zapleten

Majcen vnovič suspendiran
30. 05. 2001 00.00
Mednarodna plavalna zveza (FINA) je Plavalno zvezo Slovenije (PZS) obvestila, da je slovenski daljinski plavalec Igor Majcen vnovič suspendiran. Na osnovi odločitve Mednarodnega arbitražnega razsodišča za šport (CAS) je Majcnu prepovedan nastop vse do 15. julija 2002. Pri Igorju Majcnu so na tekmi svetovnega pokala 8. avgusta 1999 v Braziliji našli sledi prepovedanega poživila nandrolon.

Ciampi sprejel Berlusconija
16. 05. 2001 00.00
Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je pozno popoldne sprejel zmagovalca nedeljskih parlamentarnih volitev, vodjo desnosredinske koalicije Dom svoboščin, Silvia Berlusconija. Sogovornika sta se v rimski palači Kvirinal pogovarjala predvsem o sestavi nove italijanske vlade, vendar podrobnosti pogovorov niso znane. Po italijanski ustavi lahko predsednik države imenuje predsednika vlade in na predlog slednjega tudi ministre. Berlusconi naj bi bil za premiera uradno imenovan med 4. in 11. junijem, takoj zatem pa naj bi se predstavil pred parlamentom, ki bo nato odločal o zaupnici. V novi italijanski vladi naj bi bilo znatno manj ministrov kot v vladi dosedanjega premiera Giuliana Amata. Berlusconi je namreč obljubil, da bo v njegovem kabinetu namesto dosedanjih 18 le 12 ministrov.

Visoka volilna udeležba v Italiji
13. 05. 2001 00.00
V Italiji, kjer so potekale parlamentarne volitve, še niso zaprli volišč, saj so poleg visoke volilne udeležbe zmanjšali število volišč, tako da so morali volivci ponekod čakati tudi do dve uri, da so lahko oddali svoj glas.

Drnovšek končal obisk v Franciji
25. 04. 2001 00.00
V Franciji lahko tudi v prihodnje računamo na zelo jasno podporo, dvostranske odnose pa smo ob tokratnem obisku precej poglobili in jih postavili na še bolj trdne temelje. To je po srečanju s predsednikom francoske narodne skupščine Raymondom Fornijem dejal predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. S tem srečanjem je premier tudi sklenil uradni del obiska v Franciji, kjer se je srečal z vsemi najvišjimi predstavniki države, na čelu s predsednikom države Jacquesom Chiracom in premierom Lionelom Jospinom.

Izraelski napad na Gazo
10. 04. 2001 00.00
Palestinsko vodstvo je zaradi zadnjih izraelskih raketnih napadov na palestinske vojaške cilje v Gazi znova odpovedalo za nocoj napovedani sestanek z izraelskimi varnostnimi predstavniki o ustavitvi nasilja na Bližnjem vzhodu. Vodstvo Palestincev je menilo, da zadnji napadi pomenijo vojno, zaradi katere bi morala mednarodna skupnost za ščititi palestinsko ljudstvo.

Glavo Meduze bodo restavrirali
01. 04. 2001 00.00
Mojstrovino italijanskega slikarja Michelangela Caravaggia (1573-1610) "Glava Meduze", ki je bila poškodovana v napadu leta 1993, bodo do aprila 2002 restavrirali, je napovedalo vodstvo galerije Uffizzi v Firencah. Slika je olje na leseni podlagi, zaradi česar je postopek restavriranja še posebej zapleten. Po prvih ocenah naj bi projekt znašal 129 tisoč evrov. Caravaggio jo je naslikal konec šestnajstega stoletja, odlikuje se s svojevrstnim realizmom, prikazuje pa mitološko bitje Meduzo, s spačenimi očmi in usti, v trenutkih pred smrtjo. Meduza je bila v grški mitologiji ena izmed treh Gorgon, ženskih pošasti s kačami namesto las, katerih pogled je opazovalca spremenil v kamen. V eksploziji, ki je 27. maja 1993 odjeknila v neposredni bližini galerije Uffizzi, je bilo pet mrtvih in več kot 40 ranjenih. Napad je sodil v serijo atentatov, ki so bili operjeni proti italijanski državi, cerkvi in medijem, sledili pa so uvedbi strogih protimafijskih zakonov in aretaciji mafijskega vodje Rinna.

