zapleten

'Ne gradite pravih ali navideznih 'berlinskih zidov' med Rusijo in Zahodom'
06. 11. 2019 06.08
"Potegnili smo končno črto pod hladno vojno. Naš cilj je bila nova Evropa: Evropa brez ločnic. Voditeljem, ki so nas nasledili, je spodletelo, niso dosegli tega cilja." Zadnji sovjetski voditelj se po treh desetletjih spominja prelomnega leta 1989, ko je "svet izbral mir", a pri tem poziva, naj ne gradi pravih ali navideznih 'berlinskih zidov' med Rusijo in Zahodom.

Po štirih letih ločitev tudi uradna
05. 11. 2019 13.29
Angleška igralka Kate Beckinsale ter ameriški režiser, scenarist in producent Len Wiseman sta končno zaključila ločitveno sago, ki je trajala štiri leta. Nekdanja zakonca, ki sta bila poročena 12 let sta tako zdaj tudi uradno ločena.

Slovenci smo naklonjeni darovanju organov, a tega ne izrazimo uradno
12. 10. 2019 12.00
Na čakalnem seznamu za presaditev organov je trenutno 225 bolnikov. Slovenci smo sicer zelo naklonjeni darovanju, a svoje volje uradno ne zabeležimo, opozarjajo v Slovenija-transplant. Zato so poskrbeli, da lahko izjavo za ali proti darovanju oddate tudi elektronsko. Darovalci in prejemniki vedno ostanejo anonimni.

Poslovalnice propadlega Thomasa Cooka na Otoku v roke drugemu turističnemu ponudniku
09. 10. 2019 11.49
Po stečaju najstarejše turistične agencije na svetu spodbudne novice prihajajo z Otoka. Več kot 550 tamkajšnjih poslovalnic bo kupil turistični ponudnik Hays Travel, hkrati pa ponudil tudi zaposlitev več sto nekdanjim uslužbencem Thomasa Cooka.

Noben otrok ne bi smel doživeti grozot, v katere sem bil prisiljen…
25. 09. 2019 17.50
Ishmael Beah je bil rojen leta 1980 v Sierri Leone. Do 11. leta je imel relativno mirno in veselo otroštvo, rad je poslušal rap in raggae. Leta 1991 so se v njegovi državi začele politične težave, zaradi katerih je vzniknila državljanska vojna. V kaosu, napadu na njegovo vas, je moral zbežati. Tedaj je zadnjič videl ožjo družino, sam pa je nato postal otrok vojak. Takrat ubijalec, danes pa predstavnik skupine otrok, ki so žrtve nasilja, ki jim je uničena pravica do odraščanja in očrnjena prihodnost.

Do konca septembra toplo, kaj pa potem?
25. 09. 2019 06.00
Hladno obdobje, ki je marsikje prineslo prvo slano v letošnji jeseni, je za nami. Do konca meseca nas spet čakajo nadpovprečno topli dnevi. Najbolj sončen bo petek, ko se bo zanesljivo ogrelo do 25 stopinj Celzija. Veliko bolj negotova je napoved za prvi teden oktobra.

Čeferin o Uefinih spremembah: Razmišljali smo tudi o regionalni in (ali) konferenčni ligi
24. 09. 2019 06.49
Ljubljana gosti zasedanje izvršnega odbora Evropske nogometne zveze. Člani IO, na čelu s predsednikom Aleksandrom Čeferinom, bodo v hotelu Intercontinental dodeljevali organizacijo nekaterih velikih tekem oziroma tekmovanj, hkrati pa so z nogometnim festivalom na Trgu republike zagnali projekt Nogomet v šolah. Zaradi tehničnih težav Uefe nismo mogli zagotoviti prenosa v živo z novinarske konference predsednika Čeferina. Iskreno opravičilo.

Država zaradi Adrie v interventno spremembo zakona, ki bi omogočal financiranje povezav
20. 09. 2019 13.57
Ministrstvo za infrastrukturo je zaradi razmer v Adrii Airways pripravilo predlog dopolnitve zakona o letalstvu, ki bi omogočal vzpostavitev javne službe po vzoru nekaterih evropskih držav. S tem bi lahko država financirala oziroma s finančnimi posegi spodbujala določene letalske povezave, ključne za povezanost Slovenije s svetom.

