zda

ZDA pripravljajo srečanje svetovnih voditeljev z namenom pospešitve mirovnih procesov na Bližnjem vzhodu

30. 03. 1998 07.40

Palestinski vodja Jaser Arafat je včeraj v Gazi povedal, da nameravajo ZDA pripraviti srečanje svetovnih voditeljev, na katerem bi razpravljali o prizadevanjih za pospešitev mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu.

Clinton se je poklonil žrtvam apartheida

28. 03. 1998 13.11

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki je na obisku v Južni Afriki, je obiskal črnsko predmestje Johannesburga Soweto. Tam je položil venec k spomeniku Hectorja Petersona ter se tako poklonil žrtvam apartheida. V pogovoru z južnoafriškimi poslovenži pa je Clinton napovedal, da bodo ZDA odpisale del dolgov državam črne Afrike.

BDP v EU lani višji za 2,6-odstotka

28. 03. 1998 09.39

V državah Evropske unije je po podatkih Eurostata bruto domači proizvod (BDP) lani dosegel 2,6-odstotno rast, kar je za 0,1 odstotne točke manj, kot je v četrtkovem gospodarskem poročilu ocenila Evropska komisija. ZDA so lani beležile 3,8-odstotno rast BDP.

Mandela brani Gadafija in Castra

27. 03. 1998 17.47

Južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes pozitivno ocenil "prave instinkte" ameriškega predsednika Billa Clintona v zvezi z mednarodnimi vprašanji, hkrati pa je dodal, da namerava še naprej ohranjati prijateljske vezi s Kubo, Libijo in Iranom. Kot je poudaril Mandela, voditelje omenjenih držav, ki so za ZDA sporni, podpira zato, ker gre za "moralno obveznost", saj meni, da "ne smemo zapustiti tistih, ki so nam pomagali v najtežjih trenutkih naše zgodovine." Fidel Castro in Moammar Gadafi sta namreč zvesto podpirala boj proti apartheidu v Južni Afriki. Mandela je prav tako kritiziral ameriško politiko do Iraka, svojemu sogovorniku pa je predlagal, naj ZDA svojim "nasprotnikom" predlagajo pogajanja, na katerih bi dosegli mirno rešitev spornih vprašanj, namesto da grozijo z vojaško silo. Kljub številnim nasprotjem v stališčih pa je južnoafriški voditelj izrazil "veliko spoštovanje" do Clintona. Ameriški predsednik je na skupni novinarski konferenci po pogovorih izjavil, da je v ameriškem interesu, da podpirajo "pozitivne spremembe" v afriškem življenju. Kot je poudaril, so te spremembe najboj vidne prav v Južni Afriki.

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia

27. 03. 1998 16.55

Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.

Clinton na prvem obisku v JAR

26. 03. 1998 18.56

Ameriški predsednik Bill Clinton se je včeraj popoldne v Capetownu srečal s predsednikom Južnoafriške republike Nelsonom Mandelo. S tem je kot prvi ameriški predsednik začel tridnevni obisk v tej afriški državi.

Kitajska zavrača ameriške kritike

26. 03. 1998 17.34

Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Mladi v ZDA čedalje bolj zasvojeni s televizijo

26. 03. 1998 09.50

Vsak četrti mladi Američan gleda televizijo najmanj štiri ure na dan. Dve tretjini mladih med 8. in 16. letom starosti pa presedi pred ekranom vsaj dve uri dnevno. Ker mladi vedno več časa preživijo pred televizijskimi ekrani, se ne gibljejo dovolj, zato se z odvečno težo ubadajo že v mladih letih, trdi ameriško zdravniško združenje v svojem časopisu JAMA. Zdravniki omenjenega združenja so izvedli šestletno raziskavo, v katero je bilo vključenih 4063 otrok, in ob tem ugotovili, da se kar 80 odstotkov otrok le trikrat tedensko ukvarja s športnimi dejavnostmi. Vsak peti šolar med 8. in 16. letom starosti pa je športno aktiven le dvakrat na teden. Kljub temu pa raziskava ni potrdila neposredne povezave med pogostim gledanjem televizije in odvečno telesno težo.