Rupel o osamosvojitvi Slovenije
14. 03. 2001 00.00
Zunanji minister je ob 10-obletnici samostojnosti Slovenije je v javnem predavanju na Pravni fakulteti prisotnim slikovito predstavil zaplete v procesu osamosvajanja. Leta 1991 se je večina držav na slovenska prizadevanja odzvala z nenaklonjenostjo. Posebej trd sogovornik, kot se spomni Rupel, so bile takrat Združene države Amerike.

Začetek mednarodne konference na Bledu
23. 02. 2001 00.00
Ob začetku tridnevne mednarodne konference o demokraciji, človekovih pravicah in varstvu pripadnikov etničnih in verskih manjšin v JV Evropi na Bledu je predsednik DZ Borut Pahor poudaril, da Slovenija v združeni Evropi vidi varen dom za svoje verske, kulturne in druge posebnosti.

Kubanci naposled osvobodili dva Čeha
15. 02. 2001 00.00
6. februarja 2001 sta bila nekdanji finančni minister in član parlamenta Ivan Pilip ter bivši študentski disident Jan Bubenik odpuščena iz Ville Mariste, kubanske ječe za politične zapornike v Havani. Pred več kot tremi tedni, 12.januarja, so ju kubanske oblasti pridržale, potem ko sta se v provinci Ciego de Avila srečala z dvema Castrovima nasprotnikoma, Obtožili so ju, da sta kontrarevolucionarna agenta in vohuna Združenih držav. V skladu s kubanskim zakonom se jima je obetal zapleten proces, ki bi lahko trajal celo 6 mesecev in če bi bila dokazana njuna krivda, bi se lahko znašla v zaporu celo do dvajset let. Mnogi domnevajo, da se je Castro želel maščevati, ko je zvedel, da je Češka Republika podprla še eno resolucijo Združenih narodov, ki obtožuje Kubo kršitve človekovih pravic. Zaradi številnih protestovz evropske skupnosti in Washtingtona, je kubanski zunanji minister pristal na izpustitev zapornikov, vendar v zameno za njuno priznanje krivde in tudi opravičilo češke vlade. Češki premier Milos Zeman pa je to ponudbo odklonil, češ, da obtožbe niso upravičene, niti ni stvarnih dokazov za aretacijo.

Zmrznjena oploditev uspela
03. 01. 2001 00.00
Singapurskim zdravnikom je na svet uspelo spraviti zdrava dvojčka, ki sta bila spočeta iz zamrznjenega jajčeca in zamrznjene sperme. Gre za prvo tovrstno uspešno rojstvo človeka. Doslej so na svetu opravili približno 30 umetnih oploditev z zamrznjenim jajčecem in nezamrznjeno spermo in veliko več umetnih oploditev z nezamrznjenim jajčecem in zamrznjenim moškim semenom.

V Kanadi volijo parlament
27. 11. 2000 00.00
V Kanadi potekajo predčasne parlamentarne volitve. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da lahko premier Jean Chretien računa z večinsko podporo svoje Liberalne stranke in tako s tretjim mandatom. Chretienova Liberalna stranka je bila že na zadnjih volitvah leta 1997 z 38,5 odstotka glasov najmočnejša in je na podlagi volilnega prava s 161 od 301 poslanskega sedeža dobila tudi absolutno večino. Institut za javnomnenjske raziskave Zogby napoveduje stranki na tokratnih volitvah 41 odstotkov glasov, nekatere druge raziskave pa celo 43 odstotkov. Neuradne izide volitev, na katerih bo 20 milijonov volilcev med 1808 kandidati iz petih velikih strank izbiralo 301 poslanca, je mogoče pričakovati v noči na torek. V nasprotju z ZDA v Kanadi pred zaprtjem volišč v vseh časovnih pasovih ni dovoljeno objavljati nobenih ocen rezultatov.

