zda

Albrightova na pogovorih o možnosti napada na Irak
29. 01. 1998 10.23
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se bo danes popoldne v Parizu pogovarjala o morebitnem vojaškem napadu na Irak. Po napovedih naj bi se sestala s francoskim zunanjim ministrom Hubertom Vedrinom. V Washingtonu pa je Albrightova v sredo zvečer poudarila odločenost ZDA, da Irak, če bo treba, tudi z orožjem prisilijo v popuščanje v sporu glede nadzora iraškega orožja s strani Združenih narodov. Po njenih besedah ne sme biti dvoma o moči ameriških oboroženih sil. Obenem je poudarila, da sredstva diplomacije še niso povsem izrabljena.

Rusija opozarja pred vojaškim napadom na Irak
28. 01. 1998 18.45
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je v Bonnu opozoril pred vojaškim napadom na Irak, s katerim so zagrozile ZDA. Po srecanju z nemškim kolegom Volkerjem Ruehejem je Sergejev izjavil, da obstaja še vrsta drugacnih moznosti, s katerimi bi bilo iraškega predsednika Sadama Huseina moc pripraviti do sodelovanja z ZN.

Naprej še Hingisova, Huberjeva in Rios
28. 01. 1998 10.26
Polfinalna para ženskega dela turnirja uvodnega grand slam turnirja sezone v Melbourna (nagradni sklad 6,6 milijona dolarjev) sta Conchita Maretinez (Špa) - Lindsay Davenport (ZDA) ter Martina Hingis (Švi) - Anke Huber (Nem). Slednji sta si polfinale zagotovili danes. Najprej je Huberjeva ugnala Španko Arantxo Sanchez Vicario s 7:6 in 7:5, nato pa Hingisova Francozinjo Mary Pierce gladko s 6:2 in 6:3.

Položaj v državi je trden, meni Bill Clinton
28. 01. 1998 09.59
Ameriški predsednik Bill Clinton je v govoru o položaju v državi pred obema domoma kongresa ter člani kabineta načel najpomembnejše teme, ki zadevajo ZDA in svetovno skupnost na prehodu v prihodnje tisočletje. Opogumljen z glasnim aplavzom ob vstopu v kongresno dvorano, je Clinton najprej sam sebi postavil vprašanje "kakšen je položaj v državi" in si takoj odgovoril: "Položaj v državi je trden." Clinton je potrdil napovedi in se škandala v zvezi z intimnim odnosom z Monico Lewinsky ni dotaknil niti z besedico.

Države Srednje Amerike skupaj z ZDA proti tihotapljenju arheoloških najdb
28. 01. 1998 09.53
Države Srednje Amerike se bodo skupaj z Združenimi državami borile proti ropanju in tihotapljenju arheoloških najdb. To so včeraj sklenili na konferenci v kostariški prestolnici San Jose. Po besedah kulturnega ministra Kostarike Arnolda More se s tihotapljenjem tovrstnih predmetov ukvarja močna ter s helikopterji in sodobnim orožjem opremljena tihotapska mreža, ki se povezuje tudi z vlado in policijo. Ameriški veleposlanik v San Joseju Thomas Dodd je poudaril pripravljenost svoje vlade, da državam Sredje Amerike pomaga pri reševanju njihovih kulturnih dobrin.

Članice kontaktne skupine so pripravljene podpreti vlado Milorada Dodika
27. 01. 1998 09.40
Članice kontaktne skupine, ZDA, Rusija, Nemčija, Francija, Velika Britanija in Italija, so v ponedeljkovem skupnem poročilu izrazile pripravljenost, da podprejo novo vlado Republike srbske premiera Milorada Dodika. Šest držav obenem poziva vse strani v srbski entiteti BiH, naj sodelujejo, ter tako novemu vodstvu omogočijo miren prevzem oblasti. Po trditvah članic kontaktne skupine so glavne naloge Dodikove vlade nadaljevanje gospodarskih reform, ohranitev celovitosti Bosne in Hercegovine, boj proti korupciji ter uresničevanje Daytonskega sporazuma.

