zahtevala

Ugrabitelji obkroženi z vojsko

02. 05. 2000 15.45

V streljanju med filipinsko vojsko in muslimanskimi uporniki, ki na filipinskem otoku Jolo zadržujejo 21 talcev, je bilo po poročilu policije ranjenih pet vojakov. Do streljanja je prišlo po naključju, saj vojska, ki je obkrožila vas Bandang, kjer se nahajajo talci, ni hotela napasti muslimanskih upornikov.

Praznovanja ob prazniku dela

01. 05. 2000 18.28

1. maj - praznik dela, je že več kot 100 let v večini držav dela prost dan. Povod za praznovanje sega v leto 1886 - stavka ameriških delavcev v Chicagu za osemurni delavniki se je 1. maja končala z brutalno policijsko akcijo, ki je zahtevala 17 smrtnih žrtev in več kot 100 ranjenih. Tri leta kasneje, 1889, je Druga socialistična internacionala v Parizu pozvala vse delavske organizacije, naj se 1. maja udeležijo demonstracij v podporo mednarodni solidarnosti. 1. maja 1890 so v ZDA in v Evropi delavci prvič odšli množično na ulice, kjer so protestirali proti socialnemu in političnemu zapostavljanju.

Trčenje potniških vlakov v Indoneziji

01. 05. 2000 17.01

V kraju Rava Merdžaja, v bližini indonezijskega glavnega mesta Džakarta, sta čelno trčila potniška vlaka. V nesreči je umrlo pet ljudi, 68 pa jih je bilo huje ranjenih, je sporočila tamkajšnja policija.

Sodišče o Pinochetovi imuniteti

27. 04. 2000 10.54

Skoraj 27 let po vojaškem udaru v Čilu se sodstvo v tej južnoameriški državi prvič ukvarja s kazensko odgovornostjo nekdanjega diktatorja Augusta Pinocheta za uboj, mučenje in ugrabitev. Na prizivnim sodiščem v Santiagu se je včeraj začela obravnava o morebitnem odvzemu senatorske imunitete 84-letnemu Pinochetu. Postopek naj bi trajal najmanj dva tedna.

Soprogo okužil s herpesom

18. 04. 2000 17.43

V Maleziji bo moral nek moški svoji bivši soprogi plačati denarno odškodnino v vrednosti dobrih 11 milijonov SIT, ker jo je okužil s herpesom, je odločilo sodišče v malezijskem mestu Ipoh na severu države. 30-letnica je po razvezi, ko je ugotovila, da je okužena s herpesom, vložila tožbo proti svojemu 18 let starejšemu nekdanjemu soprogu. Prvotno je zahtevala 50 milijonov SIT odškodnine. Sodnik je menil, da obstajajo dokazi, da se je 30-letnica, doma iz Tajvana, okužila s herpesom v zakonu in ji priznal odškodnino. Višino odškodnine so preračunali na osnovi stroškov zdravljenja vse do 70. rojstnega dneva tožnice.

Umik izraelskih enot iz Libanona

18. 04. 2000 15.33

Libanonski premier Salim Hoss je obvestilo izraelske vlade, da bo do 7. julija letos izvedla enkraten umik svojih enot iz juga Libanona, ki ga je generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu uradno predal izraelski veleposlanik pri Združenih narodih Yehuda Lancry, označil kot veliko zmago in prvo v zgodovini arabsko-izraelska spora. Obenem pa je opozoril, da bo obvestilo treba še podrobno preučiti.

Izrael obvestil ZN o umiku iz Libanona

18. 04. 2000 11.15

Izraelski veleposlanik pri Združenih narodih Yehuda Lancry je včeraj generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu uradno predal obvestilo izraelske vlade, da bo do 7. julija letos izvedla enkraten umik svojih enot, ki od leta 1978 izvajajo okupacijo južnega dela sosednjega Libanona, je sporočila tiskovna predstavnica ZN Myriam Dessables. Izrael bo s tem po dolgih letih uslišal mednarodno skupnost, ki je z resolucijo Varnostnega sveta leta 1978 in drugimi zahtevala umik okupacijskih sil.

