zaščita podatkov

'Ghosting' kot pasivno agresiven način zaključka odnosa brez pojasnitve
13. 02. 2022 09.09
Tik pred najbolj romantičnim praznikom, valentinovim, smo se pogovarjali s psihoterapevtko Mirjano Nadjalin o najnovejših trendih pri iskanju ljubezni, dotaknili pa smo se tudi novodobnega pojava – 'ghosting'. Primernega izraza v slovenščini za enkrat še nimamo, mlajšim generacijam pa je takoj jasno, za kaj gre. Gre namreč za nepričakovano in nepojasnjeno prekinitev odnosa z danes na jutri. Ob tem pa smo govorili tudi o aplikacijah za iskanje ljubezni, njenih pasteh in tudi prednostih.

'Imamo nadzor, lahko počnemo, kar želimo'
03. 02. 2022 18.13
Premalo pozornosti posvečamo nečemu, kar ima možnost, da ohromi ukrajinsko kritično infrastrukturo in je lahko enako uničujoče kot vojaška invazija. Gre za sofisticirano orožje agresije. To o ruskih kibernetskih napadih na Ukrajino pravita Volodimir Tkač, izredni profesor na kijevskem politehničnem inštitutu Igor Sikorski, ki poučuje tudi na Švedskem in Oleksandra Čekanovska, strokovnjakinja za informacijsko varnost in vodja analitične skupine za hibridno vojno v ukrajinskem kriznem medijskem centru.

Pfizer in BioNTech začela s klinično študijo cepiva proti različici omikron
25. 01. 2022 13.00
Farmacevtska giganta Pfizer in BioNTech sta začela s klinično študijo, v kateri bosta ocenjevala varnost in učinkovitost cepiva, ki je usmerjeno proti novi covidni različici omikron. Generalni direktor Pfizerja Albert Bourla je že v začetku leta napovedal, da bo podjetje do marca pripravilo cepivo, ki bo usmerjeno proti omikronu, a bo hkrati ščitilo tudi proti drugim različicam covida-19. V študiji bo sodelovalo do 1420 oseb.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'
25. 01. 2022 06.22
Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54
Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681
18. 01. 2022 09.46
V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

2515 okužb: Omikron izpodrinil delto, a delež bolnikov s težjim potekom manjši
10. 01. 2022 09.36
Omikron je že izpodrinil delto, zato lahko pričakujemo veliko število okuženih v razmeroma kratkem času. Čeprav marsičesa o tej različici še ne vemo, je videti, da bolezen poteka v blažji obliki in da je delež tistih, ki imajo težji potek bolezni, manjši, pa je povedal dr. Franc Strle. Peti val bo drugačen, velik del epidemiološke situacije se bo dogajal doma in ne v bolnišnicah, pravi minister za zdravje Janez Poklukar. A cepljenje je še vedno najpomembnejši ukrep, poudarjata oba. Kot je pojasnil dr. Strle, ne pričakujejo, da bo cepljenje prepričljivo zmanjšalo širjenje virusa, se bo pa prepričljivo zmanjšal delež tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo. Cepljenje je priporočljivo tudi zato, ker bo število okuženih naraslo in bo absolutno število tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje še vedno veliko.

V ponedeljek potrdili 1813 okužb, omikron še ni prevladujoča različica
28. 12. 2021 09.38
Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v ponedeljek ob opravljenih 5334 PCR-testih potrdili 1813 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je 34-odstoten.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez
23. 12. 2021 13.32
Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Poživitveni odmerek vsaj 80-odstotno učinkovit proti hudemu poteku bolezni
18. 12. 2021 09.51
Britanski raziskovalci so analizirali verjeten vpliv, ki ga ima poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 na različico omikron. Pravijo, da lahko poživitveni odmerek zagotavlja približno 80 do 85-odstotno zaščito pred hudo boleznijo.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve
15. 12. 2021 14.52
V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Pred prazniki akcija Dnevi cepljenja, cepilni centri bodo delovali tudi ponoči
14. 12. 2021 12.28
Minister za zdravje Janez Poklukar je pred decembrskimi prazniki napovedal akcijo Dnevi cepljenja pod geslom Stopimo skupaj! Varno in zdravo v novo leto. Cepilni centri bodo takrat delovali tudi ponoči, s tem pa naj bi po Poklukarjevih besedah cepljenje približali državljanom. Ministrstvo prav tako izvaja dialog z lokalnimi skupnostmi in jih nagovarja k skupni akciji organiziranja cepljenja v lokalnem okolju.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva
04. 12. 2021 12.25
Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27
Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Zaščita pred hudim potekom zelo dobra do devetega meseca, novi odmerki odvisni tudi od mutacij
22. 11. 2021 08.02
Tudi devet mesecev po drugem cepljenju s cepivom BioNTech/Pfizer je raven zaščite pred hudim potekom bolezni še vedno "zelo visoka" – tako ustanovitelj BioNTecha, Ugur Sahin. Kljub temu je pozval k cepljenju s tretjim odmerkom, saj ta prispeva tudi k prekinitvi verige okužb. Je pa dejal, da je za zdaj še prezgodaj potrditi ugibanja, da bo poživitveni odmerek potreben vsako leto, saj je to odvisno tudi od novih različic virusa.