Žirinovski: Bill mi je bil vedno všeč
27. 01. 1998 08.26
Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se je znašel v vrtincu seksualnih škandalov, se lahko, če ostane brez službe, veseli izmenjave izkušenj z ruskim ultranacionalistom Vladimirjem Žirinovskim. "Če bo Bill obsojen, bo imel več časa in ga bom pogosteje videval. Igrala bova golf, tudi jaz imam rad pse, tako kot Bill, lahko si bova pripovedovala zgodbice o najinih seksualnih izkušnjah. Bill ne bo sam," je zatrdil Žirinovski. Žirinovski, ki je nekoč izjavil, da je pripravljen na skupinski seks z ruskimi volilci, je doslej vedno svaril pred zlom, ki ga širijo ZDA. V petek je bil malce bolj prizanesljiv. "Bill mi je bil vedno všeč. Čutil sem, da je bil v mladih letih enak kot jaz," je dejal 51-letni Clintonov vrstnik Žirinovski.

Kitajska in ZDA največji proizvajalki bombaža na svetu
27. 01. 1998 08.17
Proizvodnja bombaža se bo v sezoni 1997/98 povečala za dober odstotek na 19,8 milijona ton. Največji proizvajalki ostajata Kitajska s 4,2 tone pridelka ter ZDA s 4,1 milijona ton. Indija in Pakistan zaradi slabšega donosa na površino ter težav s škodljivci pričakujeta upad pridelka za deset odstotkov na 2,7 milijona ton oz. za pet odstotkov na 1,53 milijona ton. Proizvodnja bombaža v Evropski uniji, ki jo zastopata Grčija in Španija, pa bo letos predvidoma znašala 495.000 ton (lani: 408.000 ton).

Billa Clintona kličejo tudi na tržaško sodišče
26. 01. 1998 08.35
Vse je poskusil, potrpežljivo je potrkal na marsikatera vrata, vendar je bilo vse zaman, škode mu niso povrnili, zato se je naposled odločil, da na sodišče pokliče samega ameriškega predsednika Billa Clintona, da poravna račune. Kot vrhovni poveljnik oboroženih sil ZDA Clinton namreč odgovarja tudi za svoje vojake in prav vojaki so tržaškemu policistu Andreu D'Agostinu že pred petimi leti poškodovali motorno kolo. Nekega večera avgusta 1993 je z balkona opazil tri pijane ameriške mornarje, ki so se z brcami lotili njegovega kawasakija. Njegovi kolegi so razboriteže ustavili, identificirali in prijavili sodišču, nato pa jih izročili ameriškim oblastem. D'Agostinu so zagotovili, da mu bo ameriška mornarica škodo poravnala, a odtlej o denarju ni bilo ne duha ne sluha. Zalegli niso niti posegi pri italijanskem obrambnem ministrstvu. Zato se je septembra lani odločil, da se obrne naravnost na Clintona.

Varnostni svet enoten v obsodbi Iraka
25. 01. 1998 13.01
Varnostni svet OZN je pokazal visoko stopnjo soglasja o potrebi po odločnem odgovoru Iraku, ki onemogoča delo inšpektorjev komisije ZN - UNSCOM. Po mnenju slovenskih diplomatov v VS pa v kratkem ni moč pričakovati nove resolucije, čeprav si predvsem ZDA želijo na določen način kaznovati režim Sadama Huseina.

Na Madžarskem naraščajo tuje naložbe
25. 01. 1998 11.32
Naložbe podjetij, ki so večinoma ali delno v tuji lasti, so lani na Madžarskem znašale 69,3 milijarde forintov, kar je dvakrat več kot predlani, je sporočil osrednji statistični urad. Družbe, ki so v celoti v tuji lasti, so ustvarile 60 odstotkov od 4396 novih naložb ali 74 odstotkov vrednosti vseh neposrednih tujih kapitalskih naložb, kar je za dve tretjini (66 odstotkov) več kot v letu 1996. Povprečna tuja naložba je znašala 16 milijonov forintov, kar je dvakrat več kot predlani. Največ naložb prihaja iz ZDA, in sicer kar 45 odstotkov vseh oziroma za 28,5 milijarde forintov. Veliko so prispevali še naložbeniki iz Nizozemske, Francije in Nemčije.

Olimpijska vas v Naganu že odprta
24. 01. 1998 13.06
Do začetka olimpijskih iger (OI) v Naganu, ki bodo od 7. do 22. februarja, sta še dva tedna, zato so japonski prireditelji že odprli olimpijsko vas ter glavno novinarsko središče in mednarodni televizijski center. Tiskovni predstavnik organizacijskega komiteja Norm King je dejal, da že prvi dan po otvoritvi pričakujejo prve stanovalce olimpijske vasi, ki bodo prišli iz Argentine, ZDA, Velike Britanije, Kanade, Avstralije, Nizozemske, Tajvana, Deviškega otočja, Belorusije in Poljske. Pričakujejo 74 oseb, med njimi osem športnikov.