Ciampi zavrnil D'Alemov odstop

17. 04. 2000 15.23

Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je danes zavrnil odstop premiera Massima D'Aleme, ki ga mu je ta ponudil po porazu levosredniskih strank na nedeljskih deželnih volitvah. Naložil mu je, naj v parlamentu preveri, ali njegova vlada še uživa zadostno podporo.

Nova pravila že na EP

15. 04. 2000 17.45

Nova nogometna pravila bodo veljala že na letošnjem evropskem prvenstvu, ki bo od 10. junija do 2. julija na Nizozemskem in v Belgiji. UEFA se je odločila, da bodo pravila, ki jih je določila FIFA, veljala za celo EP, saj je FIFA zahtevala, da se uvedejo do 1. julija, torej dan pred finalom EP.

Več kot 100.000 protestnikov v Beogradu

15. 04. 2000 12.02

Nekaj pred 18. uro se je včeraj na Trgu republike v središču Beograda brez incidentov končalo protestno zborovanje srbske opozicije z geslom Stop nasilju - za demokratične volitve, s katerim je želela opozicija pozvati k predčasnim volitvam.

Bill in Hillary Clinton plačala davek

15. 04. 2000 10.17

Ameriški predsednik Bill Clinton in njegova soproga Hillary sta v letu 1999 skupaj zaslužila 416.039 dolarjev. Od tega sta plačala 92.104 dolarjev davka. Svojo davčno napoved je objavil tudi podpredsedniški par Al in Tipper Gore. Prijavila sta za skoraj polovico manj dohodka - 240.000 dolarjev, za davek pa je šlo 59.000 dolarjev.

Nesoglasja glede Elianove vrnitve

14. 04. 2000 07.20

Ameriška ministrica za pravosodje Janet Reno je obiskala sorodnike Eliana Gonzaleza in zahtevala naj dečka še danes vrnejo očetu. Elianov prastric pa je sporočil, da dečka ne bodo izročili prostovoljno. V spor naj bi kot posrednik posegel še Vatikan.

Razgoršek končal obisk v Črni gori

13. 04. 2000 13.31

V.d. ministra za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek je včeraj končal tridnevni obisk v Črni gori. Razgoršek in črnogorski minister za turizem Vladimir Mitrović sta podpisala sporazum, v katerem se Črna gora obvezuje, da še naprej ne bo zahtevala vizumov za državljane Slovenije in da bo pri jugoslovanskih oblasteh skušala pridobiti dovoljenje za polete na relaciji Ljubljana - Podgorica in Tivat tudi slovenski letalski družbi Adria Airways. Slovenskim podjetjem bodo poleg tega omogočeni nakup in skupna vlaganja v črnogorske turistične objekte; med drugim naj bi novogoriški HIT kupil hotel Maestral v Miločeru. Slovenija bo v skladu s podpisanim sporazumom kmalu odprla kulturno-informacijski center v Črni gori. Razgoršek se je z gostitelji pogovarjal tudi o prihodu slovenskih turistov v Črno goro in o slovenskih naložbah v črnogorske turistične zmogljivosti. Slovenija si bo, kot piše v sporazumu, prizadevala odpreti tudi banko v Črni gori bodisi samostojno ali pa v sodelovanju z domačimi finančnimi ustanovami. Slovenija naj bi tudi poenostavila postopek pridobivanja vizumov za državljane Črne gore.

Janet Reno zahtevala vrnitev Eliana

13. 04. 2000 11.06

Ameriška ministrica za pravosodje Janet Reno je od svojcev kubanskega dečka Eliana Gonzaleza zahtevala, naj ga danes do 20. ure po srednjeevropskem času vrnejo očetu. V skladu z njeno odločitvijo naj bi sorodniki dečka pripeljali na letališče Opa-Locka severno od Miamija.

