zadeve EU

Bosna in Hercegovina dobila status kandidatke za članstvo v EU

15. 12. 2022 18.12

Voditelji EU so na vrhu v Bruslju Bosni in Hercegovini pričakovano podelili status kandidatke za članstvo v povezavi. Pri tem so podprli sklepe torkovega zasedanja ministrov za evropske zadeve, ki so ob pozivu k podelitvi statusa poudarili, da mora BiH sprejeti ukrepe, opredeljene v priporočilu Evropske komisije. Gre za ukrepe na področjih vladavine prava, boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu, upravljanja migracij in temeljnih pravic.

Partner Kailijeve priznal, da je bil odgovoren za upravljanje z gotovino

15. 12. 2022 12.43

Francesco Giorgi, partner Eve Kaili, naj bi pred belgijskimi preiskovalci priznal, da je bil del organizacije, prek katere sta se Maroko in Katar vmešavala in vplivala na evropske zadeve. Njegova naloga je bilo upravljanje z gotovino, so na novo pridobljene dokumente razkrili italijanski in belgijski mediji. Giorgi naj bi obremenilno pričal tudi proti dvema drugima poslancema poslanske skupine S&D.

Golob: Cenovna kapica je pomembna za gospodarstvo, ne za gospodinjstva

15. 12. 2022 06.06

Voditelji članic EU se bodo sestali na vrhu v Bruslju, v ospredju katerega bosta znova ruska agresija na Ukrajino in soočanje z energetsko draginjo. Pri tem se ne bodo mogli izogniti razpravi o omejevanju cen plina, potem ko ministrom za energetiko v torek ni uspelo doseči dogovora. Pričakovati je tudi podelitev statusa kandidatke BiH. Robert Golob je pred začetkom srečanja dejal, da bi morala Evropska komisija vložiti več napora v iskanje kompromisov in poudaril pomen cenovne kapice, s katero "vplivaš na to, da se cena nabave za dobavitelje zniža," meni Golob.

Kailijeve na obravnavo ni bilo, trije osumljenci ostajajo v priporu

14. 12. 2022 09.07

Grška evroposlanka in zdaj že nekdanja podpredsednica Evropskega parlamenta Eva Kaili, ki jo policija preiskuje v povezavi s korupcijo v Evropskem parlamentu, za zdaj ostaja v priporu. Kaili bi morala stopiti pred preiskovalnega sodnika, vendar je bilo zaradi njene odsotnosti, zaslišanje odloženo. Za dva od treh ostalih osumljencev je sodnik odredil enomesečni pripor.

Evropska komisija zadovoljna z napredkom na področju vladavine prava v Sloveniji

13. 12. 2022 19.38

Evropska komisija je potrdila, da je bilo v Sloveniji v zadnjih šestih mesecih na področju vladavine prava narejeno zelo veliko, je po zasedanju Sveta EU za splošne zadeve v Bruslju dejal državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Marko Štucin. Pred Slovenijo je še veliko dela, vendar si bodo prizadevali za nadaljevanje reform, je dodal.

'BiH mora po podelitvi statusa kandidatke opraviti svojo nalogo'

13. 12. 2022 12.06

Evropa je izpolnila svojo obljubo, je evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi dejal v odzivu na podporo ministrov za zadeve EU podelitvi statusa kandidatke Bosni in Hercegovini. Zdaj mora svojo nalogo opraviti še BiH in hitreje napredovati pri sprejemanju reform, je dejal.

Na Kosovu pri ohranjanju miru pomaga tudi 91 slovenskih vojakov

12. 12. 2022 19.29

Konflikt na Kosovu ni novost, kaže na frustracije obeh strani in iskanje mednarodne pozornosti, meni nekdanji posebni odposlanec EU na Kosovu Samuel Žbogar. Velik del odgovornosti nosi mednarodna skupnost, ki mora zdaj poskrbeti za nadaljevanje dialoga, je še prepričan. Na Kosovu trenutno deluje tudi 91 pripadnikov Slovenske vojske, ki kljub napetostim opravljajo svoje naloge in niso v večji nevarnosti, zagotavljajo v Slovenski vojski.

Vojaška pomoč Ukrajini ne prihaja iz tovarn, ampak zalog, ki jih EU primanjkuje

11. 12. 2022 17.50

Evropi primanjkuje kritičnih obrambnih zmogljivosti. Naložbe v orožja in obrambne sisteme se povečujejo, zalog ni. To je računica več kot devet mesecev trajajoče vojne ob njeni vzhodni meji, je v letnem poročilu ugotovila Evropska obrambna agencija (EDA). Skupno so članice lani v obrambo Unije vložile 214 milijard evrov. Letošnji podatki (še) niso znani, je pa Unija napadeni državi poslala več paketov pomoči v skupni vrednosti najmanj 10 milijard evrov. Za drugo leto načrtujejo pomoč v višini 18 milijard evrov.

