zavedanje

Princ Charles je postal kralj Karel III.
08. 09. 2022 19.54
Potem ko je v 97. letu starosti umrla britanska kraljica Elizabeta II., je prestol takoj in brez slovesnosti prešel na njenega dediča, 73-letnega Charlesa, nekdanjega princa Walesa. "Smrt moje ljubljene matere, njenega veličanstva kraljice, je trenutek največje žalosti zame in za vse člane moje družine," so po smrti Elizabete II. v imenu novega kralja sporočili iz kraljeve družine. Novi kralj je tudi že izbral ime, pod katerim bo vladal. Odločil se je za ime kralj Charles III. oz. po slovensko Karel III.

'Ta tekma nam ni šla, ampak gremo naprej'
05. 09. 2022 19.02
Zaušnica, blamaža in nekaj vroče krvi po bolečem porazu aktualnih evropskih košarkarskih prvakov z reprezentanco Bosne in Hercegovine so samo še spomin. A nič še ni izgubljeno, slovenski fantje so z eno nogo že v osmini finala in se v nemškem Kölnu že pripravljajo na torkovo tekmo z Nemci in sredin obračun s Francozi. Medalje brez poraza na letošnjem prvenstvu resda ne bo, sta pa lahko prav poraz in zavedanje, da niso nepremagljivi, ocenjuje Saša Dončić, tokratni recept za novo odličje, morda celo ubranitev naslova.

V Logatcu odprli nov požarni laboratorij, enega največjih v Evropi
03. 09. 2022 06.00
Po obsežnem požaru, ki je opustošil Kras, smo se na lastne oči prepričali, kakšna je moč ognja in kako ranljivi smo lahko ljudje, naselja in seveda narava. Morda bo k večji požarni varnosti vseh pripomogel tudi nov, največji požarni laboratorij v tem delu Evrope, ki so ga odprli v Logatcu. Laboratorij bo omogočal znanstveno preizkušanje požarnih lastnosti materialov in konstrukcij.

Otroci znanih Slovencev zakorakali v novo šolsko leto
01. 09. 2022 06.00
Poletje je minilo, kot bi mignil, pred vrati je novo šolsko leto, polno obveznosti za šolarje in tudi za njihove starše. S prvim septembrom se odpirajo vrata šol, skozi katera bodo stopili tudi otroci nekaterih znanih imen slovenskega medijskega prostora. Kaj pričakujejo in kako so potekale priprave na povratek v šolske klopi, so povedale Ana Žontar Kristanc, Teja Jugovic, Tinkara Fortuna in soproga Zorana Dragića, Svetlana.

Manjka nam najmanj 1000 učiteljev, lahko bi upadla kakovost izobraževanja
31. 08. 2022 16.10
Po dveh letih, ki ju je zaznamovala epidemija covida-19 in tudi zapiranje šol, si zaposleni v vzgoji in izobraževanju želijo, da bi novo šolsko leto izpeljali čim manj stresno. Pričakujejo pravočasne informacije, zaupanje in podporo, so poudarili na novinarski konferenci Sviza. Opozorili pa so tudi na vse večje pomanjkanje učiteljskega kadra, manjka nam vsaj 1000 učiteljev, hkrati pa ima Slovenija eno najstarejših učiteljskih populacij v Evropi.

Skrivnostno 'Mesto' sredi puščave po več kot 50 letih odpira svoja vrata
23. 08. 2022 15.31
Graditi so ga začeli leta 1970, septembra pa bo končno odprlo svoja vrata. Ogromen kompleks sredi puščave v Nevadi so poimenovali City oz. Mesto. Po mnenju nekaterih je delo umetnika Michaela Heizerja tudi največje sodobno umetniško delo na planetu.

Demi Lovato se znova počuti ženstveno: Vračam se k zaimku ona
03. 08. 2022 12.55
Ameriška pevka se znova vrača k zaimku ona, potem ko je od maja 2021 uporabljala zaimek oni. Dejala je, da se sedaj počuti bolj ženstveno in pojasnila, da je z zaimki zamočila, ker se šele uči in se spoznava. Na omrežju Instagram je že spremenila svoj opis v predstavitvi na profilu.