Zastavo bodo odstranili

13. 04. 2000 10.44

Senatorji v ameriški zvezni državi Južni Karolini so sprejeli sklep o odstranitvi južnjaške zastave nekdanje konfederacije iz časa državljanske vojne s strehe državnega kongresa. Zastavo so leta 1960 izobesili po odločitvi bele večine v državnem kongresu, ki je s tem izrazila kljubovanje gibanju za enakopravnost temnopoltih Američanov.

Policija zasegla šunko, okuženo z dioksinom

13. 04. 2000 08.39

Italijanska policija je včeraj zasegla več sto šunk iz Belgije, ki so vsebovale kancerogen dioksin.

Javna predstavitev mnenj o novem volilnem zakonu

11. 04. 2000 14.55

Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je na današnji seji sklenila, da bo še pred prvo obravnavo zakona o volitvah poslank in poslancev po večinskem volilnem sistemu v državnem zboru pripravila javno predstavitev mnenj, ki jo je zahtevala skupina petih poslancev iz SNS, DeSUS, ZLSD in narodnosti na čelu z Zmagom Jelinčičem. Predstavitev bo v torek, 18. aprila. Zato bo DZ to točko dnevnega reda, ki naj bi jo sicer obravnaval že v današnjem nadaljevanju izrednega zasedanja, preložil na prvo redno sejo.

Ljubezenska pisma Grete Garbo

11. 04. 2000 07.45

Deset let po smrti švedske igralke Grete Garbo bodo 18. aprila javnosti predstavili njena pisma lezbični prijateljici, pisateljici Mercedes de Acosta, piše londonski časnik The Sunday Telegraph.

Ivanov se bo sestal z ministri EU

09. 04. 2000 12.59

Evropska unija bo na jutrišnjih pogovorih z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim ponovno zahtevala prekinitev vojaških napadov na Čečenijo, je sporočil tiskovni predstavnik Evropske komisije. Ivanov se bo z evropskimi zunanjimi ministri srečal jutri na rednem mesečnem srečanju v Luksemburgu.

Končana obravnava o ustavni pritožbi MK

08. 04. 2000 09.47

Ustavno sodišče je včeraj končalo javno obravnavo postopka odločanja o ustavni pritožbi Mladinske knjige (MK) glede oškodovanja družbenega premoženja. Predstavniki MK so skušali dokazati, da so pravilno uskladili oškodovanje družbenega kapitala, predstavniki nasprotne strani - DZS - pa, da so bili z uskladitvijo oškodovani. Ustavno sodišče se bo na nejavni seji sešlo v mesecu ali dveh, odločbo pa naj bi izdali do poletja.

Sporna zastava

07. 04. 2000 11.32

V prestolnici Južne Karoline, Columbiji, se je sinoči s protestnim shodom končal pet dni trajajoči pohod iz 200 kilometrov oddaljenega Charlestona, katerega udeleženci zahtevajo odstranitev zastave nekdanje južnjaške konfederacije s strehe državnega parlamenta.

Danes izredna seja DZ o zaupnici vladi

07. 04. 2000 09.21

''V dogovarjanju z drugimi strankami o podpori zaupnici vladi danes ni bilo napredka, sodeč po javnih nastopih predsednikov SDS in SKD bi prej celo rekel, da je bil narejen korak nazaj. Danes tudi ni prišlo do nadaljevanja pogovorov z Janezom Janšo in Lojzetom Peterletom, ker nista prišla ob dogovorjeni uri na dogovorjen kraj. V teh razmerah je prej pričakovati, da DZ zaupnice ne bo podprl; v tem primeru so najbolj verjeten razplet predčasne volitve,'' je včeraj popoldne izjavil predsednik vlade in LDS Janez Drnovšek.