Papež kritiziral trgovinski embargo ZDA proti Kubi
24. 01. 1998 11.26
Četrti dan svojega obiska na Kubi namerava papež Janez Pavel II. danes darovati mašo v Santiagu, drugem največjem kubanskem mestu. Osrednja tema maše naj bi bilo kronanje kubanske narodne svetnice. V sporočilu kubanski mladini je papež v petek kritiziral trgovinski embargo Združenih držav proti Kubi in ob tem izjavil, da taki zunanji vplivi sami niso odločilni za usodo države. Poglavar Rimskokatoliške cerkve je še opozoril na padec morale, zato je mlade Kubance pozval, naj ravnajo po lastni odgovornostji in sledijo krščanskim vrednotam.

ZDA podpiraju Bruntlandovo
23. 01. 1998 10.16
Združene države Amerike so v četrtek podprle kandidaturo bivše norveške ministrske predsednice Gro Harlem Bruntland za mesto direktorice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). V sporočilu ameriškega zunanjega ministrstva je zapisano, da je Bruntlandova "izredno primerna za to nalogo", saj razpolaga z idealno mešanico strokovnega znanja in izkušenj v vodenju, potrebnih za prenovo organizacije v tem kritičnem trenutku.

Večji presežek v zunanjetrgovinski bilanci Japonske
23. 01. 1998 08.47
Po podatkih japonskega finančnega ministrstva se je presežek v zunanjetrgovinski bilanci Japonske lani v primerjavi z letom 1996 povzpel za 48,5 odstotka na približno 10 milijard jenov. Kot navaja isti vir, je bil presežek v trgovini z ZDA v enakem primerjalnem obdobju višji za 41,7 odstotka (5 milijard jenov).

Vse več japonskih avtomobilov po svetu
22. 01. 1998 08.51
Vodilni japonski proizvajalci avtomobilov so v preteklem letu močno povečali izvoz. Kot so sporočili iz največjega proizvajalca avtomobilov Toyote, so lani povečali izvoz za 17 odstotkov na 1.494.308 avtomobilov. K porastu izvoza je najbolj prispevalo predvsem močno povpraševanje na ameriškem trgu.

Američane osvaja voda Joe - voda s kofeinom
22. 01. 1998 08.39
Water Joe, pitna voda z dodatkom kofeina, ima enak učinek kot kava in v Združenih državah beležijo zelo dobro prodajo, odkar se je izdelek oktobra leta 1995 pojavil v prosti prodaji. "To je moj nadomestek za kavo in coca-colo," pravi izdelovalec kofeinizirane vode David Marcheschi, 31-letni podjetnik iz Chicaga. "Je brez sladkorja in brez karbonatov... Ne pušča madežev ne na zobeh ne na obleki," zagotavlja nekdanji trgovec z nepremičninami.

Novice BSA
21. 01. 1998 18.32
(<b>Romunija</b>) Po prvih racijah pri softverskih piratih ob koncu minulega leta je združenje založnikov poslovne programske opreme BSA (Business Software Alliance) v Romuniji objavilo >>vojno napoved<< piratom v sporočilu za javnost, ki ga je izdala skupaj z romunsko policijo in uradom za zaščito avtorskih pravic. To sporočilo so objavile štiri najbolj priljubljene TV postaje, šest dnevnikov, dve radijski postaji in ena tiskovna agencija. Sodijo, da je sporočilo doseglo blizu osem milijonov ljudi. Microsoftovo romunsko podružnico ter romunsko BSA je zatem poklicalo izjemno veliko ljudi.

Zakaj ZDA niso podpisale konvencije o prepovedi protipehotnih min?
21. 01. 1998 14.55
Ameriški obrambni minister William Cohen je danes pregledal minska polja vzdolž meje med Južno in Severno Korejo in pojasnil, zakaj ZDA niso podpisale sporazum o prepovedi protipehotnih min.

Evropski letalski prevozniki očitajo Evropski komisiji pretesen nadzor nad tržiščem
21. 01. 1998 11.51
Zveza evropskih letalskih prevoznikov AEA obtožuje Evropsko komisijo, da skuša z zavlačevanjem postopkov sklepanja pogodb o sodelovanju z ameriškimi družbami vzpostaviti premočen nadzor nad tržiščem. Komisija odgovarja, da so obtožbe neutemeljene.

Netanjahu predlagal delni umik z Zahodnega brega
21. 01. 1998 10.27
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je na srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom v Washingtonu izjavil, da si njegova vlada prizadeva za nadaljevanje mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu.