Volilna zmeda v ZDA se nadaljuje
12. 11. 2000 00.00
Zmeda po torkovih predsedniških volitvah v Združenih državah se nadaljuje že peti dan. Po zadnjih podatkih predsedniških volitev v ZDA je Bush zmagal v 29 zveznih državah in zbral 246 elektorskih glasov, Gore pa v 19 državah in Okrožju Kolumbija ter zbral skupaj 262 elektorskih glasov. Goru so v petek zvečer prišteli sedem elektorskih glasov iz Oregona, kjer naj bi zmagal s prednostjo približno 6.000 glasov. Po pisanju New York Timesa lahko Gore, če iz kakršnihkoli zakonitih razlogov elektorski glasovi Floride ne bodo všteti, zmaga s prednostjo, ki jo ima. Ustava namreč določa, da je novi predsednik tisti kandidat, ki dobi večino na elektorskem kolidžu, ne določa pa izrecno, da morajo glasove nujno oddati elektorji iz vsake države.

Zahteve po spremembah volilnega sistema
11. 11. 2000 00.00
Tudi četrti dan po volitvah v Združenih državah Amerike še ni jasno kdo bo novi predsednik ZDA. Poleg Floride pa se sedaj zapleta še v štirih zveznih državah, Wisconsinu, Iowi, Oregonu in v Novi Mehiki.

Kršitev volilne pravice
26. 10. 2000 00.00
Z ustavo zagotovljena volilna pravica slovenskih državljanov, ki živijo v tujini, je bila na letošnjih parlamentarnih volitvah velikokrat kršena. Tako je vsaj sklepati iz številnih pisem in pripomb, ki so jih dobili na Svetovnem slovenskem kongresu (SSK), je na novinarski konferenci poudaril predsednik slovenske konference SSK Danijel Starman.

Microsoftova zmaga na vrhovnem sodišču
26. 09. 2000 00.00
Ameriško vrhovno sodišče je danes sprejelo argumente enega največjih svetovnih proizvajalcev računalniške opreme Microsoft in zavrnilo zaslišanje podjetja v zvezi s protimonopolno tožbo. Vrhovno sodišče je razsodilo, da mora primer najprej preučiti prizivno sodišče, kar pomeni, da se bo sodni postopek lahko vlekel še leta.

Simbolično rušenje zidu
26. 08. 2000 00.00
Pred prostori nekdanjega podjetja Mostovna, ki jih je mestna občina Nova Gorica namenila neinstitucionalni kulturi, je novogoriška mladina sinoči simbolično porušila zid na mestu dostopne poti. S tem so mladi izrazili svojo potrebo po prostorih za ustvarjanje in pozvali mestne oblasti, naj se po dveh letih obljub aktivneje vključijo v prenovo pridobljenega objekta.

Ločili siamska dvojčka
29. 06. 2000 11.29
V poljsko-ameriški otroški kliniki v Krakovu so v torek ločili devetmesečna siamska dvojčka. Kamil in Patryk sta bila zraščena na trebuhu in prsih in sta imela skupna jetra, osrčnik in trebušno prepono. Prvotno bi ju morali operirati šele septembra, ker pa se je zdravstveno stanje enega od dečkov močno poslabšalo, so se zdravniki odločili za zapleten osemurni operacijski poseg. Patrykovo zdravstveno stanje so zdravniki po operaciji označili kot resno, medtem ko gre njegovemu bratcu razmeroma dobro.

Newyorčani o županovi zasebnosti
13. 05. 2000 10.30
Javnomnenjska raziskava, ki sta jo izvedla lokalna medija časopis Daily News in televizijska postaja New York 1, je pokazala, da kar 81 odstotkov Newyorčanov meni, da so zakonske težave župana Rudolpha Giulianija njegova zasebna zadeva in ne bodo vplivale na njihovo mnenje o Giulianiju kot kandidatu za zvezni senat. Giuliani je pretekli mesec objavil novico, da ima raka na prostati, pred dnevi pa še, da se ločuje od žene Donne Hanover.