Trdnjava, v kateri so vaši podatki na mobilnih napravah res varni
19. 11. 2021 00.15

Janša pred komisijo zaradi koronskih ukrepov, komisija ni dobila nobenega odgovora
11. 11. 2021 12.17
Predsednik vlade Janez Janša je pred komisijo pojasnjeval, kako so se v času epidemije sprejemali ukrepi. Na konkretna vprašanja nismo dobili odgovorov, je predsednik komisije Robert Pavšič ocenil rezultat današnjega zaslišanja, za katero si je Janša, čeprav je zanj vedel več kot mesec vnaprej, vzel zgolj uro časa. Kot je po seji sklenil Pavšič, je najbolj skrb vzbujajoče to, da je politik, takrat tudi v funkciji ministra za zdravje, prevzel popolno odgovornost nad ukrepi za obvladovanje epidemije.

Mineva 30 let od začetka izdaje slovenskih potnih listov
28. 10. 2021 10.00
Pristojni organi so začeli 28. oktobra 1991 sprejemati vloge za slovenske potne liste. Cena potnega lista, ki je veljal deset let, je znašala 1130 tolarjev (4,72 evra). Danes, ko je v obtoku peta generacija slovenskih potnih listov, ta znaša 46,10 evra, saj vsebuje nadgrajene varnostno-zaščitne elemente, pojasnjujejo na notranjem ministrstvu.

V Avstriji in na Hrvaškem skoraj največ novih okužb po izbruhu epidemije
27. 10. 2021 12.17
V Avstriji so prvič po lanskem novembru potrdili več kot 4000 okužb v enem dnevu, umrlo je še deset covidnih bolnikov. Na Hrvaškem so zabeležili 4571 novih okužb, kar je največ od 10. decembra lani, ko so zabeležili 4620 novih okužb v enem dnevu. Število novih okužb medtem še naprej hitro narašča tudi v Nemčiji. V zadnjem dnevu so potrdili več kot 23.000 novih okužb, kar je približno 6000 več kot pred enim tednom.

Huawei z novim telefonom cilja na mlade, ameriške sankcije ostajajo
23. 10. 2021 17.08
Kitajski tehnološki gigant Huawei je v avstrijski prestolnici predstavil svoje nove izdelke, med drugim tudi pametni telefon serije nova 9, s katerim cilja predvsem na mlajše generacije. Sankcije, ki jih je proti kitajskemu podjetju uvedla administracija nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, medtem ostajajo. Te so povzročile tudi upad prodaje pametnih telefonov, a Huawei vztraja in išče poti, s katerimi bi se obdržal med tehnološkimi velikani.

Zdravljenje je že lahko prilagojeno posamezniku
18. 10. 2021 00.15
Inovacije nam morajo pomagati živeti kakovostno življenje. Roche prinaša rešitve za pravo zdravljenje za pravega posameznika ob pravem času.

Zdravnica na podlagi protiteles neupravičeno izdaja potrdila o prebolevnosti
13. 10. 2021 15.21
Zdravnica iz Pomurja na osnovi dokazila o prisotnosti protiteles za 50 evrov izdaja potrdila o prebolevnosti, ki jih lahko naročniki nato uporabljajo za izpolnjevanje pogoja PCT. Potrdila o prebolelem covidu-19 se izdaja ne glede na to, koliko časa je preteklo od okužbe, ali PCR-test, kot veleva odlok. Zdravniška zbornica pa je potrdila, da je dobila prijavo.