Papež odpotoval na Kubo
21. 01. 1998 09.43
Papež Janez Pavel II. je danes odpotoval na štiridnevni obisk na Kubo. To 81. potovanje poglavarja rimskokatoliške cerkve velja za "politično težko". V Vatikanu ne izključujejo možnosti, da bo papež javno kritiziral gospodarski embargo ZDA proti Kubi.

Ameriški obrambni minister na dvodnevnem obisku v Južni Koreji
21. 01. 1998 09.38
Ameriški obrambni minister William Cohen je danes po obisku na Japonskem pripotoval v južnokorejsko prestolnico Seul. Pred odhodom iz Tokia je poudaril, da ZDA v sporu glede izvajanja nadzora razorožitve v Iraku še naprej računajo na diplomatsko rešitev tega vprašanja. Washington ob potekajočih pogajanjih z Bagdadom še ni sprejel odločitve o mogočem vojaškem napadu na Irak.

Mehiški sladki krompir v boju proti nevšečnostim menopavze
21. 01. 1998 09.15
V Veliki Britaniji pravkar potekajo medicinski poskusi, s katerimi proučujejo vplive mehiškega sladkega krompirja, ki bi utegnili omiliti nevšečnosti v obdobju menopavze. Pri poskusih, ki jih izvajajo v Nacionalnem društvu za osteoporozo s pomočjo nekega zdravnika v eni od londonskih bolnišnic, uporabljajo kremo, ki je sestavljena iz izvlečkov sladkega krompirja, ki naj bi bil učinkovit v borbi proti krhkosti kosti, bolečinam v dojkah, izgubi libida, povečanju telesne teže ter proti depresiji.

V Zastavi razvijajo varčnejši avtomobilski motor
21. 01. 1998 08.58
Strokovnjaki strojne fakultete in kragujevške Zastave sodelujejo pri razvoju avtomobilskega motorja, katerega poraba ne bo presegala treh litrov goriva na sto kilometrov, izpolnjeval pa bo tudi vse ekološke zahteve. Ideja se je porodila že leta 1992, razvoj motorja pa intenzivneje poteka v zadnjem letu dni. Prototip motorja je že izdelan, preizkušen in patentiran v laboratoriju strojne fakultete.

Američani obeležili obletnico smrti Martina Luthra Kinga
20. 01. 1998 13.19
Povsod po ZDA so včeraj obeležili 30. obletnico smrti Martina Luthra Kinga, borca za enakopravnost črnske manjšine, ki ga je ubil beli rasist James Earl Day.

Prispevek Budimpešte za Wallenbergov spomenik v New Yorku
20. 01. 1998 08.30
Mestni svet v Budimpešti bo prispeval 10.000 kamnov, s katerimi bodo postavili temelje za spomenik Raoula Wallenberga, ki bo stal v New Yorku, so sporočili člani mestnega sveta. Vsak kamen tehta približno 50 ton, nekoč pa so bile z njimi tlakovane ulice budimpeštanskega geta. Kamne bodo iz Budimpešte najprej prepeljali na Švedsko, od koder jih bodo poslali v ZDA hkrati z drugimi deli spomenika.

Iranski poslanci zavračajo dialog z ZDA
18. 01. 1998 12.06
Več kot 200 od skupno 270 poslancev iranskega parlamenta je danes podpisalo peticijo, v kateri so izrazili trdno podporo vrhovnemu verskemu voditelju ajatoli Aliju Hameneiu pri njegovem zavračanju vsakršnega uradnega dialoga z Združenimi državami, poroča iranska tiskovna agencija IRNA.

Japonska se zavzema za srečanje G-7 in azijskih finančnikov
16. 01. 1998 16.08
Japonski finančni minister Hiroši Mitsuzuka se je zavzel za srečanje najvišjih finančnikov pomembnejših azijskih držav in članic skupine sedmih industrijsko najbolj razvitih držav (G-7), na katerem bi poskušali razrešiti finančno krizo v Aziji. Mitsuzuka je danes v Tokiu pozdravil ustrezen predlog Združenih držav. Minister je prepričan, da bi se bilo potrebno spopasti s hudim položajem azijskega gospodarstva. Japonska vlada je v sodelovanju z drugimi državami pripravljena gostiti takšno razširjeno srečanje G-7. Poleg Japonske so v skupini G-7 še ZDA, Francija, Kanada, Nemčija, Velika Britanija in Italija.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.