V ZDA le 16 filmov prislužilo več kot 100 milijonov dolarjev

25. 03. 1998 11.42

Med 16 filmi, ki so od 440. prikazanih v ameriških kinematografih, v lanskem letu dosegli blagajniški izkupiček nad sto milijonov dolarjev, je največ prislužil prav z 11 Oskarji nagrajeni Titanik. Samo na severnoameriškem trgu je namreč zaslužil 471 milijonov dolarjev, magično mejo 100 milijonov dolarjev pa je presegel v 12 dneh predvajanja. Nadaljevanje Spielbergovega Jurskega parka, Izgubljeni svet, je mejo presegel že v petih dneh, Možje v črnem pa v sedmih. Ostali so za prestop magične meje potrebovali več časa, presegli pa so jo tudi filmi Stik, Jutri nikoli ne umre, Vojna zvezd ter druga dva Oskarjeva nagrajenca, Good Will Hunting in Bolje ne bo nikoli. Podatke je objavilo ameriško podjetje ACNielson EDI, ki je omenjene filme tudi nagradilo.

Srečanje kontaktne skupine za bivšo Jugoslavijo

25. 03. 1998 08.33

V Bonnu bo danes srečanje kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo na ravni zunanjih ministrov. Posvečeno bo razmeram na Kosovu. Poleg tega sestanka bo v Bonnu tudi srečanje zunanjih ministrov Velike Britanije, Nemčije, Italije, Rusije in ZDA, Robina Cooka, Klausa Kinkla, Lamberta Dinija, Jevgenija Primakova in Madeleine Albright s predstavniki ZR Jugoslavije. Tega srečanja naj bi se udeležili tudi zunanji ministri več drugih držav, med njimi vodja slovenske diplomacije Boris Frlec. V Bonn naj bi po napovedih prišli še zunanji ministri Albanije, Bolgarije, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije, Madžarske, Luksemburga in Avstrije.

Kontaktna skupina o Kosovu

25. 03. 1998 08.12

V Bonnu danes poteka sestanek kontaktne skupine, posvečen reševanju kosovske krize. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da skušajo Američani in Evropejci Rusijo prepričati, naj bolj pritisne na Beograd, da bi ta začel brezpogojna pogajanja s kosovskimi Albanci.

Albrightova v Vatikanu predvsem o Kubi

24. 03. 1998 16.31

Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright se je dopoldne v Vatikanu pogovarjala o razmerah na Kubi po papeževem obisku in o načrtovanih človekoljubnih ukrepih, ki jih bodo ZDA sprejele v korist kubanskega ljudstva, so sporočili iz Vatikana. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Joaquin Navarro je dejal, da se je Albrightova v enournem pogovoru z državnim tajnikom Svetega sedeža kardinalom Angelom Sodanom in zunanjim ministrom Mgr Jean-Louisom Tauranom dotaknila tudi "zaskrbljujočih" razmer na Balkanu, predvsem na Kosovu.

Albrightova: Jelcin obvladuje razmere v državi

24. 03. 1998 16.08

Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright je danes v Rimu ocenila, da ruski predsednik Boris Jelcin po odstavitvi vlade obvladuje razmere v državi. Albrightova je na skupni novinarski konferenci z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem namreč dejala, da "ima Jelcin vse niti v rokah" in je kot demokratično izvoljeni predsednik imel pravico, da spremeni vlado. Povedala je tudi, da bodo ZDA tudi v prihodnje opazovale razmere v Rusiji in da bodo ohranile dobre stike z ruskim zunanjim ministrom Jevgenijem Primakovom, s katerim se bo sestala nocoj v Bonnu. Albrightova je v Rim prispela davi, popoldne pa bo že odpotovala v Bonn, kjer se bo jutri udeležila sestanka kontaktne skupine.

Trgovinski primanjkljaj največji v tem desetletju

24. 03. 1998 16.01

Oddelek za trgovino pri ameriški administraciji je sporočil, da je trgovinski primanjkljaj ZDA v januarju znašal 12 milijard dolarjev, kar je 1,1 milijarde več kot decembra 1997 in največ v tem desetletju. Glavni razlog za povečanje primanjkljaja je azijska finančna kriza, zaradi katere se je zmanjšalo popraševanje po ameriškem blagu v tem delu sveta. Ameriška administracija je zato ponovno pozvala japonsko vlado, naj poveča stimulacije domačemu gospodarstvu. Skupni japonski trgovinski presežek se je od februarja preteklega leta do letošnjega februarja povečal za 88,7 odstotkov in znaša skupaj 9,8 milijarde dolarjev. Presežek Japonske v trgovanju z ZDA pa je porasel za 32,9 odstotka in znaša 4,1 milijarde dolarjev.

