zadeve EU

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka
16. 10. 2022 07.00
Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Ministri članic EU za skupen odziv na porast prihodov migrantov
14. 10. 2022 12.21
Notranji ministri držav članic EU so se v Luksemburgu strinjali, da se je treba z državami Zahodnega Balkana, prek katerih v unijo prihaja vse več migrantov, najprej pogovarjati. Češki minister Vit Rakušan in komisarka Ylva Johansson tako načrtujeta obisk v regiji. Obenem nista izključila možnosti zamrznitve brezvizumskega sporazuma.

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto
14. 10. 2022 06.05
Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'
13. 10. 2022 19.58
Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

Golob: BiH si zasluži evropsko perspektivo
12. 10. 2022 13.49
Evropska komisija predlaga, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Poudaril je, da mora BiH izpolniti več pogojev, med drugim na področjih sodstva, boja proti korupciji in svobode izražanja. Končno odločitev o podelitvi statusa kandidatke bo sprejel Evropski svet, v katerem sodelujejo voditelji držav članic EU, vse skupaj pa bi se lahko zgodilo decembra. Odločitev je pozdravil tudi predsednik vlade Robert Golob in omenil, da je slovenska diplomacija trdo delala, da bi prišlo do tega.

Notranji ministri EU v petek o širitvi schengna s Hrvaško z januarjem
12. 10. 2022 13.38
Hrvaški se obeta, da bo januarja 2023 vstopila v schengensko območje, s čimer bo odpravljen nadzor na meji s Slovenijo, je v minulih dneh potrdilo več virov pri EU. Svet EU, ki bo širitev schengna obravnaval na petkovem zasedanju notranjih ministrov v Luksemburgu, sicer čaka na mnenje Evropskega parlamenta, ki bo po pričakovanjih pozitivno. Dokončno bo o vstopu Hrvaške v schengen z januarjem prihodnje leto odločal Svet EU, kar naj bi se zgodilo decembra.

Kako Brglez porabi skoraj 5000 evrov mesečnega nadomestila za stroške pisarne?
12. 10. 2022 06.00
Kandidat za predsednika države in aktualni evropski poslanec Milan Brglez je v intervjuju za našo televizijo pojasnil, da njegova plača po plačilu vseh davkov (tudi slovenskih) znaša okoli 5700 evrov. Poleg tega Brglez iz Bruslja mesečno prejme še skoraj 5000 evrov nadomestila za upravljanje lokalne pisarne. Preverili smo, kako ga porabi.

Pri Pahorju o kandidatih za viceguvernerja ter ustavnega in sodnika sodišča EU
11. 10. 2022 13.14
Na posvetih pri predsedniku republike Borutu Pahorju o kandidatih za ustavnega sodnika, viceguvernerja Banke Slovenija in sodnika sodišča EU, so vodje koalicijskih poslanskih skupin za ustavno sodnico podprli Nežo Kogovšek Šalamon, za viceguvernerja pa Primoža Dolenca. O sodniku EU bodo še razmislili. Opozicija imen, ki jih podpirajo, ni razkrila.

Po raketnih napadih na več mest Ukrajina začasno ustavila izvoz elektrike v EU
10. 10. 2022 07.35
Zgodaj zjutraj so v središču ukrajinske prestolnice odjeknile štiri eksplozije, sirene za zračni napad so odzvanjale več ur. O eksplozijah medtem poročajo še iz številnih drugih mest, prav tako pa so že več dni pod udarom tudi v Zaporožju. Ukrajina bo po ruskem obstreljevanju več mest, da bi stabilizirala lasten energetski sistem, začasno ustavila izvoz električne energije v EU. Hkrati Ukrajina obljublja, da se bo maščevala za ruske raketne napade, mednarodna skupnost pa je ruske napade ostro obsodila. Nemčija je medtem Ukrajini dostavila prvega od štirih sistemov zračne obrambe IRIS-T SLM.

Svet obsoja ruske raketne napade, v Ljubljani shod v podporo Ukrajini
10. 10. 2022 10.38
Da Slovenija najostreje obsoja podle raketne napade ruske vojske na Kijev in druga ukrajinska mesta, sporoča slovensko zunanje ministrstvo. Jasno so tudi dejali, da sta obstreljevanje stanovanjskih zgradb in ubijanje civilistov vojna zločina. "Svetu ponovno kaže, s kakšnim režimom se soočamo, režimom, ki med otroke seje teror in smrt," je medtem zapisala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, ki je zagotovila, da Evropa ne bo spregledala tega kriminala. Napade sta obsodila tudi predsednik ZN Guterres in Biden. Peking medtem po novih napadih na Kijev poziva k umiritvi napetosti.

