zaščita podatkov

Kljub aplikaciji se mora škoda v kmetijstvu še vedno prijaviti tudi komisijam
25. 08. 2023 18.43
Kmetijsko ministrstvo je pripravilo aplikacijo za vnos informativnega popisa škode. Ta je informativne narave, po njihovih navedbah bo namenjena hitrejšemu odzivanju in ukrepanju ministrstva, za izplačilo odškodnin pa je škodo še vedno treba prijaviti tudi občinskim in drugim popisnim komisijam. Omenjena aplikacija sicer nosi ime Poplave 2023, kar je enako kot tista, ki jo je pred časom predstavila Civilna zaščita, vendar ne gre za isto stvar – tam je šlo za pomoč prostovoljcev, tukaj pa gre za popis škode.

Za neznance poprijeli za lopate, grablje, samokolnice, udarno kladivo
14. 08. 2023 07.12
Okoli tisoč prostovoljcev je na pomoč odhitelo v Mozirje, več kot 700 na Škofjeloško, samo iz Celja se jih je z avtobusi odpravilo 500. Na štajerski avtocesti je bil večkilometrski konvoj gasilskih vozil, v Kostelu so odpovedali občinsko prireditev in se odpravili v Črno na Koroškem, izjemen odziv pa je ganil tudi župana Braslovč. S prostovoljci podprte akcije pa so bile na dan solidarnosti tudi na poplavljenih delih Ljubljane. Prazne dlani so bile hitro zaposlene, v marljivih rokah so "pele" lopate, grablje, samokolnice, kotli, na Sneberskem nabrežju so prostovoljci prijeli tudi za udarno kladivo.

Težave na terenu: skupine se organizirajo mimo sistema
12. 08. 2023 09.13
Število ljudi, ki želijo na terenu pomagati pri odpravljanju posledic poplav, je izredno veliko. Pomembno je, da pomoč na teren prihaja organizirano in po dogovoru s predstavniki Civilne zaščite in občin, zato naj se posamezniki vpišejo v aplikacijo Poplave 2023. Prostovoljce, ki so se sami dogovorili za pomoč, pa štab Civilne zaščite Notranjske poziva, naj jim pošljejo pisno potrditev organizacije, s katero so dogovorjeni, kontaktne številke ter datum in uro. Po preverjanju podatkov bo civilna zaščita v najkrajšem mogočem času dodelila delovne naloge. S terena namreč prihajajo informacije, da se ljudje na lastno pest dogovorijo s prijatelji, društvi, krajevnimi skupnostmi in organizirajo skupine mimo sistema.

Klinične raziskave kot gonilo napredka v medicini
17. 07. 2023 00.15
Najpomembnejša korist kliničnih raziskav je pridobivanje kredibilnih znanstvenih dokazov o učinkovitosti in varnosti novih zdravil, terapij in medicinskih pripomočkov. Odgovori na znanstvena vprašanja so podani v obliki znanstvenih podatkov ali dejstev in ne na podlagi mnenj zdravnikov, bolnikov ali njihovih družin.

Sončenje ali pena za samoporjavitev? Raje izberite slednjo
09. 07. 2023 07.48
Poletje nam je prineslo tudi več sončnih dni, a čeprav radi uživamo na toplih sončnih žarkih, je še kako pomembno, da se tudi ustrezno zaščitimo. Znate izbrati pravo kremo za zaščito pred soncem? Ste vedeli, da mora biti na embalaži označena tako zaščita pred UVB kot tudi UVA-žarki? Je bolje izbrati višji zaščitni faktor? Govorili smo z dermatologom Borutom Žgavcem, ki nam je pojasnil tudi razlike med mineralnimi in kemičnimi filtri v kremah, vsem, ki bi vseeno radi bili zagoreli, pa prej priporoča sredstva za samoporjavitev. Zakaj?

Kibernetska varnost v Sloveniji: najvišji znesek oškodovanja bi znašal 3.000.000
30. 06. 2023 06.00
Lani so na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT zabeležili 4123 kibernetskih incidentov oz. 30 odstotkov več kot leto prej. Ponovno prednjačijo phishing napadi, kjer je opazen zasuk k našim pametnim telefonom, saj so SMS-sporočila in aplikacije za hipno sporočanje postala nova vstopna točka za napadalce. V kibernetskem svetu pa je leto zaznamovala vojna v Ukrajini, ki je pokazala, kako pomembna je izmenjava informacij z mednarodno skupnostjo.

Ena nepremišljena odločitev lahko spremeni življenje
23. 06. 2023 06.00
Boste med počitnicami skakali v vodo ali surfali po spletu? V vsakem primeru poskrbite tudi za varnost, pozivajo policisti. Da bo preživljanje prostega časa in počitniških dni čim bolj sproščeno, zabavno in prijetno, opozarjajo tudi na številne nevarnosti, ki v tem času prežijo na mlade, ki so šolske torbe odvrgli v kot. Ena sama nepremišljena odločitev vam lahko spremeni vse življenje, opozarjajo.