Slovenija zopet napredovala na indeksu digitalnega gospodarstva in družbe
28. 07. 2022 15.26
Objavili so najnovejše poročilo indeksa digitalnega gospodarstva in družbe. Razvidno je, da je Slovenija ponovno napredovala in se uvrstila na doslej najvišje, 11. mesto. V indeksu se uvršča nad evropsko povprečje in tako kot lani zaseda mesto pred Francijo, Litvo, Portugalsko, Latvijo, Italijo, Češko, Ciprom, Hrvaško, Madžarsko, Slovaško, Poljsko, Grčijo, Bolgarijo in Romunijo. Letos smo v digitalnem napredku dodatno prehiteli še Nemčijo in Belgijo.

Obiskovalka vznemirila morska leva, slednja kopalce preganjala po plaži
11. 07. 2022 11.29
Na eni od kalifornijskih plaž so ta vikend doživeli trenutek, ki si ga bodo kopalci zapomnili za vedno. Iz morja sta namreč prišla dva morska leva in po plaži začela preganjati obiskovalce, ki so v strahu bežali pred njima. Nastal je vsesplošni vrvež.

Uporaba varnostnega pasu zmanjša tveganje za smrt kar za polovico
01. 07. 2022 09.36
Do 21. junija je Policija ugotovila že 22.376 kršitev neuporabe varnostnih pasov. "Posebej zaskrbljujoče pa je, da je kar 2.407 kršitev povezanih z neuporabo zadrževalnih sistemov pri otrocih," opozarjajo na Agenciji za varnost prometa, kjer dodajajo, da so otroci bolj izpostavljeni in že ob lažjih trkih lahko utrpijo hujše posledice. Poudarjajo še, da uporaba varnostnega pasu tveganje za smrt zmanjša kar za polovico. Se pripenjate? Se znate pravilno pripeti?

Golob ob dnevu državnosti: Ko držimo skupaj, lahko premagamo vse ovire
24. 06. 2022 18.11
Premier Robert Golob je v poslanici ob dnevu državnosti čestital vsem državljanom in spomnil, da smo se pred več kot 30 leti odločili, da se podamo na novo in odgovorno pot. Kot je poudaril, so časi, v katerih živimo, zahtevni, a prav to, da vemo, da "ko držimo skupaj, lahko premagamo vse ovire, nas navdaja z upanjem v svetlo in boljšo prihodnost". Ob jutrišnjem dnevu državnosti je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor popoldan v Predsedniški palači sprejel svojce padlih pripadnikov Teritorialne obrambe Republike Slovenije, Ministrstva za notranje zadeve in civilnih žrtev ter ranjenih v vojni za Slovenijo.

S parfumi šepetajmo, ne polivajmo: podcenjevanje voha je civilizacijska napaka
19. 06. 2022 08.48
Parfumi od nekdaj slovijo kot omamno sredstvo za zapeljevanje. A uporaba močnih umetnih vonjev lahko prekrije naravni vonj telesa in tako nosu celo odvzame priložnost, da poišče primernega partnerja. Poleg tega lahko premočne sintetične dišave tistim, ki so jih primorani vonjati, povzročajo nelagodje, glavobole, slabost. Če pa se znamo oborožiti s prijetnimi naravnimi dišavami, si lahko izboljšamo razpoloženje in tako pozitivno vplivamo tudi na ljudi okoli nas. Okno v nov dišeč svet sta nam odprli Ana Ličina in pionirka parfumistike na Balkanu Slobodanka Poštić, ki sta z razstavo naravnih parfumov Dišeči podpisi, ustvarili pravi 'homage' naravi. Učita nas, kako pomembno je, da se v svetu podob začnemo zavedati, kako črno-bel postane naš svet, če izgubimo naše čutilo za voh. Ta neprijetna izkušnja je zadnji dve leti žal doletela marsikoga.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02
Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Vse glasnejši pozivi za kazenski pregon Trumpa
13. 06. 2022 06.53
Odbor za preiskavo napada privržencev nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa na Kapitol 6. januarja lani bo nadaljeval z drugim javnim zaslišanjem o dogajanju pred, med in po napadu, ki je zahteval smrtne žrtve in zamajal ameriški demokratični sistem. Odbor se bo osredotočil na Trumpove izjave o nedokazanih volilnih prevarah.