Ahernovo ime na pornografski spletni strani
16. 04. 2000 09.21
Irski parlamentarci so včeraj nepričakovano veliko pozornosti posvetili pornografski spletni strani, katere avtorji so nezakonito uporabili ime irskega premiera Bertija Aherna. Ahern je eden od mnogih vodilnih oseb na Irskem, katerega ime so brez dovoljenja uporabili na spletni strani. Irski premier je povedal, da mu ljudje iz vseh koncev pošiljajo elektronsko pošto in ponujajo, da jo lahko kupi za milijon irskih funtov. Poudaril je še, da je proces zaprtja strani zelo zapleten. Lastnik strani ni pripadnik nobene politične organizacije, je le kapitalist, piše na spletni strani. Obiskovalci lahko napreč stran kupijo, ponudbe pa naj bi znašale tudi 3,2 milijona ameriških dolarjev.

Kino v operacijski dvorani
07. 04. 2000 09.00
Italijanski bolniki lahko po novem med manjšim posegom pod lokalno anestezijo gledajo film. Pobudo so bolniki sprejeli zelo dobro: počutijo se bolj mirne, poseg pa je tako manj zapleten, je sporočil kirurg Giorgio Bottani, ki je v bolnišnici v severnoitalijanski Mortari izpeljal pilotski projekt. Kot je poročal italijanski časopis Corriere della Sera, so med najbolj priljubljenimi filmi Mož z železno masko, Šepetati konjem in Vojna zvezd. Edina težava je, da večina pacientov ne vidi konca, ker se operacija prej konča.

Druga faza nakupa Tamovega premoženja
06. 01. 2000 08.49
S sklenitvijo pogodbe med stečajnim upraviteljem Tama in konzorcijem za nakup njegovega premoženja je bil 29. decembra končan izjemno dolg in zapleten postopek prodaje Tamovega premoženja. Konzorcij je v skladu s pogodbo že vplačal zahtevano aro v višini 940 milijonov tolarjev. Projekt nakupa Tamovega premoženja je s tem za konzorcij prešel v drugo fazo, v kateri je potrebno izpeljati obsežne aktivnosti za zagon novih dejavnosti v coni Tam.

Američani premagali kubanske revolucionarje
28. 11. 1999 16.32
Dvoboj dveh sosedskih, a ne preveč prijateljskih držav, na svetovnem odbojkarskem pokalu na Japonskem med Kubo in Združenimi državami so dobili severnjaki. S tem uspehom so Kubancem preprečili, da bi dosegli še svojo osmo zmago v osmih tekmah in poskrbeli za še bolj zapleten položaj na lestvici, saj na turnirju tako ni več neporažene ekipe. Španci so z velikimi težavami po petih nizih strli odpor Kitajcev, Brazilija pa je v južnoameriškem obračunu Argentincem oddala le en niz (3:1). Rusija je s 3:0 ugnala Kanado, Italija pa z istim izidom Južno Korejo.

Odločitev FIA bo znana v soboto
20. 10. 1999 21.50
Mednarodna avtomobilistična zveza (FIA) bo odločitev zasedanja komisije, ki odloča o protestu Ferrarija zaradi diskvalifikacije obeh bolidov na nedeljski dirki v Sepangu za VN Malezijke sporočila najhitreje v soboto, so danes sporočili s sedeža FIA. Dodali so, da gre za zapleten primer in da mora komisija svoje delo opraviti v miru, brez nepotrebnega časovnega pritiska. Svoj sklep bo komisija zato pisno podala šele v soboto.

Žreb za ligo prvakov zapleten kot še nikoli
25. 08. 1999 11.38
Žreb za ligo evropskih nogometnih prvakov, ki ga bo Evropska nogometna zveza (UEFA) izvedla v četrtek v Monte Carlu (16.00), je postal stvar matematikov in računalniških strokovnjakov. Zaradi razširitve lige na 32 moštev, množične udeležbe po štirih predstavnikov iz ene države ter torka in srede kot igralnih dni, bo letošnji žreb najbolj zapleten v zgodovini evropskih pokalov.

