zda

Clinton, Dini in Kinkel ne pričakujejo spremeb v odnosih z Rusijo
24. 03. 1998 07.24
Ameriški predsednik Bill Clinton je dejal, da ni nobenega razloga za to, da bi odstavitev ruske vlade negativno vplivala na prihodnje odnose med ZDA in Rusijo. Dodal je, da se ZDA ne bodo vmešavale v notranje zadeve drugih držav.

Annan na obisku v Izraelu
23. 03. 1998 13.05
Generalni sekterar Združenih narodov Kofi Annan je prispel v Gazo, ki jo nadzorujejo palestinska stran. Njegov namen je poskus ponovne vzpostavitve mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Pozval je Izraelce in Plaestince k sodelovanju z ZDA za čimhitrejšo obnovitev pogovorov, ki naj bi vodili k miru. Annan bo imel tudi nekaj pogovorov z vodji obeh strani, obiskal pa bo tudi begunski center v Gazi in se srečal z uradniki Združenih narodov, ki delujejo na tem področju. Palestinci so izrazili zahtevo, naj Združeni narodi pozovejo Izrael k izpolnitvi resolucij Varnostnega sveta o umiku iz okupiranih ozemelj. Annan se bo v torek mudil tudi na obisku pri izraelskem premieru Benjaminu Netanjahuju.

Izrael zavrača pobude ZDA o umiku z Zahodnega brega
23. 03. 1998 13.05
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je včeraj že vnaprej zavrnil kakršnokoli ameriško pobudo v zvezi z umikom izraelske vojske s 13 odstotkov ozemlja Zahodnega brega.

Mubarak se je sestal s Cemom
23. 03. 1998 12.11
Egiptovski predsednik Hosni Mubarak se je v Kairu sestal s turškim zunanjim ministrom Ismailom Cemom, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Egiptu.

New York teden dni brez umora
23. 03. 1998 09.22
Newyorška četrt Brooklyn, ki je bila dolga leta tarča nasilnežev, kriminalnih tolp in trgovcev z mamili, je prvič, odkar policija vodi statistiko, cel teden zdržala brez umora. New York je v 70. in 80. letih veljal za mesto z največjim številom umorov v ZDA. Dnevno so zabeležili na tisoče prestopkov v siromašnih četrtih v vzhodnem delu mesta, zdaj pa v tednu dni v celem New Yorku niso zabeležili niti enega umora. Stopnja kriminala je v zadnjem desetletju v New Yorku pričela upadati, trend pa se nadaljuje tudi letos.

Nike odpušča delavce in menja slogan
23. 03. 1998 09.13
Ameriško podjetje Nike je napovedalo zmanjšanje števila zaposlenih za sedem odstotkov, potem ko je v zadnjih dveh četrtletjih zabeležilo drastično zmanjšanje dobička. Slabše poslovne rezultate pripisujejo zlasti krizi v jugovzhodni Aziji in konkurenci novih športnih copat, ki jih ponujajo prodajne mreže, kar povzroča zasičenost mladih kupcev.

Clinton pripravljen na sodelovanje z Afriko
23. 03. 1998 08.23
Ameriški predsednik Bill Clinton je poudaril pripravljenost za enakopravno sodelovanje z vsemi afriškimi državami, v katerih si prizadevajo za vzpostavitev demokratičnih odnosov in svobodnega gospodarstva. ZDA so pripravljene pomagati pri preprečevanju novih državljanskih vojn na kontinentu, je ob začetku do sedaj najobsežnejše afriške turneje kakega ameriškega predsednika povedal Clinton.

Grožnja o sankcijah za Srbe ostaja
20. 03. 1998 17.04
Kontaktna skupina v Bruslju je zagotvila, da bo še naprej pritiskala tako na Srbe kot na Albance na Kosovu za vzpostavitev dogovorov, ki bi končali nedavno nasilje na Kosovu.

ZDA popuščajo v odnosih do Kube
20. 03. 1998 11.54
Iz kabineta ameriškega predsednika Billa Clintona je prišla vest, da bodo ZDA nekoliko spremenile svojo politiko do Kube. Spremembe bodo vsebovale tudi dovoljenje za direktne letalske polete, čeprav ZDA še vedno vztrajajo z ekonomskim embargom do te komunistične države; omogočena naj bi bila prodaja zdravil v okviru humanitarnih organizacij ter dovoljenje za prodajo hrane na kubanskem tržišču.

Koliko časa še popuščanje Jugoslaviji?
19. 03. 1998 18.49
Ameriški odposlanec za Balkan Robert Gelbard je potrdil, da bodo ZDA predlagale strožje sankcije zoper ZR Jugoslavijo, če ne bo zaznati večjega napredka v odnosih med Beogradom in Albanci na Kosovem.

