zdravila

'Živeti od čebelarstva je kot loterija'

19. 07. 2025 07.29

Čebelar. Ne le poklic – je tradicija, način življenja, kulturna dediščina. A danes se dejavnost srečuje z vsakodnevnimi izzivi, ki ogrožajo ne le delo čebelarjev temveč tudi prihodnost čebel nasploh. Kako se s tem spopadajo tisti, ki s čebelami živijo vsak dan? Kaj pravijo tisti, ki že desetletja od blizu spremljajo spremembe v panjih in pri čebelah?

'Bolečina, kot da bi ti nekdo trgal kost': v Jadranu našli strupeno ribo

17. 07. 2025 12.14

V zadnjih dneh je po družbenih omrežjih krožil videoposnetek ribe pajka, ene najbolj strupenih rib, ki živijo v Jadranskem morju. Riba je bila posneta v plitvi vodi, kjer jo najpogosteje najdemo, zakopano v pesek. Prav njena sposobnost kamuflaže jo dela potencialno nevarno, zlasti na peščenih plažah, kjer mnogi kopalci hodijo bosi.

Poslanci za dostop do varno pridelane konoplje za medicinske namene

15. 07. 2025 17.08

Poslanci so s 50 glasovi za in 29 glasovi proti sprejeli zakon o konoplji za medicinske in znanstvene namene, ki so ga po lanskem posvetovalnem referendumu v DZ vložili poslanci Svobode in Levice. Glavni cilj zakona je po besedah predlagateljev zagotoviti dostop prebivalcem do varno pridelane konoplje za medicinske namene.

Se odpravljate na počitnice v tuje kraje? Imate urejeno vse potrebno, tudi za vaše zdravje?

08. 07. 2025 00.00

Poletje je čas za pobeg od vsakodnevnih skrbi - za spoznavanje novih krajev, sprostitev ob morju ali osvežitev v gorah. Ne glede na to, ali se odpravljate na kratek oddih v sosednjo državo, družinske počitnice v Sredozemlju ali na daljše potovanje po svetu – na pot je potrebno oditi dobro pripravljen in ustrezno zaščiten. Ne zgolj pred vročim poletnim soncem, temveč tudi pred morebitnimi zdravstvenimi in drugimi tegobami.

Groza v Nemčiji: pogrešano najstnico našli v lesenem zaboju

10. 07. 2025 10.55

Nemške policiste, ki so iskali pogrešano 19-letnico, so sledi pripeljale do hleva blizu mesta, kjer je dva dni prej izginila. Takrat so iz zaklenjenega lesenega zaboja zaslišali klice na pomoč. Dekle so rešili, dan pozneje pa prijeli tudi moškega in žensko, osumljena ugrabitve.

Zdravnik s smrtonosnim koktajlom moril svoje paciente

10. 07. 2025 06.00

Nemčijo pretresa odkritje in prijetje serijskega morilca, najverjetneje najhujšega v povojni zgodovini države. Zdravnik paliativne oskrbe iz Berlina, ki je pred 20 leti napisal doktorsko disertacijo o neodkritih ubojih starejših. V njej se je spraševal, zakaj ljudje ubijajo, zdaj pa je sam osumljen na desetine umorov, večinoma prav starejših ljudi, tudi svoje tašče. Avgusta lani ob aretaciji je bil osumljen štirih umorov. Do sedaj je preiskava, ki še ni končana, pokazala, da naj bi umoril najmanj 96 svojih pacientov. Za umor 15 ljudi ima državno tožilstvo trdne dokaze.

Za brezskrben dopust nujna počitniška lekarna in primerna lokacija

08. 07. 2025 15.34

Za bolj varne in brezskrbne počitnice je pomembno s seboj vzeti počitniško lekarno z zdravili proti bolečinam in za nižanje vročine, sta na novinarski konferenci Zdravniške zbornico Slovenije opozorili zdravnici. Vsem sta svetovali, da razmišljajo o počitniški lokaciji in se nanjo primerno pripravijo, še posebej če potujejo z otroki.

Odobrili prvo zdravilo proti malariji za dojenčke

08. 07. 2025 13.19

Farmacevtski koncern Novartis je sporočil, da so mu švicarske oblasti za uporabo odobrile zdravilo Coartem Baby, prvo zdravilo proti malariji za novorojenčke in dojenčke. Osem afriških držav, ki so sodelovale pri njegovem preizkušanju, naj bi bile med prvimi, ki bi ga lahko prejele že v nekaj tednih.