Neodvisni Dagestan
10. 08. 1999 20.28
V kavkaški republiki Dagestan, kjer se že nekaj dni vojskujejo islamski separatisti in ruski vojaki, se razmere zaostrujejo. Islamski gverilci iz dagestanske pokrajine Botlih so danes Dagestan razglasili za neodvisno državo. Muslimanski gverilci si prizadevajo za ustanovitev nove, islamske vlade, ki bi se imenovala šura. Njihovi predstavniki so muslimane v sosednji Čečeniji pozvali, naj jih podprejo. V ruski dumi zatrjujejo, da imata Dagestan in Čečenija s podobnimi terorističnimi akcijami skupni cilj- združitev.

Premiera Sen kresne noči v SMG
28. 05. 1999 15.22
Slovensko mladinsko gledališče (SMG) bo v sredo, 2. junija, premierno uprizorilo komedijo Williama Shakespeara Sen kresne noči v prepesnitvi Andreja Rozman-Roze. Igro je režiral Vito Taufer, ki je poskrbel še za scenografijo in kostumografijo, v glavnih vlogah pa nastopajo Robert Prebil, Sandi Pavlin, Matej Recar, Olga Kocjan, Romana Šalehar, Janja Majzelj in drugi.

Minister Frlec v Saudovi Arabiji
17. 04. 1999 18.43
Slovenski zunanji minister Boris Frlec je danes na povabilo vodje saudske diplomacije princa Sauda al-Faisala ibn Abdula aziz Al Sauda začel dvodnevni uradni obisk v Saudovi Arabiji.

Novinarska delavnica v Poljčah - o tehnikah komuniciranja
02. 04. 1999 10.23
Drugi dan tridnevne delavnice za sindikalne zaupnike in novinarje, ki v okviru projekta Phare z naslovom Posodobitev sindikata poteka v Poljčah, je namenjen tehnikam komuniciranja, ki jih bo predstavil avstrijski partner v omenjenem projektu Alexander Baratsits.

Veleposlanik Ruske federacije Karahanov pri premieru Drnovšku
26. 03. 1999 21.02
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je danes sperejel veleposlanika Ruske federacije Tigrana Karahanova; in sicer na željo veleposlanika, ki je želel izmenjati stališča do napadov sil zveze NATO na ZRJ, premieru Drnovšku pa je ob tej priložnosti izročil tudi nedavno izjavo ruskega predsednika Borisa Jelcina o tem vprašanju, so sporočili iz kabineta premiera.

Tudi delfini niso tako nedolžni
15. 03. 1999 07.20
Delfini navezujejo zapletene družbene odnose, podobne človeškim, med njimi pa je najti celo politike, trdijo znanstveniki. Med raziskovanjem v zalivu Shark Bay na zahodu Avstralije so znanstveniki odkrili, da samci ene od vrst delfinov v jatah s prek 400 živalmi navezujejo družbene odnose na dveh ravneh. Večina jih spoštuje trdne vezi, nekateri pa znajo v hipu pozabiti na zvestobo. Videti je, da družbeno kolesje te vrste poganja zapleten sistem vezi s političnim ozadjem, pravi profesor morske biologije na univerzi Darmouth v zvezni državi Massachusetts Richard Connor, ki je s sodelavci odkril, da je 14 delfinov v opazovani jati na mah zavrglo prijateljstva, da bi se pridružili izstopajočim posameznikom v ''superzavezništvu,'' ki potuje do tri kilometre daleč, da bi tekmovalo z manjšimi in konzervativnejšimi skupinami. Čeprav posamezni delfini lahko ostanejo skupaj do dvajset let, se lahko skupine po besedah znanstvenikov izoblikujejo tudi zaradi sodelovanja - iz obrambe ali pred napadom - in zdržijo več let. Ker imajo le ljudje večji odstotek možganov v primerjavi s celim telesom, lahko sklepamo, da so družbeni odnosi povezani z velikostjo možganov, pišejo znanstveniki v poročilu, objavljenem v britanski reviji Nature.