Vrstijo se pozivi k bolj učinkovitemu nadzoru kršitev delavskih pravic
07. 10. 2022 10.35
Navkljub spodbudnim septembrskim podatkom o registrirani brezposelnosti, ki je dosegla novo najnižjo raven v zgodovini samostojne države, ob svetovnem dnevu dostojnega dela od deležnikov prihajajo pozivi, da je treba na trgu dela postoriti še marsikaj.

Mineva leto dni, odkar so policisti s solzivcem zadimili Ljubljano
05. 10. 2022 07.54
5. oktobra lani je protest v Ljubljani ušel izpod nadzora. Policija je šla nad protestnike tudi s solzivcem in plinskimi bombami. Duhovi zaradi njenega ravnanja še niso pomirjeni, ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar pa skozi izredni nadzor preverja zakonitost, strokovnost in spoštovanje človekovih pravic pri delu Policije.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'
04. 10. 2022 06.00
Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Rebalans z najvišjo porabo doslej: epidemija in draginjski ukrepi
28. 09. 2022 06.31
DZ je sprejel rebalans državnega proračuna, s katerim se odhodki zvišujejo za 640 milijonov evrov na doslej najvišjih 14,6 milijarde evrov. Višje od lani jeseni so načrtovani tudi prihodki, znašali naj bi 12,5 milijarde evrov oz. 1,1 milijarde evrov več. Državna blagajna bo leto končala s nekaj več kot dvema milijardama evrov primanjkljaja. Proračuna za naslednji dve leti sta usmerjena v zdravstvo, zelene politike in trajnostni razvoj, zato bodo v ospredju projekti, podprti z evropskimi viri iz mehanizma za okrevanje in odpornost, je na novinarski konferenci pojasnil finančni minister.

EU in ZN ne priznavata izidov ruskih referendumov v Ukrajini
28. 09. 2022 07.11
EU je obsodila nezakonite referendume, ki so jih v štirih zasedenih ukrajinskih regijah izvedle proruske okupacijske oblasti, kot tudi njihove ponarejene izide, je na Twitterju sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Tudi generalna podsekretarka ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je v torek Varnostnemu svetu ZN povedala, da ZN ostajajo v polnosti zavezani suverenosti, enotnosti, neodvisnosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Referendumov ne priznava niti Kitajska. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je sporočil, da Srbija ne more in ne bo priznala priključitve štirih regij na vzhodu Ukrajine Rusiji. "Mi ščitimo svojo ozemeljsko celovitost in v našem interesu je, da ščitimo ozemeljsko celovitost mednarodno priznanih držav, to je za nas ključno," je poudaril.

Politico: Predlog G7 o omejitvi cen nafte predstavlja tveganje
28. 09. 2022 08.49
Voditelji G7 so se v začetku septembra dogovorili, da bodo uvedli omejitev cen za izvoz ruske energije, a Politico poroča, da predlog predstavlja tveganje. Evropa, ki ima v svetovni panogi pomorskega zavarovanja osrednji položaj, bi le-tega lahko izkoristila, da bi ruske prihodke od energije zmanjšala ne le prek sankcij držav EU, ampak tudi prek vpliva tretjih držav. Težava nastane, če se tretje države dogovoru ne bodo želele pridružiti, in za zdaj kaže, da mu niso naklonjene. Peking namesto k sankcijam poziva k dialogu, New Delhi se sklicuje na svojo "moralno dolžnost", da zagotovi cenovno dostopno energijo, Ankara pa je Evropi dejala, naj po uvedbi sankcij "žanje, kar je sejala".

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'
27. 09. 2022 06.00
Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

Rusija se zaveda napak pri vpoklicu, pridržali več tisoč protestnikov
25. 09. 2022 10.41
V 33 ruskih mestih se nadaljujejo demonstracije proti delni mobilizaciji, oblasti so pridržale že več kot 2000 protestnikov. Način izvajanja vpoklica so odprto kritizirali tudi nekateri Putinovi zavezniki, oblasti pa so obljubile, da bodo "napake odpravile". Z vzhoda in juga Ukrajine poročajo o novih obstreljevanjih. Domnevno naj bi ruske sile z napadom ciljale na ukrajinske vojaške baze in več naselij s civilisti. Rusija napade na civiliste zanika in za povod krivi Ukrajino, ki naj bi v raketnem napadu na hotel ubila nekdanjega proruskega ukrajinskega poslanca. Medtem v štirih vzhodnih ukrajinskih regijah tretji dan zapored zbirajo referendumske podpise o priključitvi k Rusiji. Ruski zunanji minister je v primeru priključitve vsem regijam obljubil "popolno zaščito Rusije", Zelenski pa v nočnem nagovoru ruske vojake z obljubo po "civilni obravnavi" pozval k predaji.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral
25. 09. 2022 07.00
"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

Ali bo EU Rusom odprla meje? Borell o Putinovih grožnjah: 'Ne blefira'
24. 09. 2022 14.30
Medtem ko v štirih ukrajinskih regijah potekajo referendumi o priključitvi k Rusiji, se Zahod sprašuje, kakšna bo Putinova naslednja poteza. "Njegove grožnje o napadih z jedrskim orožjem moramo obravnavati resno," je bil o prihodnosti jasen Josep Borrell. Drugačno obravnavo pa si zaslužijo tudi Rusi, ki bežijo pred mobilizacijo, meni Charles Michel. V Rusiji so medtem v novih protestih zaradi odrejene mobilizacije rezervistov za bojevanje v Ukrajini pridržali okrog 100 ljudi.