Fauci: Vedeli smo, da cepivo ne bo izzvalo čredne imunosti
28. 04. 2023 15.15
Eden izmed najbolj znanih obrazov pandemije covida-19, dr. Anthony Fauci, je pet mesecev po upokojitvi in odhodu s čela ameriškega nacionalnega inštituta za nalezljive bolezni odkrito spregovoril o boju z epidemijo. Ob tem pa navedel nekaj novih informacij, ki sedaj sprožajo razprave, med drugim tudi, da so strokovnjaki že decembra leta 2021 vedeli, da cepivo ne bo izzvalo čredne imunosti, in da so bile maske v splošni populaciji morda le 10-odstotno učinkovite.

5 stvari, ki jih morate vedeti, ko kupujete skupni telefon za otroke
21. 04. 2023 00.15
Nakup skupnega družinskega telefona je lahko odlična rešitev za starše, ki se želijo izogniti nakupu pametnega telefona vsakemu otroku posebej. Tako lahko starši nadzirajo uporabo telefona, otroci pa se lahko naučijo odgovorne uporabe in delitve.

Naraščajoča skrb glede TikToka: omrežje naj se loči od kitajskega podjetja
16. 03. 2023 12.30
Spletno družbeno omrežje za deljenje videoposnetkov TikTok je potrdilo, da je iz Washingtona dobilo priporočilo, naj se v izogib nacionalni prepovedi uporabe v ZDA loči od kitajske matične družbe ByteDance. Kitajska je zato ZDA pozvala, naj ustavijo nerazumljiv pritisk na TikTok in prenehajo diskriminirati tuja podjetja.

Pol stoletja od prvega, zgodovinskega klica z mobilnim telefonom
01. 03. 2023 14.14
Prvi klic z ročnim prenosnim telefonom je v New Yorku opravil njegov izumitelj Martin Marty Cooper. Telefon je bil velik kot opeka, tehtal je 1,1 kilograma. Zmogljivost baterije je bila 25 minut. Pionir mobilne telefonije je navdušen nad napredkom in ima še kopico idej, kako izboljšati mobilne telefone v korist človeka. Najbolj pa ga skrbi erozija zasebnosti uporabnikov.

Ali so naši podatki varni? Pregled trendov na področju informacijske varnosti
25. 02. 2023 07.00
Danes nas velika večina živi v dveh svetovih vzporedno: v realnem in digitalnem. Med pandemijo covida-19 se je digitalizacija še povečala. Globalna uporaba storitev, kot so videokonference, se je povečala za desetkrat. Z naraščanjem uporabe digitalnih orodij se povečuje tudi količina ustvarjenih podatkov. Svetovna banka ocenjuje, da se je leta 2022 letni skupni internetni promet glede na leto 2020 povečal za približno 50 odstotkov. Vendar, kaj to pomeni z vidika naše informacijske varnosti? Ali so naši podatki varni?

Spletne nevarnosti v Sloveniji: naj se ne zgodi tudi vam
07. 02. 2023 11.14
Internet je nedvomno eden največjih in najpomembnejših izumov sodobnega časa, hkrati pa je lahko tudi nevarno okolje.

Slovenija bo Turčiji poslala strokovnjake, reševalcev s psi za zdaj še ne
06. 02. 2023 09.43
EU je po katastrofalnem potresu na jugu Turčije aktivirala svoj mehanizem civilne zaščite in že usklajuje napotitev reševalnih ekip na prizadeto območje, je sporočil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Iz tujine v Turčijo in Sirijo medtem prihajajo izrazi sožalja in napovedi pomoči. Tako vlada RS kot predsednica in ministrstvo za zunanje zadeve so izrazili zaskrbljenost nad stanjem v Turčiji in Siriji ter poudarili, da so pripravljeni priskočiti na pomoč. Slovenija se je odločila, da bo v Turčijo poslala strokovnjake za oceno stanja in koordinacijo.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'
14. 01. 2023 10.23
Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Kaj umetna inteligenca pomeni za povprečnega državljana?
03. 12. 2022 06.00
Odkar pomnim, je zame izraz umetna inteligenca pomenil nekaj več. Morebiti so tukaj igrali veliko vlogo filmi, kot so Matrica, Terminator, Posebno poročilo itd. Umetna inteligenca je zame bila in ostala najmočnejši element prihodnosti, kot si jo predstavljam – ko bo umetna inteligenca nekaj vidnega, otipljivega, vekomaj prisotnega – takrat bom vedel, da živim v prihodnosti. Niti pametni telefoni, družbena omrežja ali Bluetooth slušalke nimajo takšnega učinka in moči na moje možgane. Seveda sem upal, da se bo umetna inteligenca uporabljala za boljši in bolj plemenit namen kot v tistih filmih – ne za nadzor in nadvlado ljudi, temveč za olajšanje in izboljšanje njihovih življenj.

