evrov

29. 02. 2016 14.01

Prehod migrantov je državo do 15. februarja stal nekaj več kot 32 milijonov evrov, v kar so všteti stroški zaposlenih v državnih in občinskih organih ter javnih zavodih, stroški sprejema in namestitve, stroški prostovoljcev in stroški občin. Pahor poziva k srečanju predsednikov strank.

Ker ne morejo prečkati meje, migranti protestno zasedli železniške tire

28. 02. 2016 12.01

Grški minister za migracije opozarja, da bi lahko v marcu v državi obtičalo od 50.000 do 70.000 beguncev. Medtem nemški notranji minister varne države poziva, naj zavrnjene migrante čim prej sprejmejo nazaj. Papež Frančišek pa poziva k pravični delitvi bremena migrantov.

Kriza v Grčiji: država zaradi migrantov poka po šivih, turisti pa množično odpovedujejo počitnice

27. 02. 2016 15.27

Potni listi prišlekov z območij pod nadzorom IS v Nemčiji niso veljavni. Ljudje, ki želijo s temi dokumenti v Nemčijo, morajo zato imeti še kakšen drug dokaz svoje identitete. Medtem je zaradi poostrenih pogojev na balkanski migrantski poti, v Grčiji obtičalo na tisoče beguncev.

FOTO: Protesti se vrstijo, v Ljubljani pa ponujajo namestitev za begunce in migrante

26. 02. 2016 13.47

Okoli 500 ljudi se je zbralo na dveh ločenih protestih proti nastanitvi migrantov. Na Vrhniki so se sicer zbrali tudi tisti, ki jih migranti ne motijo. V Lenartu pa sta protestnike nagovorila poslanca SDS. V Ljubljani so pripravljeni odstopiti tri prostore v lasti občine za namestitev beguncev in migrantov.

Ban Ki Mun zaskrbljen nad ostrejšimi ukrepi na balkanski poti

26. 02. 2016 09.31

Geopolitična struktura Evrope in odnosi med državami močno vplivajo na reševanje migrantske krize. Grčija je denimo sprta tako s Turčijo kot z Makedonijo. Na Balkanu še niso pozabili svoje vojne. Grčija priliva olje na ogenj v odnosih z Avstrijo, saj je zavrnila obisk avstrijske ministrice. Ban Ki Mun pa svari, da ukrepi na mejah niso v skladu z Ženevsko konvencijo o beguncih.