za proti

Annan zahteval, da mora Irak izpolnjevati vse resolucije ZN

30. 03. 1998 17.45

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v Moskvi izrazil zahtevo, da mora Irak izpolnjevati vse resolucije Varnostnega sveta ZN. Poudaril je, da bo šele potem moč odpraviti sankcije proti Bagdadu.

Opozorilna stavka na obeh univerzah in raziskovalnih organizacijah

30. 03. 1998 17.03

V organizaciji sindikalnih konferenc visokega šolstva in raziskovalnih organizacij pri Sindikatu vzgoje, izboraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) bo jutri, 31. marca, na ljubljanski in mariborski univerzi ter na raziskovalnih institutih okrog 6000 zaposlenih opozorilno stavkalo proti varčevalnim ukrepom in kritičnemu položaju zaposlenih v visokem šolstvu in znanosti.

Romunija osvaja azijski trg

30. 03. 1998 12.32

Romunija želi v Evropsko unijo, a se hkrati vse bolj obrača proti Aziji in njenemu trgu, na katerem je bila močno navzoča v 80. letih. Vodja oddelka za Azijo v romunskem ministrstvu za trgovino Nicu Manolache je pojasnil, da Azija sicer ne more nadomestiti petnajsterice v vlogi prve trgovinske partnerice Romunije, lahko pa ji krepko poveča zunanjetrgovinsko menjavo. Romunski izvoz v Azijo je zadnje mesece prizadela tamkajšnja finančna in bančna kriza, vendar pa oblasti v Bukrašti upajo, da bo letos dvostranska trgovinska menjava vnovič zacvetela. Predlani je Romunija v Azijo izvozila za 574 milijonov dolarjev blaga in storitev, lani pa samo za 494 milijonov dolarjev, medtem ko je uvoz iz Azije zrasel z 940 milijonov dolarjev leta 1996 na 1,1 milijarde dolarjev lani. Kljub krizi pa je Romunija lani zabeležila večji izvoz v posamezne azijske države, npr. Indonezijo (53 milijonov dolarjev izvoza leta 1997 proti devetim milijonom predlani) ali na Filipine (51 milijonov dolarjev lani proti 16 milijonom leta 1996). Po kemičnih proizvodov Romunija v Azijo izvaža predvsem kroglične ležaje, orodja, šasije, traktorje in avtomobile Dacia, romunsko različico renaulta 12.

Mandela brani Gadafija in Castra

27. 03. 1998 17.47

Južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes pozitivno ocenil "prave instinkte" ameriškega predsednika Billa Clintona v zvezi z mednarodnimi vprašanji, hkrati pa je dodal, da namerava še naprej ohranjati prijateljske vezi s Kubo, Libijo in Iranom. Kot je poudaril Mandela, voditelje omenjenih držav, ki so za ZDA sporni, podpira zato, ker gre za "moralno obveznost", saj meni, da "ne smemo zapustiti tistih, ki so nam pomagali v najtežjih trenutkih naše zgodovine." Fidel Castro in Moammar Gadafi sta namreč zvesto podpirala boj proti apartheidu v Južni Afriki. Mandela je prav tako kritiziral ameriško politiko do Iraka, svojemu sogovorniku pa je predlagal, naj ZDA svojim "nasprotnikom" predlagajo pogajanja, na katerih bi dosegli mirno rešitev spornih vprašanj, namesto da grozijo z vojaško silo. Kljub številnim nasprotjem v stališčih pa je južnoafriški voditelj izrazil "veliko spoštovanje" do Clintona. Ameriški predsednik je na skupni novinarski konferenci po pogovorih izjavil, da je v ameriškem interesu, da podpirajo "pozitivne spremembe" v afriškem življenju. Kot je poudaril, so te spremembe najboj vidne prav v Južni Afriki.