Od zaveznice do 'projekta zarote' in nazaj: EU – trn v Trumpovi peti
19. 09. 2019 07.00
Trump je sedel s prekrižanimi rokami, očitno mu ni bilo všeč, da so ga zbrani voditelji družno prepričevali, naj podpiše skupno izjavo. Nazadnje se je strinjal in rekel, 'dobro, podpisal bom'. Nato je vstal, dal roke v žepe suknjiča, iz njega vzel dva bonbona, jih vrgel na mizo ter rekel Merklovi: "Tukaj imaš, Angela. Da ne boš rekla, da ti nikoli ničesar ne dam."

Čas je za 'drzne poteze': Če ne znamo izbrati najboljših, je z nami nekaj narobe
15. 09. 2019 07.00
"Ker sem optimist po naravi, vam bom rekel, da verjamem, da EU ima prihodnost," pravi dolgoletni raziskovalec Alberto Martinelli. "Optimističen sem tudi zato, ker so ljudje na zadnjih evropskih volitvah prepoznali grožnjo in se ji uprli – niso množično glasovali za stranke, ki želijo v EU ustvarjati kaos," nadaljuje Martinelli. A opozarja, da ima zmerna politika le še eno priložnost: "Če ji konkretni ukrepi spodletijo še enkrat, se bodo ekstremni politični pojavi vrnili – močnejši kot kdaj koli prej."

bHIP vam ponuja uresničitev sanj, resnica pa je v drobnem tisku
12. 09. 2019 12.10
Podrobno smo vam predstavili delovanje mrežnega marketinga in težave, s katerimi se spopadajo regulatorji pri nadzoru poslovanja teh podjetij. Pod drobnogled smo vzeli poslovanje in delovanje podjetja BePro, ki je zastopnik bHIP v Sloveniji, in odkrili številne nenavadne zadeve.

Kjer je dan dolg 20 ur, čudoviti, a brutalni naravi pa kljubuje le 250 ljudi
31. 08. 2019 08.36
Bujna, divja, neizprosna narava, pridih skrivnostnosti – tudi zaradi mitoloških bitij, ki naj bi tukaj bivala – in način življenja, tako drugačen od tistega, ki ga pozna večina izmed nas. Vse to so norveški fjordi. V odročnih vaseh sredi neokrnjene narave vztraja peščica prebivalcev, ki jih vsako leto obišče na tisoče turistov. "Tukaj lahko zbolite samo v torek, ko je v vasi zdravnik," razkrijejo o svojem odmaknjenem življenju, ki pa ga vseeno nikoli ne bi zamenjali za (vele)mestni vrvež.

Kako zanesljive so dolgoročne napovedi vremena?
18. 08. 2019 06.50
V sredo je AccuWeather objavil dolgoročno napoved za jesen, ki se je hitro razširila po številnih medijih, kmalu ji bodo verjetno sledile tudi že prve napovedi za zimo. Kljub siceršnjemu napredku meteorologije in naglemu povečanju zmogljivosti računalnikov v zadnjih dveh desetletjih pa tovrstne napovedi v srednjih geografskih širinah, kjer leži tudi Slovenija, žal ostajajo zelo nezanesljive in tako bo verjetno ostalo še kar nekaj časa.

Kmetje nezadovoljni z izvajanjem interventnega odstrela zveri
20. 07. 2019 10.32
Kmetje so nezadovoljni z izvajanjem interventnega zakona o odstrelu medvedov in volkov. Ta se izvaja prepočasi, napadi in škode pa se še vedno pojavljajo. O tem je ta teden govorila delovna skupina za pripravo protesta, ki so ga kmetje napovedali pred sprejetjem zakona. Avgusta bodo stanje znova preverili in odločili o nadaljnjih korakih.

