zdravih

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'
22. 10. 2022 17.06
Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.

Slaba oskrba porodnic na Otoku: lahko bi umrlo 45 novorojenčkov manj
20. 10. 2022 17.57
Dve britanski porodnišnici v vzhodnem Kentu sta se več let soočali s kritikami, da so porodnice z njihovo oskrbo izredno nezadovoljne. Zato se je investicijski sklad vzhodno kentskih bolnišnic odločil, da izpelje neodvisno preiskavo. Ta je pokazala, da je obravnava res neprimerna, in da bi, če bi bila ta ustreznejša, porod oziroma poporodno obdobje preživelo do 45 dojenčkov več.

Na Hrvaškem z novo metodo zdravljenja uspešno odstranili tumorje
20. 10. 2022 13.45
V zagrebškem kliničnem centru Sestre milosrdnice so bolnikoma s karcinomom jeter z razvitimi metastazami z ireverzibilno elektroporacijo odstranili tumorje. Poseg so na Hrvaškem in v tem delu Evrope opravili prvič, njegova prednost pa je naravno odmiranje tumorjev, ki ne poškoduje zdravih tkiv.

Pozivi k darovanju krvi: Nikoli ne veste, kdaj jo boste sami potrebovali
14. 10. 2022 06.00
Slovenija se je zopet znašla v situaciji, ko primanjkuje določenih zalog krvi. "Slovenci, ki se radi pohvalimo, da smo krvodajalski narod in da radi pomagamo, smo po obdobju epidemije kar malce pozabili, da potreba po krvi kljub temu, da se je vmes ustavil svet, ni izginila," pripoveduje predsednik društva bolnikov hemofilikov Krvni bratje. O tem, kaj se dogaja s sistemom krvodajalstva pri nas in kako je v sistem zarezalo ponujanje denarja v sosednji Avstriji, je spregovoril Samo Zver, predsednik strokovnega sveta za preskrbo s krvjo pri ministrstvu za zdravje.

Sojenje medicinski sestri: 17 dojenčkov zastrupila z inzulinom
10. 10. 2022 18.09
V Veliki Britaniji odmevajo zločini medicinske sestre Lucy Letby, ki je z inzulinom poskušala ubiti vsaj 17 dojenčkov. Zaradi zastrupitve je umrlo pet dečkov in dve deklici, zdravstvena delavka pa je na ponedeljkovem sojenju vse obtožbe zanikala. 32-letnici so na sled prišli zaradi nenavadnega porasta smrti pri drugače zdravih dojenčkih v času njenih izmen.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Nicki Minaj veličastno zašarmira v kolegovi baladi
25. 09. 2022 11.00
Big Stunna je song z najbolj izrazitim fušanjem v zgodovini.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?
25. 09. 2022 07.00
Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

WHO: Nenalezljive bolezni odgovorne za smrti 41 milijonov ljudi
21. 09. 2022 15.24
Nenalezljive bolezni, kot so bolezni srca, rak ali sladkorna bolezen, so odgovorne za 74 odstotkov vseh smrti na svetu, z odpravljanjem dejavnikov tveganja za te bolezni pa bi lahko rešili na milijone življenj, je danes sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in vlade po svetu pozvala k ukrepanju na tem področju.

Hitrejši od raka: krvni testi bolezen odkrijejo še pred pojavom simptomov
13. 09. 2022 08.10
Preprosti krvni testi lahko zaznajo več vrst rakov, še preden se pri pacientih pokažejo prvi simptomi, je potrdila raziskava ameriškega inštituta Grail. Vključenih je bilo 6621 oseb, starih od 50 let navzgor, odkrili pa so 94 primerov rakov. Med njimi so bili številni v zelo zgodnji fazi, kar tri četrtine pa je bilo takih, za katere se ne izvajajo presejalni pregledi. Še več, pokazali so tudi na prisotnost raka jajčnikov in trebušne slinavke, ki jih ponavadi pozno odkrijejo, smrtnost pa je zato zelo visoka.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev
09. 09. 2022 06.07
To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

100 dni dela: Golobova vlada predstavila svoje dosežke
08. 09. 2022 10.37
Vladna ekipa se je ob 100 dneh vlade sprehodila čez dosedanje delo. Prepričani so, da predvolilne napovedi uresničujejo z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah. Predsedniki treh koalicijskih strank so zagotovili, da bodo z delom in soočanjem z izzivi nadaljevali. Vlada je s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo, je dejal premier Robert Golob in spoštljivost izpostavil kot ključen dosežek dosedanjega mandata.