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta

27. 03. 1998 17.04

O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

Nemški parlament soglaša s širitvijo zveze NATO na vzhod

26. 03. 1998 17.54

Velika večina poslancev nemškega bundestaga je izrazila soglasje z vstopom Poljske, Češke in Madžarske v NATO. Za širitev Severnoatlantske zveze na Vzhod je glasovalo 555 poslancev, 37 jih je bilo proti, 30 pa se jih je vzdržalo.

Srečanje treh zunanjih ministrov v Splitu

26. 03. 1998 17.15

Zunanji ministri Slovenije, Avstrije in Hrvaške, Boris Frlec, Wolfgang Schuessel in Mate Granić, so včeraj začeli pogovore v Splitu.

Tirana zanika udeležbo svojih državljanov v napadih na Kosovu

25. 03. 1998 16.43

Albanija je kot "neresnične" označila navedbe srbskih oblasti, da so bili v teroristične akcije na Kosovu vpleteni tudi albanski državljani, poroča črnogorska tiskovna agencija Montenafax, sklicujoč se na državnega sekretarja v albanskem zunanjem ministrstvu Feriqa Liteto. Slednji je srbske oblasti obsodil za včerajšnje krvave spopade v treh vaseh na Kosovu ter da je spet poslala enote v smeri proti meji z Albanijo. V Bonnu pa je danes začelo demonstrirati več kot 10.000 kosovskih Albancev, ki se zbirajo nasproti vladne četrti. Organizator shoda je Demokratska zveza Kosova (LDK), ki danes v Bonnu pričakuje kar 40.000 kosovskih Albancev z vseh koncev Nemčije.

V sredo slovenski nogometaši proti poljskim

25. 03. 1998 09.11

Slovenska nogometna reprezentanca bo v sredo v Varšavi odigrala četrto tekmo v tem letu. S tokratnim nasprotnikom, reprezentanco Poljske, so se srečali že pred dvema letoma ter se takrat v Lodzu razšli z neodločenim rezultatom, 0:0.

Hrvaški poslanci o mednarodnih pritiskih na Hrvaško

25. 03. 1998 09.01

Člani odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora so v današnji razpravi o mednarodnem položaju Hrvaške govorili tudi o povečanih pritiskih mednarodne skupnosti na državo. Zunanji minister Mate Granić je uvodoma dejal, da je trenutni zunanjepolitični položaj zapleten in občutljiv, določajo pa ga procesi v vzhodni Slavoniji, vračanje beguncev, uresničevanjem mirovnega sporazuma v BiH ter položajem demokratičnih ustanov v državi, pri čemer je po njegovih besedah posebej pomemben položaj elektronskih medijev. Granić meni, da bi morala Hrvaška izpolnjevati vse obveznosti, ki jih je sprejela, da ne bi nikomur dajala povoda za pritiske, obenem pa mora "biti trdna v argumentiranem odporu proti vsakršnemu neumestnemu pritisku, ki žali in načenja dostojanstvo države ter osebe in institucije predsednika republike".

Kontaktna skupina o Kosovu

25. 03. 1998 08.12

V Bonnu danes poteka sestanek kontaktne skupine, posvečen reševanju kosovske krize. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da skušajo Američani in Evropejci Rusijo prepričati, naj bolj pritisne na Beograd, da bi ta začel brezpogojna pogajanja s kosovskimi Albanci.

Matični odbor predlagal predčasno razrešitev člana Računskega sodišča Martina Jakšeta

24. 03. 1998 17.52

Odbor DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ je na popoldanski seji z 9 glasovi "za" in enim "proti" izglasoval, da so nastopili razlogi za predčasno razrešitev člana Računskega sodišča Martina Jakšeta. Zato je predlagal komisiji DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ), da izvede postopek in predlaga državnemu zboru predčasno razrešitev Jakšeta. Odbor je ugotovil, da Martin Jakše ni deloval vestno, in sicer s tem, ko je v imenu Računskega sodišča svetoval delniški družbi Aerodrom Ljubljana, v kateri je tudi sam delničar. S tem je ustvaril dvom v svojo nepristranost in kršil prisego, dano pred DZ ob izvolitvi za člana Računskega sodišča. Proti razrešitvi je glasoval poslanec SKD Jurij Malovrh, ki je menil, "da gre za neke vrste srednjeveško inkvizicijo", njegov strankarski kolega Benjamin Henigman pa se je glasovanja vzdržal.