Doslej najbolj množična raziskava potrdila učinkovitost cepiv
12. 10. 2021 11.45
Raziskava, v katero so v Franciji zajeli kar 22,6 milijona oseb starejših od 50 let, je pokazala, da cepljenje za več kot 90 odstotkov zmanjša tveganje za hospitalizacijo ali smrt. Potrdili so tudi, da cepljenje učinkovito ščiti pred hudim potekom bolezni in da se ta zaščita tudi po petih mesecih ni zmanjšala.

Avtomobilsko zavarovanje skleni kar preko spleta – kako?
17. 09. 2021 08.29
Sklenitev avtomobilskega zavarovanja je nujna, a je lahko preprosta in zanesljiva ne glede na to, ali želimo zavarovati svoje prvo vozilo ali obnoviti veljavno avtomobilsko zavarovanje. Ali veste, da WIZ avto zavarovanje enostavno sklenete kar online? Postopek za informativni izračun cene je zelo enostaven, v le nekaj korakih preko spletnega sklepalnika vpišete podatke svojega avtomobila in osebne podatke.

Za tretji, poživitveni odmerek cepiva mRNA so se odločili tudi v ZDA
18. 08. 2021 18.54
Ameriške zdravstvene oblasti so odobrile poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19, ki ga bodo posamezniki prejeli osem mesecev po tem, ko so bili cepljeni z mRNA cepivom. Tovrstno vbrizgavanje se bo za dvakrat cepljene Američane začelo 20. septembra. Prihodnji mesec bo starejše in ranljive začela cepiti tudi Francija, poživitvene odmerke starejšim že nekaj tednov deli Izrael, Avstrija pa se je odločila, da bodo za take odmerke namenili le cepivi Pfizerja in Moderne.

Predlogu za izenačitev zahtev za sežigalnice in naprave za sosežig ni dobil podpore
15. 07. 2021 13.58
Poslanske skupine večinoma niso bile naklonjene predlogu zakona o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov, s katerim je želela Levica odpraviti razlike med emisijami iz sežigalnic odpadkov in naprav za sosežig odpadkov. Koalicija ter DeSUS in SNS menijo, da predlog ni primeren. S 35 glasovi za in 48 proti je končal parlamentarno pot. V društvu Eko Anhovo se sprašujejo, v čigavem interesu sploh delujejo in glasujejo poslanke in poslanci.

Kombiniranje cepiv možno ob soglasju in štiritedenskem presledku
09. 07. 2021 17.37
Nacionalni inštitut za javno zdravje je posodobil priporočila o cepljenju proti covidu-19, v katerih navaja, da se za drugi odmerek praviloma uporabi cepivo istega proizvajalca. Če želi posameznik nadaljevati cepljenje proti covidu-19 z drugim cepivom, mora izpolniti izjavo, med obema odmerkoma cepljenja pa morajo preteči štirje tedni.

Cepivo Pfizer tudi pri različici delta nudi visoko zaščito pri preprečevanju hujšega poteka bolezni
06. 07. 2021 10.41
V Izraelu so opravili novo raziskavo, kako delta različica novega koronavirusa vpliva na cepiva in cepljenje. Ugotovili so, da se je učinkovitost cepiva Pfizer zaradi vedno bolj razširjene in kužne delte zmanjšala. Vendar opozarjajo, da cepivo še vedno nudi visoko zaščito pri preprečevanju hujšega poteka bolezni.

'Cepljenje ne bo zaščitilo le nas, temveč tudi naš način življenja'
03. 07. 2021 07.08
Zdravstveni minister Janez Poklukar opozarja na povečanje števila okužb z različico delta, prav tako pravi, da je v Sloveniji cepljenih premalo ljudi. Vodja Laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu dr. Roman Jerala pa o presenetljivih rezultatih prve raziskave. Nas bo lahko cepljenje zaščitilo celo za več let? Kaj odgovarja stroka?

V Rusiji tretji dan zapored umrlo rekordno število covidnih bolnikov
01. 07. 2021 14.25
V Rusiji je glede na uradne podatke v zadnjem dnevu umrlo 672 covidnih bolnikov, kar je že tretji dan zapored rekordno visoko število. Država se bojuje z novim izbruhom koronavirusnih okužb, ki mu botruje močno nalezljiva različica delta, obenem pa cepljenje proti covidu-19 napreduje počasi. V Avstriji pa medtem odpravljajo številne ukrepe za omejitev širjenja bolezni. Med drugim bo v trgovinah in pisarnah namesto zaščitnih mask FFP2 dovolj že kakršna koli zaščita za usta in nos.