Vpoklicani Oleg: 'Ne bom pustil, da me Putin spremeni v morilca'
23. 09. 2022 07.00
Nekaj ur po tem, ko je Vladimir Putin šokiral Rusijo z razglasitvijo prve mobilizacije, je 29-letni Oleg v nabiralnik prejel vojaški vpoklic. "Ko sem dobil vpoklic, me je stisnilo pri srcu, a vedel sem, da nimam časa za obup." Oleg se namreč ne želi bojevati v vojni, ki si je ne želi, zato je pospravil svoje stvari in je na poti, da zapusti državo.

Žvižgači nad evropsko agencijo za azil, ki jo vodi Slovenka
21. 09. 2022 13.56
Nad Agencijo EU za azil, na čelu katere sedi Slovenka Nina Gregori, so se zgrnili očitki o neprimernem ravnanju. Anonimni zaposleni so Evropsko komisijo in urad za boj proti goljufijam pozvali, naj odpreta preiskavo najvišjega vodstva zaradi domnevnega nepotizma, zavajajočega poročanja in napačnega obravnavanja poročil o nadlegovanju. Vodstvo EUAA vse očitke zanika in trdi, da gre za novo izkrivljanje dejstev, s katerim želijo škodovati ugledu agencije.

'Novinarji bodo z aktom o svobodi medijev bolje zaščiteni'
16. 09. 2022 13.33
Vlade v državah članicah nelegitimno vohunijo za novinarji in politiki, opozarja evropska poslanka Sophie in 't Veld, ki pričakuje ukrepanje Evropske komisije. Evropska komisarka za vrednote in podpredsednica komisije Vera Jourova pa novinarjem sporoča, da bi bili lahko v kratkem bolje zaščiteni pred napadi in ovirami, ki jim onemogočajo svobodno opravljanje dela.

EU: Madžarska ni več demokratična dežela
15. 09. 2022 13.50
Poslanci Evropskega parlamenta so se odločili, da Madžarska ni več "polna demokracija". Odločitev je nastopila zaradi slabšanja razmer, ki so prisilile Madžarsko v "volilno avtokracijo", ter zaradi zaskrbljujoče stopnje vladavine prava. Neodvisnost sodstva, korupcija in človekove svoboščine so ključni pomisleki Evropskega parlamenta.

Armenija in Azerbajdžan dosegla nov dogovor o prekinitvi ognja
15. 09. 2022 15.29
Po večdnevnih spopadih med armenskimi in azerbajdžanskimi silami v Gorskem Karabahu in več domnevnih kršitvah torkovega dogovora o prekinitvi ognja na obeh straneh je Armenija sporočila, da sta državi v sodelovanju z mednarodno skupnostjo dosegli nov dogovor o prekinitvi sovražnosti.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ
12. 09. 2022 06.54
Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

'Rusija je prelomila zaupanje': ruski državljani težje do vizuma
09. 09. 2022 12.37
Države članice so danes potrdile zamrznitev sporazuma o poenostavljenem izdajanju vizumov med EU in Rusijo, kar pomeni da bodo ruski državljani precej težje pridobili schengenske vizume. Odločitev bo predvidoma začela veljati v ponedeljek.

100 dni dela: Golobova vlada predstavila svoje dosežke
08. 09. 2022 10.37
Vladna ekipa se je ob 100 dneh vlade sprehodila čez dosedanje delo. Prepričani so, da predvolilne napovedi uresničujejo z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah. Predsedniki treh koalicijskih strank so zagotovili, da bodo z delom in soočanjem z izzivi nadaljevali. Vlada je s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo, je dejal premier Robert Golob in spoštljivost izpostavil kot ključen dosežek dosedanjega mandata.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Francoski poslanci na obisku v Tajvanu
07. 09. 2022 12.16
Po obisku Nancy Pelosi v Tajvanu, ki je precej razburil kitajski politični vrh, je danes v Tajpej prispela še delegacija francoskih poslancev. Obisk bi lahko hitro sprožil nov odziv Pekinga, ker razmere med državama ostajajo napete in grožnja kitajske vojske ostaja. Francoski poslanci naj bi razpravljali o vrsti vprašanj, vključno z regionalno varnostjo, tehnološkimi inovacijami in krepitvijo industrijskih dobavnih verig.