Bomo namesto hitrega testa samo pokašljali v telefon?
07. 09. 2022 16.16
Bi namesto hitrega ali PCR testiranja na prisotnost koronavirusa to opravili drugače? Sedaj lahko - nizozemski znanstveniki so namreč razvili mobilno aplikacijo, ki s pomočjo vnesenih demografskih in zdravstvenih podatkov, vsakdanjih navad ter nekaj kratkih posnetkov vašega dihanja, kašljanja in branja razbere, če ste med okuženimi.

Srbi vlogo favoritov prepuščajo Slovencem: 'So dominantni in polni samozavesti'
17. 08. 2022 14.21
Drevi se bosta v Stožicah na prijateljski tekmi pomerili Slovenija in Srbija. Finalistki zadnjega evropskega prvenstva tudi na letošnjem Eurobasketu sodita v ožji krog favoritov za zlato, zato bo obračun dober prikaz trenutnega razmerja moči. Reprezentant Srbije Vanja Marinković meni, da so Slovenci trenutno v malenkostni prednosti. Razkril pa je tudi svoje glavne favorite za končni uspeh, izpostavil je tri reprezentance.

Cardi B delila nasvet za zdrave lase: pranje s čebulno vodo
13. 08. 2022 13.31
Ameriška zvezdnica je na družbenem omrežju s svojimi 140 milijoni sledilci delila poseben nasvet, kako ohraniti svoje lase zdrave. Sama si jih namreč umiva z vodo, v kateri prej nekaj časa kuha čebulo, in kot pravi, je z rezultatom več kot zadovoljna. Rutina je njenim lasem vrnila lesk.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji
26. 07. 2022 16.36
Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Dobra novica za sladkorne bolnike: velik napredek v spremljanju in analizi glukoze
20. 07. 2022 06.00
Sladkorna bolezen postaja ena izmed najpogostejših bolezni sodobnega časa, za katero zaradi različnih razlogov zboleva vse več ljudi. Za pravo mero glukoze v krvi, znotraj normalnih meja, morajo diabetiki popolnoma prilagoditi svoje življenje tej bolezni. Na srečo obstoja vedno več pripomočkov, več možnosti, ki jim lahko izboljšajo vsakdan. Področje tehničnih pripomočkov za samovodenje sladkorne bolezni je postalo veliko bogatejše s prihodom sistema FreeStyle Libre.

Neisha: Če te petje in glasba ne osvobajata, potem tega ne počni
12. 07. 2022 12.01
Vsestranska glasbena umetnica Neisha je nedavno predstavila novi album Dvigam jadra, na katerem je vnovič sodelovala s producentom Dejanom Radičevićem Daisyjem. Povprašali smo ju o njunem odnosu, sodelovanju in najnovejšem izdelku, ki ga Neisha že predstavlja po Sloveniji.

Očarajte s pogledom kot Kaja Karba
12. 07. 2022 00.15
Si tudi vi želite dolgih in lepih trepalnic, brez da bi podlegli umetnim trendom? Naloga trepalnic ni le estetska, a vseeno so trepalnice pri damah v ospredju predvsem zaradi tega. Za vas imamo nekaj nasvetov, kako naravno do lepih, zdravih in gostih trepalnic, da bo vaš pogled še posebno zapeljiv, za kar pa ne boste porabile preveč časa.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40
Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Sandra Bullock o izgorelosti: Nisem sposobna sprejemati zdravih odločitev
22. 06. 2022 10.00
Igralka Sandra Bullock, ki je že pred časom napovedala daljši premor od igralstva, je sedaj v daljšem pogovoru za The Hollywood Reporter spregovorila o izgorelosti. Priznala je, da v zadnjih mesecih zaradi napornega urnika ni znala sprejemati pametnih odločitev, kar je pustilo posledice na njenem zdravju in splošnem počutju.