SE Rusiji odvzel pravico glasovanja

06. 04. 2000 22.22

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PS SE) je zaradi trajnega kršenja človekovih pravic v Čečeniji ruskim poslancem odvzela pravico do glasovanja v skupščini in zahtevala takojšnjo uvedbo postopka o izključitvi Rusije iz SE. 18 ruskih parlamentarcev pa je iz protesta proti ukrepom PS SE med glasovanjem zapustilo plenarno dvorano v Strasbourgu.

Beograd zahteva izpustitev Krajišnika

06. 04. 2000 08.07

Jugoslovanska vlada je včeraj v pismu Varnostnemu svetu ZN zahtevala takojšnjo izpustitev bosanskega Srba Momčila Krajišnika, ki so ga v BiH v ponedeljek aretirali vojaki SFOR in ga izročili haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je poročala agencija Tanjug.

Preklicana združitev bank

05. 04. 2000 21.37

Uprave nemške Dresdner Bank je preklicala načrtovano združitev z Deutsche bank. Z združitvijo obeh nemških bank, ki je bila napovedana pred mesecem dni, bi nastala največja banka na svetu.

Odločitev o prodaji Škode konec junija

04. 04. 2000 19.14

Češka vlada bo o prodaji državnega deleža v proizvajalcu avtomobilov Škoda odločala najverjetneje junija, poročajo današnji češki dnevniki. Socialdemokratska vlada je finančnega ministra Pavla Mertlika pooblastila, da se do 15. maja z nemškim Volkswagnom uradno dogovori o prodaji 30-odstotnega deleža. Nemški koncern, ki že ima v lasti 70 odstotkov Škode, je po poročanju časnikov ponudil osem milijard kron (približno 420 milijonov nemških mark).

Rusija zavrača mednarodno posredovanje

04. 04. 2000 10.15

Rusija po besedah ruskega zunanjega ministra Igorja Ivanova še vedno zavrača mednarodno posredovaje v vojni v Čečeniji. Na pogovoru s komisarko Združenih narodov za človekove pravice Mary Robinson je Ivanov danes Robinsovi v Moskvi očital, da je njen obisk na kriznem območju spremljal ''informacijski napad''.

Haiderjeve obljube koroškim Slovencem

30. 03. 2000 18.49

Deželni glavar avstrijske Koroške Jörg Haider je danes v Celovcu napovedal spremembe v manjšinskem šolstvu na Koroškem. Napovedal je, da maja pričakuje razsodbo ustavnega sodišča, ki bo od parlamenta zahtevala noveliranje zakona o manjšinskem šolstvu. Če bo razsodba sprejeta, bo dvojezičen pouk po novem potekal tudi v četrtem razredu osnovne šole, medtem ko je to doslej veljalo le za prve tri razrede osnovne šole. Prednost novega zakona je po Haiderjevem mnenju zmanjšanje prepada med eno- in dvojezičnimi učenci ter približevanje učnih obveznosti eno- in dvojezične šole.

Srečanje predstavnikov GZS in MORS

27. 03. 2000 20.04

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk in minister za obrambo Franci Demšar sta danes na srečanju predstavnikov GZS in MORS poudarila pomen vse tesnejšega sodelovanja Slovenske vojske in slovenskega gospodarstva. Kot so sporočili iz GZS, je Jožko Čuk na srečanju povedal, da je SV mehanizem, ki lahko močno pospeši razvoj slovenskega gospodarstva, saj je vojaška oprema vedno zahtevala vrhunsko kvaliteto, česar pa je slovensko gospodarstvo sposobno.

Kučan in Mesić o Trdinovem vrhu

21. 03. 2000 21.40

Svetovalec hrvaškega predsednika za zunanjo politiko Stanko Nick je danes v Zagrebu v oceni včerajšnjega prvega obiska hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Sloveniji omenil, da se je hrvaški predsednik s slovenskim kolegom Milanom Kučanom pogovarjal tudi o vrnitvi kombija slovenske obveščevalne službe, ki so ga zadržali na Hrvaškem leta 1998, predsednik Kučan pa naj bi Mesića seznanil s prvimi koraki za umik majhne slovenske garnizije s Trdinovega vrha, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.