Ja, ribe in paradižnik lahko zrastejo tudi sredi betonske džungle
07. 06. 2022 15.02
In to povsem brez uporabe škodljivih snovi. A najprej zgodba o dveh bikih. Kipa bikov, dvignjena več metrov nad tlemi bruseljskega osrčja, sta na koncu 19. stoletja, ko je tukaj obratovala ena najsodobnejših klavnic v Evropi, ponazarjata dve vrsti ljudi. Glava bika na desni je dvignjena visoko v nebo in ponazarja tiste može, ki so bili fizično dovolj močni, da so bili mesarji, bik levo pa je nemočen, ima sklonjeno glavo in ponazarja tiste, ki so bili preveč šibki za mesarje. No, vsaj tako je veljalo na prehodu v 20. stoletje, ljudje v Evropi – kot tudi drugod po svetu – še vedno jejo meso, a se je miselnost o tem, kaj jemo, koliko in kdaj spremenilo. Kot tudi pomen teh dveh bikov, ki ostajata simbol nekega drugega časa in odpirata vrata v največjo tako imenovano urbano kmetijo, kjer je na prvem mestu trajnost.

'Močan čustveni pretres ima na voznika podoben vpliv kot alkohol'
29. 05. 2022 20.27
Zakaj je vožnja z motorjem glede na število prevoženih kilometrov tudi do 100-krat nevarnejša od vožnje z avtomobilom? To je bilo ključno vprašanje posveta Anatomija motoristove vožnje. Med govorci je bila tudi Irma Žuman, psihologinja, psihoterapevtka in dolgoletna motoristka, ki je po pogovorih z motoristi po nesrečah potegnila rdečo nit, da je pomemben vzrok za nesrečo tudi čustveno stanje voznika. "Močan čustveni pretres ima na voznika podoben vpliv kot alkohol," je dejala.

'Najbolj so se me dotaknile zgodbe, ko smo odpovedali kot sistem'
24. 05. 2022 13.34
Skoraj vsak peti Slovenec je v otroštvu doživel eno od oblik spolne zlorabe. Le šest odstotkov žrtev je to prijavilo in le v treh odstotkih sta sledila kazenski postopek in obsodba. To je pokazala raziskava pravosodnega ministrstva, ki je bila izvedena v okviru implementacije islandskega modela Barnahus (Hiša za otroke) v Sloveniji. Pet let po začetku ideje je projekt, katerega temeljni namen je zaščita otrok, žrtev in prič kaznivih dejanj v kazenskem postopku, zaživel tudi pri nas.

Na slastno pašto na Primorsko
23. 05. 2022 06.00
V Ajdovščino se 28. maja vrača tretji festival testenin z bogatim kulinaričnim programom, vrhunskimi kuharskimi tekmovanji in obilico zabave ter dobre glasbe.

Kolesa tudi za tretjino dražja
21. 05. 2022 10.23
Izropane trgovine, povpraševanje, ki presega ponudbo, dvig cen. K popularizaciji rekreativnega kolesarstva so zagotovo pripomogli naši kolesarski asi in vse večje zavedanje o pomenu zdravega načina življenja. V času epidemije pa smo doživeli pravo kolesarsko eksplozijo – v zadnjih dveh letih smo kupili za približno tretjino koles več kot po navadi. "Ljudje niso mogli potovati, niso kupovali novih avtomobilov, tako da so denar zapravljali za kolesa," pojasnjuje Tine Markovec iz kolesarskega servisa Bikehanic. "Poznalo se je, da so ljudje iz kleti potegnili stara kolesa, ki jih prej niso uporabljali, tako da so ta zaprašena kolesa začela prihajati na servis."

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
19. 05. 2022 17.55
Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.

Algoritem sovraštva: Sovraštvo, laži in delitve so dobri za posel
16. 05. 2022 15.37
Splet je kraj, kjer še posebej na družbenih omrežjih vladajo močna čustva, padajo težke besede, ljudje si dajo duška, da povedo vse, kar jim pade na misel brez zavor. Medtem ko na vse to vpliva predvsem možnost uporabnikov, da komunicirajo anonimno in so slišni bolj kot kdaj koli prej, pa vse krivde ni mogoče prevaliti na uporabnike. Raziskovalci pravijo, da so lastniki spletnih platform v želji po čim večjem dobičku iz svojih algoritmov naredili stroje za širjenje sovraštva. Platforme, kot je Facebook, obtožbe seveda zavračajo, zatrjujejo, da počnejo vse, da bi bilo manj sovražnega govora in neprimernih vsebin.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41
Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Jan Plestenjak: Prijatelji pravijo, da bom dober oče
13. 05. 2022 08.00
Jan Plestenjak v Stožicah pripravlja prvi veliki koncert po prisilnem dveletnem premoru zaradi epidemije, ki je glasbenikom vzela tisto, kar počnejo najraje. Ne le, da se vračajo koncerti, vrača se tudi Jan. Pred velikim koncertom smo z Janom govorili v njemu ljubem Strunjanu. V zavetju domačega vrta, kjer so nas med pogovorom presenetile tudi srne, je pripovedoval o svoji dolgoletni karieri, mnogoterih albumih, preprekah, ki jih imajo dandanes mladi izvajalci ter o družini, o želji po otrocih.