Nezakonito dogajanje na mejah EU: pretepi, prisilno slačenje, zlorabe, napadi s psi ...

10. 12. 2022 08.16

Mreža Border Violence Monitoring Network (BVMN) je ta teden v Evropskem parlamentu predstavila posodobljeno študijo o nezakonitih vračanjih migrantov na zunanjih mejah EU, tudi Slovenije. Poročilo vključuje 1633 pričevanj, s pomočjo katerih so od leta 2017 zabeležili 24.990 neredko nasilnih primerov t. i. pushbackov.

Tonin: Če bi se to zgodilo v času Janševe vlade, bi v Ljubljani zmanjkalo koles

09. 12. 2022 06.00

Politični parket je zajel vihar spora med predsednikom vlade in ministrico za notranje zadeve. Vladna stran pravi, da pritiskov ni bilo, ministrica pa vztraja, da so bili. Gostili smo predsednico DZ, podpredsednico Gibanja Svoboda in predsednika stranke NSi. Vlada pravi, da ni šlo za pritiske, ampak izpolnjevanje predvolilnih obljub, ministrica pa, da bi se ljudstvo ob enakem dogajanju v času Janševe vlade že podalo na kolesa. Ali početje Golobove vlade spominja na poteze vlade Janeza Janše?

Notranji ministri EU potrdili vstop Hrvaške v schengen

08. 12. 2022 06.34

Evropski notranji ministri so sprejeli odločitev: Hrvaška vstopa v schengen. O slednjem so notranji ministri EU odločali na zasedanju v Bruslju, ki se ga udeležuje tudi slovenska notranja ministrica Tatjana Bobnar. Južna soseda Slovenije se bo schengnu pridružila s prvim januarjem 2023. Slovensko notranje ministrstvo je ob tem Hrvaški čestitalo ter sporočilo, da mejne kontrole med Slovenijo in Hrvaško ne bo več. Vstop Romunije in Bolgarije v schengen so evropski ministri medtem zavrnili, zaradi česar je evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson izrazila razočaranje.

Bolgarija in Romunija ostali brez dovoljenja za vstop v schengen

08. 12. 2022 18.48

Medtem ko je Hrvaška dobila zeleno luč za vstop v schengensko območje, pa so notranji ministri EU na zasedanju v Bruslju Bolgariji in Romuniji vstop v schengen zavrnili. Slovenska ministrica Tatjana Bobnar je ob tem izrazila obžalovanje: "Upamo, da bo ta odločitev kmalu sprejeta." Še večje razočaranje pa seveda v obeh zavrnjenih državah. Predsednik romunske poslanske zbornice Marcel Ciolacu je Avstriji namenil ostre besede: "Putinu ste podarili nepričakovano božično darilo."

Slovenija in Hrvaška vsaka s svojo izjavo o arbitraži

08. 12. 2022 11.39

Slovenija in Hrvaška sta ob hrvaškem vstopu v schengen pripravili vsaka svojo enostransko izjavo o arbitražni razsodbi. Slovenija v njej po neuradnih informacijah poudarja, da je meja med državama določena z arbitražno razsodbo, ki je končna in obvezujoča. Hrvaška pa medtem v svoji izjavi zatrjuje, da je razsodba ne obvezuje.

Sirski begunec: Ob nezakonitem prehodu meje z Bolgarijo me je ustrelil policist

06. 12. 2022 06.00

Z bolgarsko-turške meje prihajajo obtožbe mladega Sirca, da ga je eden izmed bolgarskih policistov ob poskusu nelegalnega prestopa meje ustrelil. Dokazov, razen zvočnih, nima, preiskava je še v teku. So pa njegova zatrjevanja o prvem streljanju z živimi naboji s strani policistov države EU na migranta vzpodbudila debato o ravnanju z begunci iz tretjih držav. Bolgarski policisti se zagovarjajo, da nasilje in agresija večkrat prihajata z nasprotne strani, podpira jih tudi vlada.

Golob in Michel o energetski krizi, migracijah in Zahodnem Balkanu

05. 12. 2022 14.54

Robert Golob prvič gosti predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela. Medtem ko je premier po pogovorih ponovil trdno podporo Slovenije, da BiH še letos dobi status kandidatke za članstvo v EU, je Michel glede tega napovedal le razpravo pred in morda tudi na decembrskem vrhu EU. Osrednjo pozornost sta sicer namenila energetski krizi. Golob je ob robu srečanja sicer dejal še, da se je sestal z notranjo ministrico Tatjano Bobnar, s katero imata "v marsičem različne poglede".

