zapleten

Proton K utiril Telstar 6 v začasno orbito
15. 02. 1999 10.16
Na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu so ruske raketne enote za strateške namene (RVSN) davi ob 6.12 po srednjeevropskem času izstrelile rusko tristopenjsko nosilno raketo proton K. Po predvidoma devetih minutah in 49 sekundah se je dodatna raketna stopnja blok DM z ameriškim telekomunikacijskim satelitom Telstar 6 utirila v začasno 200 km visoko orbito.

Union Olimpija že dokončno 1. v skupini
05. 02. 1999 10.53
Košarkarji Uniona Olimpije so si z zmago proti Albi iz Berlina, skupno že 11. v evropski ligi, dva kroga pred koncem drugega dela predtekmovanja že zagotovili prvo mesto v skupini H. Na roko jim je šel tudi izid iz Madrida, kjer je Ulker (Erdenay 34 točk, Anderson 24) presenetljivo gladko premagal Real (72:85). Francoski Asvel, ki je zaradi slabše medsebojne razlike z Unionom Olimpijo že izgubil boj za vrh lestvice, je v sredo premagal naslednjega nasprotnika Ljubljančanov Zadar s 69:61. Tudi v ostalih skupinah je več ali manj vse odločeno. V skupini E, iz katere bo prišel nasprotnik Uniona Olimpije v osmini finala (2. marca), je Žalgiris že zagotovo prvi, Fenerbahčeju bo Pau težko odvzel drugo mesto, podobno kot Cibona Francozom tretjega. Najbolj zapleten je položaj v skupini F, kjer sta prvo in drugo mesto že oddani - neporaženemu Panathinaikosu in Efes Pilsnu, za napredovanje v osmino finala pa imajo povsem enake možnosti Maccabi, Varese in Tau Vitoria. V skupini H se bodo do konca borili CSKA Moksva, Teamsystem in PAOK, medtem ko lahko Olympiakos in Kinder, verjetni nasprotnik Ljubljančanov v četrtfinalu, sproščeno opazujeta razplet zadnjih dveh krogov.

Proizvodnja v Nafti Lendava se bo nadaljevala
28. 08. 1998 07.51
Med včerajšnjim obiskom v Nafti Lendava sta predsednik vlade Janez Drnovšek in minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja predstavila predlog za prihodnost te edine slovenske rafinerije. V prihodnjih 6-12 mesecih bosta država in Petrol zagotovila denar za ponoven začetek predelave nafte, v tem času pa naj bi strokovnjaki preverili, ali obstajajo možnosti za pozitivno poslovanje rafinerijske dejavnosti in če, ali je v nadaljevanju smiselna tudi posodobitev rafinerije.

Jelcin: Devalvacije rublja ne bo
14. 08. 1998 10.34
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes odločno izključil možnost devalvacije rublja. Kot je še poročala agencija Interfax, je Jelcin zatrdil, da ima vlada ''položaj pod nadzorom''.

Milošević na srečanju z odposlanci EU
30. 07. 1998 14.23
Odposlanci Evropske unije so pogovore ob današnjem srečanju z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem namenili vprašanju reševanja kosovske krize. Poglavitno je bilo vprašanje, ali bodo izgube na strani kosovskih upornikov vzbudile odpor do pogajalskega sporazuma in ali bodo lahko vzpostavili kompromis med nasprotnima stranema.

Razstava slik in risb Andreja Pavliča
10. 05. 1998 11.12
V avli instituta Jožef Stefan bodo jutri, 11. maja, odprli razstavo slik in risb Andreja Pavliča.

Hrvaški poslanci o mednarodnih pritiskih na Hrvaško
25. 03. 1998 09.01
Člani odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora so v današnji razpravi o mednarodnem položaju Hrvaške govorili tudi o povečanih pritiskih mednarodne skupnosti na državo. Zunanji minister Mate Granić je uvodoma dejal, da je trenutni zunanjepolitični položaj zapleten in občutljiv, določajo pa ga procesi v vzhodni Slavoniji, vračanje beguncev, uresničevanjem mirovnega sporazuma v BiH ter položajem demokratičnih ustanov v državi, pri čemer je po njegovih besedah posebej pomemben položaj elektronskih medijev. Granić meni, da bi morala Hrvaška izpolnjevati vse obveznosti, ki jih je sprejela, da ne bi nikomur dajala povoda za pritiske, obenem pa mora "biti trdna v argumentiranem odporu proti vsakršnemu neumestnemu pritisku, ki žali in načenja dostojanstvo države ter osebe in institucije predsednika republike".

Plonkali so že stari Kitajci
02. 12. 1997 09.01
Knjižica, ki so jo nedavno odkrili v Nanjingu v vzhodni kitajski pokrajini Jiangsu, je verjetno služila prepisovanju na cesarskih izpitih. 68-stranska knjižica je dvanajstkrat manjša od običajnih, a ima 80.000 znakov, velikih kot buckina glavica. Med izpitom se jo je dalo skriti v žep in mimogrede poškiliti vanjo, če kandidata ni takoj prešinil odgovor. Knjižica je bila po besedah strokovnjakov tiskana pred najmanj stotimi leti. Kitajsko cesarstvo je prirejalo letne nacionalne izpite za sprejem med uradnike cesarskega sodišča. Tiste, ki so se posebej izkazali, je sprejel cesar. Izpit je bil za navadne ljudi življenjskega pomena za napredovanje po socialnem statusu in vstop v politično življenje. Spraševal je o Konfucijevem nauku; kandidati so morali znati na pamet vsako učiteljevo besedo, zato so manj vnetim prav lahko pomagale take male knjižice. Izjemno zahteven in zapleten izpitni sistem so ob prelomu stoletja porušile težave moderne dobe.