Rival Sons: Verjamemo, da je svet lačen starega dobrega rock'n'rolla!
11. 07. 2019 13.13
Zasedba Rival Sons, ki obstaja desetletje, velja za eno pomembnejših skupin novega vala ameriškega rocka. Letos bodo osrednje ime prvega dne festivala Pivo in Cvetje v Laškem, mi pa smo se pogovarjali z bobnarjem zasedbe Michaelom Mileyjem.

Duševnih stisk otrok in mladostnikov je vse več
30. 06. 2019 07.00
Glasne ptice v jutro družno in glasno pošiljajo odo radosti. Prisluhnem ptičjemu žgolenju in poskušam prepoznavati posamične ptice. Kako čisti zvoki teh majhnih kljunčkov, ki jih sem in tja preglasijo vrane. Mož napove, da ga bo danes zaposlil zeleni program (košnja trave, urejanje vrta, oskrba zajčkov), sama pa se znova opravičim, ker se bom vrnila domov zelo pozno.

Nekdanji detektiv razkril, koga sumi za umor Tupaca Shakurja
18. 06. 2019 09.22
Nekdanji losangeleški detektiv je pred kratkim spregovoril o tem, kdo je po njegovem mnenju umoril slavnega glasbenika, raperja Tupaca Shakurja. Slednji bi letos praznoval svoj 48. rojstni dan.

Sodna bitka Slovenije proti Hrvaški zaradi Ljubljanske banke
11. 06. 2019 19.21
V Strasbourgu se nadaljuje sodna bitka Slovenije proti Hrvaški zaradi 25 let nepravičnega sojenja nekdanji Ljubljanski banki. Veliki senat bo prisluhnil argumentom obeh držav o terjatvah Ljubljanske banke do vrste hrvaških podjetij. Komu bodo dali prav sodniki?

Od zelišč do tablet – lekarniški svet na dlani
08. 06. 2019 07.00
Tehtnice, terilnice, alborele, praške, zdravila, zelišča, knjige in drugo lekarniško bogastvo je farmacevt Milan Plešec zbiral kar 40 let. Zdaj sta s hčerko odprla muzej v Radovljici in z zbirko omogočila natančen vpogled v pretekli dve tisočletji svetovne farmacije in kozmetike. Blizu 3000 predmetov se je nabralo v teh letih, nekateri so vredni več kot 1000 evrov.

Prodali veleposlaništvo nekdanje SFRJ v Tokiu: Sloveniji gre 2,1 milijona evrov
16. 05. 2019 17.00
Države naslednice nekdanje Jugoslavije so za nepremičnino v japonski prestolnici Tokio, v kateri je bilo nekoč veleposlaništvo in rezidenca SFRJ, iztržile preko 15 milijonov evrov. Od prodaje zgradbe bo Slovenija v skladu z dogovorom prejela 2,1 milijona evrov.

BLOG: Hrana, primerna za uživanje v sezoni alergij
12. 05. 2019 07.00
Konvencionalna medicina sezonske alergije odpravlja z injekcijami in tableti, ki na žalost ustvarjajo stranske učinke in ne rešujejo težave v korenu. Obstajajo številna naravna sredstva za lajšanje alergij, ki jih lahko poskusite najprej, na primer uporaba eteričnega olja kadilne bosvelije, evkaliptusovega olja in kvercetina.

Bodo orientalsko vilo Rafut končno obnovili in čemu bo v prihodnje služila?
05. 05. 2019 07.00
S kakšnimi zgodbami bi zbudili spečo eksotično lepotico? To je vprašanje, ki so ga novogoriške mestne oblasti postavile krajanom glede vile Rafut. Potem ko je občina od države končno dobila stavbne pravice, se bo morda zdaj vendarle začela prepotrebna obnova te unikatne stavbe pri nas. Če se v naslednjih petih letih ne bo nič zgodilo, pa lahko ta arhitekturni avtoportret Antona Laščaka, ki je soustvaril podobo Kaira in Aleksandrije, za vedno izgine, opozarjajo na Goriškem.