Celje za en dan postalo evropska vas: evropske vrednote povezale knežje mesto
09. 05. 2022 16.43
Na dan zmage in dan Evrope se je Celje že 17. leto zapored iz knežjega mesta prelevilo v evropsko vas. Osnovnošolci so se lahko tako na zabaven in poučen način 'sprehodili po Evropi' ter spoznali značilnosti držav EU in evropske vrednote. Stojnice, nastopi, kulinarične dobrote ter likovni in drugi izdelki v kombinaciji s petjem, plesom in recitacijo so napolnili tako mestne ulice kot srca mimoidočih, je dogajanje opisal koordinator projekta in ravnatelj III. osnovne šole Celje, Aleksander Verhovšek.

Zakaj (ne)poslušaš jazz?
30. 04. 2022 10.00
Glasba ima že od nekdaj pomembno vlogo v življenju ljudi. Če jo je človek najprej ustvarjal za obredne namene, je danes predvsem sredstvo sproščanja in izražanja identitete. Da je pomemben del našega vsakdana, se strinjajo tudi strokovnjaki, pomemben del pa je predvsem v življenju mladih, saj naj bi pri njih predstavljala osrednjo kulturno dejavnost. Rek, povej mi, kaj poslušaš in povem ti, kdo si, tako zagotovo drži, saj je glasbeni okus ena izmed pomembnih skupnih točk, po katerih izbiramo družbo. Svetovni splet in globalizacija sta imela pomemben vpliv na to, kakšno glasbo danes poslušamo, predvsem radijske glasbene lestvice pa narekujejo glasbeni okus množic. Se ob tem zavedamo, kje je njen izvor?

Povežimo Slovenijo v pomladitev ekipe, Počivalšek razočaran, a optimističen
28. 04. 2022 19.12
V stranki Konkretno in gibanju Povežimo Slovenijo so po volitvah v DZ opravili analizo volilnih rezultatov. Ob tem v delu gibanja menijo, da bodo v prihodnje potrebne spremembe v vrhu. Prvak Konkretno Zdravko Počivalšek pa je v pismu svojemu članstvu izrazil razočaranje nad dosežnim rezultatom, a zagotovil, da se kljub temu ne bodo ustavili.

Magic Johnson v novem dokumentarcu o življenju s hivom in sinovem priznanju, da je gej
25. 04. 2022 12.00
Earvin Magic Johnson je v novem dokumentarnem filmu o svoji karieri in življenju oboževalcem omogočil vpogled v nekatere zasebne trenutke svoje zanimive poti. Med drugim je spregovoril tudi o svojem aktivizmu na področju hiva in dejstvu, da je njegov sin pri 17 razkril, da je gej.

Kako spraviti ljudi iz avtomobilov na vlake in avtobuse?
22. 04. 2022 21.07
Na eni strani vse večje zavedanje, da bomo morali svoj življenjski slog spremeniti, če ga želimo vsaj približno ohraniti, na drugi slovenska pregovorna navezanost na avtomobile, ki so za večino še vedno prva izbira. Po podatkih Eurostata iz leta 2018 imamo v Sloveniji kar 550 avtomobilov na tisoč prebivalcev. Kako torej ljudi spraviti na javna prevozna sredstva? S tem vprašanjem smo se obrnili na osem strank, ki jim v predvolilnih raziskavah javnega mnenja kaže najbolje.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Po treh letih zahtevnega dela zaigrala umetnina študenta lesarstva
16. 04. 2022 15.50
21-letni študent ljubljanske Biotehniške fakultete Matic Jančar je našel navdih v lesu in se odločil, da mu posveti življenje. Je zgleden primer, kako se lahko talent, strast do dela in znanje povežejo v izjemen rezultat. Te dni je dokončal svoj srednješolski projekt, zaključni izdelek, ki ga je zaradi zahtevnosti dodeloval več kot tri leta. Izdelal je lesene orgle, ki jih je označil za "kraljico inštrumentov" ali "inštrument človekove duše". Z njim smo se pogovarjali o njegovem lesarskem podvigu in priložnostih, ki jih ponuja lesarska branža v Sloveniji.