Beograd glede Kosova pričakuje jasno stališče

24. 03. 1998 17.48

Beograd od srečanja s predstavniki kontaktne skupine za BiH glede kosovskega vprašanja, ki bo jutri na gradu Petersberg pri Bonnu, "pričakuje jasno stališče proti odcepitvi in terorizmu". Srbska vlada je pripravljenost za dialog s kosovskimi Albanci dovolj jasno izrazila, je danes povedal veleposlanik ZRJ v Bonnu Zoran Jeremić. Zato po Jeremićevem mnenju nima nobenega pomena, da bi Zahod še naprej vršil pritisk na njegovo vlado. Jeremić je vodstvo kosovskih Albancev pozval, naj ponujene pogovore sprejmejo brez odlašanja in pogojev. Pristavil je še, da je treba najti rešitev, na podlagi katere se bo popolnoma spoštovalo manjšinske pravice Albancev v skladu z mednarodnimi pravili in določili srbske ustave.

Tony Blair za vmesno pot med brezbrižnostjo in strogim etatizmom

24. 03. 1998 15.59

Britanski ministrski predsednik Tony Blair se je v Parizu danes zavzel za tretjo, vmesno pot gospodarske politike, ki naj bo kompromis med nevmešavanjem države in strogim etatizmom, ter obenem zagovarjal svojo strategijo boja proti brezposelnosti s podpiranjem majhnih podjetij. Poslance francoske Narodne skupščine je Tony Blair v francoščini nagovoril, da vodenje gospodarstva ni ne levo ne desno, ampak dobro ali slabo. Država je dandanašnji po Blairovih besedah bolj kot voditi in predpisovati poklicana pripravljati ljudi na gospodarske spremembe, z izobraževanjem, usposabljanjem, tehnologijo in infrastrukturo, kot t. i. država skrbnica, ki spodbuja in nagrajuje zaposlovanje. To je tretja pot: ne brezbrižnost ne strogi etatizem, ampak dejavno sodelovanje v napredku zaposlovanja, je v Narodni skupščini ob bregovih Sene poudaril Tony Blair.

Podpis sporazuma o vrnitvi Albancev v srbske šole

23. 03. 1998 11.23

Predstavniki srbskih oblasti in kosovskih Albancev so v Prištini podpisali dogovor, ki predvideva postopno vrnitev Albancev v šole in na fakultete, iz katerih so bili izključeni pred sedmimi leti zaradi zavračanja dela po srbskem učnem programu. Dogovor so podpisali srbski minister brez listnice Ratomir Vico, svetovalec vodje kosovskih Albancev Fehmi Agani ter predstavnik rimske katoliške skupnosti Vincenzo Paglia kot posrednik na pogajanjih. Zbor profesorjev srbske univerze na Kosovu je sporočil, da dogovor zavrača. Več kot 20.000 Srbov je v Prištini demonstriralo proti "albanskemu terorizmu" in podpisu sporazuma o izobraževanju.

Odprla so se volišča na Kosovu

22. 03. 1998 11.55

Ob 7 uri so se odprla volišča v kosovskem glavnem mestu in etično albansko prebivalstvo je začelo voliti predsednika in člane parlamenta. Srbske oblasti volitve ne priznavajo. Glasovanje poteka proti ozadju politične turbolence in nasilja srbskih varnostnih sil, ki so povedali, da so to separatisti, ki hočejo spodbosti mednarodni protest in načrte za nove sankcije proti vladi v Beogradu.