Teden, ujet v fotografski objektiv

03. 12. 2022 16.53

Medtem ko so po katastrofalnem požaru na Krasu stekle prve pogozditvene akcije, je volivke in volivce čakala že četrta volilna nedelja, tokrat s kar tremi referendumi. T. i. referendumski trojček je minil v znamenju podpore vsem trem zakonom. Obilno deževje, ki je prizadelo italijanski otok Ischia, je sprožilo katastrofalne poplave in plazove, v katerih je umrlo deset oseb. Vojne razmere v Ukrajini ostajajo napete. Rusija še vedno napada ključne infrastrukturne objekte, mnogi prebivalci zato le s težavo ostajajo v svojih mrzlih domovih. Precej bolj vroče je v Katarju, kjer je znano, katere reprezentance so si zaslužile napredovanje. Marsikje pa se že začenjajo božična rajanja, ki so bila v času epidemije covida-19 močno okrnjena. Vabljeni k ogledu tokratnega izbora fotografij.

Podpora širitvi schengna na Hrvaško, Bolgarijo in Romunijo

02. 12. 2022 14.06

Parlamentarni odbori za zadeve EU, zunanjo politiko in notranje zadeve so danes na zaprtem delu seje podprli stališče vlade glede širitve območja schengna na Hrvaško, na odprtem delu pa še stališče glede širitve na Bolgarijo in Romunijo.

Slovenija bo sprejela 50 Sircev ali Afganistancev, registriranih kot beguncev

01. 12. 2022 18.11

Slovenija bo iz Turčije sprejela 50 državljanov Sirije ali Afganistana, ki so pri Uradu visokega komisarja ZN registrirani kot begunci in se jim lahko prizna status begunca v Sloveniji, je odločila vlada. Sprejela je tudi novelo Uredbe o načinu zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito, ki se tiče denarne pomoči za zasebno nastanitev.

Fajonova: Veliko Ukrajincev bo zapustilo domove, treba jim bo pomagati

30. 11. 2022 14.31

Zunanji ministri Nata so na zasedanju v Bukarešti potrdili podporo Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo ter obsodili napade na kritično infrastrukturo in poboje civilistov. Slovenija bo Ukrajini še naprej pomagala s humanitarno pomočjo in pri obnovi infrastrukture kot tudi pri sprejemu beguncev, je dejala zunanja ministrica Tanja Fajon.

Stoltenberg pozval k dobavi dodatnih sistemov zračne obrambe Ukrajini

29. 11. 2022 06.12

Ministri za zunanje zadeve članic zveze Nato so v Romuniji začeli dvodnevno zasedanje, v ospredju katerega je nadaljnja podpora Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo. Nato bo še naprej podpiral Ukrajino, dokler bo to potrebno, je ponovil generalni sekretar zveze Jens Stoltenberg. Ruskega predsednika Vladimirja Putina je obtožil, da želi zimo uporabiti kot orožje in zaveznice pozval k dobavi dodatnih sistemov zračne obrambe Ukrajini.

Šarec, Črnčec in Glavaš v Ukrajini: 'Slovenija bo oskrbela ukrajinske ranjence'

28. 11. 2022 10.28

Na obisku v Kijevu se mudi obrambni minister Marjan Šarec, ki ga spremljata državni sekretar Damir Črnčec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš. Obiskali so mesto Irpin, ki je zaznamovano z vojnimi grozotami. "To ni vojna, ki bi poznala kakšen kodeks časti. To je vojna proti civilnemu prebivalstvu in to je vredno vseh obsodb," je ob obisku od vojen razdejanega mesta dejal Šarec. Kasneje je dejal, da sta se z ukrajinskim obrambnim ministrom pogovarjala tudi o tem, da bi Slovenija na svojem ozemlju oskrbela nekaj njihovih ranjencev, tudi civilnih.

Ukrajina začela z mednarodno pomočjo najrevnejšim državam sveta

26. 11. 2022 20.39

Ukrajina je danes začela izvajati program mednarodne pomoči z imenom Žito iz Ukrajine, s katerim namerava dobavljati hrano najrevnejšim državam sveta. Na konferenci ob inavguraciji programa je prek video povezave sodeloval tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je poudaril, da žito ne bi smelo biti uporabljeno kot orožje vojne.