Osoren, nečloveški in žaljiv član komisije: fant po obisku doživel epileptični napad

05. 07. 2025 14.15

Kako imajo lahko ljudje, ki odločajo o usodi nekoga, takšen odnos? Tako je nad komisijo, ki je ocenjevala sinovo stanje za dodelitev osebne asistence, razočarana in ogorčena njegova mama. Kot pravi, je bil eden od članov zelo osoren. Ko mu je želela ob precej rigidnem vprašalniku dodatno pojasniti razmere, ji je večkrat odvrnil, da ga ne zanima.

Prodaja zdravila Ozempic sredi prestolnice: 150 evrov za škatlico

04. 07. 2025 06.00

Kot smo razkrili včeraj v rubriki 24UR Dejstva, smo v luči ozaveščanja glede nevarnosti na črnem trgu za 150 evrov kupili škatlico zdravila Ozempic. Začelo se je s telefonskim pogovorom, nadaljevalo z nakazilom in predajo Ozempica v roke v središču prestolnice. Ker smo želeli preveriti, ali smo kupili originalno zdravilo ali ponaredek, smo ga takoj po nakupu odnesli v Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Kaj so pokazali rezultati? Preprodajalka je razkrila, da "jaz temu fantu plačam, on mi naroči, dela v UKC-ju." Na Javno agencijo za zdravila smo zato vložili prijavo, da preverimo, ali je bilo zdravilo res odvzeto iz javne bolnišnice. Ni bilo, so nam potrdili.

Preprodaja zdravila Ozempic: 'Danes sem založila za 10 punc, to je 1500 evrov'

03. 07. 2025 06.00

Preprodajalci na črnem trgu vam bodo v hipu – za 150 evrov po odmerku – uredili zdravilo Ozempic. Zdravilo, ki je v osnovi namenjeno diabetikom. V rubriki 24UR Dejstva smo šli po sledi spletnih forumov, ki so preplavljeni s ponudbami. Po telefonskem pogovoru in trditvi, da zdravilo prihaja iz UKC-ja, smo se dogovorili za nakup. Kje je nadzor, kaj dela inšpekcija?

Na Brniku pričetek gradnje 400-milijonske Lekove tovarne

01. 07. 2025 17.02

Na Brniku so položili temeljni kamen za novo tovarno ljubljanske farmacevtske družbe Lek, ki sodi pod okrilje švicarskega Sandoza. Stala bo na nekaj manj kot pet hektarjev velikem zemljišču, v Leku pa načrtujejo, da bodo imeli do leta 2029 tam 267 zaposlenih. "Naložba na Brniku povezuje celoto zagotavljanja podobnih bioloških zdravil iz Slovenije za bolnike v Sloveniji, Evropi in po celem svetu," je ob tem dejal glavni izvršni direktor Leka Gregor Makuc.

Resnice in miti o odvajalih ter naravne rešitve

01. 07. 2025 00.15

Zaprtje je tesno povezano z zdravjem. V raziskavi, v katero so vključili več kot tri milijone ameriških vojnih veteranov, so opazili, da kronično zaprtje lahko poveča tveganje za srčno-žilna obolenja in bolezni ledvic (1). Do podobnih ugotovitev o večjem tveganju za srčno-žilne dogodke so prišli tudi pri močno zaprtih ženskah v postmenopavzi. Pri teh je bilo tveganje za srčno-žilne dogodke višje kar za 23 % (2). Zaprtje torej ni nadloga, ki zanemarljivo vpliva na naše zdravje.

Umrla zaradi sosedovih psov, pomagala ni niti amputacija

30. 06. 2025 11.19

66-letnica, ki jo je sredi marca v bližini Čazme na Hrvaškem napadlo več psov, je umrla. Hudo poškodovana ženska se je do zadnjega dne zdravila v bolnišnici Bjelovar. Prestala je več operacij, amputacijo roke in presaditev kože, vendar je zdravniki na koncu niso mogli rešiti.

'Pokonci me držijo le še misli na hčerko'

29. 06. 2025 17.00

V majhnem, skromno opremljenem stanovanju mama in njena mladoletna hčerka preživljata poletje, ki je vse prej kot brezskrbno. Po travmatični izkušnji zlorabe, številnih selitvah in maminih zdravstvenih težavah se vztrajno borita za svoj vsakdan ter počasi gradita nazaj zaupanje vase in v svet.