Razmere na slovenskih cestah

22. 03. 1998 09.37

Ceste po državi so večinoma normalno prevozne. Zaradi napovedanih rahlih padavin pa AMZS voznike opozarja, naj ob spremembi voznih pogojev vožnjo prilagodijo razmeram na cesti. Zaradi skokov v Planici pričakujejo večji promet v jutranjem času iz ljubljanske smeri proti gorenjski, v popoldanskih urah pa v obratni smeri. Na ostalih cestah naj ne bi bilo posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje. Danes od 6. do 22 ure velja splošna omejitev prometa tovornih vozil nad 7,5 tone skupne dovoljne teže.

Stipe Mesić kot priča v Haagu

20. 03. 1998 12.44

Stipe Mesić, zadnji predsednik nekdanje Jugoslavije, je danes nastopil na haaškem sodišču kot priča v procesu proti Slavku Dokmanoviću, nekdanjemu županu Vukovarja.

Varuška ugriznila varovanko

20. 03. 1998 09.24

Proti švedski varuški je bila vložena tožba, ker je ugriznila svojo dve leti staro varovanko. Njen namen je bil, da bi deklico naučila, da je tovrstna agresija neprimeren način za reševanje konfliktov.

Kosovska pogajanja prihodnji teden?

19. 03. 1998 12.47

Pogajanja kosovskih Albancev s srbskimi oblastmi se utegnejo začeti prihodnji teden. Novico je danes za beograjski Radio B92 potrdil Fehmi Agani, svetovalec vodje kosovskih Albancev Ibrahima Rugove.

Estonija ukinila smrtno kazen

19. 03. 1998 11.06

Estonski parlament je danes ratificiral protokol h Evropski konvenciji o človekovih pravicah o ukinitvi smrtne kazni. Za ratifikacijo je glasovalo 39 poslancev, 30 pa jih je bilo proti.

Zhu Rongji ni obsodil tjenanmenskega posega

19. 03. 1998 11.05

Novi kitajski premier Zhu Rongji je danes v nagovoru pred parlamentom dejal, da je kitajsko vodstvo leta 1991 ravnalo pravilno, ko se je odločilo za poseg na trgu Tjenanmen, saj je tako doseglo stabilizacijo položaja v državi. Glede nadaljnjih političnih reform je bil Zhu dokaj neodločen, saj je po njegovem mnenju težko reči, kdaj bo čas za neposredne volitve predsednika ali premiera. Napovedal pa je nadaljevanje gospodarskih reform ter drastično zmanjšanje vlade v Pekingu kot tudi oblastnih struktur v vsej državi. Kitajski vseljudski kongres je z veliko večino potrdil območje dela prejšnjega ministrskega predsednika Li Penga. S samo sedmimi glasovi proti in devetimi vzdržanimi so poslanci sprejli poročilo o delu vlade v minulih petih letih. Ob osnutku državnega proračuna pa je bilo precej glasov proti. Jasna opozicija se je oblikovala tudi pri glasovanju o poročilu generalnega državnega tožilca.

Sprejet osnutek resolucije o izraelskih ukrepih v Palestini

19. 03. 1998 09.47

Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino glasov sprejela osnutek resolucije o nezakonitih izraelskih ukrepih na zasedenih ozemljih Palestine. Za osnutek resolucije je glasovalo 120 držav, med njimi tudi Slovenija. Proti pa so bile le tri: ZDA, Izrael in Mikronezija. Vzdržale so se Avstralija, Bolgarija, Romunija, Svaziland ter Maršalovo otočje. Osnutek resolucije ponovno obsoja izraelsko neizpolnjevanje prejšnjih resolucij, in poziva k izpolnjevanju obvez iz mirovnega procesa.

Napoved za Slovenijo

18. 03. 1998 11.22

Danes bo v zahodnih krajih pretežno jasno. Drugod po Sloveniji bo dopoldne zmerno do pretežno oblačno, rahle padavine v vzhodnih krajih bodo ponehale. Čez dan se bo od zahoda jasnilo.

Napoved za Slovenijo

18. 03. 1998 08.28

Danes bo v zahodnih krajih pretežno jasno. Drugod po Sloveniji bo dopoldne zmerno do pretežno oblačno, rahle padavine v vzhodnih krajih bodo ponehale. Čez dan se bo od zahoda jasnilo.