Pogajanja o neodvisnosti Kosova
19. 03. 1998 18.48
Italijanski in avstrijski predstavniki so po pogovorih s srbskim predsednikom Milanom Milutinovićem o kosovski avtonomiji ponudili predlog o oblikovanju rešitve za krizo v republiki Kosovo.

Napredek v mirovnih pogovorih med Korejama, ZDA in Kitajsko
19. 03. 1998 11.06
Na mirovnih pogajanjih med Korejama, ZDA in Kitajsko, ki potekajo v Ženevi, je bil v sredo dosežen določen napredek, je povedal namestnik kitajskega zunanjega ministra Chen Jian, ki je pogovore označil kot konstruktivne. Tudi južnokorejska stran je bila dokaj optimistična, prav tako Američani. Delegacije štirih držav so govorile o oblikovanju delovnih skupin, ki naj bi izdelale mirovni načrt in predlagale ukrepe za vzpostavitev zaupanja.

Interaktivni dvodnevni seminar direktnega marketinga
19. 03. 1998 10.07
Inštitut za direktni marketing in Gea College organizirata seminar - delavnico 23. in 24. marca s svetovno znanim strokovnjakom direktnega marketinga Rayem Jutkinsom. V izredno dinamičnih delavnicah, ki jih mojstrsko pripravlja in vodi, se udeleženci naučijo osnov direktnega marketinga, spoznajo najpogostejše napake in kako se jim izogniti. Način dela je tipično ameriški - case studies iz prakse s komentarji. Verjetno najzanimivejši del pa bo kako prodajati preko interneta, saj imajo v ZDA s tem velike izkušnje, pri nas pa praktično te prodaje ni. Ray Jutkins trdi, da ve kako iz lastne izkušnje. Njegove strani so dosegljive na spletu <a href= http://rayjutkins.com/ target=<<_blank<<>http://rayjutkins.com/</a>.

Sprejet osnutek resolucije o izraelskih ukrepih v Palestini
19. 03. 1998 09.47
Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino glasov sprejela osnutek resolucije o nezakonitih izraelskih ukrepih na zasedenih ozemljih Palestine. Za osnutek resolucije je glasovalo 120 držav, med njimi tudi Slovenija. Proti pa so bile le tri: ZDA, Izrael in Mikronezija. Vzdržale so se Avstralija, Bolgarija, Romunija, Svaziland ter Maršalovo otočje. Osnutek resolucije ponovno obsoja izraelsko neizpolnjevanje prejšnjih resolucij, in poziva k izpolnjevanju obvez iz mirovnega procesa.

Pet balkanskih držav za oblikovanje sil za hitro posredovanje; predsedujoči OVSE ta teden v Tirani in Skopju
18. 03. 1998 17.50
Predstavniki Albanije, Bolgarije, Makedonije, Romunije in Turčije so danes v Ankari dosegli načelni dogovor o oblikovanju mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu. Na pogovorih v Ankari so kot opazovalke sodelovale tudi ZDA in Slovenija. Predsedujoči Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), poljski zunanji minister Bronislaw Geremek, naj bi jutri obiskal Tirano in Skopje. Geremek naj bi se s sogovorniki pogovarjal zlasti o razmerah na Kosovu.

Kofi Annan na turneji po Bližnjem vzhodu
18. 03. 1998 09.39
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je sinoči prispel v Aman, kjer začenja desetdnevno turnejo po Bližnjem vzhodu, so sporočili uradni jordanski viri. Med turnejo, posvečeno izraelsko-arabskemu mirovnemu procesu in razmeram v Iraku, bo do 26. marca Annan poleg Jordanije obiskal še Egipt, Libanon, Sirijo, palestinska ozemlja in Izrael. Generalni sekretar ZN je ob pristanku na letališču novinarjem povedal, da se je prišel v Jordanijo pogovorit z voditelji o dogodkih na tem območju, brez natančno določene misije. Poudaril je še, da "ne namerava hoditi v zelnik" ZDA, uradnemu posredniku v mirujočem mirovnem procesu.

Embargo na izvoz orožja v ZRJ
18. 03. 1998 09.32
Kontaktna skupina se je dogovorila o uvedbi embarga na izvoz orožja v Zvezno republiko Jugoslavijo, so v torek zvečer povedali diplomati v New Yorku. S tem ukrepom naj bi jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića prisilili k političnemu dialogu z Albanci na Kosovu, navajajo isti viri, ki pravijo, da bodo s predlogom že danes seznanili Varnostni svet ZN, ta pa naj bi o njem glasoval še ta teden. Članice kontaktne skupine - Velika Britanija, ZDA, Francija, Nemčija, Rusija in Italija - so dogovor dosegle po dolgih pogajanjih, še vedno pa ni znano, kako se bo nanj odzvala Kitajska, ki je stalna članica Varnostnega sveta.