Otrok v ZDA predstavlja visok strošek

24. 03. 1998 16.00

Za vzgojo otroka do 22. leta tipična ameriška družina srednjega razreda, katere letni prihodek se giblje med 35.000 in 60.000 dolarji, nameni tudi do 1,45 milijona dolarjev. Pri nekoliko bolj premožnih družinah, katerih letni dohodki presegajo 60.000 dolarjev, ta strošek doseže tudi do 2,79 milijona dolarjev. Družine, ki letno zaslužijo manj kot 35.000, pa na otroka povprečno porabijo 762.000 dolarjev. Po podatkih vladnih statističnih služb so se stroški za vzgojo otroka do 18. leta po letu 1990 zvišali za petino. Raziskava, ki jo je objavil tednik US News and World Report, še ugotavlja, da imajo pripadniki višjih razredov manj otrok kot tisti iz srednjih slojev, in se za otroke odločajo pozneje. Vedno večji strošek pa postaja visokošolsko izobraževanje, saj so se vpisnine med letoma 1990-97 zvišale za 75 odstotkov. Povprečno družino tako štiri leta študija na univerzi stanejo do 157.831 dolarjev. Po izračunih časnika bi morala družina, da bi zbrala omenjeni znesek, od otrokovega rojstva naprej privarčevati 319 dolarjev mesečno.

Clinton, Dini in Kinkel ne pričakujejo spremeb v odnosih z Rusijo

24. 03. 1998 07.24

Ameriški predsednik Bill Clinton je dejal, da ni nobenega razloga za to, da bi odstavitev ruske vlade negativno vplivala na prihodnje odnose med ZDA in Rusijo. Dodal je, da se ZDA ne bodo vmešavale v notranje zadeve drugih držav.

Annan na obisku v Izraelu

23. 03. 1998 13.05

Generalni sekterar Združenih narodov Kofi Annan je prispel v Gazo, ki jo nadzorujejo palestinska stran. Njegov namen je poskus ponovne vzpostavitve mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Pozval je Izraelce in Plaestince k sodelovanju z ZDA za čimhitrejšo obnovitev pogovorov, ki naj bi vodili k miru. Annan bo imel tudi nekaj pogovorov z vodji obeh strani, obiskal pa bo tudi begunski center v Gazi in se srečal z uradniki Združenih narodov, ki delujejo na tem področju. Palestinci so izrazili zahtevo, naj Združeni narodi pozovejo Izrael k izpolnitvi resolucij Varnostnega sveta o umiku iz okupiranih ozemelj. Annan se bo v torek mudil tudi na obisku pri izraelskem premieru Benjaminu Netanjahuju.

Izrael zavrača pobude ZDA o umiku z Zahodnega brega

23. 03. 1998 13.05

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je včeraj že vnaprej zavrnil kakršnokoli ameriško pobudo v zvezi z umikom izraelske vojske s 13 odstotkov ozemlja Zahodnega brega.

Mubarak se je sestal s Cemom

23. 03. 1998 12.11

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak se je v Kairu sestal s turškim zunanjim ministrom Ismailom Cemom, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Egiptu.

New York teden dni brez umora

23. 03. 1998 09.22

Newyorška četrt Brooklyn, ki je bila dolga leta tarča nasilnežev, kriminalnih tolp in trgovcev z mamili, je prvič, odkar policija vodi statistiko, cel teden zdržala brez umora. New York je v 70. in 80. letih veljal za mesto z največjim številom umorov v ZDA. Dnevno so zabeležili na tisoče prestopkov v siromašnih četrtih v vzhodnem delu mesta, zdaj pa v tednu dni v celem New Yorku niso zabeležili niti enega umora. Stopnja kriminala je v zadnjem desetletju v New Yorku pričela upadati, trend pa se nadaljuje tudi letos.

Nike odpušča delavce in menja slogan

23. 03. 1998 09.13

Ameriško podjetje Nike je napovedalo zmanjšanje števila zaposlenih za sedem odstotkov, potem ko je v zadnjih dveh četrtletjih zabeležilo drastično zmanjšanje dobička. Slabše poslovne rezultate pripisujejo zlasti krizi v jugovzhodni Aziji in konkurenci novih športnih copat, ki jih ponujajo prodajne mreže, kar povzroča zasičenost mladih kupcev.

Clinton pripravljen na sodelovanje z Afriko

23. 03. 1998 08.23

Ameriški predsednik Bill Clinton je poudaril pripravljenost za enakopravno sodelovanje z vsemi afriškimi državami, v katerih si prizadevajo za vzpostavitev demokratičnih odnosov in svobodnega gospodarstva. ZDA so pripravljene pomagati pri preprečevanju novih državljanskih vojn na kontinentu, je ob začetku do sedaj najobsežnejše afriške turneje kakega ameriškega predsednika povedal Clinton.