Bruselj pripravlja načrt za migracije na Zahodnem Balkanu

25. 11. 2022 16.43

Evropska komisija bo v prihodnjih tednih pripravila akcijski načrt za upravljanje migracij na Zahodnem Balkanu, je pred današnjim zasedanjem notranjih ministrov EU napovedal podpredsednik komisije Margaritis Schinas. Na srečanju so govorili tudi o vstopu Hrvaške v Schengen, Bobnarjeva je zagotovila, da je slovenska policija pripravljena.

Po novici o delni mobilizaciji v Slovenijo pribežalo povečano število Rusov

25. 11. 2022 15.05

Mineva že devet mesecev, odkar je Rusija začela invazijo na Ukrajino. Od takrat je v Slovenijo pribežalo skoraj 8000 državljanov Ukrajine, od tega je skoraj 3000 otrok. Povečanega prihoda Rusov v Sloveniji vse do 21. septembra nismo beležili, nato pa je Rusija razglasila delno mobilizacijo, število prihodov pa se je z 12 v septembru povečalo na skoraj 100 v oktobru. Zgolj v prvem tednu novembra je prišlo 68 državljanov Rusije, ki pa za razliko od Ukrajincev ne morejo pridobiti statusa začasne zaščite. Urad za migrante je imel medtem s pomočjo Ukrajincem doslej že 13 milijonov evrov stroškov.

SDS: Vlada denar namesto starejšim daje migrantom. Dejstva kažejo drugače

24. 11. 2022 06.00

Na družbenih omrežjih stranka SDS in nekateri njeni vidnejši člani trdijo, da vlada jemlje sredstva dolgotrajni oskrbi starejših oseb in jih namenja za oskrbo in integracijo migrantov. Kaj kažejo dejstva?

Poleg sheme pomoči predvidena tudi nova 'shema za čakanje na delo'

22. 11. 2022 15.09

Vlada bo zakonodajne predloge za naslovitev energetske draginje v gospodarstvu sprejemala prihodnji teden, je po srečanju z gospodarstveniki dejal predsednik vlade Robert Golob. Imajo pa v gospodarstvu nekatere pripombe in predloge zaradi slovenskih specifik. Na vladi napovedujejo, da se bodo o njih še usklajevali z Evropsko komisijo.

Premier sprejel predsednico države: 'Deliva iste vrednote, sodelovanje bo plodno'

21. 11. 2022 14.46

Premier Robert Golob se je srečal z novoizvoljeno predsednico države Natašo Pirc Musar. Kot je dejala slednja, bo 22. decembra zaprisegla kot predsednica države, 23. december pa bo njen prvi delovni dan. Nekaj dni pred tem bo razkrila svojo ekipo sodelavcev, je dodala. Oba sta medtem znova poudarila pomen referendumov ter ljudi pozvala naj na njih volivci trikrat obkrožijo za.

MZZ: Iranske sankcije proti evroposlancu Zveru so politično motivirane

21. 11. 2022 12.29

Slovensko zunanje ministrstvo sankcije, ki jih je Iran konec oktobra uvedel proti institucijam in posameznikom iz Evropske unije, med njimi proti slovenskemu evroposlancu Milanu Zveru, razume kot politično motivirano dejanje in jih kot take zavrača, je ministrstvo zapisalo v odgovoru na pisno poslansko pobudo poslanke SDS Jelke Godec.

Varnostni svet v svetu nevarnosti

19. 11. 2022 17.12

Organizacija združenih narodov (OZN) je bila ustanovljena 24. oktobra 1946 v San Franciscu in vse do danes služi kot izjemno pomemben globalni forum narodov, ki obravnava številna najbolj pereča globalna vprašanja in probleme. Eden izmed glavnih ciljev ustanovitve OZN je bil zagotavljanje trajnega miru in varnosti po vsem svetu. Glavna odgovornost glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti je bila podeljena enemu izmed organov OZN – Varnostnemu svetu.

'Izjava o morebitnem nadzoru na meji s Hrvaško ni bila grožnja'

18. 11. 2022 17.41

Zunanja ministrica Tanja Fajon je pojasnila izjavo o morebitni uvedbi nadzora na meji s Hrvaško, ko ali če bi bilo to potrebno. Poudarila je, da to ni bila grožnja, in ob tem dodala, da ne razume, zakaj je ta izjava dvignila toliko prahu. Avstrijski notranji minister Gerhard Karner medtem nasprotuje širitvi schengenskega območja. "Razmere v Evropi povsem jasno kažejo, da je zaščita zunanjih meja neuspešna, in če sistem ne deluje, se ga ne sme širiti," je povedal.