Clinton pozval senat, naj ne omejuje širitve zveze NATO
17. 03. 1998 09.45
Predsednik ZDA Bill Clinton je pozval ameriški senat, naj ne sprejme nobene omejitve glede nadaljnje širitve zveze NATO na Vzhod. Senat naj bi proti koncu tega tedna ali v začetku prihodnjega glasoval o sprejemu Češke, Poljske in Madžarske v NATO. V ameriških političnih krogih pričakujejo, da bo senat kljub nekaterim nasprotnikom z veliko večino, potrebna je dvotretjinska, izglasoval sprejem omenjenih držav. Clinton je v javnem pismu senatu zapisal, da ne smejo škodovati politiki odprtih vrat zveze NATO in da morajo ZDA v bližnji prihodnosti odobriti sprejem tudi drugih kvalificiranih kandidatk v NATO.

Zaradi el Nina na zahodni obali ZDA prodali manj sončnih očal
17. 03. 1998 08.19
Vremenski pojav el Nino, ki ustvarja številne vremenske nevščečnosti, povzroča tudi povsem drugačne težave. Tako naj bi zaradi tega naravnega pojava letošnjo sezono padla prodaja sončnih očal na ameriški zahodni obali. Družba Sunglass Hut International, ki je eden največjih dobaviteljev sončnih očal na ameriškem tržišču, naj bi zaradi slabega vremena utrpela velike izgube.

Nike namerava odpustiti 3,5 odstotkov ameriške delovne sile
16. 03. 1998 18.55
Podjetje za proizvodnjo športne opreme Nike se sooča z upadom povpraševanja v Aziji in ZDA, zato načrtuje ukinitev 450 delovnih mest, kar predstavlja 3,5 odstotka delovne sile v ZDA, so sporočili predstavniki podjetja.

Predlog oblikovanja mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu
16. 03. 1998 18.10
Turčija je danes predlagala oblikovanje mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu, je sporočil general turške vojske Cevik Bir.

Riosu 361.000 dolarjev in tretje mesto
16. 03. 1998 11.48
Čilenec Marcelo Rios se je z zmago na moškem teniškem turnirju ATP v ZDA - nagradni sklad je bil 2,45 milijona ameriških dolarjev - prebil na tretje mesto svetovne računalniške lestvice, s čimer le še potrjuje odlično formo iz začetka te sezone. V finalu je po dramatičnem boju, predvsem v prvem "tie-breaku", s 6:3, 6:7 (15:17), 7:6 (7:4) in 6:4 premagal Britanca Grega Rusedskega.

15. marec - svetovni dan potrošnikovih pravic
15. 03. 1998 10.28
Urad za varstvo potrošnikov je ob današnjem svetovnem dnevu potrošnikovih pravic pozval slovenske potrošnike, naj se zavedajo svojih pravic ter jih tudi uveljavljajo pri pristojnih organih. Za boljšo osveščenost bodo kmalu izdali v brošuri zakon o varstvu potrošnikov, brošura pa bo na voljo brezplačno v vseh svetovalnih pisarnah po Sloveniji, so sporočili iz omenjenega urada. 15. marec je posvečen svetovnemu dnevu potrošnikovih pravic. Pred petindvajsetimi leti je tedanji predsednik ZDA John Kennedy razglasil štiri temeljne potrošnikove pravice, in sicer pravice do varnosti, do obveščenosti in do izbire ter pravico, da se sliši glas potrošnikov. Organizacija Consumers International pa je dodala še štiri pravice: do zadovoljevanja osnovnih potreb, do odškodnine, do izobraževanja in do zdravega okolja.

ZDA ne bodo obsodile kršenja človekovih pravic na Kitajskem
15. 03. 1998 10.12
ZDA so se odločile, da ne bodo podprle vsakoletnega predloga resolucije Komisije OZN za človekove pravice v Ženevi, ki obsoja pomanjkanje spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem. Resolucijo vsako leto, od krvavega zatretja protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) leta 1990, predložijo v sprejem 53-članski Komisiji za človekove pravice OZN v Ženevi, doslej pa še nikoli ni bila sprejeta. Clintonova administracija svoje dejanje utemeljuje s podatki, da naj bi Kitajska v zadnjem času dosegla napredek na tem področju in da naj bi bil Peking že kmalu pripravljen izpustiti več političnih zapornikov. Predsednik Clinton namerava v kratkem obiskati Peking in ameriška admnistracija ne želi vnaprej poslabšati ozračja pri pogovorih s kitajskimi oblastmi.