Grožnja o sankcijah za Srbe ostaja

20. 03. 1998 17.04

Kontaktna skupina v Bruslju je zagotvila, da bo še naprej pritiskala tako na Srbe kot na Albance na Kosovu za vzpostavitev dogovorov, ki bi končali nedavno nasilje na Kosovu.

ZDA popuščajo v odnosih do Kube

20. 03. 1998 11.54

Iz kabineta ameriškega predsednika Billa Clintona je prišla vest, da bodo ZDA nekoliko spremenile svojo politiko do Kube. Spremembe bodo vsebovale tudi dovoljenje za direktne letalske polete, čeprav ZDA še vedno vztrajajo z ekonomskim embargom do te komunistične države; omogočena naj bi bila prodaja zdravil v okviru humanitarnih organizacij ter dovoljenje za prodajo hrane na kubanskem tržišču.

Koliko časa še popuščanje Jugoslaviji?

19. 03. 1998 18.49

Ameriški odposlanec za Balkan Robert Gelbard je potrdil, da bodo ZDA predlagale strožje sankcije zoper ZR Jugoslavijo, če ne bo zaznati večjega napredka v odnosih med Beogradom in Albanci na Kosovem.

Pogajanja o neodvisnosti Kosova

19. 03. 1998 18.48

Italijanski in avstrijski predstavniki so po pogovorih s srbskim predsednikom Milanom Milutinovićem o kosovski avtonomiji ponudili predlog o oblikovanju rešitve za krizo v republiki Kosovo.

Napredek v mirovnih pogovorih med Korejama, ZDA in Kitajsko

19. 03. 1998 11.06

Na mirovnih pogajanjih med Korejama, ZDA in Kitajsko, ki potekajo v Ženevi, je bil v sredo dosežen določen napredek, je povedal namestnik kitajskega zunanjega ministra Chen Jian, ki je pogovore označil kot konstruktivne. Tudi južnokorejska stran je bila dokaj optimistična, prav tako Američani. Delegacije štirih držav so govorile o oblikovanju delovnih skupin, ki naj bi izdelale mirovni načrt in predlagale ukrepe za vzpostavitev zaupanja.

Interaktivni dvodnevni seminar direktnega marketinga

19. 03. 1998 10.07

Inštitut za direktni marketing in Gea College organizirata seminar - delavnico 23. in 24. marca s svetovno znanim strokovnjakom direktnega marketinga Rayem Jutkinsom. V izredno dinamičnih delavnicah, ki jih mojstrsko pripravlja in vodi, se udeleženci naučijo osnov direktnega marketinga, spoznajo najpogostejše napake in kako se jim izogniti. Način dela je tipično ameriški - case studies iz prakse s komentarji. Verjetno najzanimivejši del pa bo kako prodajati preko interneta, saj imajo v ZDA s tem velike izkušnje, pri nas pa praktično te prodaje ni. Ray Jutkins trdi, da ve kako iz lastne izkušnje. Njegove strani so dosegljive na spletu <a href= http://rayjutkins.com/ target=<<_blank<<>http://rayjutkins.com/</a>.

Sprejet osnutek resolucije o izraelskih ukrepih v Palestini

19. 03. 1998 09.47

Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino glasov sprejela osnutek resolucije o nezakonitih izraelskih ukrepih na zasedenih ozemljih Palestine. Za osnutek resolucije je glasovalo 120 držav, med njimi tudi Slovenija. Proti pa so bile le tri: ZDA, Izrael in Mikronezija. Vzdržale so se Avstralija, Bolgarija, Romunija, Svaziland ter Maršalovo otočje. Osnutek resolucije ponovno obsoja izraelsko neizpolnjevanje prejšnjih resolucij, in poziva k izpolnjevanju obvez iz mirovnega procesa.

Pet balkanskih držav za oblikovanje sil za hitro posredovanje; predsedujoči OVSE ta teden v Tirani in Skopju

18. 03. 1998 17.50

Predstavniki Albanije, Bolgarije, Makedonije, Romunije in Turčije so danes v Ankari dosegli načelni dogovor o oblikovanju mednarodnih sil za hitro posredovanje na Balkanu. Na pogovorih v Ankari so kot opazovalke sodelovale tudi ZDA in Slovenija. Predsedujoči Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), poljski zunanji minister Bronislaw Geremek, naj bi jutri obiskal Tirano in Skopje. Geremek naj bi se s sogovorniki pogovarjal zlasti o razmerah na Kosovu.