Biobanka: tudi po posredovanju ministrstva agonije staršev še ni konec

26. 06. 2025 19.47

Kaj bo z več kot 4 000 vzorci celic in tkiv otrok, ki so jih starši leta shranjevali v zdaj propadli Biobanki? Tudi po posredovanju ministrstva za zdravje agonije staršev ni konec. Ministrstvo je namreč kot drugostopenjski organ odločilo, da mora družba Celica prevzeti in shraniti zgolj 10 škatel tkiv in celic ter dokumentacije Biobanke. To je po oceni odvetnika, ki zastopa starše, zgolj dobrih 20 vzorcev, medtem ko usoda preostalih več kot 4000 vzorcev ostaja negotova.

Zakaj so tiskane knjige dragocene za starejše?

23. 06. 2025 00.15

Starejši berejo, kar so radi prebirali vse življenje. Bralne navade v zlatih letih pa niso zgolj osebna izbira, ampak so odvisne tudi od dostopnosti knjig in telesnih zmožnosti. Ta članek poudarja, zakaj je pomembno starejšim omogočiti branje, saj jim predstavlja ključno vez s skupnostjo, s svetom in z dostojanstvom.

Konferenca o CTNNB1: izmenjava izkušenj dobro dene tudi staršem

22. 06. 2025 11.45

Bo mali Urban z redko nevrorazvojno motnjo, za katerega je pomagala denar zbrati vsa Slovenija, že kmalu dobil zdravilo? Zadnji rezultati glede varnosti so odlični in ekipa, ki razvija gensko terapijo za sindrom CTNNB1, na čelu z njegovo neutrudljivo mamo Špelo, bo v prihodnjih dneh vložila dokumentacijo za klinično študijo na Javno agencijo za zdravila. Špela je medtem skupaj s profesorjem Damjanom Osredkarjem s pediatrične klinike v španskem Bilbau organizirala že tretjo mednarodno konferenco o tej bolezni, ki se je je udeležilo približno 200 otrok in staršev iz 24 držav, znanstveniki in zdravniki.

Umetna inteligenca: partner prihodnosti ali tveganje za človeštvo?

22. 06. 2025 08.00

Umetna inteligenca zadnjih nekaj let doživlja skokovit razvoj, praktično ne mine teden, da nas ne bi presenetil kak nov preboj. Pospešeno prodira v vse pore našega življenja, optimizira industrije, spreminja znanost, šolstvo, medicino, sodstvo. Vse bolj postaja tudi svetovalec za osebne težave in iskanje smisla. Kaj to pomeni za delovna mesta, za družbo, za našo prihodnost? Kje so prednosti in kje pasti umetne inteligence?

'Poskusila sem vse': Lizzo razkrila, kako je izgubila kilograme

21. 06. 2025 14.55

Pevka Lizzo je v zadnjem obdobju izgubila večje število kilogramov. Njena transformacija je v javnosti zbudila veliko vprašanj. Dobitnica grammyja je sedaj pojasnila, kako je izklesala svojo postavo in odgovorila na vprašanje, ali si je pri tem pomagala z zdravilom Ozempic.

Oboževalci zaradi shujšanega videza zaskrbljeni za Nicka Carterja

20. 06. 2025 15.00

Nick Carter, pevec skupine Backstreet Boys, ki je zaslovela v 90. letih, je na družbenem omrežju nedavno objavil svojo fotografijo, kmalu po objavi pa so se oglasili številni zaskrbljeni oboževalci, ki so opazili, da je 45-letnik upadlega in shujšanega videza. Mnogi so tako med komentarji izrazili upanje, da je z njim vse v redu in mu poslali dobre želje.

Lažni zobozdravnik pulil zobe in izdeloval plombe: navodila dobil na spletu

19. 06. 2025 11.54

Na Češkem je policija ovadila 22-letnika in dva njegova svojca, ker so brez ustrezne izobrazbe in licence izvajali zobozdravstvene storitve. 22-letnik je ob pomoči navodil z interneta nič hudega slutečim pacientom pulil zobe, dajal anestezijo ter celo izvajal zahtevna zdravljenja korenin zoba.