EU še vedno zavrača ameriško govedino
15. 03. 1998 10.11
Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

Podpredsednik ZDA predlaga izstrelitev satelita za opazovanje planeta
15. 03. 1998 10.11
- Podpredsednik ZDA Al Gore je kongresu predlagal odobritev 20 milijonov dolarjev za izstrelitev satelita, ki bi dan in noč iz vesolja prenašal podobo sončne strani Zemlje. Satelitska podoba Zemlje naj bi bila po Gorovem mnenju do leta 2000 predvajana na internetu in televiziji ter bi pomagala k osveščanju ljudi po vsem svetu o ranljivosti planeta na katerem živimo. Znanstveniki pri Nasi že priplavljajo načrte za projekt, nekaterim pa se zdi zamisel neumestna. Nasprotniki iz vrst republikanske stranke menijo, da bi bilo neumno zapraviti 20 milijonov dolarjev proračunskega denarja, da bi ljudje sedeli pred televizijo in "pustili možgane na pašo". V primeru, da kongres ne bo odobril denarja, Gore pričakuje, da ga bo zbral s pomočjo zasebnih podjetij.

ZDA bodo namenile sredstva za preiskave pobojev na Kosovu
13. 03. 1998 19.16
Ameriška sekretarka Madeleine Albright je danes naznanila, da bodo ZDA prispevale milijon dolarjev za podporo preiskavam mednarodnega sodišča za vojne zločine v srbski provinci Kosovo. Omenjeno napoved so objavili po nedavnih pobojih več deset kosovskih Albancev, ki so jih izvedle srbske varnostne sile. Od 28. februarja letos je bilo na Kosovu ubitih več kot 80 ljudi, med njimi ženske, otroci in starci. Približno 400.000 dolarjev sredstev bodo uporabili za preiskave, skoraj enak znesek pa za dodatne prevajalske zmogljivosti. Preostanek sredstev bo porabljen za ponovne preiskave primerov in usposabljanje pravnih strokovnjakov.

ZDA pripravljene poslati svoje vojaške sile na Balkan
13. 03. 1998 09.25
ZDA so v balkanske države, ki mejijo na Kosovo, pripravljene poslati svoje vojaške sile, da bi tako okrepili stabilnost v regiji, je v četrtek sporočilo ameriško zunanje ministrstvo. Vojaške enote naj bi bile del programa zveze NATO Partnerstvo za mir, katerega članici sta tudi Albanija in Romunija. ZDA so se prav tako zavzele za podaljšanje mendata mednarodnim silam v Makedoniji, ki bi se moral izteči 31. avgusta letos.

Sporazum o prosti trgovini med ZDA in EU?
12. 03. 1998 10.07
ZDA dvomijo, da bi najnovejša pobuda Evropske komisije o t. i. Novem čezatlantskem trgu (NTM) privedla do sporazuma o prosti trgovini med ZDA in Evropsko unijo. Tiskovni predstavnik Ameriške predstavnice za trgovino Charlene Barshefsky, Jay Ziegler, je dejal, da so šele čisto na začetku, ko je težko napovedati, kam bo to pripeljalo. Vendar pa ZDA za zdaj ne pričakujejo, da bi Novi čezatlantski trg pripeljal do območja proste trgovine med ZDA in Evropsko unijo, je dejal Jay Ziegler in vnovič poudaril ameriške pogoje, da se bodo morali namreč na teh pogajanjih najprej sporazumeti o liberalizaciji trgovine kmetijskih izdelkov in uslug. Evropski komisar, pristojen za odnose z ZDA, Sir Leon Brittan, pobudnik NTM, ki ga je v sredo podprla Evropska komisija, je predlagal, naj za Evropo posebno občutljivi področji kmetijstva in avdiovizualnega izključijo iz pogajanj.

VS izrazil zaskrbljenost zaradi položaja na Kosovu, Kitajci nasprotujejo ukrepom proti ZRJ
11. 03. 1998 11.45
Britanski veleposlanik v VS OZN John Weston je ostalim članom VS podal poročilo o sklepih londonskega sestanka kontaktne skupine šestih držav o položaju na Kosovu. Po poročilu je sledila razprava, ki se je končala brez uradnih sklepov. Vse članice VS so izrazile zaskrbljenost zaradi položaja in pozvale obe strani k čimprejšnjim pogajanjem o mirni rešitvi krize, nihče pa ni postavil pod vprašaj ozemeljske celovitosti ZRJ.