Kaj vpliva na kakovost prehrane v osnovnih šolah?
27. 04. 2019 07.00
Zakaj so pri kakovosti prehrane razlike med osnovnimi šolami? Zakaj imajo ene bolj zdrave jedilnike, druge pa manj? Razlogov je več. Veliko je odvisno od osebe, ki vodi prehrano, ključna je podpora vodstva šole in tudi prehranska politika - torej, ali učitelji o hrani učijo in se o njej skozi projekte z učenci tudi pogovarjajo. Vpliv ima tudi to, ali ima šola svojo kuhinjo ali jim hrano vozijo z druge lokacije. Na račun tega je zato včasih več predpakiranih malic - krofov, rogljičkov ...

Violeta Tomić: Nedopustno je, da predsednik Evropske komisije izbira komisarje
26. 04. 2019 13.00
Nosilka liste za volitve v Evropski parlament in vodilna kandidatka Evropske levice Violeta Tomić je v pogovoru za Delo govorila tudi o demokratizaciji evropskih ustanov: "Komisarje bi morali predlagati nacionalni parlamenti, imenovati pa bi jih moral Evropski parlament. Če hočemo demokratizirati Evropsko komisijo, je nedopustno, da predsednik Evropske komisije izbira komisarje. Evropski parlament bi moral imeti možnost, da jih imenuje in tudi odpokliče." (Delo, 24. 4. 2019)

Zavarovalniški strokovnjak: Bilo je enostavno preveč dejavnikov, ki so bili skregani z logiko
24. 04. 2019 22.49
Boris Peršak, zavarovalniški strokovnjak, je v zvezi s primerom umorjene Sare dejal, da je bilo enostavno preveč dejavnikov, ki so bili skregani z logiko: "Vsak opravi tečaj varnega ravnanja z orožjem. V takem primeru se poišče varno smer, prostor, kjer ni nikogar". Dodal je, da vsebine klicev glede izplačila odškodnine ne poznajo, domnevajo pa, da je klical Abramov.

Kje je skrivnost polnih in privlačnih ustnic naravnega videza?
18. 04. 2019 00.01
Zagrebški Muzej Mimara je odprl vrata gostujoči fotografski razstavi Ustnice, ogledalo emocij. Brezčasni lepoti umetniških del v muzeju so se tokrat pridružile ženske iz vsakdanjega življenja in v seriji fotografij podarile najlepši nasmeh. Prvi tovrstni regijski foto projekt je nastal s pomočjo novih inovativnih dermalnih polnil za oblikovanje ustnic.

Državno odvetništvo zahteva vračilo več kot sto evropskih milijonov
16. 04. 2019 13.00
Veliko denarja, veliko skušnjav. V tem trenutku je na sodiščih po državi kar 44 evropskih projektov, težkih 101 milijon evrov, pri katerih državno odvetništvo zaradi domnevnih nepravilnosti terja vračilo denarja. Samo v prejšnji finančni perspektivi, težki 4,1 milijarde, je Urad za nadzor proračuna našel nepravilnosti pri 187 projektih.

'Bilo je toliko trupel, da nisem imel kje stati'
07. 04. 2019 13.27
100 dni, več kot 800.000 umorjenih ljudi. Mineva 25 let od enega najbolj črnih obdobij človeške zgodovine, ko je človečnost klonila pod težo sovraštva, mednarodna skupnost pa je neslavno dokazala, da si je zmožna zatisniti oči in ušesa pred kriki preganjanih, trpinčenih in pomorjenih.

Posel dobilo podjetje brez zaposlenih, po zaključku je bilo izbrisano
04. 04. 2019 19.41
Ko država potrebuje podatke, se da očitno dobro zaslužiti tudi s preprosto anketo, čeprav ima zapleten naslov. Pred dvema letoma je tako kmetijsko ministrstvo pod vodstvom Dejana Židana potrebovalo podatke o tem, kako kmetje ravnajo s svojimi travniki, da bi lahko ocenilo zaloge ogljika na travinju.

Od jabolčne pite pri osmih in pol do svetovne slave: najpomembnejša je strast
10. 03. 2019 17.46
Jean-Philippe Maury se je že kot otrok odločil, da bo življenje posvetil slaščicam. A v niti najbolj bujnih otroških sanjah si ni predstavljal, da bodo nekoč njegove sladke kreacije razveseljevale sladokusce z vseh koncev sveta.