Devetletni Jaka: Življenje z mišično distrofijo in boj za ozdravitev

18. 06. 2025 18.33

Spoznajte devetletnega Jako Škofa iz Ribnice, ki ima mišično distrofijo. Razigrani deček ima kljub vsem bolečinam, ki ga spremljajo vsak dan, samo eno željo. A zdravilo, ki bi upočasnilo razvoj njegove bolezni, lahko prejme le v ZDA, saj v Evropi še ni potrjeno za uporabo, zato tudi naša zdravstvena zavarovalnica zdravljenja ne krije. Družina se zato trudi, da bi čim prej zbrala 3,2 milijona evrov za terapijo, za katero so ameriški zdravniki že potrdili, da je Jaka primeren kandidat.

Predlog zakona o konoplji za medicinske namene s številnimi dopolnili skozi odbor DZ

17. 06. 2025 21.12

Odbor DZ za zdravstvo je z glasovi Svobode in Levice prikimal predlogu zakona o konoplji za medicinske in znanstvene namene. Tako se po novem namreč imenuje zakon, ki je bil dopolnjen ne le v naslovu, ampak tudi v skoraj vseh členih. Opozicija v razpravi ni sodelovala, predlogi SD za preložitev in dopolnitev pa so bili zavrnjeni.

Preboj v zdravljenju levkemije: nova terapija uspešnejša od kemoterapije

16. 06. 2025 09.50

Iz Združenega kraljestva poročajo o velikem odkritju, ki bi lahko povsem spremenilo zdravljenje najpogostejše oblike levkemije. Več let trajajoča raziskava je namreč pokazala, da daje kombinacija dveh ciljno usmerjenih zdravil boljše rezultate kot kemoterapija, bolniki pa jo lažje prenašajo.

Igralec Eric Dane v solzah spregovoril o bolezni: To ni moj konec

15. 06. 2025 09.28

Igralec Eric Dane, ki je znan po vlogi v seriji Talenti v belem, je aprila javnosti sporočil, da se bori s progresivno nevrodegenerativno boleznijo ali ALS. 52-letni zvezdnik, ki odtlej o svoji diagnozi ni več govoril, pa bo že kmalu prekinil molk in v oddaji Good Morning America prvič spregovoril o tem, kako se sooča z boleznijo, ki prizadene živčne celice v možganih in hrbtenjači.

Wada poziva ameriške oblasti k ukrepanju proti 'dopinškim igram'

12. 06. 2025 11.09

Svetovna protidopinška agencija (Wada) poziva ameriške oblasti, naj preprečijo tako imenovane dopinške igre, ki naj bi bile v Las Vegasu prihodnje leto. Prvi mož Wade Witold Banka je na zasedanju v Lozani ob srečanju s predstavniki poletnih olimpijskih iger pozval oblasti, naj "zaustavijo prvo izdajo dopinških iger".

Zgodovinski trenutek: medved Felix čofota na svobodi, končno v gozdu

07. 06. 2025 13.22

Medved Felix, ki so ga pred slabim mesecem preselili iz Kočevja v medvedje zatočišče Bärenwald Arbesbach v Avstriji, se v svojem novem domu dobro počuti. Po tritedenski karanteni so ga pred dnevi izpustili v ograjen prostor v gozdu, ob tem je tudi zaplaval v ribniku, so sporočili iz društva za dobrobit živali AniMa (Animals Matter).

Vozila pod vplivom drog: enega pridržali, drugemu zasegli vozilo

06. 06. 2025 13.37

Novogoriški policisti so blizu Vogrskega ustavili in kontrolirali voznika avtomobila. Zaradi suma, da vozi pod vplivom drog, so mu odredili hitri test, ki je bil pozitiven. Naknadno so ugotovili še, da brez veljavnega vozniškega dovoljenja vozi avto, ki mu je potekla registracija. V Mariboru pa so pridržali voznika mopeda, ki je bil prav tako pozitiven na hitri test na prepovedane droge.

Pevec uspešnice Take On Me ima Parkinsonovo bolezen

05. 06. 2025 12.49

Pevec skupine A-ha, ki je najbolj znana po uspešnici Take On Me, ima Parkinsonovo bolezen. Norveška skupina je novico sporočila na svoji spletni strani, kjer je objavila članek, ki ga je napisal avtor njihove biografije Jan Omdahl, v njem pa je zapisal, da je Morten Harket že dvakrat prestal možgansko operacijo.