Sistem, ki bo olajšal vsakdan sladkornim bolnikom
20. 06. 2022 00.15
Življenje diabetikov je nedvomno prilagojeno in drugačno od vsakdana "zdravih" ljudi. Tako kot pri drugih kroničnih boleznih predstavljajo največjo težavo neurejena in neodkrita stanja povišane vrednosti glukoze v krvi. Neprestana pozornost na raven sladkorja v krvi je sestavni del življenjskega sloga diabetikov. S samokontrolo ravni glukoze v krvi sladkorni bolnik pomembno prispeva k uspešnemu zdravljenju in načrtovanju nadaljnje terapije. A redno merjenje ravni krvnega sladkorja je lahko precej naporno, predvsem pa neprijetno, saj pogosto vključuje tudi boleč odvzem krvi in običajno zbadanje v prst. Vse do zdaj.

BLOG: Popolna postava do poletja – miti in resnice
19. 06. 2022 16.16
Vsi tisti, ki si želite shujšati in oblikovati postavo, boste prišli na svoj račun. V današnjem prispevku bom z vami delil kar nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali na tej poti. Na spletu je izjemno veliko informacij o tem, kako izgubiti odvečne kilograme, a kaj, ko je večina teh zavajajočih, ter v izjemno velikih primerih "podtaknjenih" s strani raznih proizvajalcev oziroma prodajalcev takšnih in drugačnih prehranskih dopolnil, ki ponujajo lahke rešitve in izjemne rezultate.

Bronasta reprezentanca s SP premočna za naše rokometašice
09. 06. 2022 21.51
Ženska članska rokometna reprezentanca je pred odhodom na poletni odmor gostovala na Danskem, kjer je odigrala pripravljalno tekmo s tamkajšnjo reprezentanco. Bronasta reprezentanca z zadnjega svetovnega prvenstva je bila boljša z 38:30.

Pred 30 leti pod strelom atentatorja umrl Ivan Kramberger
07. 06. 2022 09.02
Mineva 30 let, odkar je bil ubit takratni predsedniški kandidat Ivan Kramberger, znan tudi kot dobri človek iz Negove. Za umor so obsodili Petra Rotarja, ki je v zaporu preživel devet let, a različne teorije o dejanskih krivcih za Krambergerjevo smrt vse do danes niso potihnile. Ob obletnici bodo Krambergerju postavili doprsni kip.

BLOG: Luskavica ni le kožno obolenje, je bolezen imunskega sistema
05. 06. 2022 07.00
Luskavica je kronična, avtoimunska bolezen, ki povzroča vnetje in luščenje kože. Običajna, zdrava koža doživi menjavo celic približno enkrat na mesec, ko pa imate luskavico, se kožne celice dejansko kopičijo ena na drugo. Torej, ko imate luskavico, T-celice po pomoti začnejo delovati in postanejo preveč aktivne, kar vodi v nezdravo otekanje in hitro menjavo kožnih celic. Po svetu se z luskavico bori okoli 125 milijonov ljudi, v Sloveniji pa med 30 in 40 tisoč.

Kumer uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo
31. 05. 2022 10.39
Kandidat za ministra za infrastrukturo Bojan Kumer je uspešno prestal zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Po prestrukturiranju vlade bo predvidoma prevzel vodenje ministrstva za podnebje in energijo, infrastrukturni resor pa bo vodila Alenka Bratušek. Slednja bo do prestrukturiranja na infrastrukturnem ministrstvu državna sekretarka.

Kineziologinja Teja Ličen: “Gibanje je rešitev za odpravo težav!”
24. 05. 2022 00.15
V tokratnem prispevku smo se pogovarjali z mlado kineziologinjo, Tejo Ličen, ki se ukvarja z odpravo akutnih in kroničnih težav, ter osebnim trenerstvom tistih, ki se želijo gibati učinkovito in brez bolečin.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'
24. 05. 2022 06.00
Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

BLOG: Kaj je avtofagija?
22. 05. 2022 07.00
Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.