Zhu Rongji je novi predsednik kitajske vlade

17. 03. 1998 09.54

Kitajski ljudski kongres je danes v Pekingu z veliko večino izvolil pobudnika gospodarskih reform, Zhu Rongjija, za novega predsednika vlade. Od skoraj 3000 delegatov je zanj glasovalo 2.890 delegatov, 29 jih je bilo proti, 31 pa se jih je vzdržalo. Dosedanji podpredsednik vlade bo na položaju zamenjal Li Penga, ki je dan prej po izteku z ustavo določenega desetletnega mandata postal predsednik parlamenta. Poleg tega so kitajski delegati z veliko glasov proti izvolili novega generalnega tožilca. To je postal nekdanji borec proti korupciji, Han Zhubin. Dosedanji minister za pravosodje, Xiao Yang, je z veliko večino 2.856 glasov, 47 glasovi proti in 47 vzdržanimi, postal predsedujoči Vrhovnega sodišča.

Parlamentarna stranka Kosova proti volitvam na Kosovu

16. 03. 1998 13.34

Parlamentarna stranka Kosova, ki jo vodi Adem Demači, je proti poteku kosovskih parlamentarnih in predsedniških volitev, ki so napovedane za 22. marec. "Volitve bi imele v sedanjem dramatičnem položaju negativen odmev v javnosti in stališčih mednarodne skupnosti, saj bi se ustvarila izkrivljena slika o domnevno normalnih in demokratičnih razmerah na Kosovu," je v izjavi zapisala stranka.

Li Peng je novi predsednik kitajskega parlamenta

16. 03. 1998 11.37

Kitajska narodna skupščina je danes dosedanjega premiera Li Penga izvolila za novega predsednika parlamenta. Za 69-letnega Li Penga je glasovalo 2616 članov skupščine, 200 jih je bilo proti, 126 pa se jih je vzdržalo. Kitajski predsednik in partijski voditelj Jiang Zemin pa bo še prihodnjih pet let na čelu državne vojaške komisije, je odločila skupščina. Podpredsednik komisije je na precejšnje presenečenje postal 55-letni Hu Jintao, sicer član politbiroja partije, ki si je tako še povečal možnosti, da leta 2002 Jianga nasledi na čelu komunistične partije, v kateri je zdaj pristojen za ideološka in organizacijska vprašanja.

Proračun tudi v Republiki srbski

15. 03. 1998 10.22

Parlament Republike srbske je včeraj sprejel proračun za leto 1998 v višini 2,071 milijarde dinarjev. Podprlo ga je 55 poslancev, 17 jih je glasovalo proti, štirje pa so se vzdržali. Največ proračunskih sredstev so namenili obrambi, in sicer 24 odstotkov. 14 odstotkov proračunskega denarja je namenjenega izobraževanju, enak odstotek pa so namenili tudi pomoči invalidom ter nekdanjim borcem. Premier srbske entitete BiH Milorad Dodik je po glasovanju dejal, da bo vlada o morebitnih spremembah proračuna odločala maja.

Razmere na cestah

14. 03. 1998 09.23

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Promet poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni posebnosti, razen za prestop meje prek mejnega prehoda Dolga vas, kjer čakajo vozniki tovornih vozil dve uri ter dodatne štiri ure v Gornji Radgoni, kjer jih izločajo iz prometa. Danes in jutri bo zaradi tradicionalnega zimskega vzpona na Snežnik spremenjen prometni režim na cesti Sviščaki - Ilirska Bistrica, tako da bo vsak dan od 6. do 12.30 ure prepovedan promet v smeri proti Ilirski Bistrici in od 11.30 do 22. ure v smeri na Sviščake. Zaradi gradnje vzhodne obvoznice v Ljubljani bo še do ponedeljka, 16. marca, polovična zapora Zadobrovške ceste med Šmartinsko in Snebersko cesto. Promet bo potekal izmenično enosmerno in bo oviran.