'Novinarji bodo z aktom o svobodi medijev bolje zaščiteni'
16. 09. 2022 13.33
Vlade v državah članicah nelegitimno vohunijo za novinarji in politiki, opozarja evropska poslanka Sophie in 't Veld, ki pričakuje ukrepanje Evropske komisije. Evropska komisarka za vrednote in podpredsednica komisije Vera Jourova pa novinarjem sporoča, da bi bili lahko v kratkem bolje zaščiteni pred napadi in ovirami, ki jim onemogočajo svobodno opravljanje dela.

Kriminalisti ovadili 14 fizičnih in šest pravnih oseb
15. 09. 2022 10.38
Celjski kriminalisti so konec avgusta na tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper 14 fizičnih in šest pravnih oseb, med katerimi so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so prirejali javne razpise in tako omogočili določenim ponudnikom pridobitev posla. Seveda so za to morala podjetja plačati.

Pametni telefoni Samsung Galaxy A serije so primerni za vsakogar
02. 09. 2022 06.00

'Ne trdim, da bi mu hospitalizacija rešila življenje, bi pa imel več možnosti'
26. 08. 2022 17.10
Smrt novinarja Vladimirja Matijanića še vedno pretresa hrvaško javnost, ugotovitvam inšpekcijskega nadzora pa številni ne verjamejo. Zdaj se je oglasila tudi zdravnica, ki naj bi mu odsvetovala cepljenje proti covidu-19, in to odločno zanikala. Trdi, da mu je predlagala le zamik cepljenja za nekaj tednov. Je pa tudi ena redkih, ki je jasno odgovorila na vprašanje, ali bi moral biti hospitaliziran. "Mislim, da da. Mislim, da bi moral biti hospitaliziran. Ne trdim, da bi mu to rešilo življenje, bi pa imel več možnosti," je prepričana.

Zastarela oprema? Obseg škode še ni znan, tudi stran še ne deluje
19. 08. 2022 09.14
V sredo so z Ministrstva za obrambo RS sporočili, da je bil informacijski sistem Uprave RS za zaščito in reševanje v jutranjih urah žrtev kibernetskega napada. Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah je uprava uporabljala zastarelo strežniško in programsko opremo. Vprašanja glede tega smo že v sredo nemudoma poslali tako na ministrstvo kot na upravo. Odgovor z ministrstva pa smo prejeli včeraj popoldne: zatrjujejo, da navedbe o zastareli opremi ne držijo. Obseg škode pa še ni znan, dodajajo.

Kako poskrbeti za varnost mobilnih telefonov na dopustu?
17. 07. 2022 18.10
Čeprav so počitnice namenjene odklopu od službe, skrbi in običajnega življenja, pa se v današnjih časih najbrž najdejo redki posamezniki, ki so na dopustu pripravljeni odložiti svoj mobilni telefon in se odklopiti z interneta. Pametni telefoni so postali 'nujna oprema', brez katere ne gre več, razmišljajo mnogi. S pomočjo mobilnikov brskamo po spletu, dostopamo do družbenih omrežij in spletne banke, plačujemo, iščemo destinacije za oddih, uporabljamo navigacijo. Čeprav nam lajšajo življenja, pa mnogi uporabniki ne poskrbijo za njihovo ustrezno zaščito, ugotavljajo na SI-CERT. Zato so pripravili napotke, kako telefone ustrezno zaščitimo, še posebno v času dopustov.

Putin: Rusija z vstopom Švedske in Finske v Nato nima težav
30. 06. 2022 08.29
Ruski predsednik Vladimir Putin je v sredo ob obisku Turkmenistana dejal, da Rusija nima težav z vstopom Švedske in Finske v zvezo Nato. Vseeno pa je obsodil imperialne ambicije Nata in ga obtožil, da želi s konfliktom v Ukrajini uveljaviti svojo prevlado. Prav tako je zatrdil, da "posebna vojaška operacija" poteka metodično in po načrtih.

Hitro širjenje podrazličic: višja možnost okužbe za cepljene in prebolele
23. 06. 2022 10.37
V novi raziskavi podrazličic omikrona BA.4 in BA.5, ki se hitro širita po svetu, so znanstveniki na Harvardu ugotovili, da se protitelesa tako nedavno prebolelih kot trikrat cepljenih na njiju ne odzivajo učinkovito. Naša zaščita je tako nižja, to pa pomeni, da je verjetnost okužbe, čeprav smo cepljeni ali prebolevniki, višja.

Inovativna rešitev za kibernetsko varnost
21. 06. 2022 00.15
Število kibernetskih napadov se iz leta v leto povečujetudi zaradi vedno bolj pospešene digitalizacije in povečanega obsegadela na daljavo. Pojavljajo se v vse bolj sofisticiranih oblikah, usmerjeni so na posameznike, podjetja in organizacije. Zelo pogosti so napadi na e-poštne račune, storitve oddaljenih dostopov in storitve v oblaku, več je tudi napadov na uporabniške mobilne naprave. Zato je tudi pomen kibernetske varnosti vse večji. Tega se zavedajo tudi v Telekomu Slovenije, kjer imajo največji Operativni center kibernetske varnosti v Sloveniji, kije letos že drugič prejel nagrado za najbolj inovativno varnostno rešitev.

Po letu dni v veliki akciji znova iskali Boštjana, pogrešanega niso našli
07. 05. 2022 17.36
V okolici Bleda je potekala ponovljena večja iskalna akcija za od lani pogrešanim Boštjanom Lavtarjem. Lavtar je pogrešan od 7. aprila lani. Ponovno je bilo pregledano širše območje Homa, soteske Vintgar, obrobja med naselji Podhom, Zasip in Gorje ter tolmuni in jame na "Borštu". Območje iskanja je bilo razdeljeno na več sektorjev, organiziran pa je bil štab, ki ga je vodila blejska civilna zaščita. Sodelovali so še radovljiški gorski reševalci, jamarska reševalna služba, potapljaška reševalna služba, vodniki reševalnih psov, gasilci in Policija. V iskalno akcijo je bilo vključeno okoli 80-člansko moštvo, ki pogrešanega kljub obsežnemu iskanju in trudu niso našli.

Novi napadi na zahodu Ukrajine, civilisti iz Azovstala dosegli varen pristan
03. 05. 2022 10.05
Avtobusi z rešenimi civilisti iz Mariupola so prispeli v ukrajinsko mesto Zaporožje, kjer so jih pričakali zdravstveni organi in prostovoljci. Združeni narodi so potrdili, da je bila evakuacija civilistov uspešna, saj so v varen pristan prispeli konvoji s 101 civilistom. Njihov cilj je bil predvsem rešiti ženske in otroke. Ostali civilisti in vojaki, ki so obtičali v jeklarni Azovstal, pa so tarče nenehnega obstreljevanja, zmanjkuje jim vode, hrane in streliva. Nadaljujejo se tudi napadi na jugu in vzhodu Ukrajine, nove eksplozije pa so odjeknile tudi v zahodnem ukrajinskem mestu Lvov. Ukrajinski parlament je medtem nagovoril britanski premier Boris Johnson, ki je dejal, da gre v tej vojni za boj dobrega proti zlu.

Ukrajina: umrlo že 780 civilistov, še najmanj 1252 ranjenih
17. 03. 2022 06.00
Skoraj mesec dni že divja vojna v Ukrajini. Iz Kijeva poročajo, da se s postavljanjem novih barikad pripravljajo na boj. Ruska raketa je navsezgodaj zjutraj zadela enega od stanovanjskih blokov, najmanj ena oseba je umrla, več je ranjenih. Visoki komisariat Združenih narodov za človekove pravice je od začetka ruske invazije na Ukrajino potrdil smrt 780 civilistov. V Moskvi so medtem zavrnili poziv Meddržavnega sodišča v Haagu, da mora Rusija nemudoma končati vojno. Obenem so napovedali nova pogajanja z ukrajinsko stranjo.

11 let vojne v Siriji, 11 let fizičnih in psihičnih stisk otrok
15. 03. 2022 11.56
Otroška življenja enajst let po začetku krize v Siriji še vedno ogrožajo nasilje, preseljevanje in otežen dostop do življenjsko pomembnih storitev. Samo lani je bilo v tej državi ubitih ali poškodovanih skoraj 900 otrok, od začetka krize pa že skoraj 13.000, navaja Unicef v poročilu.

'Ghosting' kot pasivno agresiven način zaključka odnosa brez pojasnitve
13. 02. 2022 09.09
Tik pred najbolj romantičnim praznikom, valentinovim, smo se pogovarjali s psihoterapevtko Mirjano Nadjalin o najnovejših trendih pri iskanju ljubezni, dotaknili pa smo se tudi novodobnega pojava – 'ghosting'. Primernega izraza v slovenščini za enkrat še nimamo, mlajšim generacijam pa je takoj jasno, za kaj gre. Gre namreč za nepričakovano in nepojasnjeno prekinitev odnosa z danes na jutri. Ob tem pa smo govorili tudi o aplikacijah za iskanje ljubezni, njenih pasteh in tudi prednostih.